Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #31  
Vechi 01.09.2014, 09:13:12
Mena59 Mena59 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 20.11.2012
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 362
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Pentru mine inseamna inceputul unei nenorociri care a durat decenii, care pe bunicii mei si pe tatal meu i-a aruncat in inchisoare, laolalta cu hotii, mie mi-a mancat prima parte a tineretii, anii cei mai tandri. Iar pentru Biserica mea, a insemnat primul pas pe Golgota.

Asta e parerea mea despre 23 aug.
Nici familia mea nu a fost scutita de suferinta. Bunicilor mei din partea tatalui li s-a luat tot:
pamant, masini agricole, sursa lor de trai. Dar li s-a dat nume: chiaburi, exploatatori.
Familia din partea mamei a suferit si mai mult. Desi nu erau chiaburi totusi 2 frati ai bunicii mele au fost inchisi ani de zile in inchisorile comuniste. Si totusi nu ne-am dat de partea comunistilor, nimeni din familiea mea nu a fost comunist.
Totusi ziua de 23 august imi aminteste mereu de soldatii romani care au luptat, de cei care au murit, si nu pot fi indiferenta la amintirea acelei zile in care s-a terminat razboiul si nazismul.
Faptul ca s-au intors armele impotriva Germaniei naziste nu ma lasa indiferenta. Nu stiu care este adevarul, nu-mi dau seama... Acel eveniment este foarte controversat si eu nu pot sti niciodata daca in acele zile Romania a fost salvata sau tradata.
Tot asa si acum.

Nici eu si nici altii ca mine nu vom sti daca presedintii Romaniei si Guvernele ce s-au perindat prin istoria contemporana, ne-au salvat sau ne-au tradat.
Nu voi sti niciodata daca dl presedinte Basescu ne-a salvat de comunistii din sau ne-a tradat si el in acesti ani de cand e la guvernare.
As vrea sa stiu in cine pot avea incredere?
Ca om din multime nu pot sa fac nimic pentru tara mea atata timp cat nu stiu in cine sa am incredere, cui sa-i dau votul, pe cine sa sprijin din cei care candideaza la conducerea tarii mele...
Pot doar sa ma rog sa-i intelepteasca Dumnezeu pe cei care vor ajunge sa ne conduca.
Reply With Quote
  #32  
Vechi 01.09.2014, 09:31:41
oaie_cugetatoare oaie_cugetatoare is offline
Banned
 
Data înregistrării: 31.03.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.296
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mena59 Vezi mesajul

Nici eu si nici altii ca mine nu vom sti daca presedintii Romaniei si Guvernele ce s-au perindat prin istoria contemporana, ne-au salvat sau ne-au tradat.
Nu voi sti niciodata daca dl presedinte Basescu ne-a salvat de comunistii din sau ne-a tradat si el in acesti ani de cand e la guvernare.
As vrea sa stiu in cine pot avea incredere?
Ca om din multime nu pot sa fac nimic pentru tara mea atata timp cat nu stiu in cine sa am incredere, cui sa-i dau votul, pe cine sa sprijin din cei care candideaza la conducerea tarii mele...
Ia fi atenta, la fragmentul asta(dureaza doar 6 minute), si iti vei da raspunsul singura:
http://www.youtube.com/watch?v=C5ag5H2t2Vg
Reply With Quote
  #33  
Vechi 01.09.2014, 10:42:43
Mena59 Mena59 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 20.11.2012
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 362
Implicit

Citat:
În prealabil postat de oaie_cugetatoare Vezi mesajul
Ia fi atenta, la fragmentul asta(dureaza doar 6 minute), si iti vei da raspunsul singura:
http://www.youtube.com/watch?v=C5ag5H2t2Vg
Am vizionat fragmentul. Dar stii, realitatea bate filmul.
Nu ma uit in urma in istorie pt ca realitatea, adevaratul trecut al tarii noastre a fost denaturat de cei ce l-ai scris. Nu se va sti niciodata cum a fost cu adevarat.
Nici nu ma las furata de subiectele si eroii filmelor si de adevarul lor oricat de asemanatoare ar fi cu viata, oricat de minunate ar fi ideile lor... Filmele, in general sunt niste minciuni care pretind ca ne invata ceva.
Am fost la vot de fiecare data si am constatat ca de fiecare data am ales gresit.
Acum aleg sa nu mai merg la vot.
O traiesc mai departe la fel de cinstit ca si pana acum si ma voi bucura de Adevar.
Cu restul, faca-se voia Ta Doamne!
Reply With Quote
  #34  
Vechi 01.09.2014, 10:51:02
oaie_cugetatoare oaie_cugetatoare is offline
Banned
 
Data înregistrării: 31.03.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.296
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mena59 Vezi mesajul
Am fost la vot de fiecare data si am constatat ca de fiecare data am ales gresit.
Nope, n-ai ales gresit, ai ales ce ti-a pus sistemul la dispozitie.Diferiti
candidati insa cu aceiasi agenda:lupta impotriva ta.
Reply With Quote
  #35  
Vechi 01.09.2014, 11:05:36
Mena59 Mena59 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 20.11.2012
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 362
Implicit :(

Citat:
În prealabil postat de oaie_cugetatoare Vezi mesajul
Nope, n-ai ales gresit, ai ales ce ti-a pus sistemul la dispozitie.Diferiti
candidati insa cu aceiasi agenda:lupta impotriva ta.
Da, cam asa ceva.
Reply With Quote
  #36  
Vechi 06.09.2014, 17:25:31
Tomita Tomita is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.04.2012
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 287
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Dan-Constantin Vezi mesajul
interesant topic,dar ati cam dat in balacareala politica si evitati subiectul principal si intrebarea principala:Mai Avem o TARA a Noastra???industria e zero,agricultura zero,invatamintul muribund,sistemul sanitar in groapa,biserica face politica partidului la conducere si construieste...ce au ei de construit,legile tarii vin pe Cai Oficiale din diferite parti,armata redusa si numarata sub control Nato,cainii maidanezi cu subventie mai mare ca o alocatie de copil ROMAN,85% din populatie intre 35-60 ani bolnava de diferite boli,economia controlata de diferite concerne si grupuri de interese straine,benzina,motorina si produsele petroliere sub control strain,transporturi zero, flota nu,CFR spre distrugere,avioane spre zero,infrastructura in tara inexistenta,energie sub control strain,cernavoda in prag de colaps,parlamentarii si deputatii 99% pusi numai pe imbogatit,economia tarii bazata doar pe consum cu mici exceptii prin diferite zone ale tarii,minerit spre zero,extractii de diferite chestii spre zero,paduri taiate si vindute sute de mii de hectare,delta,marea,muntii si turismul spre distrugere,datorii externe in continua crestere,etc.
Parerea mea este ca ar mai fi multe de enumerat,dar in fiecare zi in care merg la munca sa muncesc sa platesc ratele la un apartament de 40m,ma intreb unde este tara mea si neamul meu cel romanesc???
Doar Dumnezeu mai poate face o minune in tara asta cu oameni indiferenti si pe zi ce trece mai rai,unde doar banul mai are vreo valoare,unde fiecare in coltul nostru pe ascuns ne gindim cum sa mai trecem de ziua de maine,ce viitor sa oferim copiilor nostri in tara nostra unde doar pamintul a mai ramas dar si ala este cumparat de straini prin diverse tertipuri legale?
Asadar ca sa revin la topic Mai avem o Tara pentru care sa facem ceva?sau este doar o iluzie,patriotismul deja este o poveste frumoasa pentru cartile de istorie,viitorul in tara asta nu prea mai exista,suntem o colonie si nu vrem sa recunostem asta,dar atentia ne este distribuita in alte parti cit mai multe sa nu vedem adevarata fata a tarii asteia.
In afara de vinovatii stiuti sau nestiuti care au adus tara aici unde este acum,NOI TOTI SUNTEM VINOVATI de situatia in care suntem,Eu ma simt vinovat fata de copilul meu pentru ca am votat,am stat si m-am uitat la astia cum distrug tara,pentru dezinteres fata de tara si oamenii din tara,pentru ca am muncit zilnic ajutind la distrugerea tarii(am ajutat la constructia unor retele de telecomunicatii,care la rindul lor au dus la prostirea populatiei si implicit la situatia de acum) si fiecare care si-a facut treaba la serviciul lui a adus aportul la distrugerea tarii direct sau indirect, prin imlicare sau neimplicare.
Nu mai avem pentru ce sa luptam decit fiecare pentru el si familia lui si fiecare pt. mintuirea lui!Dumnezeu sa ne dea sanatate si sa ne lumineze mintile!atit a mai ramas nealterat credinta si nadejdea in Dumnezeu!
o tara pentru care sa facem ceva mai avem...numai ca uitandu-ma in jur am observat ca nu se merita sa mai faci ceva (chiar azi am postat pe Faceboook, cu parere de rau o concluzie la care ajungi foarte logic: daca esti incurajat sa nu muncesti de ce sa o faci?)...am observat firme care fac evaziune fiscala (poate unele de nevoie...nu pot aprecia), la ce salariu am si eu nu sunt incurajata nici macar sa raman la serviciu daramite sa lucrez bine...ar trebui sa caut alt loc de munca cum de altfel am si facut de nenumarate ori...rezultatul se "vede", de ce sa muncesti pe bani putini? sau de ce sa muncesti sa fii furat? daca iti cumperi un lucru esti invidiat..parca as trai la tara nu in Bucuresti...ma gandeam cati isi pun centrala acum...cand mai normal ar fi sa fie incalzirea centralizata mai convenabila...se pare ca este invers...ce mai este normal?...probabil anormalul..asa ca sa nu ne miram de ce tara avem...si vad ca in curand se extinde tendinta...
probabil nu ar trebui sa mai analizam ce este in jur prea mult si sa ne vedem de treaba noastra...nu dam socoteala pentru altii mai tarziu...tara, Pamantul oricum se vor duce...ce avem in interior conteaza daca ramane sau nu
Reply With Quote
  #37  
Vechi 07.09.2014, 07:05:50
Demetrius Demetrius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 2.987
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Tomita Vezi mesajul
o tara pentru care sa facem ceva mai avem...numai ca uitandu-ma in jur am observat ca nu se merita sa mai faci ceva (chiar azi am postat pe Faceboook, cu parere de rau o concluzie la care ajungi foarte logic: daca esti incurajat sa nu muncesti de ce sa o faci?)...am observat firme care fac evaziune fiscala (poate unele de nevoie...nu pot aprecia), la ce salariu am si eu nu sunt incurajata nici macar sa raman la serviciu daramite sa lucrez bine...ar trebui sa caut alt loc de munca cum de altfel am si facut de nenumarate ori...rezultatul se "vede", de ce sa muncesti pe bani putini? sau de ce sa muncesti sa fii furat? daca iti cumperi un lucru esti invidiat..parca as trai la tara nu in Bucuresti...ma gandeam cati isi pun centrala acum...cand mai normal ar fi sa fie incalzirea centralizata mai convenabila...se pare ca este invers...ce mai este normal?...probabil anormalul..asa ca sa nu ne miram de ce tara avem...si vad ca in curand se extinde tendinta...
probabil nu ar trebui sa mai analizam ce este in jur prea mult si sa ne vedem de treaba noastra...nu dam socoteala pentru altii mai tarziu...tara, Pamantul oricum se vor duce...ce avem in interior conteaza daca ramane sau nu
As™a este, ce avem în interior contează, dar acest interior va răspunde s™i pentru modul în care a administrat exteriorul, adică Ètara, pământul ei, dar si al tău, t(›ărâna)€ din care e alcătuit trupul tău s™i atract›iile sale trupesti "hotărâte"€ la momentul nașterii.

Oare crezi că întâmplător te-ai născut în România, degeaba t›i-a dat Dumnezeu rădăcini în acest pământ românesc?

30. O voi întoarce oare în teaca ei? La locul unde ai fost făcut, în țara unde te-ai născut, te voi judeca;(Iezechiel21,30)

Doi oameni născut›i în acelas™i moment în locat›ii diferite nu vor avea acelasi destin astral, acelas™i zodiac, nu vor avea aceeas™i astrogramă, deoarece se nasc la ore locale diferite s™i în condiÈtii diferite în acelasi moment; energiile astrale au "s™tampile"€ diferite în locuri diferite. De ce? Fiindcă Dumnezeu s™tie mai bine ce este de folos pentru fiecare om si de aceea îi dă fiecăruia să se nască la momentul potrivit în locul potrivit pentru mântuirea sa. Dacă nu contează s™i nu mă interesează ce este în jurul meu înseamnă că nu contează s™i nici nu mă interesează voint›a lui Dumnezeu mai ales în privint›a mea deoarece aceste lucruri sunt în relat›ie directă.
Interiorul răspunde de exterior, s™i, dacă pentru exterior nu se merită să ne chinuim, atunci atitudinea noastră interioară este decisă de lucrurile exterioare, iar aceasta este contrară învăt›ăturii cres™tine.

Nu avem cum evita răspunderea fat›ă de exterior. Trebuie s-o suportăm; nu este mai bine să să contribuim cu ceva?
__________________
Sublimă fărâmă a Sfintei Chemări,
Zvâcnită din Vrerea divină,
Mi-e sufletul vultur ce spintecă zări
Și sus, printre stele, se-nchină.(pr. Dumitru)

Last edited by Demetrius; 07.09.2014 at 07:21:41.
Reply With Quote
  #38  
Vechi 12.09.2014, 16:25:46
Tomita Tomita is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.04.2012
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 287
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Demetrius Vezi mesajul
Oare crezi că întâmplător te-ai născut în România, degeaba t›i-a dat Dumnezeu rădăcini în acest pământ românesc?

30. O voi întoarce oare în teaca ei? La locul unde ai fost făcut, în țara unde te-ai născut, te voi judeca;(Iezechiel21,30)

nu este mai bine să să contribuim cu ceva?
Nu cred ca m-am nascut intamplator in Romania si nici in familia mea...
cu ce sa contribuim?...astazi ce am incercat sa fac a avut drept rezultat ca mi-am enervat sefele si mi-am suparat colegii pana sa inteleaga-daca au inteles- ce vroiam si de ce...nici nu mai imi vine sa contribui...a face nimic pare a avea rezultate mai bune...nu vreau nici sa deranjez sefe sau colegi si nici nu cred ca ar trebui sa stau in tara mea pentru a contribui in acest mod...numai ca se pare ca nici nu reusesc sa gasesc in afara tarii, unde doresc ceva...
sa astepti sa treaca timpul pare ca este o solutie buna

de fapt asta si fac in cea mai mare parte a timpului...exceptand momentele cand ma apuca "contributia" cu rezultate nu prea fericite emotional
Reply With Quote
  #39  
Vechi 12.09.2014, 20:23:30
Florinvs Florinvs is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.12.2012
Locație: Husi, judetul Vaslui
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.893
Implicit

Pe plan profesional si in societate, cred ca ceea ce putem face este ca fiecare dintre noi sa-si faca cat mai bine posibil datoria la locul de munca ( intradevar, lucrul asta poate fi mai dificil pentru cei care nu au reusit a-si gasi de munca in domeniul care le place), iar in societate sa aiba un comportament demn, cetatenesc si de a-i ajuta pe ceilalti.

Pe plan personal, aici cred ca trebuie sa facem tot ce este omeneste fizic pentru a gasi persoana potrivita , iar atunci cand o gasim sa facem tot ceea ce depinde de noi pentru a nu o pierde!
Reply With Quote
  #40  
Vechi 13.09.2014, 10:22:35
Tomita Tomita is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.04.2012
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 287
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florinvs Vezi mesajul
Pe plan personal, aici cred ca trebuie sa facem tot ce este omeneste fizic pentru a gasi persoana potrivita , iar atunci cand o gasim sa facem tot ceea ce depinde de noi pentru a nu o pierde!
Si daca nu exista persoana potrivita?...sa faci "tot ce este omeneste fizic" pentru a o gasi este o mare pierdere de timp, energie si nervi fara rost...
din punctul meu de vedere mai bine nu canalizez prea multa energie spre ceva ce cu trecerea timpului pare si mai greu de realizat...pe altii nu descurajez...fiecare cum considera pentru ca se cunoaste mai bine si persoanele sunt diferite
Reply With Quote
Răspunde