Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #31  
Vechi 08.10.2014, 23:59:57
Ioan_Cezar Ioan_Cezar is offline
Banned
 
Data înregistrării: 17.06.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.618
Implicit

Sunt multe materiale creștine pe tema care te preocupă. Pe mine nu mă preocupă subiectul satana, tot ce pot face este să îmi cer scuze că mă retrag din discuție.
Planul lui Dumnezeu este o expresie specifică diverselor culte creștine, ea nefiind dezvoltată în mod special în Biserică, deși expresia este uneori folosită. Ortodoxia învață despre mântuire, Împărăția lui Dumnezeu, Rai etc. în alți termeni.
Studiind literatură ortodoxă poți descoperi modul cum pune Biserica aceste probleme.
Reply With Quote
  #32  
Vechi 14.10.2014, 21:06:46
Tomita Tomita is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.04.2012
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 287
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Templier Knight Vezi mesajul
Vreau sa stiu unde scrie ca Lucifer a fost un inger decazut , si ca L-a sfidat pe Dumnezeu ?
Scrie in Biblie asa ceva ?
Si cum de a ajuns Lucifer, cel care aduce lumina , Diavolul, pe care il stim?
Pe mine nu ma intereseaza prea mult originea lui Lucifer ci faptul ca poate pune stapanire asupra oamenilor din timpul vietii. Cu cat un om are pacate mai mari cu atat va fi mai mult stapanit de Satana fara sa-si dea seama si de cele mai multe ori fara sa-si dea seama cei din jur. Iti poti da seama dupa gusturile omului stapanit de Cel Rau (are gusturi din ce in ce mai proaste...ajunge sa stea in mizerie si sa faca munci din ce in ce mai urate si munceste din ce in ce mai mult) si dupa modul cum vorbeste despre oamenii buni. Oamenii stapaniti de rau cauta sa critice oamenii buni cu orice prilej: fie ii vad prosti, fie handicapati, etc...orice scuza de a critica este buna...si nici nu-si dau seama. Si multi prosti se iau dupa ei.
A, si oamenii cu pacate mari sau stapaniti de Rau pot fi foarte prefacuti, minciuna si prefacatoria este la temelie si unii sunt foarte destepti...asa iti pierzi increderea in oameni.
Eu cunosc un astfel de om...daca se mai poate numi om ca este mai mult Diavol...nu va doresc sa cunoasteti. Ce mai conteaza de unde vine Diavolul? Unde ajunge conteaza.
Reply With Quote
  #33  
Vechi 14.10.2014, 21:49:22
Mihailc Mihailc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.03.2008
Mesaje: 3.182
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Tomita Vezi mesajul
Eu cunosc un astfel de om...daca se mai poate numi om ca este mai mult Diavol...nu va doresc sa cunoasteti.
De regulă astfel de oameni sunt percepuți, până la un punct, drept îngeri luminoși și benefici....
__________________
Prostul este dușmanul a ceea ce nu cunoaște (Ibn Arabi)
Reply With Quote
  #34  
Vechi 15.10.2014, 00:20:13
Ioan_Cezar Ioan_Cezar is offline
Banned
 
Data înregistrării: 17.06.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.618
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Tomita Vezi mesajul
..ajunge sa stea in mizerie si sa faca munci din ce in ce mai urate si munceste din ce in ce mai mult
Tocmai ați descris un candidat la sfințenie. Felicitări pentru portretul concis și sugestiv!
Un exemplu aici: http://www.youtube.com/watch?v=9zhHwjJzpmo

"11. Până în ceasul de acum flămânzim și însetăm; suntem goi și suntem pălmuiți și pribegim,
12, Și ne ostenim lucrînd cu mâinile noastre. Ocărâți fiind, binecuvântăm. Prigoniți fiind, răbdăm.
13. Huliți fiind, ne rugăm. Am ajuns ca gunoiul lumii, ca măturătura tuturor, până astăzi."
I Corinteni, 4, 11-13

Last edited by Ioan_Cezar; 15.10.2014 at 00:59:09.
Reply With Quote
  #35  
Vechi 15.10.2014, 02:27:49
Demetrius Demetrius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 2.993
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Tomita Vezi mesajul
...
Iti poti da seama dupa gusturile omului stapanit de Cel Rau (are gusturi din ce in ce mai proaste...ajunge sa stea in mizerie si sa faca munci din ce in ce mai urate si munceste din ce in ce mai mult) si dupa modul cum vorbeste despre oamenii buni. Oamenii stapaniti de rau cauta sa critice oamenii buni cu orice prilej: fie ii vad prosti, fie handicapati, etc...orice scuza de a critica este buna...si nici nu-si dau seama. Si multi prosti se iau dupa ei...
Din cate observ, tu ai descris in paranteza omul smerit(eliberat de patimi), care nu are cum sa fie stapanit de cel rau.

Acuma (imi cer scuze!) ori eu nu-mi dau seama ce vrei sa spui, ori tu.
__________________
Sublimă fărâmă a Sfintei Chemări,
Zvâcnită din Vrerea divină,
Mi-e sufletul vultur ce spintecă zări
Și sus, printre stele, se-nchină.(pr. Dumitru)
Reply With Quote
  #36  
Vechi 16.10.2014, 16:19:56
Inorogul
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AdrianAamz Vezi mesajul
Cea mai mare victorie a diavolului asupra lumii este atunci cand ne convinge ca el nu exista.
... As zice ca este extrem de convenabil. Eu zic ca aceasta este cea mai mare victorie a inorogului si a sirenelor.

Apropo de asta. Imi poate raspunde cineva la acest, aparent, paradox:

Cum deosebesti ispita diavolului de incercarea lui Dumnezeu?

Daca auzi, precum Abraham, o voce care iti spune sa-ti omori copilul, ca sa faci dovada dragostei supreme vei crede ca este Diavolul care se da drept Dumnezeu sau ca Dumnezeu te pune la incercare?

Daca Il refuzi pe Dumnezeu, asociindu-l cu diavolul banuiesc ca nu e varianta castigatoare.

Multumesc!
Reply With Quote
  #37  
Vechi 16.10.2014, 19:30:51
catalois catalois is offline
Banned
 
Data înregistrării: 11.03.2014
Mesaje: 95
Implicit Cand nu se supara Dumnezeu ca nu-L asculti?

Citat:
În prealabil postat de Inorogul Vezi mesajul
... As zice ca este extrem de convenabil. Eu zic ca aceasta este cea mai mare victorie a inorogului si a sirenelor.

Apropo de asta. Imi poate raspunde cineva la acest, aparent, paradox:

Cum deosebesti ispita diavolului de incercarea lui Dumnezeu?

Daca auzi, precum Abraham, o voce care iti spune sa-ti omori copilul, ca sa faci dovada dragostei supreme vei crede ca este Diavolul care se da drept Dumnezeu sau ca Dumnezeu te pune la incercare?

Daca Il refuzi pe Dumnezeu, asociindu-l cu diavolul banuiesc ca nu e varianta castigatoare.

Multumesc!
Pentru Abraham, copilul acela era cel mai scump lucru de pe pamant. Tie n-o sa-ti ceara asa ceva, deoarece ai altceva mai scump, pe pamant, adica scump pentru viata ta lumeasca: un fel de a fi care este impotriva Cuvantului Sau (nu stiu eu daca este o tigara, un pahar, o lasitate sau altceva), dar la aia iti va cere sa renunti, prin fapta.
Oricum, daca patesti asa ceva in vis (sper ca nu in trezie), cum ar fi sa ucizi pe cineva, sfatul meu este sa refuzi, cu un refuz din toata fiinta ta: refuzi pana si dialogul, nu zici nimic, nu intri in discutie, te faci ca n-ai auzit.
Reply With Quote
  #38  
Vechi 16.10.2014, 20:12:31
Inorogul
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalois Vezi mesajul
Pentru Abraham, copilul acela era cel mai scump lucru de pe pamant. Tie n-o sa-ti ceara asa ceva, deoarece ai altceva mai scump, pe pamant, adica scump pentru viata ta lumeasca: un fel de a fi care este impotriva Cuvantului Sau (nu stiu eu daca este o tigara, un pahar, o lasitate sau altceva), dar la aia iti va cere sa renunti, prin fapta.
Oricum, daca patesti asa ceva in vis (sper ca nu in trezie), cum ar fi sa ucizi pe cineva, sfatul meu este sa refuzi, cu un refuz din toata fiinta ta: refuzi pana si dialogul, nu zici nimic, nu intri in discutie, te faci ca n-ai auzit.

Extraordinar de profund rapsunsul tau!
Asa este: copilul meu nu este cel mai scump de pe pamant. Eu sunt mai prejos chiar decat un animal salbatic, de cea mai joasa speta. Sunt un lațel cu suflet de om. Iubesc si apreciez profund oamenii care stiu mai bine decat mine ceea ce simt. Poate ca Dumnezeu imi va cere sa renunt la a mai manca carne de om sau la a ucide aleatoriu copiii de gradinita. ...M-as descurca foarte greu in conditiile acestea.
De asta i-am intors spatele si am refuzat sa-I gust din harul tamadurii si secretele nepacatului :). Vreau sa cred ca este total morala crima si pedofilia. Evident, toti non-ortodocsii gandesc ca si mine.

...Modest si net superior mie pe deasupra! Bravo!

PS: apreciez sincer ca nu ai folosit limbaj de lemn

Last edited by Inorogul; 16.10.2014 at 20:19:45.
Reply With Quote
  #39  
Vechi 16.10.2014, 20:42:56
Theodore_of_Mopsuestia
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Inorogul, va rog, mai cititi o data ce....lucruri ati scris. Nu am fost beat in viata mea, dar prefer sa cred ca sunt beat sau ca oboseala si raceala imi distorsioneaza perceptiile.
Ma duc la chiuveta sa ma spal pe fata. Trebuie ca ochii mei au ceva urdori, din moment ce vad ca o fiinta umana, coleg de forum, scrie asa ceva. Dupa ce mai intorc, as vrea sa vad ca a disparut ce ati scris. Sau, ma rog, o parte. Altfel, adminul va mai avea ceva trebusoare online in seara asta. Va salut.
Reply With Quote
  #40  
Vechi 16.10.2014, 21:18:40
Inorogul
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Theodore_of_Mopsuestia Vezi mesajul
Inorogul, va rog, mai cititi o data ce....lucruri ati scris. Nu am fost beat in viata mea, dar prefer sa cred ca sunt beat sau ca oboseala si raceala imi distorsioneaza perceptiile.
Ma duc la chiuveta sa ma spal pe fata. Trebuie ca ochii mei au ceva urdori, din moment ce vad ca o fiinta umana, coleg de forum, scrie asa ceva. Dupa ce mai intorc, as vrea sa vad ca a disparut ce ati scris. Sau, ma rog, o parte. Altfel, adminul va mai avea ceva trebusoare online in seara asta. Va salut.

Sunteti suparat pe viata sau nu stiti ce inseamna sarcasmul?! Rusine pentru judecata cu dubla masura! De ce nu va simtiti la fel de jignit cand un semen al dumneavoastra ma conidera incapabil de a-mi iubi propriul copil asa cum o (va) face si el insusi, pentru simplul fapt ca nu subscriu ideilor lui filosofice?
Sunteti cumva vreo rasa superioara, fara ca eu sa stiu asta?
Va rog lasati ipocrizia si aparenta lipsa a simtului umorului deoparte!
Reply With Quote
Răspunde