Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica ortodoxa > Biserica Ortodoxa Romana
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 27.05.2008, 12:24:13
Leinarius Leinarius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.09.2007
Mesaje: 132
Implicit

Legat de tema intrucatva:
Cred ca la Craiova e nevoie cat de repede de vladica.
Cat a fost IPS Teofan acolo nu au cutezat.
Nu asa se rezolva situatii mai neplacute...

Reply With Quote
  #12  
Vechi 27.05.2008, 14:11:49
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

A aparut si din partea Mitropoliei Olteniei un comunicat:
"Fata de incercarea constituirii unui sindicat al preotilor, Mitropolia Olteniei face urmatoarele precizari:

Sindicatul este o structura de origine pur lumeasca, izvorata din transformarile pe care viata sociala le-a cunoscut in urma industrializarii, deci, o necesitate de tip social, determinata de particularitati istorico-economice.

Stim si credem ca Biserica este comuniunea clericilor si credinciosilor, intre ei, si a tuturor cu Dumnezeu.

Intre slujirea de preot si activitatea de tip sindical exista o structurala incompatibilitate, misiunea preotului fiind aceea de a uni pe oameni intre ei si cu Dumnezeu, in timp ce activitatea sindicala presupune confruntari si tendinte separatiste.

Este adevarat ca si in viata bisericeasca apar, uneori, probleme datorate unor insuficiente de comunicare si a unor incoerente in impreuna noastra lucrare. Acestea, insa, au origini indepartate, iar indreptarea lor constituie una dintre preocuparile noastre de capatai. Mai mult, este necesar ca la primenirea vietii bisericesti, tocmai in aspectele evocate mai sus, sa gasim calea unei impreune glasuiri in interiorul Bisericii: ierarhi, preoti si credinciosi.

Primenirea nu va putea fi posibila prin apelarea la mentalitati si actiuni de tip sindical, construite prin si catre diviziune si conflict. Promovand astfel de atitudini, criza se va mari, iar fenomenul de secularizare a relatiilor bisericesti se va adânci.

De aceea, chemam staruitor la dialog, sinceritate si incredere, nadajduind, cu ajutorul lui Dumnezeu, in imbunatatirea vietii noastre bisericesti."
Reply With Quote
  #13  
Vechi 27.05.2008, 23:06:37
cruciat cruciat is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 11.04.2008
Mesaje: 17
Implicit

Daca a aparut primul sindicat preotesc inseamna ca preotii respectivi vor face greve japoneze, isi vor negocia revendicarile salariale cu ierarhul locului sau poate vor milita activ pentru respectarea drepturilor paracliserilor si diaconilor in biserica, sau poate vor stabili pe linie de sindicat pretul la lumanari si prescuri....?

Fratilor, cui foloseste asa o aberatie? :(
Reply With Quote
  #14  
Vechi 28.05.2008, 04:01:57
cozia cozia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.01.2007
Mesaje: 2.567
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cruciat
Fratilor, cui foloseste asa o aberatie? :(
Banuiesc ca celor despre care nu se vorbeste in comunicatul Parintelui Iusin, daca ati citit cu atentie, adica de cei care nu au helesteie de peste, nu au parohie in Bucuresti , nu au magazine in marile orase si care in general in catunele unde se afla nu pot suplimenta in nici un fel salariul de mizerie pe care-l primesc de pa Mitropolii.

Eu nu sunt neaparat adeptul sindicatelor pentru preoti insa as fi curios sa stiu ce alta forma de intrajutorare frateasca ar mai putea avea cei care asa cum zice parintele au cite 3, 4 copii si sunt disperati ca nu au ce sa le ofere, nici macar strictul necesar deoarece parohia lor este in... cimp si in afara de cucuruz si ceva maruntis altceva oamenii nu mai aduc la biserica.

In plus, se vorbeste despre intarirea obstei crestine din acele sate. Sunt de acord cu Sfintia Sa, insa acum din ce am vazut taranii stau aproape nedezlipiti de televizor si absorb 24 din 24 toate denigrarile care se aduc bisericii si preotilor care sistematic sunt vazuti ca fiind hoti, curvari, betivi, incalcatori de lege.
Deci, revenind, ce mai poate face un sarman preot ca sa schimbe aceste mentalitati si date "precise" care incep sa predomine in mintile oamenilor? si pentru care MEDIA cheltuieste miliarde de dolari pentru a-si atinge telul.

Pai credeti ca mai are cineva chef sa contribuie cu ceva substantial cind este in permanenta smintit si mihnit de stiri.

Pe vremuri parohiile tineau Minastirile. Cred ca in aceste vremuri lucrurile au inceput sa se inverseze si poate ca ar fi cazul ca unele din minastirile cu productii mari... sa ajute pe acesti sarmani care sunt adusi la disperare in punctul de a se uni in sindicate.

Sa fim seriosi, si sa fiti convinsi ca preotii care se scalda in bani, masini, excursii, helesteie, livezi, ferme agricole CAP-uri moderne nu sunt sindicalisti si nu or sa infiinteze nici un sindicat asa cum se aminteste mai sus, nu ar avea de ce...
Reply With Quote
  #15  
Vechi 28.05.2008, 09:06:31
Leinarius Leinarius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.09.2007
Mesaje: 132
Implicit

@cozia:

Zicea un om luni seara la stirile TVR (imi pare rau ca nu am retinut numele lui - era impreuna cu Florian Bichir la stiri si vorbeau cu unul din preotii "sindicalisti" de la Craiova) ca tocmai preoti de la cele mai bogate parohii au avut aceasta initiativa...

Iar chestiunea nu e ca nu sunt probleme sau ca trebuie maturate sub pres, ci ca aceasta forma, a sindicalismului, este straina de duhul crestinismului ortodox, iar opiniile exprimate atunci si acolo de respectivul preot aveau un puternic iz de protestantism...

Este inca o palma data de duhul lumesc Bisericii, o reflectare a spiritului materialist egoist al lumii acesteia moderne in unii care ar trebui sa slujeasca mai intai lui Hristos si oamenilor...

Problemele preotilor saraci si a parohiilor acestora se puteau pune si in spiritul Bisericii, prin infiintarea de asociatii, prin vorba buna si eventual chiar prin vorba raspicata, dar cuviincioasa... Acum e circ, galagie si sminteala...
Reply With Quote
  #16  
Vechi 28.05.2008, 22:15:02
cozia cozia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.01.2007
Mesaje: 2.567
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Leinarius
ci ca aceasta forma, a sindicalismului, este straina de duhul crestinismului ortodox, iar opiniile exprimate atunci si acolo de respectivul preot aveau un puternic iz de protestantism...
De acord,insa si aderarea la UE si NATO este straina duhului Ortodox, de ele de ce nu aminteste nimeni, ele fiind de fapt cauza de baza a saracirii duhovnicesti si materiale a acestor Parohii sarace si cea a "libertatii" Mediei de a improsca cu noroi Ortodoxia romaneasca.

Reply With Quote
  #17  
Vechi 29.05.2008, 16:13:43
Carmen-Sylva Carmen-Sylva is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 29.05.2008
Mesaje: 25
Implicit

S-a ajuns in aceasta situatie pentru simplu motiv ca peste 50% dintre cei care aleg sa devina preoti nu au chemare. Se duc la Seminar sau Teologie, cu convingerea ca viata de preot e usoara, munca putina, timp liber mult, bani multi, pozitie sociala buna...avantaje pe toata linia. N-am auzit de preoti saraci dar asta nu inseamna ca ei nu exista. Cred ca mai degraba saracia are alte intelesuri acum... Daca n-ai masina straina esti sarac( daca n-ai deloc, esti saracul saracilor), casa are mai putin de trei camere (Vai!!), copiii n-au calculator, playstation, telefon mobil, preoteasa nu se poate duce la shoping, la coafor, la fitness, n-ai cont in banca??? Iata o multime de griji pe care le poate avea un preot "sarac". Parintele Iustin are mare dreptate, bisericile stau inchise dar preotii duc grija banilor. Eu stau in Rm. Valcea, o singura biserica din tot orasul e deschisa toata ziua. E liniste si racoare, intri, te inchini la sfintele icoane, si un preot iese din altar sa te miruiasca. Ai sentimentul ca Dumnezeu e acolo si te asteapta... In rest usile inchise cum se termina slujba...pana si la Episcopie se grabesc sa inchida, desi unul dintre sindicalisti e preot acolo, unul foarte bogat...
Reply With Quote
  #18  
Vechi 29.05.2008, 22:36:25
cruciat cruciat is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 11.04.2008
Mesaje: 17
Implicit

Carmen-Sylva wrote:
"S-a ajuns in aceasta situatie pentru simplu motiv ca peste 50% dintre cei care aleg sa devina preoti nu au chemare. Se duc la Seminar sau Teologie, cu convingerea ca viata de preot e usoara, munca putina, timp liber mult, bani multi, pozitie sociala buna...avantaje pe toata linia. N-am auzit de preoti saraci dar asta nu inseamna ca ei nu exista. Cred ca mai degraba saracia are alte intelesuri acum..."

Nu cunosc indeajuns de bine acest fenomen! Poate gresesc si eu, dar nu-mi vine a crede ca sindicatul acesta a fost facut de preoti din parohii sarace. Biserica ortodoxa nu e o institutie din lumea acesta care "sa-si merite" vreun sindicat. Sau poate este si eu nu stiu inca?
Reply With Quote
  #19  
Vechi 30.05.2008, 13:18:00
georgeval's Avatar
georgeval georgeval is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.09.2007
Locație: Valenii de Munte
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.065
Implicit

Comunicat din partea Mitropoliei Olteniei.

"Sinodul Mitropolitan al Mitropoliei Olteniei, intrunit in sedinta de lucru pe 28 mai 2008, la Centrul Eparhial din Craiova, a analizat diferite aspecte ale vietii bisericesti din Oltenia. Printre alte puncte de pe ordinea de zi, membrii Sinodului au luat in discutie si initiativa unor clerici de infiintare a unui asa-zis sindicat, informeaza Mitropolia Olteniei.
Acest demers a fost gasit de toti membrii Sinodului Mitropolitan ca fiind in contradictie cu Sfintele Canoane si cu prevederile Statutului pentru Organizarea si Functionarea Bisericii Ortodoxe Romane.
in conformitate cu prevederile art. 111, al. 3 din Statutul BOR, care stipuleaza ca „Sinodul Mitropolitan vegheaza ca pe cuprinsul Mitropoliei sa fie aparate si promovate credinta ortodoxa, unitatea liturgica si disciplina canonica a clerului“, Sinodul Mitropolitan a hotarat sa se inainteze recurs la hotararea judecatoreasca privind infiintarea acestui asa-zis sindicat. De asemenea, fiecare ierarh se va intalni cu preotii din eparhia sa, care au aderat la aceasta forma de manifestare straina de duhul Evangheliei, al canoanelor si aflata in contradictie cu prevederile Statutului BOR, chemandu-i sa revina in randuiala. in plus, se va aduce la cunostinta tuturor clericilor din cuprinsul Mitropoliei Olteniei ca actiunile de tip sindical departeaza de comuniunea Bisericii, tinzand sa deturneze misiunea preoteasca de la scopul ei".
Reply With Quote
  #20  
Vechi 24.06.2008, 22:27:29
PadreCory PadreCory is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.04.2008
Mesaje: 575
Implicit

http://www.ziua.ro/display.php?data=2008-06-25&id=239270
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
CELIBATUL preotilor catolici Sfanta Ichizitie Biserica Romano-Catolica 13 19.10.2012 20:21:06
CEDO admite organizarea clericilor în sindicat. bob2909 Stiri, actualitati, anunturi 22 03.02.2012 22:32:26
Cor, strana, cantarile preotilor sophia Muzica Bisericeasca 17 13.08.2009 21:37:05
Salarului preotilor saraci Indraznetul Generalitati 13 04.02.2008 20:55:48