Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Secte si culte
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #401  
Vechi 26.08.2011, 21:57:10
grasu77 grasu77 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.06.2011
Locație: Brasov
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 856
Implicit

Citat:
În prealabil postat de NeInocentiu Vezi mesajul
Aveti grija ca s-ar putea "sa se ia" de dumneavoastra pentru ca nu stiti bine Scriptura.
Au tot dreptul. Nu m-a impiedicat nimeni sa cercetez inainte de a scrie.
Reply With Quote
  #402  
Vechi 27.08.2011, 06:07:42
osutafaraunu osutafaraunu is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.07.2011
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 3.764
Implicit

Citat:
În prealabil postat de delia31 Vezi mesajul
Gresita si extrem de periculoasa e credinta demonica/eretica a celor ce O hulesc pe Maica Domnului
Doamnă, mai agitați mult această marotă a hulirii ei de către adventiști? Nu vă supărați, dar eu n-am întâlnit mai mari hulitori ai maicii Domnului decât ortodocșii. Specific: unii ortodocși. Cele mai groaznice sudălmi la adresa maicii Domnului nu le-am auzit la catolici, protestanți ori neoprotestanți, ci doar la ortodocși.
Reply With Quote
  #403  
Vechi 27.08.2011, 06:12:43
osutafaraunu osutafaraunu is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.07.2011
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 3.764
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Sigur ca da doar ca se cupleaza cu interpretarea lor corecta cat se interpreteaza si citatele date de mine cu ceea ce rezulta din ele la o simpla alipire.
Spune mai degrabă că ai citit acele versete, dar nu ești de acord cu ele. Ce "interpretare" mai e și aceea care să sune exact pe dos de cum scrie? Luând doar exemplul cu zecimea, cum interpretezi tu textele:

"Vai vouă, cărturarilor și fariseilor fățarnici! Că dați zeciuială din izmă, din mărar și din chimen, dar ați lăsat părțile mai grele ale Legii: judecata, mila și credința; pe acestea trebuia să le faceți și pe acelea să nu le lăsați" (Mat.23,23)

"Dar vai vouă, fariseilor! Că dați zeciuială din izmă și din untariță și din toate legumele și lăsați la o parte dreptatea și iubirea de Dumnezeu; pe acestea se cuvenea să le faceți și pe acelea să nu le lăsați." (Luc.11,42)

că ar vorbi despre necesitatea nepracticării zecimii? Adică taman pe dos!



Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Nu numai a mea dar poate ma lamuresti si tu de ce impresiile TALE ar schimba impresiile majoritatii de aici, tu fiind atat de deficitar atat in argumente cat si la capitolul "gandire sanatoasa" din impresia majoritatii celor de aici?
N-am avut niciodată pretenția de a schimba gândirea cuiva după calapodul meu. Sper măcar să ne schimbăm toți după modelul gândirii lui Hristos:

"Gândul acesta să fie în voi care era și în Hristos Iisus" (Filip.2,5)

chiar dacă majoritatea (cei mulți de pe "calea cea largă") n-a avut, nu are și nu va avea niciodată "gândire sănătoasă".
Reply With Quote
  #404  
Vechi 16.12.2011, 09:12:52
Profetul de carton Profetul de carton is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.12.2011
Mesaje: 1.282
Implicit

Citat:
În prealabil postat de osutafaraunu Vezi mesajul
cele mai groaznice sudălmi la adresa maicii domnului nu le-am auzit la catolici, protestanți ori neoprotestanți, ci doar la ortodocși.
nu va cred !
Reply With Quote
  #405  
Vechi 19.12.2011, 23:14:29
Geony's Avatar
Geony Geony is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.02.2009
Mesaje: 908
Implicit

Citat:
În prealabil postat de osutafaraunu Vezi mesajul
Doamnă, mai agitați mult această marotă a hulirii ei de către adventiști? Nu vă supărați, dar eu n-am întâlnit mai mari hulitori ai maicii Domnului decât ortodocșii. Specific: unii ortodocși. Cele mai groaznice sudălmi la adresa maicii Domnului nu le-am auzit la catolici, protestanți ori neoprotestanți, ci doar la ortodocși.
Eu sunt de acord cu tine dragul meu...in ortodoxie sunt: betivi, curvari, oameni care injura...etc?

In culte P si NP sunt numai sfinti, care se cred ca sunt mantuiti....

Daca stii parabola vamesului si a fariseului, ai tacea si te-ai comporta ca vamesul...dar voi toti P si NP sunteti niste farisei care puteti sta cu ochii in sus, si sa va laudati cu faptele voaste...sa stii ca si asta e o cale sigura spre IAD....
__________________
"Fiți treji, privegheați. Potrivnicul vostru, diavolul, umblă, răcnind ca un leu, căutând pe cine să înghită. Căruia stați împotrivă, tari în credință, știind că aceleași suferințe îndură și frații voștri în lume." I Petru 5, 8.
Reply With Quote
  #406  
Vechi 19.12.2011, 23:15:45
Geony's Avatar
Geony Geony is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.02.2009
Mesaje: 908
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Profetul de carton Vezi mesajul
nu va cred !

asa e....nu toti injura de Maica Domnului, altii si de D-zeu, Sfinti, etc....
__________________
"Fiți treji, privegheați. Potrivnicul vostru, diavolul, umblă, răcnind ca un leu, căutând pe cine să înghită. Căruia stați împotrivă, tari în credință, știind că aceleași suferințe îndură și frații voștri în lume." I Petru 5, 8.
Reply With Quote
  #407  
Vechi 19.12.2011, 23:20:50
Scotland The Brave
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Geony Vezi mesajul
dar voi toti P si NP sunteti niste farisei care puteti sta cu ochii in sus, si sa va laudati cu faptele voaste...sa stii ca si asta e o cale sigura spre IAD....
Ironia sortii:la ultima intalnire protestanta,din confesiunea mea,la care am participat,intradevar toata lumea a stat cu ochii in sus din cauza unui candelabru urias,vechi, care se misca amenintator,dand semne ca ar ceda si risca sa ne cada-n cap.Toti s-au laudat ca au scapat cu capul intreg la final.Nu stiu daca asta o sa ma trimita-n Iad dar cu sigurata nu am ajuns la spital.Chiar,in anumite situatii,tot un Iad este.

Last edited by Scotland The Brave; 19.12.2011 at 23:24:32.
Reply With Quote
  #408  
Vechi 19.12.2011, 23:40:46
Geony's Avatar
Geony Geony is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.02.2009
Mesaje: 908
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Scotland The Brave Vezi mesajul
Ironia sortii:la ultima intalnire protestanta,din confesiunea mea,la care am participat,intradevar toata lumea a stat cu ochii in sus din cauza unui candelabru urias,vechi, care se misca amenintator,dand semne ca ar ceda si risca sa ne cada-n cap.Toti s-au laudat ca au scapat cu capul intreg la final.Nu stiu daca asta o sa ma trimita-n Iad dar cu sigurata nu am ajuns la spital.Chiar,in anumite situatii,tot un Iad este.
Ca sa inteleg ca v-ati rugat la candelabru sa nu cada....iar el, v-a ascultat, si voi ati fost fericiti ca cineva v-a ascultat rugaciunea....asta tre' sa inteleg?

PS. de trimis nu te mai trimite, ca nu a cazut....daca cadea..............
__________________
"Fiți treji, privegheați. Potrivnicul vostru, diavolul, umblă, răcnind ca un leu, căutând pe cine să înghită. Căruia stați împotrivă, tari în credință, știind că aceleași suferințe îndură și frații voștri în lume." I Petru 5, 8.
Reply With Quote
  #409  
Vechi 19.12.2011, 23:45:53
Scotland The Brave
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Geony Vezi mesajul
Ca sa inteleg ca v-ati rugat la candelabru sa nu cada....iar el, v-a ascultat, si voi ati fost fericiti ca cineva v-a ascultat rugaciunea....asta tre' sa inteleg?

PS. de trimis nu te mai trimite, ca nu a cazut....daca cadea..............
Vei avea aripi la final Geony.O sa zburzi fericit prin campiile vesnic verzi iar luntrasul Caron va da faliment,toti cei ca tine tasnind in nemurire direct din zamislire.Avantajul de a fi repartizat in arealul geografic ce contine credinta corecta.Nu neapart si credinciosii pe masura ei dar ideea este ca la final sa bifezi pontaju de rigoare la societatea ,,Vesnicia SRL".Parerea mea este ca esti aproape mantuit.Mai ai putin,un fleac.Nu lasa hoardele intunericului sa te abata din drum cand o poti face cu mana ta.Ia ce spun sub rezerva surprizelor din prima secunda dupa ce iti termini socotelile cu lumea asta.Esti baiat simpatic,totul incepuse sa fie prea serios.

Last edited by Scotland The Brave; 19.12.2011 at 23:48:21.
Reply With Quote
  #410  
Vechi 19.12.2011, 23:55:11
Geony's Avatar
Geony Geony is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.02.2009
Mesaje: 908
Implicit

ti se pare ca-s P sau NP ?....doar aia sunt gata mantuti si doar aia zic de semenii lor ca-s ca ei- mantuiti.
Eu am mai spus, dar ai onoarea sa-ti repet, eu nu sunt ca voi (mantuit) si nici nu-mi doresc (sa fiu ca voi)....eu doar ma lupt pt. mantuire.
Tu nu esti capabil sa-mi spui pe ce treapta sunt in urcusul mantuirii, ca nu ai ochiul format pt a vedea scara urcusului duhovnicesc in ortodoxie...pe scurt, la noi ai de urcat spre mantuire, la voi de la la apa botezului pana la mantuire e doar o CUFUNDARE...
__________________
"Fiți treji, privegheați. Potrivnicul vostru, diavolul, umblă, răcnind ca un leu, căutând pe cine să înghită. Căruia stați împotrivă, tari în credință, știind că aceleași suferințe îndură și frații voștri în lume." I Petru 5, 8.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Calatoria spre Ortodoxie si dinspre Ortodoxie ioanna Morala Crestina 76 14.06.2015 08:40:05
Mic predicator penticostal!! Templier Knight Secte si culte 35 20.12.2011 20:26:24
Sfatui-ti-ma, va rog! smal27 Generalitati 46 24.10.2011 21:33:30
Ce îi determină pe unii ortodocși să treacă la culte neoprotestante? elom Secte si culte 353 26.08.2011 13:18:45