Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 31.07.2011, 18:29:14
Dreamm Dreamm is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 03.07.2011
Mesaje: 24
Implicit O intrebare!

Daca dex spunem ceea ce simtim, ceea ce credem, cu ceva cu care nu sintem de acord este pacat? Va dau si un exemplu
Daca dex in apartament la dumneavoastra vine cineva sa traiasca si spui ca nu esti de acord cu asta este pacat?
Reply With Quote
  #2  
Vechi 31.07.2011, 18:37:44
LapetiteMoc LapetiteMoc is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.05.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.900
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Dreamm Vezi mesajul
Daca dex spunem ceea ce simtim, ceea ce credem, cu ceva cu care nu sintem de acord este pacat? Va dau si un exemplu
Daca dex in apartament la dumneavoastra vine cineva sa traiasca si spui ca nu esti de acord cu asta este pacat?
Fii mai explicit in prezentarea situatiei si scrie mai clar, te rog, ca sa putem intelege care este intrebarea, de fapt.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 31.07.2011, 18:51:57
sunsray
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Draga d. , depinde de situatie. Daca acea observatie, parere, sfat, etc. se face din iubire de sine , si deci pt ca te deranjeaza pe tine,sau alt motiv egoist atunci bineinteles ca e pacat. Totul ce se face cu mandrie si iubire de sine e pacat. Daca insa o faci din dragoste curata, altruista si lipsita de orice urma de egoism, atunci , bineinteles, nu este pacat.
Pentru a vedea exact care sunt intentiile cu care savarsim un lucru, e nevoie de multa sinceritate cu noi insine, si ....multa..barbatie, de a ne infrunta asa cum suntem, :-)
Uneori se poate ca de exemplu Domnul sa ne indemne in inima noastra sa ii spunem cuiva ca cutare lucru nu este bine si nu il ajuta, insa de multe ori se amesteca si egoismul nostru in asta si o facem pe un ton prin care acela nu primeste sfatul respectiv, si face exacta contra. Insa noi trebuie sa actionam cu blandete si dragoste, in toate, respectand temeinic Libertatea celorlati de alegere!
Reply With Quote
  #4  
Vechi 31.07.2011, 18:57:11
LapetiteMoc LapetiteMoc is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.05.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.900
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sunsray Vezi mesajul
Draga d. , depinde de situatie. Daca acea observatie, parere, sfat, etc. se face din iubire de sine , si deci pt ca te deranjeaza pe tine,sau alt motiv egoist atunci bineinteles ca e pacat. Totul ce se face cu mandrie si iubire de sine e pacat. Daca insa o faci din dragoste curata, altruista si lipsita de orice urma de egoism, atunci , bineinteles, nu este pacat.
Pentru a vedea exact care sunt intentiile cu care savarsim un lucru, e nevoie de multa sinceritate cu noi insine, si ....multa..barbatie, de a ne infrunta asa cum suntem, :-)
Uneori se poate ca de exemplu Domnul sa ne indemne in inima noastra sa ii spunem cuiva ca cutare lucru nu este bine si nu il ajuta, insa de multe ori se amesteca si egoismul nostru in asta si o facem pe un ton prin care acela nu primeste sfatul respectiv, si face exacta contra. Insa noi trebuie sa actionam cu blandete si dragoste, in toate, respectand temeinic Libertatea celorlati de alegere!
Ce intrebare ai inteles tu ca ne-a adresat?

Sincer, nu am inteles nimic clar si concret.

Doamne, ajuta!
Reply With Quote
  #5  
Vechi 31.07.2011, 19:00:24
zaharia_2009's Avatar
zaharia_2009 zaharia_2009 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.07.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.239
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Dreamm Vezi mesajul
Daca dex spunem ceea ce simtim, ceea ce credem, cu ceva cu care nu sintem de acord este pacat? Va dau si un exemplu
Daca dex in apartament la dumneavoastra vine cineva sa traiasca si spui ca nu esti de acord cu asta este pacat?
Orice lucru rau, gresit, pacatos, imoral ... se evita , se preintimpina si se impiedica indiferent din ce considerent facem aceasta !
Bine este insa ca actiunea noastra sa fie facuta din inima curata si smerita, cu frica si rusinea lui Dumnezeu si nu din alte motive .
__________________
Credinta dreapta este medicamentul cel mare si cel dintii al mintuirii !- Sf. Maxim Marturisitorul .
Reply With Quote
  #6  
Vechi 31.07.2011, 19:37:29
Dreamm Dreamm is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 03.07.2011
Mesaje: 24
Implicit

Citat:
În prealabil postat de LapetiteMoc Vezi mesajul
Fii mai explicit in prezentarea situatiei si scrie mai clar, te rog, ca sa putem intelege care este intrebarea, de fapt.
La mine in apartament a venit o persoana cu traiul, si am simtit cu nu voi putea trai cu ea si in general cu vreun strain si am spus mamei mele ca nu sint deacord cu asta . Si vreau sa stiu daca nu e rau faptul asta. De felul meu nu prea iubesc persoanele straine care vin cu traiul pe mai mult timp, daca e pe vreo saptamina cred ca e ok,
Si as mai vrea sa stiu daca spunem ceea ce simtim, adica adevarul si-l spunem in gura mare (dex nu-mi place cutare lucru) e pacat?
Reply With Quote
  #7  
Vechi 31.07.2011, 19:57:40
LapetiteMoc LapetiteMoc is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.05.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.900
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Dreamm Vezi mesajul
La mine in apartament a venit o persoana cu traiul, si am simtit cu nu voi putea trai cu ea si in general cu vreun strain si am spus mamei mele ca nu sint deacord cu asta . Si vreau sa stiu daca nu e rau faptul asta. De felul meu nu prea iubesc persoanele straine care vin cu traiul pe mai mult timp, daca e pe vreo saptamina cred ca e ok,
Si as mai vrea sa stiu daca spunem ceea ce simtim, adica adevarul si-l spunem in gura mare (dex nu-mi place cutare lucru) e pacat?
AAA, okk, am inteles. Asadar, mama ta este cea care a primit pe cineva sa locuiasca la voi o perioada. Este decizia mamei tale, fiind casa ei. Tu simti ca ti-e afectata intimitatea in felul acesta, ca nu te mai simti liber in casa ta?

Sa te superi ca mama ta face un bine cuiva, este pacat, intr-adevar. Invata, incet, incet, ca binele facut cuiva ti-l faci de fapt tie insuti. Mare rasplata au de la Domnul cei care ajuta astfel! Laudat fie Domnul!

Te imbratisez!
Reply With Quote
  #8  
Vechi 31.07.2011, 20:22:42
Dreamm Dreamm is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 03.07.2011
Mesaje: 24
Implicit

Citat:
În prealabil postat de LapetiteMoc Vezi mesajul
AAA, okk, am inteles. Asadar, mama ta este cea care a primit pe cineva sa locuiasca la voi o perioada. Este decizia mamei tale, fiind casa ei. Tu simti ca ti-e afectata intimitatea in felul acesta, ca nu te mai simti liber in casa ta?

Sa te superi ca mama ta face un bine cuiva, este pacat, intr-adevar. Invata, incet, incet, ca binele facut cuiva ti-l faci de fapt tie insuti. Mare rasplata au de la Domnul cei care ajuta astfel! Laudat fie Domnul!

Te imbratisez!
Treaba e ca nu pentru o perioada numai, posibil pentru totdeauna si asta parca ma sperie...
Vroiam sa stiu mai precis daca e pacat in a-ti spune parerea cinstit, dex ca nu esti deacord cu un lucru!
Reply With Quote
  #9  
Vechi 31.07.2011, 20:27:03
LapetiteMoc LapetiteMoc is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.05.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.900
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Dreamm Vezi mesajul
Treaba e ca nu pentru o perioada numai, posibil pentru totdeauna si asta parca ma sperie...
Vroiam sa stiu mai precis daca e pacat in a-ti spune parerea cinstit, dex ca nu esti deacord cu un lucru!
Poate persoana respectiva va este ruda, nu ai spus toate detaliile, deci nu se pot da sfaturi concrete.

Cat despre a-ti spune parerea cinstit, depinde cum o spui. Sunt oameni care vad cu ochi rai orice observatie (indiferent de modul in care este comunicata), si oameni care iau in serios si incearca sa gaseasca o cale de comunicare astfel incat sa se instaureze armonia intre ei.

Persoana respectiva va locui cu voi pana la adanci batraneti? Locuieste cu voi din ce motiv? Iar tie ce nu-ti convine de fapt?


PS:
Uite un sfat de pe un alt topic care te poate indruma pe cale dreapta in inima ta:

Citat:
În prealabil postat de CelMandru Vezi mesajul
Părintele Arsenie Papacioc parcă spunea că Maica Domnului e supărată că nu-I cerem ajutorul. Tu ai făcut-o? ...Ăsta-i cel mai înțelept lucru pe care poți să-l faci. Cere-I ajutorul și lasă-te-n voia Ei...Alătură rugăciunea la tot ce faci, și Dumnezeu o să-ți dea minte...
Te imbratisez!

Last edited by LapetiteMoc; 31.07.2011 at 21:12:27. Motiv: edit...
Reply With Quote
  #10  
Vechi 31.07.2011, 21:59:52
horatiu.miron's Avatar
horatiu.miron horatiu.miron is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2010
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 816
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Dreamm Vezi mesajul
Daca dex spunem ceea ce simtim, ceea ce credem, cu ceva cu care nu sintem de acord este pacat? Va dau si un exemplu
Daca dex in apartament la dumneavoastra vine cineva sa traiasca si spui ca nu esti de acord cu asta este pacat?
Mi-a luat ceva sa-mi dau seama ce anume inseamna "dex". Vai mama ei de limba.
__________________
Quidquid latine dictum sit, altum sonatur.

User vechi: hmiron.
User si mai vechi: scrabble.
Reply With Quote
Răspunde