Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Slujbele Bisericii Ortodoxe > Sfanta Liturghie
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 22.05.2012, 19:15:25
STEPHAN STEPHAN is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 28.01.2012
Religia: Ortodox
Mesaje: 28
Implicit Incognoscibilitatea esentei lui Dumnezeu si Sf Impartasanie

Dacă esența lui Dumnezeu este incognoscibilă și intangibilă (George Remete, Dogmatica Ortodoxă ,1997, p.130), cum trebuie să înțelegem mărturisirea că "acesta este însuși preacurat Trupul Tău și însăși scump Sângele Tău "?
Reply With Quote
  #2  
Vechi 22.05.2012, 22:52:33
Demetrius Demetrius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 2.965
Implicit

Cristos a înviat!
Citat:
În prealabil postat de STEPHAN Vezi mesajul
Dacă esența lui Dumnezeu este incognoscibilă și intangibilă (George Remete, Dogmatica Ortodoxă ,1997, p.130), cum trebuie să înțelegem mărturisirea că "acesta este însuși preacurat Trupul Tău și însăși scump Sângele Tău "?
Dacă esența lui Dumnezeu este incognoscibilă și intengibilă, ce nu poți să înțelegi din mărturisirea că ”acesta este însuși preacurat Trupul Tău și însăși scump Sângele Tău"?
Reply With Quote
  #3  
Vechi 22.05.2012, 22:57:51
MihaiG MihaiG is offline
Banned
 
Data înregistrării: 24.04.2012
Locație: Timișoara
Religia: Catolic
Mesaje: 1.242
Implicit

Simplu. Trupul și Sângele sunt una, esența este alta. Esența este, într-un fel, cuprinsă în Trupul și Sângele Euharistic, dar nu știm cum.

De aia vorbim despre Taine.

Acesta este unul dintre aspectele cele mai fascinante ale creștinismului.

Avem o bucată de pâine, și, după aceea, bucata de pâine, care arată tot așa și are și gust de pâine, încetează să mai fie pâine, și devine TOTUL. Devine Dumnezeu. Nu un talisman atotputernic, nu o vrajă, nu o licoare magică, nu apa vieții, nu piatra filozofală, nu rețeta secretă pentru CocaCola.

Devine Dumnezeu. Nu metaforic, nu simbolic, nu spiritual, karmic sau vedic. Ci, real. În mâinile preotului este Dumnezeu, Creatorul Universului, iar noi îl putem mânca, dacă ne-am dat minima osteneală să recunoaștem că nu suntem perfecți și să ceem iertare, în confesional. Pe lângă asta, cele mai tari vrăji din Harry Potter și cel mai mare maestru Jedi sunt apă de ploaie. Zero barat.

E atât de aberant, atât de incredibil, atât de imposibil de înțeles, încât nu poate fi decât adevărat.

Last edited by MihaiG; 22.05.2012 at 23:08:27.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 23.05.2012, 00:31:45
ioanna's Avatar
ioanna ioanna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.07.2011
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.494
Implicit

Citat:
În prealabil postat de STEPHAN Vezi mesajul
Dacă esența lui Dumnezeu este incognoscibilă și intangibilă (George Remete, Dogmatica Ortodoxă ,1997, p.130), cum trebuie să înțelegem mărturisirea că "acesta este însuși preacurat Trupul Tău și însăși scump Sângele Tău "?
Esenta lui Dumnezeu e realitatea ipostatica nedeterminata in mod eminent, pentru ca e ipostazierea supraesentei din care isi primeste existenta orice esenta creata, nu o putem cunoaste, caci vorbim de o existenta dincolo de conceptele noastre cu care intelegem realitatea. Nu ne impartasim din esenta Lui Dumnezeu, ci din Trupul si Sangele lui Hristos, Dumnezeu-Om, care ne da prin Euharistie firea Sa umana pe care a tamaduit-o ontologic, a inviat-o, i-a dat ceea ce ii lipsea pentru a fi nedespartita de Dumnezeu .Prin chipul tainic al painii si al vinulului se uneste trupul si sangele Domnului cu trupul si sangele nostru, noi luam in interiorul nostru pe cel ce ne inviaza din interior.

Last edited by ioanna; 23.05.2012 at 00:51:31.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 23.05.2012, 11:08:40
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de STEPHAN Vezi mesajul
Dacă esența lui Dumnezeu este incognoscibilă și intangibilă (George Remete, Dogmatica Ortodoxă ,1997, p.130), cum trebuie să înțelegem mărturisirea că "acesta este însuși preacurat Trupul Tău și însăși scump Sângele Tău "?
Dacă esența Lui Dumnezeu este Ființa Lui, atunci este incognoscibilă într-adevăr. Creaturile nu pot accede la cunoașterea sau la înțelegerea Ființei Divine.

Dumnezeu unul în Ființă și Treime în Ipostasuri este Tatăl, Fiul și Duhul Sfînt. Persoana a doua a Preasfintei Treimi, adică Fiul, S-a întrupat după cum credem. După Înviere și Înălțare, la Rusalii, Duhul Sfînt înființează Biserica. Din acel moment încoace, Hristos devine Capul Bisericii și noi devenim Trupul Bisericii.

Ce înseamnă deci faptul-de-a-ne-împărtăși? Însuși cuvîntul o spune: îm-părtășirea este co-părtășie sau adunarea Bisericii împreună, a tuturor membrilor unii cu alții. Cum este posibil așa ceva? Prin intermediul Lui Hristos Care este Cap al Bisericii și prin participarea noastră a tuturor ca Trup al Bisericii. Prin cuminecare eu mă împărtășesc cu tine și tu, cel care citești, cu mine - întru Hristos. El este Cel Care ne face posibilă această coparticipare a multora într-un singur Tot care este Biserica. Fără împărtășire noi nu putem ajunge la capacitatea de a viețui împreună în dragoste deplină, în perfectă armonie Dumnezeu și cu ceilalți. Sfintele Taine sînt ca un fel de ADN fără de care noi, ca celule ale acestui Organism, nu am putea să devenim un singur Trup viu și funcțional.

Sîngele Lui Hristos ne curățește de păcate tocmai pentru a intra curați în Biserică, împreună cu Sfinții și cu Îngerii.

Eu așa am înțeles în parte această Taină esențială fără de care viața veșnică în Biserica Dumnezeului Celui viu și adevărat nu este posibilă.

Ioan 6, 53

"Și le-a zis Iisus: Adevărat, adevărat zic vouă, dacă nu veți mânca Trupul Fiului Omului și nu veți bea Sîngele Lui, nu veți avea viață în voi."
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.

Last edited by Florin-Ionut; 23.05.2012 at 11:14:10.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 23.05.2012, 11:28:25
georgeval's Avatar
georgeval georgeval is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.09.2007
Locație: Valenii de Munte
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.065
Implicit

Citat:
În prealabil postat de STEPHAN Vezi mesajul
Dacă esența lui Dumnezeu este incognoscibilă și intangibilă (George Remete, Dogmatica Ortodoxă ,1997, p.130), cum trebuie să înțelegem mărturisirea că "acesta este însuși preacurat Trupul Tău și însăși scump Sângele Tău "?
Fara o distinctie clara in sens palamit, intre fiinta, persoana si lucrare riscam sa interpretam totul intr-o maniera panteista, desi acestea sunt distincte ele sunt nedespartite. Exista trei moduri de unire:
1. fiintial in cazul persoanelor Sfintei Treimi care sunt de aceeasi fiinta
2. ipostatic- valabil doar in cazul firilor Mantuitorului.
3. haric sau dupa lucrare in cazul unire noastre cu Dumnezeu. Asa trebuie sa intelegem unirea noastra cu Dumnezeu si afirmatia Sfantului apostol Petru ca devenim "partasi firii dumnezeiesti" nu in sens panteist, sau ca ne unim cu Trupul si Sangele Domnului. Soarele ne patrunde cu razele sale sau caldura sa dar nu cu esenta sa(iertata sa-mi fie analogia asta, fara pretentia de a rationaliza taina unirii noastre cu Dumnezeu in Taina Impartasaniei)
Reply With Quote
  #7  
Vechi 23.05.2012, 18:52:49
STEPHAN STEPHAN is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 28.01.2012
Religia: Ortodox
Mesaje: 28
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Demetrius Vezi mesajul
Cristos a înviat!Dacă esența lui Dumnezeu este incognoscibilă și intengibilă, ce nu poți să înțelegi din mărturisirea că ”acesta este însuși preacurat Trupul Tău și însăși scump Sângele Tău"?
Adevărat a înviat ! Nu îmi era foarte clar ce să înțeleg prin "însuși preacurat trupul tău..." , având în vedere că Hristos este de o ființă cu Tatăl . Mai sus Ioanna scrie că Hristos " ne dă prin Euharistie firea sa umană".Ar
fi destul de inteligibil, dar nu știu dacă această afirmație poate fi și argumentată ( adică poate fi sprijinită pe un text patristic sau măcar al unui teolog sigur ). Personal mă gândeam la o explicație din perspectiva teologiei palamite a energiilor necreate, cam în sensul în care scrie mai sus georgeval dar m-am gândit că mă voi limpezi mai ușor dacă aflu și cum înțeleg alți credincioși interesați să își cunoască credința .

Last edited by STEPHAN; 23.05.2012 at 19:22:19.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 23.05.2012, 19:27:59
eodor nastasa's Avatar
eodor nastasa eodor nastasa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.03.2010
Locație: ...
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.038
Implicit !

Cu teoria, hm, sadem bine, insa practica ne 'omoara'...

S'acu sa ma'n cuget si io: credinta trebe 'simtita' bre, nu 'inteleasa' ori 'gandita'.
__________________
Intunericul este doar absenta Luminii...
Reply With Quote
  #9  
Vechi 23.05.2012, 19:36:46
Demetrius Demetrius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 2.965
Implicit

Citat:
În prealabil postat de STEPHAN Vezi mesajul
...Ar fi destul de inteligibil, dar nu știu dacă această afirmație poate fi și argumentată...

cam în sensul în care scrie mai sus georgeval dar m-am gândit că mă voi limpezi mai ușor dacă aflu și cum înțeleg alți credincioși interesați să își cunoască credința .
N-ai nevoie de argumente și explicații ca să crezi.
Isus îi zice lui Toma în (In20,27): ”nu fi necredincios ci credincios.”
Reply With Quote
  #10  
Vechi 23.05.2012, 21:13:58
STEPHAN STEPHAN is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 28.01.2012
Religia: Ortodox
Mesaje: 28
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Demetrius Vezi mesajul
N-ai nevoie de argumente și explicații ca să crezi.
Isus îi zice lui Toma în (In20,27): ”nu fi necredincios ci credincios.”
Nu ai nevoie de ele ca să crezi, dar ai nevoie dacă vrei să înțelegi ce crezi.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Sfanta Impartasanie stefan2010 Impartasania (Taina Euharistiei) 15 30.06.2010 12:42:35
pozitia la impartasanie lore86 Impartasania (Taina Euharistiei) 18 15.07.2009 13:46:57
Impartasanie EDI Impartasania (Taina Euharistiei) 25 02.12.2008 00:38:11
pregatire pt Sf Impartasanie pui Impartasania (Taina Euharistiei) 0 12.08.2008 01:00:13
Impartasanie Timoteia Impartasania (Taina Euharistiei) 5 01.04.2008 20:24:57