Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Botezul
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 17.07.2012, 10:48:42
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit Credinta substituita

Ați mai întîlnit sintagma asta pînă acum?
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 18.07.2012, 06:42:35
tabitha's Avatar
tabitha tabitha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.04.2011
Locație: usa
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.955
Implicit

Sintagma ca atare n-am mai întâlnit-o. Dar tu, în ce context ai găsit-o? Fii ceva mai specific, nu te știam așa laconic. :)

Poate te referi la ceva similar cu "pietismul protestant travestit în habotnicie ortodoxistă"??
Reply With Quote
  #3  
Vechi 18.07.2012, 10:53:19
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Bună Mirela,

Am auzit ultima oară despre acest tip de credință la predica de duminica asta, a slăbănogului de la Vitezda. Preotul a menționat în trecere despre episodul în care pentru credința altora, Hristos îl ajută pe un alt om, adus de altcineva în fața Lui:

Luca 5

17. Și într-una din zile Iisus învăța și de față ședeau farisei și învățători ai Legii, veniți din toate satele Galileii, din Iudeea și din Ierusalim. Și puterea Domnului se arăta în tămăduiri.
18. Și iată niște bărbați aduceau pe pat un om care era slăbănog și căutau să-l ducă înăuntru și să-l pună înaintea Lui;
19. Dar negăsind pe unde să-l ducă, din pricina mulțimii, s-au suit pe acoperiș și, printre cărămizi, l-au lăsat cu patul în mijloc, înaintea lui Iisus.
20. Și văzând credința lor, El le-a zis: Omule, iertate îți sunt păcatele tale.

Credința lor ar putea fi a tuturor, inclusiv a bolnavului. Dar mai este un eveniment care confirmă faptul că pentru credința cuiva, altcineva este vindecat, fără să întrebe Hristos despre credința celui suferind care nici măcar nu era de față:

Matei 8

5. Pe când intra în Capernaum, s-a apropiat de El un sutaș, rugându-L,
6. Și zicând: Doamne, sluga mea zace în casă, slăbănog, chinuindu-se cumplit.
7. Și i-a zis Iisus: Venind, îl voi vindeca.
8. Dar sutașul, răspunzând, I-a zis: Doamne, nu sunt vrednic să intri sub acoperișul meu, ci numai zi cu cuvântul și se va vindeca sluga mea.
9. Că și eu sunt om sub stăpânirea altora și am sub mine ostași și-i spun acestuia: Du-te, și se duce; și celuilalt: Vino, și vine; și slugii mele: Fă aceasta, și face.
10. Auzind, Iisus S-a minunat și a zis celor ce veneau după El: Adevărat grăiesc vouă: la nimeni, în Israel, n-am găsit atâta credință.
11. Și zic vouă că mulți de la răsărit și de la apus vor veni și vor sta la masă cu Avraam, cu Isaac și cu Iacov în împărăția cerurilor.
12. Iar fiii împărăției vor fi aruncați în întunericul cel mai din afară; acolo va fi plângerea și scrâșnirea dinților.
13. Și a zis Iisus sutașului: Du-te, fie ție după cum ai crezut. Și s-a însănătoșit sluga lui în ceasul acela.
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 19.07.2012, 06:20:10
tabitha's Avatar
tabitha tabitha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.04.2011
Locație: usa
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.955
Implicit

Bună să-ți fie inima !

Acum înțeleg mai bine la ce te referi.

În primul tău exemplu e vorba însă de Vindecarea slăbănogului din Capernaum. (Vezi și Marcu 2: 1-12)

Această credință 'substituită' este cumva și opusul acelui "a nu avea om" - vezi pilda slăbănogului de la scăldătoarea Vitezda:

"După acestea era o sărbătoare a iudeilor și Iisus S-a suit la Ierusalim. Iar în Ierusalim, lângă Poarta Oilor, era o scăldătoare, care pe evreiește se numește Vitezda, având cinci pridvoare. În acestea zăceau mulțime de bolnavi, orbi, șchiopi, uscați, așteptând mișcarea apei. Căci un înger al Domnului se cobora la vreme în scăldătoare și tulbura apa și cine intra întâi, după tulburarea apei, se făcea sănătos, de orice boală era ținut. Și era acolo un om, care era bolnav de treizeci și opt de ani. Iisus, văzându-l pe acesta zăcând și știind că este așa încă de multă vreme, i-a zis: Voiești să te faci sănătos? Bolnavul I-a răspuns: Doamne, nu am om, care să mă arunce în scăldătoare, când se tulbură apa; că, până când vin eu, altul se coboară înaintea mea. Iisus i-a zis: Scoală-te, ia-ți patul tău și umblă. Și îndată omul s-a făcut sănătos, și-a luat patul și umbla. Dar în ziua aceea era sâmbătă. Deci ziceau iudeii către cel vindecat: Este zi de sâmbătă și nu-ți este îngăduit să-ți iei patul. El le-a răspuns: Cel ce m-a făcut sănătos, Acela mi-a zis: Ia-ți patul și umblă. Ei l-au întrebat: Cine este omul care ți-a zis: Ia-ți patul tău și umblă? Iar cel vindecat nu știa cine este, căci Iisus se dăduse la o parte din mulțimea care era în acel loc. După aceasta Iisus l-a aflat în templu și i-a zis: Iată că te-ai făcut sănătos. De acum să nu mai păcătuiești, ca să nu-ți fie ceva mai rău. Atunci omul a plecat și a spus iudeilor că Iisus este Cel ce l-a făcut sănătos." (Ioan 5: 1-15)


A doua pildă pe care ai dat-o, cea a sutașului care, cu smerenie, vine să ceară vindecare pentru sluga sa, este una din preferatele mele. Câți dintre noi suntem în stare să cerem vindecare pentru un prieten, dar'mite o slugă. Însă Corneliu, acest milos și credincios sutaș roman va ajunge între sfinții Bisericii lui Hristos.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 19.07.2012, 11:11:20
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mirela.t Vezi mesajul
Bună să-ți fie inima !

Acum înțeleg mai bine la ce te referi.

În primul tău exemplu e vorba însă de Vindecarea slăbănogului din Capernaum. (Vezi și Marcu 2: 1-12)

Această credință 'substituită' este cumva și opusul acelui "a nu avea om" - vezi pilda slăbănogului de la scăldătoarea Vitezda:

"După acestea era o sărbătoare a iudeilor și Iisus S-a suit la Ierusalim. Iar în Ierusalim, lângă Poarta Oilor, era o scăldătoare, care pe evreiește se numește Vitezda, având cinci pridvoare. În acestea zăceau mulțime de bolnavi, orbi, șchiopi, uscați, așteptând mișcarea apei. Căci un înger al Domnului se cobora la vreme în scăldătoare și tulbura apa și cine intra întâi, după tulburarea apei, se făcea sănătos, de orice boală era ținut. Și era acolo un om, care era bolnav de treizeci și opt de ani. Iisus, văzându-l pe acesta zăcând și știind că este așa încă de multă vreme, i-a zis: Voiești să te faci sănătos? Bolnavul I-a răspuns: Doamne, nu am om, care să mă arunce în scăldătoare, când se tulbură apa; că, până când vin eu, altul se coboară înaintea mea. Iisus i-a zis: Scoală-te, ia-ți patul tău și umblă. Și îndată omul s-a făcut sănătos, și-a luat patul și umbla. Dar în ziua aceea era sâmbătă. Deci ziceau iudeii către cel vindecat: Este zi de sâmbătă și nu-ți este îngăduit să-ți iei patul. El le-a răspuns: Cel ce m-a făcut sănătos, Acela mi-a zis: Ia-ți patul și umblă. Ei l-au întrebat: Cine este omul care ți-a zis: Ia-ți patul tău și umblă? Iar cel vindecat nu știa cine este, căci Iisus se dăduse la o parte din mulțimea care era în acel loc. După aceasta Iisus l-a aflat în templu și i-a zis: Iată că te-ai făcut sănătos. De acum să nu mai păcătuiești, ca să nu-ți fie ceva mai rău. Atunci omul a plecat și a spus iudeilor că Iisus este Cel ce l-a făcut sănătos." (Ioan 5: 1-15)


A doua pildă pe care ai dat-o, cea a sutașului care, cu smerenie, vine să ceară vindecare pentru sluga sa, este una din preferatele mele. Câți dintre noi suntem în stare să cerem vindecare pentru un prieten, dar'mite o slugă. Însă Corneliu, acest milos și credincios sutaș roman va ajunge între sfinții Bisericii lui Hristos.
Da, preotul a menționat cazul din Capernaum deși duminica era dedicată evenimentului de la Vitezda - dar nu asta e important. Ce a vrut el să transmită este că, pentru credința unor oameni, alți oameni sînt ajutați sau vindecați. Este argumentul biblic al ortodocșilor pentru botezul copiilor prin credința nașilor.
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 20.07.2012, 03:05:03
ioan cezar
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
pentru credința unor oameni, alți oameni sînt ajutați sau vindecați. Este argumentul biblic al ortodocșilor pentru botezul copiilor prin credința nașilor.
Si totodata una din minunile perene ale Bisericii.
Si zicem: "Pentru rugaciunile sfintilor parintilor nostri, Doamne..." si altele asemenea.
Toate rugaciunile noastre de la slujbe sunt intemeiate pe aceasta credinta, nu doar Botezul.
Noi credem ca rugaciunile noastre pentru semenii nostri (inclusiv pentru cei raposati) sunt ascultate de Dumnezeu. De aceea, deseori, zicem unii catre altii: "roaga-te si pentru mine!"...

Credinta noastra pusa in lucrare, la rugaciunea colectiva si individuala, in folosul nostru si al semenilor. Comuniune vie, sfintitoare si mantuitoare. Asta e Biserica lui Hristos!

Slava lui Dumnezeu!
Reply With Quote
  #7  
Vechi 20.07.2012, 15:29:31
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioan cezar Vezi mesajul
Si totodata una din minunile perene ale Bisericii.
Si zicem: "Pentru rugaciunile sfintilor parintilor nostri, Doamne..." si altele asemenea.
Toate rugaciunile noastre de la slujbe sunt intemeiate pe aceasta credinta, nu doar Botezul.
Noi credem ca rugaciunile noastre pentru semenii nostri (inclusiv pentru cei raposati) sunt ascultate de Dumnezeu. De aceea, deseori, zicem unii catre altii: "roaga-te si pentru mine!"...

Credinta noastra pusa in lucrare, la rugaciunea colectiva si individuala, in folosul nostru si al semenilor. Comuniune vie, sfintitoare si mantuitoare. Asta e Biserica lui Hristos!

Slava lui Dumnezeu!
Da, așa este.

Eu am vrut să subliniez importanța rugăciunii noastre pentru semenii de alte confesiuni, chiar și atei de-ar fi. Pentru credința noastră Domnul îi poate ajuta pe ceilalți, indiferent de convingerile lor, dacă noi nu avem dubii în privința asta.

Mai demult am sunat la "Duhovnicul de la miezul nopții" de pe TVR2 și l-am întrebat pe preot în direct dacă aș putea merge la un Maslu cu o persoană bolnavă chiar dacă aceasta nu este credincioasă. Mi-a confirmat că da, pot; pentru credința mea, Domnul o poate vindeca.
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 20.07.2012, 17:43:31
ioan cezar
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Slava lui Dumnezeu! Multumesc, frate Florin-Ionut, pentru intarire!
Reply With Quote
  #9  
Vechi 22.07.2012, 21:25:15
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

Si mie imi plac mult pildele acestea.
Eu n-am inteles ca pentru credinta unora, este ajutat alt om.
Poate ca acei oameni, de ex. sutasul, nu are asa credinta si nu stiu daca Dumnezeu o cantareste in acel moment.
Ci eu cred ca e vorba de fapta buna de a ajuta pe un semen aflat in nevoie.
Asta este credinta pe care o rasplateste Dumnezeu.

Acum nu stiu daca ii ajuta pe altii chiar indiferent de credinta lor si de ce fac.
__________________
A fi crestin = smerenie + iubire de aproape
Reply With Quote
  #10  
Vechi 23.07.2012, 00:06:36
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
Si mie imi plac mult pildele acestea.
Eu n-am inteles ca pentru credinta unora, este ajutat alt om.
Poate ca acei oameni, de ex. sutasul, nu are asa credinta si nu stiu daca Dumnezeu o cantareste in acel moment.
Ci eu cred ca e vorba de fapta buna de a ajuta pe un semen aflat in nevoie.
Asta este credinta pe care o rasplateste Dumnezeu.

Acum nu stiu daca ii ajuta pe altii chiar indiferent de credinta lor si de ce fac.
Salut Sophia,

Poate că pericopa de la Luca 7 te va lămuri mai bine asupra credinței sutașului:

1. Și după ce a sfârșit toate aceste cuvinte ale Sale în auzul poporului, a intrat în Capernaum.
2. Iar sluga unui sutaș, care era la el în cinste, fiind bolnavă era să moară.
3. Și auzind despre Iisus, a trimis la El bătrâni ai iudeilor, rugându-L să vină și să vindece pe sluga lui.
4. Iar ei, venind la Iisus, L-au rugat stăruitor, zicând: Vrednic este să-i faci lui aceasta,
5. Căci iubește neamul nostru și el ne-a zidit sinagoga.
6. Iar Iisus mergea cu ei. Și nefiind El acum departe de casă, a trimis la El prieteni, zicându-I: Doamne, nu Te osteni, că nu sunt vrednic ca să intri sub acoperământul meu.
7. De aceea nici pe mine nu m-am socotit vrednic să vin la Tine. Ci spune cu cuvântul și se va vindeca sluga mea.
8. Căci și eu sunt om pus sub stăpânire, având sub mine ostași, și zic acestuia: Du-te, și se duce, și altuia: Vino, și vine, și slugii mele: Fă aceasta, și face.
9. Iar Iisus, auzind acestea, S-a minunat de el și, întorcându-Se, a zis mulțimii care venea după El: Zic vouă că nici în Israel n-am aflat atâta credință;
10. Și întorcându-se cei trimiși acasă, au găsit sluga sănătoasă.

Sutașul avea atîta credință încît era încredințat că Cel ce stătea în fața lui este Domnul care are stăpînire asupra naturii, asupra duhurilor, asupra vieții și a morții. De aceea le spune Hristos ucenicilor că nici la evrei nu este vreun om cu atîta credință ca a romanului.

Da, e limpede că respectivul a vrut să facă o faptă bună, căci era om bun. Cine dintre stăpîni bate atîta cale ca să încerce să vindece o slugă sau un subaltern? Prea puțini. Dar aici se vorbește despre credința vie, puternică și lucrătoare, care-L uimește pînă și pe Dumnezeu de se cutremură și munții cîteodată.
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Credinta ioana_ema Generalitati 32 27.06.2013 16:14:27
Credinta Guru inc. Generalitati 32 30.06.2011 02:13:22
credinta daniel7 Resurse ortodoxe on-line 6 27.06.2008 00:52:09
credinta erzbet Generalitati 35 13.03.2007 19:33:23