Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Pocainta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 27.05.2008, 10:41:52
iosif iosif is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.08.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.015
Implicit

Ati incercat vreodata sa binecuvantati pe cei ce va fac rau? Sa spuneti: Doamne, miluieste si binecuvinteaza pe robul tau ......!?

Ce sentimente ati trait si cum ati reusit? Cum v.a schimbat binecuvantarea vrajmasilor viata?
Reply With Quote
  #2  
Vechi 27.05.2008, 11:07:53
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Nu poti ajunge sa-ti iubesti vrasmasii daca nu traiesti iubirea lui Dumnezeu. Sfantul Ioan Scararul spune ca fata celui iubit ne preface in intregime dupa chipul ei si ne umple fata noastra de bucurie si de farmec. Iar Sfantul Sfantul Maxim Marturisitorul zice: "Prin iubire fiecare atrage pe semenul sau atat de mult la sine in intentiile sale si-l prefera siesi, pe cat il respingea inainte si se prefera pe sine". Iubirea dumnezeiasca te face sa nu mai traiesti doar pentru tine sau pentru unii, ci pentru toti. A pleca de langa vrajmas cu ura, inseamna a vietui spre moarte si nu spre biruirea ei. Trebuie sa fim realisti si sa spunem ca e greu este sa te apropii de cel care iti vrea raul cu dorinta arzatoare de a-l imbratisa. Si asta pentru ca prin faptele noastre facem ca Dumnezeu sa ramana departe de noi.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 27.05.2008, 11:14:27
iosif iosif is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.08.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.015
Implicit

:dozingoff:

Aici va rog doar experiente! Nu ce credem! Nu ce as face! Ci, concret daca am trait asta!
Reply With Quote
  #4  
Vechi 27.05.2008, 11:47:23
Leinarius Leinarius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.09.2007
Mesaje: 132
Implicit

Nu iti schimba viata. Iar de sentimentele pe care le ai in momentele acelea, care de fapt sunt emotii, nu sentimente, e bine sa nu te poticnesti. Poti sa te ridici pe tine insuti in cugetul tau crezand ca ai facut o fapta buna si ca te-ai inaltat...

Pot fi emotii, o anumita multumire de sine, care nu sunt bune.
Eu incerc sa imi amintesc ca pot fi eu in locul lui gresind altuia, astfel iertand lui ma rog sa mi se ierte si mie, in loc de gresala lui punand inaintea mea gresala mea.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 27.05.2008, 11:49:39
anita anita is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.734
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iosif
Ati incercat vreodata sa binecuvantati pe cei ce va fac rau? Sa spuneti: Doamne, miluieste si binecuvinteaza pe robul tau ......!?

Ce sentimente ati trait si cum ati reusit? Cum v.a schimbat binecuvantarea vrajmasilor viata?
A binecuvanta in fata ar produce prilej de sminteala ,doar in gand sa ii binecuvantam.
Vezi tu ,si raul este de mai multe feluri ,unul poate sa iti zica o porcarie si sa te amuzi in gand sau sa nu iti pese,de altul la fel te poate jigni si atunci iti pare rau pentru el.
De cand traiesc mai duhovniceste mi s-a intamplat mai degraba sa imi para rau pentru acela care mi-a facut rau caci mi-am dat seama ca isi face rau lui insusui ,de binecuvantat nu m-am gandit sa spun dar e o idee buna ,cred ca te schimba in interior.
Mai spuneam un "Doamne Isuse Hristoase ,miluieste pe robul tau.." ca vrajmasul sa nu imi trimita mai stiu eu ce ganduri pacatoase ,si mai veneau ,de ce sa neg.
Dumnezeu ne incearca...
Reply With Quote
  #6  
Vechi 27.05.2008, 12:40:45
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Iosif, tu ne ceri experiente si noi suntem mai departe ca niciodata de iubirea dumnezeiasca. Nu marturiile despre experiente ne vor face pe noi sa ne schimbam, ci iubirea dumnezeiasca. Pe de alta parte cine este cel vrednic de a trage o linie de demarcatie intre experienta adevarata si cea falsa? Eu zic sa petrecem in acesta iubire dumnezeiasca si vom ajunge sa ne rugam si pentru cei ce ne prigonesc si ne fac rau.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 27.05.2008, 13:28:14
anita anita is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.734
Implicit

Citat:
În prealabil postat de costel
Iosif, tu ne ceri experiente si noi suntem mai departe ca niciodata de iubirea dumnezeiasca. Nu marturiile despre experiente ne vor face pe noi sa ne schimbam, ci iubirea dumnezeiasca. Pe de alta parte cine este cel vrednic de a trage o linie de demarcatie intre experienta adevarata si cea falsa? Eu zic sa petrecem in acesta iubire dumnezeiasca si vom ajunge sa ne rugam si pentru cei ce ne prigonesc si ne fac rau.
Dupa cum trecem aceste incercari ne putem da seama daca ne iubim cu adevarat aproapele.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 27.05.2008, 17:35:43
iosif iosif is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.08.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.015
Implicit

Atunci cand cineva te injura si tu il binecuvantai este o astfel de experienta! Aceasta este o traire a lui Dumnezeu! Il intalnim pe Dumnezeu acolo in binecuvantarea aceea!
Il sitim pe Dumnezeu atunci cand ne binecuvantam dusmanii....

Eu intreb daca ati simtit asta vreodata? Nu teorie, nu pareri...nu idealisme! Vreau sa cunosc marturiilor unor oameni care au trait asta!
Reply With Quote
  #9  
Vechi 27.05.2008, 19:48:36
getaballa getaballa is offline
Member
 
Data înregistrării: 14.08.2007
Mesaje: 49
Implicit

Adesea se intampla sa ma supar si sa ripostez nu tocmai crestineste sau pur si simplu sa tac, dar nu ca nu as avea ceva de spus -pacatoasa de mine fiind iute la manie-.De o vreme , de cand multe necazuri m-au incercat , s-a produs si in sufletul meu o schimbare in bine si nu ma mai supar si -in gand- spun:Nu-i socoti, Doamne,pacatul, miluieste-l si pentru rugaciunile lui miluieste-ma si pe mine pacatoasa.Astfel, trec peste orice ispita si ma simt bine.

Cu noi este Dumnezeu !
Reply With Quote
  #10  
Vechi 28.05.2008, 10:48:20
iosif iosif is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.08.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.015
Implicit

Amin! E atata putere care vine atunci cand binecuvinteze pe cel care iti face rau sau te vorbeste de rau! Sa spui: Doamne, miluieste-l si binecuvinteaza! E foarte greu, insa Dumnezeu da puterea, numai sa vrei!

Binecuvantarea actioneaza ca un neutralizator al raului si din mine si din celalalt!

Spunea pr Rafai Noica, atunci cand spu chiar : Doamne, ce ma enerveaza acesta! Deja esti in rugaciune! Si apoi sa spui...Doamne, miluieste-l si binecuvinteaza-l!
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Pelerinajul si binecuvantarea Marius22 Generalitati 2 30.09.2010 15:19:14
Binecuvantarea parinteasca cojanete Intrebari utilizatori 5 06.04.2010 18:20:46
binecuvantarea o_copila Generalitati 5 28.07.2009 11:38:40
Binecuvantarea.. oanna77 Generalitati 7 14.12.2008 15:19:05
casatorie cu binecuvantarea lui Dumnezeu luciamanta Nunta 4 09.12.2008 22:51:56