Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Umanitare
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 19.03.2008, 21:14:52
alynnna alynnna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.12.2007
Mesaje: 385
Implicit

Stie careva daca exista in Romania vreo manastire (cu azil eventual) unde sa se primeasca si persoane cu handicap locomotor? Dar nu azil lumesc ci locas cu program liturgic, duhovnic etc.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 20.03.2008, 08:47:18
istoica istoica is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.02.2008
Mesaje: 112
Implicit

Stiu ca man Petru Voda are in ingrijire copii si batrani, fara sa stiu daca au sau nu handicap fizic. Intreaba la tel. 0233.257.003
Mai au batrani in ingrijire (nu stiu daca cu sau fara handicap- ceva parca mi-a trecut pe la ureche de Alzheimer), man Pasarea de langa Bucuresti.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 20.03.2008, 09:16:37
Traditie Traditie is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.09.2006
Mesaje: 738
Implicit

Citat:
În prealabil postat de istoica
Stiu ca man Petru Voda are in ingrijire copii si batrani, fara sa stiu daca au sau nu handicap fizic. Intreaba la tel. 0233.257.003
Mai au batrani in ingrijire (nu stiu daca cu sau fara handicap- ceva parca mi-a trecut pe la ureche de Alzheimer), man Pasarea de langa Bucuresti.
Nu crec ca e locul unor astfel de handicapati într-o manastire.

Ei dau dovada de necredinta, nu cred ca Dumnezeu e puternic sa le vindece neputinta.

Daca ar crede asta, asa cum îndeamna Domnul în evanghelie, chiar daca vindecarea nu s-ar produce curând, totusi ar capata bunul simt sa înteleaga ca o manastire are ca scop asceza, nu odihna.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 20.03.2008, 09:37:35
alynnna alynnna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.12.2007
Mesaje: 385
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Traditie
Nu crec ca e locul unor astfel de handicapati într-o manastire.

Ei dau dovada de necredinta, nu cred ca Dumnezeu e puternic sa le vindece neputinta.

Daca ar crede asta, asa cum îndeamna Domnul în evanghelie, chiar daca vindecarea nu s-ar produce curând, totusi ar capata bunul simt sa înteleaga ca o manastire are ca scop asceza, nu odihna.
Fara cuvinte:(:(
Multumesc! Bun si folositor forum!:|
Reply With Quote
  #5  
Vechi 20.03.2008, 11:00:15
Z.Lidia Z.Lidia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.01.1975
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 545
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Traditie
Nu cred ca e locul unor astfel de handicapati într-o manastire.
Ei dau dovada de necredinta, nu cred ca Dumnezeu e puternic sa le vindece neputinta.
Daca ar crede asta, asa cum îndeamna Domnul în evanghelie, chiar daca vindecarea nu s-ar produce curând, totusi ar capata bunul simt sa înteleaga ca o manastire are ca scop asceza, nu odihna.
Eu nu am pomenit ca Domnul nostru Iisus Hristos sau vreun sfant sa fi spus astfel unui om suferind, de ce oare? (Ma gandesc la Sf Vasile, de exemplu.)
In schimb, El a fost dat afara din sinagoga. Unii au considerat ca nu trebuie sa fie acolo!
Daca ajutam pe unii dintre noi mai slabi, pe El il ajutam. Daca purtam sarcinile unii altora, implinim voia Domnului.
Daca iubim pe aproapele nostru, implinim porunca Domnului.
Nu se poate sa iubesti pe Dumnezeu si sa dispretuiesti pe aproapele tau, chiar si pe cel pacatos.. Sa stai in asceza si sa nu te uiti si la cei din lume.
Iov o fi dat dovada de necredinta, dupa parerea ta, si a prietenilor lui, cand statea pe maldarele de gunoi, plin de bube.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 20.03.2008, 11:12:21
Traditie Traditie is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.09.2006
Mesaje: 738
Implicit



Nu e vorba de dispret. Calugarii au alt rol decât asistenta sociala, ei trebuie sa se roage pentru lume.

Manastirile aveau bolnite în scop educativ, pentru a propovadui necesitatea milei crestine.

Dar când e vorba de oameni fara credinta în puterea lui Dumnezeu si care cauta confortul, nu cele duhovnicesti, atunci e o sminteala sa fie primiti astfel de oameni în bolnita unei manastiri, dar din pacate cred ca se va face, fiindca formalismul si cliseismul au devenit puternice si în Biserica.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 20.03.2008, 12:31:15
istoica istoica is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.02.2008
Mesaje: 112
Implicit

Un mediu bun te influenteaza in bine. Si reciproca e valabila. Si apoi cine spune ca daca sunt bolnavi sunt si necredinciosi? Sau ca daca sunt asa acum(necredinciosi) , peste o zi doua ,trei, nu vor oare deveni sfinti? Oare Dumnezeu nu are posibilitatea sa-i indrepte? Cine stie caile Domnului spre mantuirea omului?
Nu stiu daca maicile de la Pasarea chiar si-au dorit sa aibe grija de oameni altcumva decat sufleteste. Stiu doar ca pe unii batrani, cel putin i-au gasit abandonati la poarta manastirii. Cel putin asa am auzit.
Oricum nu vad nimic rau ca au timp sa poarte sarcina aproapelui.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 20.03.2008, 12:40:53
Traditie Traditie is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.09.2006
Mesaje: 738
Implicit

Citat:
În prealabil postat de istoica
Un mediu bun te influenteaza in bine. Si reciproca e valabila. Si apoi cine spune ca daca sunt bolnavi sunt si necredinciosi? Sau ca daca sunt asa acum(necredinciosi) , peste o zi doua ,trei, nu vor oare deveni sfinti? Oare Dumnezeu nu are posibilitatea sa-i indrepte? Cine stie caile Domnului spre mantuirea omului?
Nu stiu daca maicile de la Pasarea chiar si-au dorit sa aibe grija de oameni altcumva decat sufleteste. Stiu doar ca pe unii batrani, cel putin i-au gasit abandonati la poarta manastirii. Cel putin asa am auzit.
Oricum nu vad nimic rau ca au timp sa poarte sarcina aproapelui.
Te grabesti si tu sa faci pe milostivul.


Milostenia trupeasca nu satisface o necesitate reala ci e poruncita de Domnul ca mod de a propovadui fara cuvinte necesitatea iubirii.

Un om care nu poate sa mearga are datoria sa creada ca Dumnezeu are puterea sa-l ridice oricând din neputinta lui si totodata are datoria sa duca o viata de renuntare totala la odihna.

Ori unul care cauta sa se stabileasca într-o manastire pentru o neputinta locomotorie dovedeste ca cauta odihna ori ca vede manastirea ca un loc de vilegiatura când de fapt manastirea e un loc de refugiere, de izolare.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 20.03.2008, 16:24:00
cozia cozia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.01.2007
Mesaje: 2.562
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Z.Lidia
Eu nu am pomenit ca Domnul nostru Iisus Hristos sau vreun sfant sa fi spus astfel unui om suferind, de ce oare? (Ma gandesc la Sf Vasile, de exemplu.)
Hristos nu a spus direct, insa prin atitudinea Lui aflam ca nu se hotara sa vindece pe oricine decit doar cind se convingea ca cel care cere are credinta.

Daca iti aduci aminte, inainte de vindecari au loc dialoguri intre Mintuitor si cel in suferinta la care Mintuitorul nu sare imediat sa vindece pina nu s-a convins de credinta lor si chiar citeodata ii mai si alunga...

Sa ne gindim deasemenea ca multa lume raminea pe margine nevindecata si chiar alungata din drumul pe unde trecea El deoarece priveau la Mintuitor ca la un vraci sau shaman...
Reply With Quote
  #10  
Vechi 20.03.2008, 16:40:59
alynnna alynnna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.12.2007
Mesaje: 385
Implicit

handicapat :|:| aspru cuvant
De m-ar fi dus in padure fiarele salbatice mi-ar fi lins ranile si m-ar fi primit ca pe unul de al lor. Va multumesc pentru dragoste fratii mei intr-u Hristos.:(:(:(
Reply With Quote
Răspunde