Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Slujbele Bisericii Ortodoxe > Slujba inmormantarii
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 20.12.2008, 22:20:55
eduardd
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Era odată o femeie a cărei unic fiu a murit. În marele ei necaz, s-a dus la un om sfânt și i-a zis, “ce rugăciuni, ce formule magice cunoști ca să-l readuci la viață pe fiul meu?”
În loc s-o dea afară sau să încerce să-i explice, i-a răspuns: “du-te și adumi o sămânță de muștar dintr-o casă care nu a cunoscut niciodată vreun necaz. O vom folosi ca să-ți scoatem necazul din casa ta?
Femeia a plecat în grabă în căutarea magicei semințe de muștar. A ajuns mai întâi la o splendidă vilă, a bătut la ușă și a zis: “Caut o casă care nu a cunoscut niciodată necazul. Am nimerit bine? E foarte important pentru mine”.
Dar răspunsul a fost, “ai greșit cu siguranță adresa”, și au început să-i spună toate evenimentele tragice care i-au copleșit în ultimul timp.
Femeia și-a spus, “cine este mai în măsură decât mine să-i ajute pe acești bieți nenorociți? “A rămas să-i aline, apoi a continuat cu căutările ei. Dar oriunde se întorcea, în bordei sau în palate, ea auzea aceleași lucruri: tristețe și nenorocire.
[COLOR=#ff6600]În cele din urmă s-a implicat atât de mult în slujirea celorlalți aflați în necaz încât a uitat de căutarea sa, nerealizând niciodată că de fapt, și-a scos din suflet propriul necaz.[/COLOR]
Reply With Quote
  #12  
Vechi 21.12.2008, 09:36:58
mara2008's Avatar
mara2008 mara2008 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.05.2008
Locație: Orasu cu KM 0 inlacrimat...
Religia: Ortodox
Mesaje: 444
Post Multumesc eduardd

multumesc pentru mesaju tau,am vrut sa iti scriu pe privat dar nu stiu de ce nu se poate,te rog daca am gresit si te-am suparat cu rugamintea din postarea asta sau alta iarta-ma
O zi binecuvantata sa ai!
Doamne ajuta!
__________________
O,vorba buna balsam pentru suflet!
Reply With Quote
  #13  
Vechi 21.12.2008, 13:03:10
eduardd
Guest
 
Mesaje: n/a
Smile

Nu m-ai suparat cu nimic mara doar ca am renuntat la optiunea de a primi mesaje private. Tot ce avm de spus spun aici ca intr-o mare familie.
bucurii....
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Scriitorul Fanus Neagu s-a stins din viata mara2008 Stiri, actualitati, anunturi 9 25.05.2011 09:28:31
Azi s-a stins si unchiu C-tin mara2008 Slujba inmormantarii 8 22.01.2009 17:15:18
inca o lovitura ecumenista podolski_2 Generalitati 39 10.11.2008 08:02:51
S-a stins o floare... enculescu Stiri, actualitati, anunturi 3 12.01.2008 21:22:49
Mitropolitul Ardealului s-a stins din viata Tudor Stiri, actualitati, anunturi 1 31.08.2005 22:35:16