Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Slujbele Bisericii Ortodoxe > Sfanta Liturghie
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 04.11.2009, 18:25:05
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Unhappy Cantaretii care ne deranjeaza

Trebuie sa deschid subiectul asta.

Se gasesc destul de rar biserici unde canta toata lumea in cor. Ma refer la raspunsurile care se dau, dar si la cantece aliturgice. Este foarte frumos si inaltator totodata sa participi la o asa slujba, simti ca esti intr-o biserica adevarata - si aici ma refer la comuniunea credinciosilor care se roaga impreuna Lui Dumnezeu.

Insa de cele mai multe ori, exista un cor undeva la etaj care canta dirijat de cineva sau exista dascalul si inca vreo cativa pe langa el la strana care canta si stiu sa cante. Eu fac parte din marea majoritate a celor care nu canta, care de fapt canta in gand impreuna cu ceilalti. Problema este ca de multe ori sunt cateva voci razlete care canta in biserica, unele placute si altele mai putin placute. De fapt as putea sa le clasific in voci neplacute pe cele izolate, care-ti tipa in ureche cateodata, avand in vedere aglomeratia de la Liturghie mai ales.

De doua ori am avut curajul sa le spun: nu va suparati, de ce nu mergeti sa cantati impreuna cu corul? Sau la strana daca era cazul? Si le spuneam politicos, cu tot respectul, straduindu-ma sa nu ii deranjez cu propunerea mea. Prima data nu am avut succes desi nenea nici macar nu avea voce placuta, a doua oara am avut desi alt nene canta corect si relativ placut.

Deci, de dragul celor care merg la biserica si nu canta, mergeti va rog si cantati la strana sau in cor, iar daca nu vreti, va rog respectuos sa va abtineti.
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 04.11.2009, 21:32:18
E_my E_my is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.10.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 193
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru E_my
Implicit

E adevarat, e foarte dificil sa auzi o voce subtire si inalta care canta in urechea ta si sa reusesti sa te pastrezi la rugaciune..

Ma gandesc de cele mai multe ori ca acei oameni sunt mai placuti Domnului, pentru ca ei canta si se straduiesc, in timp ce eu ma lupt sa imi pastrez gandurile adunate la rugaciune..

Pe de alta parte, vad cu tristete ca majoritatea celor care canta mai tare si rostesc rugaciunile mai tare, sunt cei care au gandul imprastiat si fac doar un exercitiu de memorie si de voce..batranele ( ele isi arata talentul de obicei ) canta in timp ce se plimba prin biserica, in timp ce fac alte lucruri, dar nu rugaciune.

Ma gandesc frecvent cate din sutele de persoane adunate la biserica la care merg eu chiar se roaga cu adevarat, ma gandesc ca ingerii slavesc singuri pe Domnul care pentru noi pacatosii s-a umilit si si-a dat viata, pentru ca noi suntem cu gandul aiuream chiar daca din gura rostim rugaciuni..

Iertati-ma!
Reply With Quote
  #3  
Vechi 04.11.2009, 21:55:51
GeorgeS GeorgeS is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.10.2009
Locație: Slobozia
Religia: Ortodox
Mesaje: 132
Implicit

Corurile in Biserica Ortodoxa Romana au aparut pe la sfarsitul veacului trecut , importate din Rusia unde erau si sunt foarte raspandite.(E un banc:unde sunt 4 rusi la un loc, acolo e un cor).La noi a ramas cantarea omofona (pe o singura voce) ,cantarile fiind interpretate de la strana de mai multi cantareti, condusi de un protopsalt (dascal).
Prin 1950 , din cauza lipsei profunde de cantareti profesionisti din stranele noastre ,s-a dat binecuvantare la toti credinciosii sa cante in comun , cel putin la Sfanta Liturghie . A fost un lucru f. bun , stiut fiind ca rugaciunea cantata are mai multa putere decat cea rostita si patrunde mai usor in inimile credinciosilor.
Astazi avem numeroase scoli de cantareti in care invata destui tineri tainele muzicii psaltice, insa credinciosii, mai ales la orase, s-au obisnuit sa participe activ la Liturghie si de multe ori "acompaniaza" strana sau corul. Cat de bine o fac, asta-i alta treaba.
La noi in oras a fost o astfel de disputa , la Manastire, unde ,la un moment dat, maica stareta a oprit Liturghia ca sa se certe cu o enoriasa care canta , chipurile, prea tare. Urmarea a fost ca Preasfintitul a dispus schimbarea Manastirii de maici in Manastire de calugari iar pe maici le-a trimis la Plataresti, langa Oltenita.
Regula a ramas ca la strana sa cante cei ce sunt in drept sa o faca , iar noi , ceilalti sa-i sustinem, in functie de calitati, fara sa-i deranjam sau sa-i acoperim cu vocile noastre.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 04.11.2009, 22:13:03
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Acum mi-am amintit si de o slujba de la catedrala, cand un enorias prea zelos canta si ceea ce spunea preotul, in paralel cu acesta, si raspunsurile obisnuite. Am rabdat un timp, pana ce m-am intors si i-am aruncat o privire acuzatoare, insa nu s-a sinchisit de fel.
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 05.11.2009, 12:02:32
windorin's Avatar
windorin windorin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.10.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.402
Implicit

Mi'am reamintit un articol care mi'a placut mult: "Nectarie Protopsaltul vs Mozart"

Asa cum cantarea corala rasare din ce in ce mai mult in bisericutele noastre, dand afara smerita psaltica, tot asa se naste si spiritul de tip protestant. Fiecare face ce vrea, simte cum vrea, canta din loc in loc, toti la fel, si altele asemenea.

Daca ma insel, cu multa bucurie astept sa inteleg asta.
Doar ca asa simt, in unele biserici. In loc de ordine, dezordine, in loc de odihna, agitatie, in loc de profunzime, superficialitate.
__________________
"Intru aceasta vor cunoaste toti ca sunteti ucenicii Mei, daca veti avea dragoste unii fata de altii." (Ioan 13,35)
"Va spun ca pentru orice cuvant desert, pe care-l vor rosti, oamenii vor da socoteala in ziua judecatii." (Matei 12,36)

Reply With Quote
  #6  
Vechi 05.11.2009, 13:03:43
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Stiu pe cineva care a spus ca nu-i place sa vina la biserica din cauza "babelor care-ti canta la ureche" si mai stiu pe altcineva care a iesit instantaneu din biserica atunci cand un domn a inceput sa cante in public la Liturghie...
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 05.11.2009, 13:41:31
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
Stiu pe cineva care a spus ca nu-i place sa vina la biserica din cauza "babelor care-ti canta la ureche" si mai stiu pe altcineva care a iesit instantaneu din biserica atunci cand un domn a inceput sa cante in public la Liturghie...
Astea, totusi, mi se par exagerari si ispite!!! Cum adica sa pleci din casa Domnului pentru ca nu iti place cum canta babele?! Astea sunt pretexte! pe unii chiar ii goneste diavolul, oferindu-le felurite pricini: ba ca e plictisitor, ba ca e tarziu, ba ca se canta in public, ba lumina care vine nu stiu din ce parte, tot timpul gasesc cate ceva pentru a nu le placea in biserica (vide si topicul mai vechi Ce nu ne place in biserica).

In legatura cu subiectul topicului ... poate suntem noi mult prea sensibili, fiecare se roaga in biserica asa cum crede el de cuviinta. Nu stiu daca ar trebui sa ne gandim ca ne deranjeaza glasul celui de langa mine (desi cum ramane cu porunca iubirii aproapelui, daca eu nu reusesc nici macar sa ii tolerez vocalizele?!). Unii inteleg sa isi exteriorizeze trairea, altii nu, gandindu-se ca asa este placut lui Dumnezeu. In niciun caz nu sunt de acord cu participarea formala la Sf. Liturghie, de asistenta, ci cu rugaciunea comuna. In biserica mea avem dascali care canta foarte frumos si ale caror cantari transmit foarte multa evlavie, corul, de asemenea. credinciosii acompaniaza, fiecare cum poate, iar mie mi se pare sublima aceasta comuniune de rugaciune si traire, desi imi inchipui ca acest amestec de voci nu ar fi pe placul unui estet, dar cine doreste sa asculte asa ceva, se poate duce frumusel la opera.
Inteleg ca pentru unii o fi deranjant, dar trebuie sa ne gandim si la cei din jur. Asa, si eu vreau sa stau in genunchi cand se citeste Sf. Evanghelie sau cand se spune Tatal nostru, dar daca nu am spatiu sau daca stau mai in spate sau pe mijloc, nu pot ocupa locul, caci e un du-te vino perpetuu; doar nu o sa bruschez lumea sa imi faca mie loc sau sa nu mai circule si, in niciun caz, sa ies din biserica, pentru ca nu ma pot ruga corespunzator! Asta ar fi culmea!
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 05.11.2009, 14:00:35
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de glykys Vezi mesajul
...In legatura cu subiectul topicului ... poate suntem noi mult prea sensibili, fiecare se roaga in biserica asa cum crede el de cuviinta. Nu stiu daca ar trebui sa ne gandim ca ne deranjeaza glasul celui de langa mine (desi cum ramane cu porunca iubirii aproapelui, daca eu nu reusesc nici macar sa ii tolerez vocalizele?!). Unii inteleg sa isi exteriorizeze trairea, altii nu, gandindu-se ca asa este placut lui Dumnezeu. In niciun caz nu sunt de acord cu participarea formala la Sf. Liturghie, de asistenta, ci cu rugaciunea comuna...
Eu personal vreau sa ma concentrez la rugaciune in locasul de cult, nu sa fiu calcat pe axon de vocile razlete care se intampla de multe ori sa tipe chiar in urechea mea. Nu-mi trebuie ispite suplimentare, caci sunt destule atunci cand vrei sa te rogi, stii bine. Si crede-ma ca din iubirea aproapelui care se roaga langa mine si care trebuie sa suporte cu stoicism doua ore de chin auditiv, pentru asta am deschis topicul asta. Ma deranjeaza pe mine, dar si pe ceilalti enoriasi, nu numai pe mine. Si da, unii sunt mai sensibili si ies in pridvor in frig sau afara, ca sa asculte in continuare slujba la difuzor.

Vreau sa protestez in acest fel pe forum impotriva celor care din indiferenta sau poate dintr-un fel de egoism le fac viata grea fratilor lor, poate nedandu-si seama de asta, nu stiu... Si sper ca cei care citesc acum si stiu ca nu prea au voce muzicala sa se abtina din respect pentru ceilalti, iar cei care vor neaparat sa cante, sa mearga la strana sau la cor. Nu am interzis nimanui sa cante, ci doar am sfatuit sa cante unde trebuie si cum trebuie, daca stiu sa cante. Cine are urechi de auzit sa auda.

PS: Unde mai pui ca in ziua de astazi se amesteca barbatii cu femeile in biserica si cateodata ai ghinionul sa stai langa baba Safta care incepe cu vocea ei minunata sa-ti incante spiritul vreo doua ceasuri... Bine ca mai sunt si pauze.
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 05.11.2009, 15:51:53
anita anita is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.734
Implicit

Ionut ,si pe mine ma deranja un cantaret care canta fonfait si nu intelegeam mare lucru.
La biserica unde merg eu canta un dascal foarte bine ,dar cand lipseste el ,mai ales la vecernie aparea si acest cantaret ,care canta benevol cu binecuvantarea preotilor, cate o cantare din Paraclisul Miacii Domnului.
Nu canta de la inceput pina la sfarsit ,dar mai canta si el ,intercalat.
Dupa Sfantul Maslu ,mai canta si el.
Ma zgaria la auz ,dar cu timpul mi-a trecut.
Cand mai vine cate un elev de la seminar cu o voce frumoasa e o incantare ,dar stau si ascult vocea ,parca nu mai sunt atat de atenta la slujba.
Doamne ajuta !
Reply With Quote
  #10  
Vechi 05.11.2009, 16:28:46
OmuBun
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Iertat sa fiu de cei care nu sunt de acord cu acest lucru, dar eu sunt unul dintre cei care canta. In strana nu merg decat in acele sarbatori din timpul saptamanii cand dascalul e singur si mai are nevoie de ajutor. Stiu ce inseamna o voce falsa sau nelamurita si am simtit de multe ori (in Londra cel putin) astfel de "voci", dar m-am stapanit, iar cu alta ocazia am cautat sa stau ceva mai departe de "ele". Locul meu este undeva in fata, imediat dupa grupul de batrani si de obicei sunt cu fiul cel mic (11 ani) caruia-i face mare placere sa vina sa se roage. Nu cant tare sa deranjez pe altii, ci discret, pentru mine. Cand sunt la strana, e altceva! Daca am sau nu am voce, nu stiu ce sa spun. In tinerete, imi iroseam talentul cu prostioare, cantand la chitara pe la chefuri, departe de biserica si de griji. Acum... mi-a trecut!
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Care este cel mai important lucru pe care doriti sa il faceti in viata? alexdu Generalitati 79 23.09.2011 17:55:07
Care este pozitia BOR fata de persoanele care fac doar cununuia civila? elom Nunta 38 17.08.2011 00:45:58