Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sfanta Scriptura > Despre Sfanta Scriptura
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 29.01.2010, 16:27:08
geo.nektarios's Avatar
geo.nektarios geo.nektarios is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.07.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.357
Arrow De ce nu intelegem Sf.Scriptura?

...auzi aceasta intrebare la tot pasul... multi oameni spun ca nu inteleg cand citesc din Sf.Scriptura... nici din Noul Testament dar mai ales din Vechiul Testament!

Spun unii oameni „citesc Biblia si imi place dar nu inteleg nimic”! Sau spun unii „pai de ce sa citesc Biblia ca nu inteleg nimic ce vrea sa spuna? stiu ca e cuvantul lui Iisus in ea, dar nu ma duce capul”....Oare de ce nu intelegem?

In primul rand Sfanta Scriptura este este o carte SFANTA, careia ii trebuie acordata o atentie si o grija deosebita! Nu tinuta in raft si plina de praf... si cand vine parintele cu aghiasma sau pt Sfestanie o scoatem din raft si o stergem si o punem frumos pe masa ca sa vada parintele ce credinciosi suntem... Ci atunci cand citim Sf.Scriptura este bine sa ne rugam mai inainte, ca sa ne LUMINEZE Dumnezeu sa intelegem ceea ce citim!

In al doilea rand Sfanta Scriptura nu trebuie citita in intregime deodata, cate o carte intreaga, Evanghelie sau Epistola! Chiar daca stim ca Sf.Ioan Gura de Aur citea tot Noul Testament intr-o saptamana, in ciuda greutatilor de PATRIARH!
Trebuie citit cate putin 2-3 capitole ca sa ne ramana mintea la ce am citit si sa cugetam si sa facem ce citim! Iar in general, cei mai multi Duhovnici nu recomanda omului de rand citirea Vechiului Testament pt a-i feri de intelegeri eronate, ci numai Legea cea Noua a Iubirii lui Hristos, adica Noul Testament!

In al treilea rand, chiar de nu intelegem Tainele Sf.Scripturi, suntem datori sa CREDEM ca prin credinta vom fii vii iar Dumnezeu ne lumineaza mintea! Ne lumineaza si daca ne rugam mai mult... mergem la Biserica mai mult... pt ca Duhul Sfant lucreaza tainic in inima omului si tainele ce trebuiesc stiute de om fiecare in parte, i le va descoperi Duhul Sfant!
Aici aduc ca argument din nou Patericul si apoftegmele din care invatam daca le citim: cand se spune ca un frate a primit un canon ce nu il intelegea dar supunandu-se prin ascultare si increzandu-se duhovnicului si prin smerenie si rugaciune, FACEA ce i se spunea si asa el INVATA DIN ROADELE ASCULTARII! (Sf.Ioan Colov cu ciotul uscat: trebuia sa il ude zilnic, ce pana la urma a inflorit pustiu fiind si a dat roade si Startul le-a dat ucenicilor din „roadele ascultarii” Sf.Ioan)

In al patrulea rand la fiecare Sf.Liturghie se citesc si din Epistolele Sf.Pavel si din Sf.Evanghelii... si de fiecare data Preotul (care are o scoala si a studiat mai mult pe Sfintii Parinti) explica la Predica insemnatatea Sf.Evanghelii si a Apostolului, atat cu invatatura Sf.Parinti dar si exemple cotidiene incat sa ne faca sa constientizam si sa intelegem „vestea cea buna” (asta inseamna „Evanghelie”) adusa noua de catre insusi Dumnezeu prin Fiul Sau!
Sau acum avem acces mai mult ca oricand la carti cu Sf.Evanghelii Explicate: Sf.Teofilact al Bulgariei, Sf.Ioan Gura de Aur - Omilii la Facere, Scrieri III din PSB unde explica intreaga Evanghelie de la Matei, sau cate sunt inca tiparite ale Sf.Ioan Gura de Aur cu Explicatii la Sf.Epistole catre Corinteni si Romani etc. si vorbeste atat de simplu...

Dumnezeu sa ne lumineze si sa ne daruiasca minte desteapta si cuget curat si sa cerem in rugaciune mai multa credinta si sa ne dea intelepciune sa putem intelege si sa credem Evanghelia Sa si asa sa ne mantuim!

Mai intai sa credem si apoi sa intelegem caci „fericiti cei ce au vazut si au crezut, dar mai fericiti cei ce n-au vazut si au crezut”!!! caci „credinta vine din auzire, iar auzirea din Cuvantul lui Dumnezeu” - Cuvant pe care il gasim in Sf.Scriptura! Domnul Iisus Hristos este Cuvantul lui Dumnezeu - Logosul - trimis prin El noua sa ne refacem comuniunea cu El, sa ajungem din nou in starea paradisiaca de dinainte de cadere, adusa de Adam.

Numai Bucurii Duhovnicesti!!!
__________________

Last edited by geo.nektarios; 29.01.2010 at 16:31:00.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 29.01.2010, 18:44:41
anna21 anna21 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.461
Implicit @ Geo

Pot sa adaug si eu.. in al cincilea rand?
In al cincilea rand nu intelegem Sf. Scriptura din mandrie (lipsa de smerenie, mai bine zis).
Ca o deschidem ca sa cautam in ea argumente pt propriile opinii deja formate (sau mai rau, chiar pt propriile patimi.. de ex. cuvintele Sf. Pavel privitoare la iubire sunt recitate cu orice ocazie pt. a sprijini chiar cele mai oribile patimi )
Reply With Quote
  #3  
Vechi 29.01.2010, 18:52:49
geo.nektarios's Avatar
geo.nektarios geo.nektarios is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.07.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.357
Implicit

esti comica!

Da Sora Ana, asa e... nu ne lasa mandria din noi sa intelegem...
Doamne da sa imi tin mintea in iad si sa nu deznadajduiesc de mila Ta!
__________________
Reply With Quote
  #4  
Vechi 29.01.2010, 22:44:45
iustin10 iustin10 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.01.2010
Mesaje: 2.305
Implicit

O iau si eu de la coada la cap:
-Unele lucruri chiar sunt ascunse intentionat:apocalipsa,profetii.
-La apostolul Pavel ne depaseste nivelul sau duhovnicesc foarte inalt,e greu de urmarit,dar plin de caldura.Intrezarim doar,in scrierile sale,bazele dogmelor credintei noastre,ortodoxe.
-In evanghelii, chiar daca nu intelegem pina la ultima virgula,totusi dragostea si minunile si mesajul sunt atat de puternice,incat ne fac sa aderam pe loc la aceasta invataura,chiar acceptand doza de neintelesuri .Si in plus,evangheliile,spre deosebire de toate celalalte scrieri religioase,se desfasoara intr-un mediu uman ,intre pescari si bolnavi si saraci.Abstractul e redus la minim,dar si esentializat la maxim.Deci e cea mai usoara si accesibila invatatura,chiar si pentru omul cel mai simplu.
-Iar Vechiul Testament ,e plin de referiri la regi ,teritorii,pedepse asupra iudeilor si paganilor,dar si presarat cu profetii despre mantuire.El este greu de citit,datorita multimii acestor referiri,dar intre acestea rasar si mai luminoase profetiile.E ca un ocean de judecata,in care apar insulele mantuirii.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 29.01.2010, 23:50:56
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

Am sa-mi spun si eu parerea.
1. Ana, nu sunt de acord cu ce spui cu mandria. Nu este asa.
2. Noul Testament este destul de clar. Problema este de interpretare a celor scrise. Si preotii si calugarii si alti teologi, au fiecare interpretarea sa asupra N.T. Atunci ce sa mai spuna laicii.
3. Evangheliile sunt destul de clare, fiind formate mai mult din pilde si explicate chiar de Mantuitorul.
4. Vechiul Testament este greoi din cauza: numelor si denumirilor vechi si necunoscute noua azi (vezi insirarea de sute de nume al unui arbore genealogic, a carui rost nu-l inteleg), apoi multa violenta, si lucruri mai indepartate de mintea umana obisnuita (de ex. povestea cu Sf.Ilie).
Norocul nostru ca nu mai trebuie sa-l folosim.
5. Eu nu vad problema in Sf.Scriptura, ci in alte lucrari religioase, scrise mai toate in limbaj f.filozofic, pierzand pe parcurs si tema in discutie si ne-raspunzand la chestiune, sau ne-explicand.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 30.01.2010, 00:06:22
lareine's Avatar
lareine lareine is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.12.2009
Locație: Altundeva
Religia: Ortodox
Mesaje: 220
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru lareine
Implicit

Eu cred ca oricum nu vom putea intelege noi, pacatosii, talcul Sfintelor Scripturi, pentru ca sunt lucruri care cred ca se dezvaluie din dar, celor curati cu inima, ori trebuie sa recunoastem fata de noi insine ca nu suntem noi aceia.
Din cauza asta, nepricepand eu mare lucru, merg "pe mana" Sfintilor, chiar daca nici talcuirile lor nu le inteleg - din nou, zic ca asta nu e vina lor, ci handicapul meu - si sper ca Dumnezeu sa nu ma lase sa ma zdruncin din increderea asta si sa incep vreodata a zice ca am inteles, ca ar insemna ca imi da pinteni mandria de nu-i adevarat :)

Insiruirile de nume din vechiul testament, obositoare cum sunt, eu le vad importante pentru ca arata continuitatea poporului evreu, ba mai mult, genealogia laturii omenesti a lui Iisus Christos (cele 3 ori cate 14 generatii pana la Nasterea Sa).

Nu cred ca neintelegerea Scripturilor ar trebui sa fie un impediment pe calea credintei sau un motiv pentru a "sari peste" ceva, pentru ca oricum, niciodata, in vecii vecilor, nu vom ajunge sa intelegem pe deplin si sa ni Se explice Dumnezeu, chiar partasi cu El la ospat fiind, adancurile intelepciunii Sale vor fi inepuizabile. Si sunt o multime de oameni care se vor fi mantuit si analfabeti fiind, si slabi de minte, care nu vor fi patruns aceste taine in decursul vietii si totusi au crezut in cele pe care nu aveau cum sa le inteleaga rational.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 31.01.2010, 00:10:03
geo.nektarios's Avatar
geo.nektarios geo.nektarios is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.07.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.357
Implicit

Avm nevoie de Sf.Scriptura... sa ne hranim sufletul din ea precum trupul cu hrana lui... Ba ar trebui sa o pretuim cu insasi VIATA... nu o sa lasam batjocorita asa cum o fac NECREDINCIOSII...
__________________
Reply With Quote
  #8  
Vechi 27.02.2010, 17:34:54
georgeval's Avatar
georgeval georgeval is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.09.2007
Locație: Valenii de Munte
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.065
Implicit

Uitam ca "nu Scriptura precedeaza si genereaza Biserica, ci, din contra, credinta Bisericii preceda si genereaza Scriptura, pe care o insoteste apoi constant drept ghid si regula de interpretare canonica. In crestinism cunoasterea teologica incepe cu marturisirea lui Iisus Hristos Domnul, nu cu studiul Bibliei, asa cum canonul biblic urmeaza canonului credintei/adevarului" (diac. Ioan Ica Jr.)
Mi se pare cumprinzatoare aceasta observatie.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 01.03.2010, 15:10:21
windorin's Avatar
windorin windorin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.10.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.402
Implicit

Citat:
În prealabil postat de geo.nektarios Vezi mesajul
...auzi aceasta intrebare la tot pasul... multi oameni spun ca nu inteleg cand citesc din Sf.Scriptura... nici din Noul Testament dar mai ales din Vechiul Testament! Spun unii oameni „citesc Biblia si imi place dar nu inteleg nimic”! Sau spun unii „pai de ce sa citesc Biblia ca nu inteleg nimic ce vrea sa spuna? stiu ca e cuvantul lui Iisus in ea, dar nu ma duce capul”....Oare de ce nu intelegem?

Nu intelegem Sfanta Scriptura pentru ca nu o citim !


Iar daca o citim si tot nu o intelegem, este pentru ca o citim cu mandrie, fara smerenie.

Nu poate intelege Evanghelia acela care nu are Duhul lui Hristos, ci duhul lumii sau al unei culturi izolate de Dumnezeu.
__________________
"Intru aceasta vor cunoaste toti ca sunteti ucenicii Mei, daca veti avea dragoste unii fata de altii." (Ioan 13,35)
"Va spun ca pentru orice cuvant desert, pe care-l vor rosti, oamenii vor da socoteala in ziua judecatii." (Matei 12,36)

Reply With Quote
  #10  
Vechi 01.03.2010, 15:14:09
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit Rugaciune pentru citirea cu folos a Sfintei Scripturi

"Straluceste in inimile noastre, Iubitorule de oameni Doamne, lumina cea neinserata a cunostintei dumnezeirii Tale si deschide ochii cugetului nostru spre cunoasterea evanghelicelor Tale propovaduiri; pune intru noi si frica de fericitele Tale porunci, ca poftele trupesti cu totul calcandu-le, viata duhovniceasca sa petrecem, toate cele ce sunt spre placerea Ta cugetandu-le si facandu-le. Ca Tu esti luminarea si sfintirea si mantuirea sufletelor noastre si Tie slava inaltam: Tatalui si Fiului si Sfantului Duh, acum si pururea si in vecii vecilor. Amin".
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Cum intelegem pocainta matad Despre Sfanta Scriptura 5 17.03.2009 12:34:48
Sola Scriptura?? danyel Despre Sfanta Scriptura 16 02.07.2008 22:58:50