Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sfanta Scriptura > Din Noul Testament
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 22.02.2010, 17:31:59
sergiu's Avatar
sergiu sergiu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.06.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 451
Implicit Ingerii pot face voia lor proprie?

Citat:
Luca 1:20. Si iata vei fi mut si nu vei putea sa vorbesti pana in ziua cand vor fi acestea, pentru ca n-ai crezut in cuvintele mele, care se vor implini la timpul lor.
Ma intreb daca ingerii au voia lor. Am impresia ca puteau face doar voia lui Dumnezeu, adica ordine stricte. Daca Dumnezeu stia dinainte raspunsul lui Zaharia si L-a dezlegat pe Gavriil sa-l muteasca, apare iar intrebarea: stie Dumnezeu dinainte tot ce se va intampla? Exista destin? Sau Dumnezeu a vazut instantaneu raspunsul lui Zaharia si i-a dat tot instantaneu ordinul lui Gavriil?
__________________
Doamne, Dumnezeul meu, desi nu am facut nici un bine inaintea Ta, da-mi dupa harul Tau, sa pun inceput bun.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 22.02.2010, 17:42:54
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Ingerii sunt in stare de mantuire, respectiv de cadere pentru ca au ales sa fie asa in mod liber si constient. Nu-i obliga nimeni sa faca sau nu ceva.
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 22.02.2010, 17:50:44
georgeval's Avatar
georgeval georgeval is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.09.2007
Locație: Valenii de Munte
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.065
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
Ingerii sunt in stare de mantuire, respectiv de cadere pentru ca au ales sa fie asa in mod liber si constient. Nu-i obliga nimeni sa faca sau nu ceva.
Sfantul Ioan Damaschin nu mai accepta caderea ingerilor, dupa caderea lui Lucifer dimpreuna cu intreaga lui ceata. Ingerii buni s-au inradacinat in bine, implinesc pururea voia lui Dumnezeu- de aceea Sfantul Ioan Gura de Aur la talcuirea rugaciunii Tatal nostru spune ca asa cum ingerii implinesc voia lui Dumnezeu in ceruri asa si noi oamenii pe pamant. "Faca-se voia Ta precum in cer asa si pe pamant"
Reply With Quote
  #4  
Vechi 22.02.2010, 18:39:47
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de georgeval Vezi mesajul
Sfantul Ioan Damaschin nu mai accepta caderea ingerilor, dupa caderea lui Lucifer dimpreuna cu intreaga lui ceata. Ingerii buni s-au inradacinat in bine, implinesc pururea voia lui Dumnezeu- de aceea Sfantul Ioan Gura de Aur la talcuirea rugaciunii Tatal nostru spune ca asa cum ingerii implinesc voia lui Dumnezeu in ceruri asa si noi oamenii pe pamant. "Faca-se voia Ta precum in cer asa si pe pamant"
Corect. Au fost intr-o stare temporara in care au avut posibilitatea de a alege intre DA sau NU si au ales. Ei sunt acum cum vom fi noi dupa moarte: de partea binelui sau a raului, facand voia Creatorului sau facand voia vrajmasului. Acum ingerii buni evolueaza, progreseaza in bine, in sus, spre asemanarea cu Dumnezeu, pe cand ceilalti se straduiesc sa se indeparteze de El din pacate...
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 22.02.2010, 22:04:23
iustin10 iustin10 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.01.2010
Mesaje: 2.305
Implicit

'Faca-se voia Ta,precum in cer,asa si pe pamant'
Ingerii au voia lor,care nu consta decat in aceea de a implini voia lui Dumnezeu.Rostul lor este de a il slavi pe Dumnezeu si de a face voia Sa.
Ingerii nu sunt lipsiti de vointa,ci si-au acordat deplin vointa lor cu a lui Dumnezeu.Este ceea ce ar trebui sa faca si oamenii. Doar ca oamenii au cunoscut caderea si moartea ,si vointa lor s-a pervertit.Insa prin incercarile la care au fost supusi,oamenii s-au curatit mai mult ca argintul ,ca prin foc.Vointa sfintilor e chiar mai puternica ca a ingerilor,caci a cunoscut si caderea firii omenesti,dar si marirea care le-a dat-o Dumnezeu ,prin infiere .
Ingerii sunt slujitorii cei credinciosi,oamenii sunt fii ai dragostei fara sfarsit.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 25.06.2012, 18:14:46
Marius22 Marius22 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.07.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.345
Implicit

Ceva din taina libertatii ingeresti ni se desluseste luand aminte la randuielile vietii monahale, la chipul vieturii ingeresti pe acest pamant. In monahismul ortodox taierea voii prin ascultare este o conditie fundamentala.

Nu exista insa o contradictie intre ascultarea de Hristos prin duhovnic si propria libertate. Ba chiar aceasta este calea aflarii adevaratei libertatii.

La fel si in cazul ingerilor, a face voia lui Dumnezeu este insasi conditia propriei lor libertati.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 29.06.2012, 00:06:19
laurastifter laurastifter is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2008
Locație: România
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.357
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sergiu Vezi mesajul
Ma intreb daca ingerii au voia lor. Am impresia ca puteau face doar voia lui Dumnezeu, adica ordine stricte. Daca Dumnezeu stia dinainte raspunsul lui Zaharia si L-a dezlegat pe Gavriil sa-l muteasca, apare iar intrebarea: stie Dumnezeu dinainte tot ce se va intampla? Exista destin? Sau Dumnezeu a vazut instantaneu raspunsul lui Zaharia si i-a dat tot instantaneu ordinul lui Gavriil?
Doamne ajută!
La prima întrebare vi s-a răspuns deja: Îngerii au ales să împlinească întru totul voia lui Dumnezeu, ei fiind înzestrați cu voință liberă.
La a doua întrebare, cea despre predestinare, ne răspunde, într-o singură frază, Sfântul Ioan Damaschinul: "Dumnezeu prevede, dar nu predetermină". Preștiința lui Dumnezeu nu presupune existența predestinării. Dumnezeu știe totul din veșnicie, omnisciența fiind unul dintre atributele Sale. Cu toate acestea, El nu predetermină acțiunile noastre, nu ne încalcă libertatea voinței. De ce? Simplu: pentru că ne iubește... iar dragostea adevărată presupune și respectarea libertății celui iubit. Tatăl și Creatorul nostru ne-a dăruit libertatea și ne-o respectă, chiar și atunci când noi alegem să ne îndepărtăm de El.
Sper că aceste câteva rânduri v-au fost de folos cât de cât. :)

O seară binecuvântată!
__________________
"Duh este Dumnezeu și unde este Duhul Domnului, acolo este libertate." (II Cor3, 17)
"Pentru Tine trăiesc, vorbesc și cânt!" (Sf. Grigorie Teologul)
"Dați-mi-L pe Hristos și aruncați-mă în iad!"
"Acesta este unul dintre motivele pentru care eu cred în creștinism: e o religie pe care n-ai fi putut-o născoci." (C. S. Lewis)
Câteva gânduri scrise de mine:
http://www.ortodoxiatinerilor.ro/iis...-duhovniceasca

Last edited by laurastifter; 29.06.2012 at 00:08:38.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 13.07.2012, 13:23:02
moldoveanu's Avatar
moldoveanu moldoveanu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.03.2011
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 166
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sergiu Vezi mesajul
Ma intreb daca ingerii au voia lor. Am impresia ca puteau face doar voia lui Dumnezeu, adica ordine stricte. Daca Dumnezeu stia dinainte raspunsul lui Zaharia si L-a dezlegat pe Gavriil sa-l muteasca, apare iar intrebarea: stie Dumnezeu dinainte tot ce se va intampla? Exista destin? Sau Dumnezeu a vazut instantaneu raspunsul lui Zaharia si i-a dat tot instantaneu ordinul lui Gavriil?
Pt ca sarbatorim astazi Soborul Sfantului Arhanghel Gavriil vreau sa pun intrebarea un pic mai nuantat: a cui a fost decizia de a muti pe Zaharia, a lui Dumnezeu sau a lui Sf Arh Gavriil?
__________________
"Intelepciunea vine odata cu suferinta" - Aeschylus
Reply With Quote
  #9  
Vechi 13.07.2012, 13:55:01
Eugen7's Avatar
Eugen7 Eugen7 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.580
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sergiu Vezi mesajul
Ma intreb daca ingerii au voia lor. Am impresia ca puteau face doar voia lui Dumnezeu, adica ordine stricte.
Ingerii sunt creaturi ce au minte (ratiune, intelect) ceea ce implica libertatea de alegere pentru actiunile lor.

Ingerii nu sunt nicidecum niste "roboti" inteligenti (dar fara minte, ratiune, cugetare, gandire) "programati" de Dumnezeu sa ii faca voia. Doamne fereste o asemenea cugetare.

Ingerii buni, prin voia lor proprie aleg sa traiasca in iubirea lui Dumnezeu prin conlucrare cu harul Duhului Sfant.

Asesemnea sfintilor, ingerii fac voia lui Dumnezeu nu in sens "programat" ci in sens de conlucrare cu harul lui Dumnezeu (ce implica acceptare libera si neconditionata potrivit ierarhiei).

Dumnezeu, in cazul fiecarei creaturi ce are minte, pune mai presus libertatea (gandirii manifestate in actiuni, fapte) creaturii decat iubirea Sa Divina manifestata fata de creatura. Concret Dumnezeu nu forteaza, nu impune viata duhovniceasca nici ingerilor si nici oamenilor.


Citat:
În prealabil postat de sergiu Vezi mesajul
Daca Dumnezeu stia dinainte raspunsul lui Zaharia si L-a dezlegat pe Gavriil sa-l muteasca, apare iar intrebarea: stie Dumnezeu dinainte tot ce se va intampla? Exista destin? Sau Dumnezeu a vazut instantaneu raspunsul lui Zaharia si i-a dat tot instantaneu ordinul lui Gavriil?
NU exista destin, predestinare. Dumnezeu prestie dar nu predestineaza.
Predestinarea anuleaza libertatea de alegerea a omului, iar Dumnezeu spune clar: "in fata omului sunt puse si viata si moartea si fiecaruia i se va da ce va alege".

Predestinarea implica faptul ca Dumnezeu este cauza raului, ca Dumnezeu decide ca unii oameni sa sufere iar altii sa se bucure! Doctrina predestinarii absolute este cu totul straina de ortodoxie!
Reply With Quote
  #10  
Vechi 13.07.2012, 14:02:06
Eugen7's Avatar
Eugen7 Eugen7 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.580
Implicit

Citat:
În prealabil postat de georgeval Vezi mesajul
Sfantul Ioan Damaschin nu mai accepta caderea ingerilor, dupa caderea lui Lucifer dimpreuna cu intreaga lui ceata. Ingerii buni s-au inradacinat in bine, implinesc pururea voia lui Dumnezeu- de aceea Sfantul Ioan Gura de Aur la talcuirea rugaciunii Tatal nostru spune ca asa cum ingerii implinesc voia lui Dumnezeu in ceruri asa si noi oamenii pe pamant. "Faca-se voia Ta precum in cer asa si pe pamant"
Corect insa Sfantul Ioan Damaschin subliniaza faptul ca ingerii prin voia lor libera s-au fixat in bine si faptul ca "nu mai pot cadea" trebuie privit in acest sens si nu in sensul ca ontologic ei nu mai au posibilitatea caderii.

Intocmai cum sfinti precum Sfantul Serafim de Sarov sau Sfaantul Spiridon, Sfantul Luca al Creimeei... s-au fixat in conlucrarea cu harul Duhului Sfant si Hristos Iisus traieste in ei; si ei nu mai cad potrivit vointei lor, alegerii lor libere... la fel este si cu Sfintii Ingeri buni (cele 9 cete ingeresti potrivit spiritualitatii ortodoxe crestine).
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Faca-se voia Ta sau voia mea? caliyo Generalitati 22 25.06.2012 18:54:32
Au protestantii si neoprotestantii o Traditie proprie? Florin-Ionut Secte si culte 90 14.02.2012 14:25:48
Nelu și ingerii ben_gal Intrebari utilizatori 2 23.03.2010 00:36:49
Cum ne influenteaza credinta,viata proprie? ory Generalitati 29 06.05.2009 11:25:14
Despre îngerii cei căzuți nectaria Generalitati 4 26.02.2009 13:04:44