Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #151  
Vechi 28.09.2009, 13:30:56
heaven's Avatar
heaven heaven is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.11.2008
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.350
Implicit

Citat:
În prealabil postat de topcat Vezi mesajul
In acest sens, legalizarea ar duce numai la o imbunatatire a vietii prostituatelor actuale
Nu ar aduce deloc,ar spori traficul de carne vie.Probabil ar fi mai mult sub control bolile cu transmisie sexuala,dar restul traumelor nu ar putea fi evitate.
Reply With Quote
  #152  
Vechi 28.09.2009, 13:32:10
topcat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de heaven Vezi mesajul
Prin evolutia fiecarui individ in parte si societatea evolueaza implicit.
Nu suntem solitari,facem parte din acelasi intreg si suntem aici pentru "a creste" impreuna.
Am inteles, am inteles, nu vrei sa-mi raspunzi la intrebare? :)
Nu e mai usor sa te mintuiesti TU, daca societatea e mai depravata?
Sau e mai importanta evolutia societatii decit mintuirea?
Reply With Quote
  #153  
Vechi 28.09.2009, 13:34:53
ai2 ai2 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 24.10.2008
Locație: Micul Paris medieval
Mesaje: 1.625
Implicit

Citat:
În prealabil postat de heaven Vezi mesajul
Nu este asa,Ai2.Nu vorbim de prostituate de lux aici,ci de prostituatele obisnuite.
O astfel de "munca" se lasa cu traume psihice,fizice-ovare facute praf,infectii,sterilitate etc.
Ca sa nu mai vorbim de alte boli cu transmisie sexuala ce pot fi letale.
Atunci vorbim de faptul ca legal ar fi obligatorie folosirea prezervativelor si riscul traumelor pe care le prezinti ar scade simtitor. Tot legal te si speli dupa fiecare client. Acum pe centura ma indoiesc profund ca exista dusuri! Tot legal s-ar face analize foarte des asa incat bolile sa fie depistate din timp. Ilegal, n-ai cui sa te plangi, tre sa fii la fel de profitabila si nu conteaza daca te doare. Ilegal nu ai concediu, nu ai asigurare de sanatate.
Daca lucrezi legal, poti sa raportezi abuzurile, pe cand ilegal nu poti merge la politie sa zici uite ala m-a batut ca nu i-am adus destui bani din prostitutie. Un muncitor la negru are mult mai putine drepturi decat unul corect.
Reply With Quote
  #154  
Vechi 28.09.2009, 13:35:07
topcat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de heaven Vezi mesajul
Nu ar aduce deloc,ar spori traficul de carne vie.Probabil ar fi mai mult sub control bolile cu transmisie sexuala,dar restul traumelor nu ar putea fi evitate.
Cum si de ce ar spori traficul de carne vie?
Restul traumelor, adica cele psihice?
Reply With Quote
  #155  
Vechi 28.09.2009, 13:35:22
flegmatic
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristina2012 Vezi mesajul
M-au scarbit mesajele astea ale tale privitoare la femei, dar m-am uitat in profil la ce varsta ai (19 ani, student) si... esti scuzabil. Sper ca atunci cand o sa mai cresti, o sa iti vina si mintea la cap, mai exact capacitatea de a patrunde cat de cat si in sensul lucrurilor. Cu o mentalitate ca cea de acum, suferintele vor fi mari candva.
Cred ca desconsideri/devalorizezi femeile pentru ca esti obisnuit doar sa le consumi, nu esti (inca) capabil sa creezi ceva impreuna cu ele. Esti in satdiul de vanator-culegator. Sper sa cunosti si tu o evolutie similara celei sociale, sa ajungi si cultivator si creator de valori.

Cand cunoasti oameni mai in varsta, ai sa vezi ca adesea barbatii sunt cei care suporta mai greu singuratatea si au nevoie de ajutorul femeilor. Barbatii singuri sunt adesea debusolati.
Varsta mea nu are nici o relevanta aici.
nici scarbeala nu e contra argument.

Nu "consum" femeile, am mai spus ca ratiunea mea nu are legatura cu viata personala.
Sunt creator de valori dar in acelasi timp am ciocanul magic gata sa testez valorile prezente in societate.

Ai dreptate ca barbatii au nevoie de femei mai ales la batranete.

Esti doar bulversata de adevar, stiu, cateodata e urat si nu frumos.
Adevarul nu este romantic d-aia femeile nu prea il cunosc.
Reply With Quote
  #156  
Vechi 28.09.2009, 13:36:43
heaven's Avatar
heaven heaven is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.11.2008
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.350
Implicit

Citat:
În prealabil postat de topcat Vezi mesajul
Am inteles, am inteles, nu vrei sa-mi raspunzi la intrebare? :)
Nu e mai usor sa te mintuiesti TU, daca societatea e mai depravata?
Sau e mai importanta evolutia societatii decit mintuirea?
Cel care doreste sa se mantuiasca pe el,cu siguranta ii va pasa si de cei din jur.Nu se poate altfel,pentru ca acela este un drum al iubirii,nu al egoismului.
Reply With Quote
  #157  
Vechi 28.09.2009, 13:40:29
heaven's Avatar
heaven heaven is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.11.2008
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.350
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ai2 Vezi mesajul
Atunci vorbim de faptul ca legal ar fi obligatorie folosirea prezervativelor si riscul traumelor pe care le prezinti ar scade simtitor. Tot legal te si speli dupa fiecare client. Acum pe centura ma indoiesc profund ca exista dusuri! Tot legal s-ar face analize foarte des asa incat bolile sa fie depistate din timp. Ilegal, n-ai cui sa te plangi, tre sa fii la fel de profitabila si nu conteaza daca te doare. Ilegal nu ai concediu, nu ai asigurare de sanatate.
Daca lucrezi legal, poti sa raportezi abuzurile, pe cand ilegal nu poti merge la politie sa zici uite ala m-a batut ca nu i-am adus destui bani din prostitutie. Un muncitor la negru are mult mai putine drepturi decat unul corect.
Am spus,bolile cu transmisie sexuala s-ar reduce,adevarat,in schimb traumele psihice,dar si cele fizice,inevitabile dealtfel,cand unei femei ii trec atatia barbati pe zi prin pat,nu s-ar putea elimina.
Din punctul meu de vedere este ceva subuman,iar cei care ne conduc ar trebui mai bine sa se preocupe mai mult de educatia facuta in scoli,inclusiv in mediile rurale si sa faciliteze crearea mai multor locuri de munca.
Sunt multe hibe in societatea asta si nu legalizarea prostitutiei si a drogurilor le vor rezolva.
Reply With Quote
  #158  
Vechi 28.09.2009, 13:41:00
heaven's Avatar
heaven heaven is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.11.2008
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.350
Implicit

Citat:
În prealabil postat de flegmatic Vezi mesajul
Varsta mea nu are nici o relevanta aici.
nici scarbeala nu e contra argument.

Nu "consum" femeile, am mai spus ca ratiunea mea nu are legatura cu viata personala.
Sunt creator de valori dar in acelasi timp am ciocanul magic gata sa testez valorile prezente in societate.

Ai dreptate ca barbatii au nevoie de femei mai ales la batranete.

Esti doar bulversata de adevar, stiu, cateodata e urat si nu frumos.
Adevarul nu este romantic d-aia femeile nu prea il cunosc.
Si tot nu mi-ai spus pe ce iti bazezi filozofiile...
Stiai ca misoginii au in realitate o problema nu cu femeile,care mai curand ii intimideaza si ii fac sa se simta frustrati,ci cu ei insisi,cu propriile lor slabiciuni?
Reply With Quote
  #159  
Vechi 28.09.2009, 13:50:03
flegmatic
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de heaven Vezi mesajul
Si tot nu mi-ai spus pe ce iti bazezi filozofiile...
Stiai ca misoginii au in realitate o problema nu cu femeile,care mai curand ii intimideaza si ii fac sa se simta frustrati,ci cu ei insisi,cu propriile lor slabiciuni?
nu sunt misogin, pentru mine ratiunea se bazeaza pe realitatea biologica a sexului feminin.
Reply With Quote
  #160  
Vechi 28.09.2009, 13:55:12
ai2 ai2 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 24.10.2008
Locație: Micul Paris medieval
Mesaje: 1.625
Implicit

Citat:
În prealabil postat de heaven Vezi mesajul
Am spus,bolile cu transmisie sexuala s-ar reduce,adevarat,in schimb traumele psihice,dar si cele fizice,inevitabile dealtfel,cand unei femei ii trec atatia barbati pe zi prin pat,nu s-ar putea elimina.
Din punctul meu de vedere este ceva subuman,iar cei care ne conduc ar trebui mai bine sa se preocupe mai mult de educatia facuta in scoli,inclusiv in mediile rurale si sa faciliteze crearea mai multor locuri de munca.
Sunt multe hibe in societatea asta si nu legalizarea prostitutiei si a drogurilor le vor rezolva.
Ok, nici pt mine o prostituata nu este idealul feminin dar unora le place meseria asta iar cele abuzate la modul cel mai dureros acum nu se pot plange nimanui. Traficul cu alcool era mai frectvent in perioada inhibitiei deci as tinde sa cred ca si traficul de carne vie e mai frecvent cand prostitutia e ilegala. Pur si simplu e mai profitabil pt cei care nu se sfiesc sa incalce legea adica tocmai cei care ar traumatiza mai tare "marfa".
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Cum va petreceti timpul liber? alexdu Generalitati 7 12.01.2013 17:21:42
Ce sa facem in timpul liber? alexdu Generalitati 18 31.12.2010 07:29:41
timp liber luminita- Intrebari utilizatori 9 08.06.2010 18:59:37
Alcoolul si tutunul, droguri usoare topcat Generalitati 166 21.01.2010 10:50:01