Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
 
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 31.10.2008, 15:37:42
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Post Numele Fiului lui Dumnezeu

Ma intereseaza care este numele original al lui Iisus Hristos in limba vorbita de El cand a fost in lume (aramaica parca). Numele pe care-l pronuntau apostolii cand il strigau.

Ceea ce am gasit pe Wikipedia poate fi adevarat sau nu; eu insa am nevoie de confirmarea cui se pricepe.

"Prenumele vechi evreiesc este Iehoșua, având ca diminutiv forma "ישוע", Ieșua, însemnând "YHWH mântuiește". Această formă a fost elenizată inițial sub forma Iason (Ἰάσων),apoi a fost transcrisă sub forma Iησους Iēsoûs, în greacă, de către traducătorii Septuagintei, cu referire la alte persoane purtând același prenume. Pe de altă parte, forma grecească Χριστoς, Khristós este o traducere a ebraicului "משיח" mașiakh (de unde în românește - Mesia), care inseamnă uns."
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
 



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Venirea Fiului Omului Tartaruga Dogmatica 69 18.08.2012 14:42:23
NUMELE LUI maria55 Exorcismul 47 29.01.2011 20:26:25
In Numele Tatalui, al Fiului si al Sfantului Duh. Amin. adi_cambir Preotul 13 04.06.2009 18:04:58
Incetati avorturile in numele Lui Dumnezeu! ortodox4life Generalitati 57 19.02.2009 13:13:44