Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica ortodoxa > Despre Biserica Ortodoxa in general
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 31.07.2010, 23:21:24
zaharia_2009's Avatar
zaharia_2009 zaharia_2009 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.07.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.239
Implicit este timpul pt. un proverb !

Un glumet arunca o piatra in apa si apoi 10 destepti se lupta sa o scoata .
Nu va puneti cu glumetii, au mintea odihnita , sertarele din ea goale, si va pot epuiza cind nici nu va asteptati !
Nonsalant va introduc in cercul lor vicios si va da apoi de lucru pina va epuizeaza, asa precum am spus si mai sus !

Orice lucru sau intentie sau intreprindere din lumea aceasta are o limita a acceptabilului (a logicii) si a bunului simt . Peste aceasta totul capata alt sens !
Reply With Quote
  #22  
Vechi 01.08.2010, 00:09:45
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

Citat:
În prealabil postat de georgeval Vezi mesajul
Nu inteleg de ce sa fie confuzie. Aceasta exprimare plastica este prezenta la foarte multi exegeti, recent a aparut "Evanghelia lui Ioan" in traducerea renumitului patrolog Cristian Badilita, care preia si el aceasta expresie plastica "apostol al Apostolilor."
Nu titulatura de "apostol al apostolilor" este confuzia.
Unii spun ca nu ea a fost prima care a vazut pe Iisus inviat.
__________________
A fi crestin = smerenie + iubire de aproape
Reply With Quote
  #23  
Vechi 01.08.2010, 00:16:05
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Miha-anca Vezi mesajul
Aici te cam repeti, sophia, si uiti ca de fapt tu esti cea care intreaba, pentru ca nu intelegi.

Ce ne spune Sf. Apostol Petru? Totul incepe cu credinta noastra:

4.Prin care El ne-a hărăzit mari și prețioase făgăduințe, ca prin ele să vă faceți părtași dumnezeieștii firi, scăpând de stricăciunea poftei celei din lume.
5.Pentru aceasta, puneți și din partea voastră toată sârguința și adăugați la credința voastră: fapta bună, iar la fapta bună: cunoștința,
6.La cunoștință: înfrânarea; la înfrânare: răbdarea; la răbdare: evlavia; 7.La evlavie: iubirea frățească, iar la iubirea frățească: dragostea.
Intr-adevar nu este nativa, ci se primeste de la Dumnezeu, prin intermediul altui om.
Daca strici ordinea si incepi cu cunostinta, ajungi intr-adevar sa afirmi ca:


... fara ca aceasta sa fie in fapt asa.


Faptul ca Iisus Hristos a vindecat niste femei de diverse boli si a scos demoni din ele, nu este transmisibil asupra intregii specii, si nici macar asupra tuturor femeilor. Atat femeile, cat si barbatii, in continuare trebuie sa se curete de pacate. Harul preotiei insa il primesc numai barbatii, in virtutea faptului, ca primul om facut a fost barbat, pe nume Adam. Presupun ca nu este greu de inteles acest lucru. Pare insa greu de inteles, caci raspunsul cautat, se pare ca nu are legatura cu o motivatie religioasa, ci mai degraba una feminista. In cazul acesta nu pot sa-mi exprim decat regretul...
Am mai spus ca iti ignor mesajele, totusi iti mai spun o data.
1. Chiar nu intelegeti unele lucruri. Eu spun si gandesc ceva si voi spuneti altceva. Si nici nu pricepeti la ce ma refer si de ce scriu un mesaj sau altul. O vedeti numai pe a voastra.
Nu pricepeti ca sunt altii altfel decat voi.
Am si explicat putin mai sus de ce am facut acest fir.
Si totusi vii si spui ca eu nu inteleg nimic si imi scrii aiureli.

2. Nu inteleg nimic din mesajul tau. Ce spun eu si ce spui tu!
__________________
A fi crestin = smerenie + iubire de aproape
Reply With Quote
  #24  
Vechi 01.08.2010, 00:18:43
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

Va rog, daca nu aveti nimic de spus la tema firului, abtineti-va de la alte comentarii fara noima sau rautacioase. Aceleasi (doua)persoane care imi strica mereu discutiile...
De ce nu ma lasati in pace?
__________________
A fi crestin = smerenie + iubire de aproape
Reply With Quote
  #25  
Vechi 01.08.2010, 00:29:06
iustin10 iustin10 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.01.2010
Mesaje: 2.305
Implicit

sophia
Am recitit postul tau initial cu care ai deschis firul
Tu de fapt insumezi numele tuturor femeilor care apar in evanghelii,si preiei niste dubii ale unui autor asupra autenticitatii traditiei despre Maria Magdalena
Nu prea cred ca se pot lamuri dubiile asupra autenticitatii povestirii despre faptele Mariei Magdalena,pentru ca ele provin din Traditie,si nu avem alte elemente de verificare.Daca traditia spune ca e asa,probabil ca asa e.Nu se poate dovedi mai mult ,caci nu exista elemente.

Daca insa iei aceasta incomplecte informatii despre diferitele femei,si le ridici la rang de confuzie,eu zic totusi ca nu este o problema atat de spinoasa,ca sa merite asta.
Sunt alte contradictii si mai mari.Pe mine unul nu ma supara aceste contradictii,dar cred ca asta e deja un subiect separat.
Reply With Quote
  #26  
Vechi 01.08.2010, 04:41:45
Miha-anca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
Am mai spus ca iti ignor mesajele, totusi iti mai spun o data.
1. Chiar nu intelegeti unele lucruri. Eu spun si gandesc ceva si voi spuneti altceva.
Si nici nu pricepeti la ce ma refer si de ce scriu un mesaj sau altul. O vedeti numai pe a voastra.
Nu pricepeti ca sunt altii altfel decat voi.
Am si explicat putin mai sus de ce am facut acest fir. Si totusi vii si spui ca eu nu inteleg nimic si imi scrii aiureli.

2. Nu inteleg nimic din mesajul tau. Ce spun eu si ce spui tu!
...iar eu ti-am raspuns ca nu ajuta la nimic simpla insirare a sfintelor din Sinaxar.
Nu eu spun, ci chiar tu insati spui ca nu intelegi nimic. Totul este confuz la tine, dupa spusele tale. Iar eu te cred pe cuvant.
Si daca luam la rand toate postarile tale, chiar asa este, trebuie sa recunosti, de unde si multele tale intrebari.

Crestinul, sophia, trebuie sa fie si politicos, printre altele. Mai ales cand are mentionata iubirea in semnatura!
Si cu timpul trebuie sa acumuleze si ceva cunoastere, daca vrea sa discute probleme religioase. Altfel ajungem sa purtam un dialog al absurdului... mesajul citat fiind o mostra.
Reply With Quote
  #27  
Vechi 01.08.2010, 07:54:51
Miha-anca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

In raspunsurile mele m-am referit si la alt topic:
http://www.crestinortodox.ro/forum/s...ad.php?t=10186
La atatea topice despre femeia nedreptatita din BO e si normal ca mai incurca omul putin...
Reply With Quote
  #28  
Vechi 01.08.2010, 07:57:40
Miha-anca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de zaharia_2009 Vezi mesajul
Un glumet arunca o piatra in apa si apoi 10 destepti se lupta sa o scoata .
Nu va puneti cu glumetii, au mintea odihnita , sertarele din ea goale, si va pot epuiza cind nici nu va asteptati !
Nonsalant va introduc in cercul lor vicios si va da apoi de lucru pina va epuizeaza, asa precum am spus si mai sus !

Orice lucru sau intentie sau intreprindere din lumea aceasta are o limita a acceptabilului (a logicii) si a bunului simt . Peste aceasta totul capata alt sens !
Da, frate Zaharia, ai perfecta dreptate. Cercul vicios, sau pierdere de timp.
Reply With Quote
  #29  
Vechi 01.08.2010, 12:16:09
zaharia_2009's Avatar
zaharia_2009 zaharia_2009 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.07.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.239
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
Va rog, daca nu aveti nimic de spus la tema firului, abtineti-va de la alte comentarii fara noima sau rautacioase. Aceleasi (doua)persoane care imi strica mereu discutiile...
De ce nu ma lasati in pace?
Sora , iti propun, si te rog sa nu renunti la luciditate si la traiul in comun ! Aici ne aflam pe un loc public , oricine poate sa-si posteze parerea care poate fi asemenea cu a ta sau nu . Nu este obligatoriu sa gindim la fel iar daca nu gindim asta nu inseamna ca trebuie sa plecam si sa te lasam pe tine sa faci ce voiesti tu . Daca voiesti asa atunci deschide-ti un blog privat. Cind ai deschis threadul aceasta s-a produs spre multimea de useri care doresc sa discute despre orice subiect pus in discutie . Nu apela la lamentari sau la copilari , daca poti sustine o discutie , daca ai argumente acceptate de marea majoritate, daca ai intelegerea corecta a faptelor pe care le produci si daca din libera voie intri pe forum atunci te rog sa dai dovada de maturitate . Desi te-am rugat eu si si altii sa-ti completezi datele biiografice ca sa stiu cu cine stau de vorba, refuzi constant desi atitudinile tale sunt de copil rasfatat si malitios . Daca esti asa, daca in acest stadiu de desvoltare intelectual-morala te-ai oprit este doar treaba ta dar te rog revino-ti in fire si renunta la copilariile prostesti si la lansarea de mesaje spre a ramine singura pe un fir . Daca staruiesti si staruiesti ti-am spus solutia: fa-ti un ,,loc' privat si vei urla de singuratate apoi !
Reply With Quote
  #30  
Vechi 01.08.2010, 17:47:36
georgeval's Avatar
georgeval georgeval is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.09.2007
Locație: Valenii de Munte
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.065
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
Nu titulatura de "apostol al apostolilor" este confuzia.
Unii spun ca nu ea a fost prima care a vazut pe Iisus inviat.
Care sunt persoanele care contesta ca Maria Magdalena ar fi prima vestitoare a Invierii lui Hristos? Evanghelia dupa Ioan ne descopera clar ca Maria Magdalena merge la mormant dis-de-dimineata pe cand afara era intuneric, spre deosebire de celelalte evanghelii care subliniaza ca " afara se lumina de ziua" (Matei 28,1)

Last edited by georgeval; 01.08.2010 at 18:32:46.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Dispute teologice publice ioanna Iudaismul 3 14.03.2012 19:07:07
Iisus si femeile tara tara vrem ostas Generalitati 67 12.08.2011 20:31:41
Incep inscrierile la Seminarele Teologice Ortodoxe cristiboss56 Stiri, actualitati, anunturi 1 10.06.2010 22:03:54
Femeile diaconite sophia Preotia (Hirotonia) 13 29.06.2009 08:27:00