Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #101  
Vechi 07.10.2010, 16:07:55
wassabi wassabi is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.10.2010
Locație: Bucuresti
Mesaje: 144
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru wassabi
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Traditie1 Vezi mesajul

Și crede-mă, nu impreionezi pe nimeni cu ideile tale, corespunzi unui nivel pe care cei ce ți s-au adresat l-au depășit de mult și toate raționamentele tale sunt ultra-previzibile.
nu sunt ateu si nu vreau sa impresionez pe nimeni si, din cate am vazut eu, nu cred ca voi gasi aici raspunsurile pe care le caut. cred in Dumnezeu si am crezut ca cei care sunt ortodocsi de multa vreme mi-ar putea da niste raspunsuri care sa ma multumeasca. nu le-am primit, asta este, nu inseamna ca a fi ortodox este rau sa ca a fi (ca sa folosesc cuvintele voastre) eretic este rau. sunt 1 miliard de chinezi, 1 miliard de indieni plus un alt miliard de musulmani in lumea asta, nu cred ca biserica ortodoxa are singurul raspuns. singura mea nemultumire fata de religia ortodoxa este ca te departeaza in mod vizibil de ratiune. eu am sustinut peste tot ca religia poate coexista cu ratiunea, ca Dumnezeu poate fi simtit si de catre oamenii de stiinta insa ce am vazut aici da dreptate celor care m-au contrazis. nu am primit decat citate din carti vechi sau amenintari cu focul vesnic, piei satana si alte comicarii.
Oricum, mi-ar placea un raspuns pertinent la ultima mea intrebare: de ce Isus sta la dreapta lui Dumnezeu in ceruri? Mai are sens forma lui umana in ceruri? Astept un raspuns (altul decat "citeste sfintii parinti" sau "piei satana")
Reply With Quote
  #102  
Vechi 07.10.2010, 16:10:18
daniil96 daniil96 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 02.09.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Patmos Vezi mesajul
Hula si blasfemia ta nu au limite.Este evident de ce ai venit.Nu ti-a fost de ajuns ca l-ai contesta pe Hristos,acum mai arunci cu noroi,lovind si in,,Crezul" lasat noua si mai mult,culmea nebuniei,mai spui si ce ai spus mai sus(subliniat).

...

wassabi ar trebui sa isi spuna wahhabi ... multe din ideile lui arata cine este ... era destul de evident de la inceput ...
Reply With Quote
  #103  
Vechi 07.10.2010, 16:16:39
Eugen7's Avatar
Eugen7 Eugen7 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.580
Implicit Despre sederea in dreapta Tatalui

Sfantul Ioan Damaschin:

"Despre sederea in dreapta Tatalui

Spunem ca Hristos s-a asezat cu trupul in dreapta lui Dumnezeu si a Tatalui, dar nu vorbim de o dreapta spatiala a Tatalui. Caci cum va avea o dreapta spatiala cel necircumscris? Dreapta si stanga au numai lucrurile circumscrise. Numim dreapta Tatalui slava si cinstea Dumnezeirii, in care Fiul lui Dumnezeu, ca Dumnezeu si deofiinta cu Tatal, exista inainte de veci, si in care, dupa ce s-a intrupat in vremurile din urma, sade si cu trupul, deoarece trupul Lui este slavit impreuna cu El. Caci este inchinat de toata creatia intr-o singura inchinaciune impreuna cu corpul luat "
(din Sfanta Maria Fecioara, Maica Domnului, Nascatoarea de Dumnezeu)
http://www.resurse-ortodoxe.ro/carti...eapta-tatalui/
Reply With Quote
  #104  
Vechi 07.10.2010, 16:33:56
wassabi wassabi is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.10.2010
Locație: Bucuresti
Mesaje: 144
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru wassabi
Implicit

Citat:
În prealabil postat de daniil96 Vezi mesajul
wassabi ar trebui sa isi spuna wahhabi ... multe din ideile lui arata cine este ... era destul de evident de la inceput ...
mai, mai, cum le stii tu pe toate. proorocule! oricine nu gandeste ca voi tre sa fie neaparat musulman sau satana. realizezi ca esti limitat in gandire?
Reply With Quote
  #105  
Vechi 07.10.2010, 16:36:40
wassabi wassabi is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.10.2010
Locație: Bucuresti
Mesaje: 144
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru wassabi
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Eugen7 Vezi mesajul
Sfantul Ioan Damaschin:

"Despre sederea in dreapta Tatalui

Spunem ca Hristos s-a asezat cu trupul in dreapta lui Dumnezeu si a Tatalui, dar nu vorbim de o dreapta spatiala a Tatalui. Caci cum va avea o dreapta spatiala cel necircumscris? Dreapta si stanga au numai lucrurile circumscrise. Numim dreapta Tatalui slava si cinstea Dumnezeirii, in care Fiul lui Dumnezeu, ca Dumnezeu si deofiinta cu Tatal, exista inainte de veci, si in care, dupa ce s-a intrupat in vremurile din urma, sade si cu trupul, deoarece trupul Lui este slavit impreuna cu El. Caci este inchinat de toata creatia intr-o singura inchinaciune impreuna cu corpul luat "
(din Sfanta Maria Fecioara, Maica Domnului, Nascatoarea de Dumnezeu)
http://www.resurse-ortodoxe.ro/carti...eapta-tatalui/
nu ma refer cu precadere la conceptul de "dreapta" ci de ce Isus a continuat sa fie "langa", "alaturi" de Dumnezeu, de ce nu s-a refacut unicitatea divina din moment ce era deja in ceruri. Daca Isus este Dumnezeu intrupat in forma umana de ce nu dispare aceasta forma odata ajuns in cer? De ce se continua a se face diferenta intre Isus si Dumnezeu (se vorbeste de ambii si nu de unul singur) desi Isus este in ceruri si nu mai are sens forma lui umana?
Reply With Quote
  #106  
Vechi 07.10.2010, 17:09:03
ghpepene ghpepene is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 08.08.2009
Mesaje: 2
Implicit

Citat:
În prealabil postat de georgeval Vezi mesajul
Dumnezeu Tatal are din vesnicie un Fiu, altfel nu ar fi Tata din vesncie sau persoana, ptr ca persoana are nevoie de alta persoana, deci nu a fost o vreme cand Fiul nu ar fi existat. Din vesnicie avem cele trei Persoane ale Sfintei Treimi, "ptr ca nu a fost candva cand nu a fost nimic"
Despre jertfa Fiului s-a raspuns- este dovada a iubirii lui Dumnezeu fata de oameni. Venirea Fiului s-a realizat la plinirea vremii cand omenirea a fost pregatita si a recunoscut necesitatea unui Rascumparator.
Nu inteleg. Din cate stiu, Isus Hristos s-a nascut si a trait 33 de ani pe pamant.
Reply With Quote
  #107  
Vechi 07.10.2010, 18:51:52
gabriela8 gabriela8 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.10.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.122
Send a message via Skype™ to gabriela8
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Eugen7 Vezi mesajul
Refeitor la afirmatia asta nu stiu cum sa reactionez. sa rad sau sa plang.

Pai cum sa nu fie Hristos Iisus FIUL LUI DUMNEZEU, cand EL il numeste pe Dumnezeu Tatal Lui. Cum puteti sa spuneti ca exita vreo diferenta intre expresiile "Fiul lui Dumnezeu" si "Dumnezeu Fiul". Ele sunt echivalente!

"Dar Iisus le-a răspuns: Tatăl Meu până acum lucrează; și Eu lucrez. Deci pentru aceasta căutau mai mult iudeii să-L omoare, nu numai pentru că dezlega sâmbăta, ci și pentru că zicea că Dumnezeu este Tatăl Său, făcându-Se pe Sine deopotrivă cu Dumnezeu. " Ioan 5,18-19.
Eu cred ca Traditie a vrut sa sublinieze egalitatea Fiului cu Tatal. Cand spui Fiul lui Dumnezeu multi se duc cu gandul ca a fost un timp cand Fiul nu a existat si acorda o intaietate Tatalui ceea ce este gresit. Sigur ca sunt corecte ambele numiri.
Reply With Quote
  #108  
Vechi 07.10.2010, 20:09:48
georgeval's Avatar
georgeval georgeval is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.09.2007
Locație: Valenii de Munte
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.065
Implicit

Citat:
În prealabil postat de wassabi Vezi mesajul
in toate religiile exista o relatie personala cu divinitatea (mai putin budismul), difera doar nuantele si detaliile
Prin relatie personala m-am referit la religiile personaliste, acolo unde divinitatea este o relaitate persoanala. Iara acest lucru mai ramane doar in cele trei mari religii personaliste- crestinism, islamism si iudaism.
Reply With Quote
  #109  
Vechi 07.10.2010, 20:21:30
codana's Avatar
codana codana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.06.2008
Locație: Botosani
Religia: Ortodox
Mesaje: 523
Implicit salut,wassabi

Citat:
În prealabil postat de wassabi Vezi mesajul
nu am bre nici un scop ascuns, va speriati voi ori de cate ori logica va zdruncina credinta oarba. ati spus ca Isus este Dumnezeu intrupat pe pamant (nu mai comentam acum afirmatia asta). Dupa care spui, cu tarie, ca Isus, in ceruri, sade la dreapta Tatalui. Pai cum sa nu ti se aprina beculetul si sa zici "STOP. Stai un pic. Daca pot intelege intruparea pe pamant a lui Dumnezeu, odata ajuns in ceruri de ce Isus (Dumnezeu) sta la dreapta tatalui?"
Deci. Imi poti raspunde la intrebarea asta?
wassabi,patmos crede ca iisus sta la dreapta tatalui sau iar daca tu nu crezi acest lucru de ce nu cauti personal probe.
__________________
Ioan,3.16;1Corinteni,13.4-7
Reply With Quote
  #110  
Vechi 07.10.2010, 21:21:14
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de wassabi (subl mea, MD) Vezi mesajul
nu ma refer cu precadere la conceptul de "dreapta" ci de ce Isus a continuat sa fie "langa", "alaturi" de Dumnezeu, de ce nu s-a refacut unicitatea divina din moment ce era deja in ceruri. Daca Isus este Dumnezeu intrupat in forma umana de ce nu dispare aceasta forma odata ajuns in cer? De ce se continua a se face diferenta intre Isus si Dumnezeu (se vorbeste de ambii si nu de unul singur) desi Isus este in ceruri si nu mai are sens forma lui umana?
Isus este, în același timp, Dumnezeu și om. Deci El nu are doar "formă umană", în felul în care ființele pur spirituale (îngeri, demoni și Însuși Sf Spirit) au împrumutat de multe ori chipul unor tineri, unor copii, unor ființe înaripate, unor animale, al unui porumbel, al focului etc. Este om real ca să zic așa, cu trup omenesc și suflet omenesc, suflet deosebit de dumnezeirea Sa, dar împletit cu ea.

În acel trup a murit, cu acel trup a înviat și cu acel trup S-a înălțat, după 40 de zile în care S-a arătat ici și colo, la Cer. Cu acel trup uman, omul Isus se află acum în Cer, la dreapta Tatălui. Ca Dumnezeu, El se află peste tot în Cer și pe pământ, din preeternitate (mai înainte de toți vecii), împărățind lumea vizibilelor și lumea invizibilelor.

Prin urmare, Isus nu "dispare în această formă", fiindcă nici un om ajuns în Cer nu dispare, ci rămâne acolo. Deci, singura deosebire dintre învierea Lui și învierea noastră cu trupul este că, în cazul lui Isus, intervalul de așteptare a sufletului a durat o zi și două zile incomplete (două capete de zi), pe când în cazul nostru va dura tot timpul scurs de la moartea noastră la Învierea de Obște. Acest timp, sufletul nostru îl va petrece în fericire dacă moartea ne va surprinde în stare de grație sfințitoare, sau în tribulație dacă moartea ne va surprinde în stare căzută.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com

Last edited by Mihnea Dragomir; 07.10.2010 at 21:34:15.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
A fost Iisus fiul lui Dumnezeu? cosmotech Generalitati 6 16.10.2011 19:25:44
Iisus Hristos=Fiul lui Dumnezeu? joshoo Generalitati 8 03.11.2010 13:02:11
Dl IIsus stia ca este fiul lui Dumnezeu? annajanette Generalitati 27 28.06.2010 14:03:42
Demonii cred Adevarul, ca Hristos este Fiul lui Dumnezeu.SI DEMONII SE MANTUIESC ? gpalama Secte si culte 23 31.05.2010 22:07:54
FIUL, sau UNUL din fii lui Dumnezeu andreicozia Din Noul Testament 17 23.02.2010 22:25:31