Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 16.09.2010, 09:19:56
Daniel777 Daniel777 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.01.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.721
Implicit De ce Dumnezeu tace?

Poate multi se intreaba de ce Dumnezeu nu ne raspunde mai direct intrebarilor si problemelor noastre,si ne lasa oarecum fara indrumare.

M-am gandit ca unul din cele mai importante si minunate lucruri este TACEREA.Prin tacere noi putem invata si afla raspunsuri mult mai bine decat daca "ne lamurim" prin cuvant.

Tacerea e o taina a veacului viitor.

Ce "forum" ar fi daca am putea dialoga fiecare cu Dumnezeu!!! La fel ca aici,nimeni nu s-ar mai intelege cu nimeni....

Observati ca si la predica preotului de la Liturghie,nu se fac comentarii si nu se dau replici,daca e buna sau mai putin buna....

Si marii duhovnici si Sfinti Parinti,preferau sa spuna cuvinte putine si bine alese,atunci cand povatuiau pe cineva....

Dumnezeu tace,dar ne vorbeste prin constiinta noastra,si cu cat constiinta este mai curata ,cu atat auzim mai limpede,mai deslusit cuvintele lui Dumnezeu...
Reply With Quote
  #2  
Vechi 16.09.2010, 09:44:28
bmd
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Dumnezeu nu tace!
Reply With Quote
  #3  
Vechi 16.09.2010, 10:09:26
vsovivi vsovivi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.10.2008
Locație: Insectharul ortodox, în nepocăibilul pocăibil și pocăindu-se tainic.
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.459
Implicit

Cum o să tacă? De 7500 de ani vorbește către om și omul a ajuns să se întrebe de ce tace? Păi nu tace ci a trimis mereu prooroci la oameni dar omul i-a omorât și apoi s-a mirat ''înțelept'' de ce oareoare tace Dumnezeu...

Da, e foarte greu de înțeles cum de Domnul nu se răzbună ca omul... că omul tace mereu și lasă capetele în jos cu toții mai ales atunci când i se cere să dea răspuns... atunci se lasă tăcerea... și zic apoi că defapt au fost isihaști... Că toți au realizat euharistia... Defapt au tăcut de frică și au mâncat din cunoștiința binelui și a răului, mai mult cunoștiința răului, ca apoi sî se laude că au tăcut pentru că sunt pileosofi... adică înțelepciunea i-a îndemnat la așa o atitudine dreaptă...

Ști unde anume trebuie să taci?

Cu trupul la poftele de goliciuni,
cu inima la judecăți și răzbunări și ură,
cu limba la cârteli și nemulțumiri și clevetiri,
cu puterea la lene și îndoieli aristocrat savante,
cu ochiul la ridicarea spre ispită,
cu mintea la căutarea vrednicei deznădești,
cu ținuta la slava de la oameni,
cu ținerea mare la tot felul de nimicuri și victorii deșarte...

Dar cine poate să tacă la ce e bine când mult mai ușor scapi de păroblemă tăcând mereu când n-ar fi trebuit... atunci când fratele tău are nevoie de sfatul cel drept văzând calea ta cea ''bună''. Firește că e tăcere, sau ar trebui să taci... fiindcă defapt se vede că absolut nimic nu faci din ce ți s-a cerut să asculți... dar ca să facă altul, că asta vrei, vorbești tone de maculaturi blestemate... și fraierul te crede și se pierde apoi printre farisei.

Last edited by vsovivi; 16.09.2010 at 10:12:10.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 16.09.2010, 12:49:41
Rodica50's Avatar
Rodica50 Rodica50 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.05.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.855
Implicit

Citat:
În prealabil postat de bmd Vezi mesajul
Dumnezeu nu tace!
De aceeasi parere sunt si eu. Dumnezeu raspunde rugamintilor noastre cand nici nu te astepti, dar nu trebuie sa-L fortam.Trebuie sa avem nadejde, credinta si rabdare. Dumnezeu nu ne lasa fara raspuns!Dar mai ales nu trebuiew sa uitam ca judecata lui Dumnezeu este dreapta, de aceea trebuie sa insotim rugaciunea de fapte bune.
__________________
Cel ce crede, se teme; cel ce se teme, se smereste; cel ce se smereste, se îmblânzeste; cel blând, pazeste poruncile; cel ce pazeste poruncile se lumineaza; cel luminat se împartaseste de tainele Cuvântului dumnezeiesc. (Sfântul Maxim Marturisitorul)
Reply With Quote
  #5  
Vechi 16.09.2010, 12:55:53
Daniel777 Daniel777 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.01.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.721
Implicit

Eu nu am spus ca nu raspunde rugaciunilor noastre,raspunde bineinteles,insa El nu vorbeste!!! Ne rezolva in tacere,si tot in tacere ne lasa sa ne rezolvam problemele interioare...
A vorbit o data in Noul Testament,si cine doreste sa vada ce a spus,trebuie sa citeasca si sa reciteasca Cartea...
Reply With Quote
  #6  
Vechi 16.09.2010, 13:00:34
bmd
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit Daniel

Prietene, ca nu-l auzi tu sau eu VORBIND nu arata decit putina noastra credinta, pe de o parte.Pe de alta bine ca nu o face cu oricine pentru ca tare usor am mai fi inselati in cazul acesta.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 16.09.2010, 13:09:19
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Smile

Citat:
În prealabil postat de bmd Vezi mesajul
nu o face cu oricine pentru ca tare usor am mai fi inselati in cazul acesta.
Bine punctat ! A vorbit "pe fata " Sfintilor Parinti , duhovnicilor adevarati , si cred ca este suficient pentru a da ascultare acestora . Mare inselare sa te raportezi numai la Noul Testament , cum mare inselare este sa crezi in vise , sa auzi voci sau alte cele !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #8  
Vechi 16.09.2010, 13:18:25
Rodica50's Avatar
Rodica50 Rodica50 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.05.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.855
Implicit

As mai adauga cat de minunata este rabdarea si iertarea lui Dumnezeu fata de pacatele noastre, ale tuturor. Caci daca ar fi sa ne raspunda la toate gresalele, ce-ar mai fi in lume...
__________________
Cel ce crede, se teme; cel ce se teme, se smereste; cel ce se smereste, se îmblânzeste; cel blând, pazeste poruncile; cel ce pazeste poruncile se lumineaza; cel luminat se împartaseste de tainele Cuvântului dumnezeiesc. (Sfântul Maxim Marturisitorul)
Reply With Quote
  #9  
Vechi 16.09.2010, 13:36:41
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

[quote=Rodica50;288875]As mai adauga cat de minunata este rabdarea si iertarea lui Dumnezeu fata de pacatele noastre, ale tuturor. Minunata si de neegalat este rabdarea Lui , dar nu pana la infinit ! Si apoi , sa sti ca e buna bataia si mustrarea Lui , cel putin la mine , caci numai astfel am reusit sa trec " hopul " cel mare , cu toate ca pe momentnu am inteles , m-am revoltat chiar , dar Ii multumesc din suflet pentru lectile primite , semn ca nu m-a uitat si mai ales ca ma iubeste ! Uite Rodica "un semn" , " o voce" trimisa prin Ingerul pazitor , sau prin Sfintii la care ma rog neancetat : SALVEAZA-Ti SUFLETUL ! Mi se furnica pielea cand scriu aceasta , dar este extrem de adevarat . Sau prin gura Duhovnicului meu care mi-a spus clar :" Ti l-am dat pe Hristos , tu ce dai in schimb ? " . A nu cauta Pocainta cu adevarat dupa dusuri reci ca acestea , si nu numai , inseamna ca totul e pierdut si chiar mai mul de atat ! Nu sunt cuvinte in graiul omenesc pentru a descrie anumite momente din viata noastra ( cel putin in cea ce ma priveste ) . Ieri am fost la Biserica la Acatist , si am reusit din nou sa plang , semn clar ca Dumnezeu nu m-a uitat si a fost si este tot timpul langa mine , si-I multumesc din suflet pentru asta ! Dumnezeu ne vorbeste , oameni buni , dar asta nu se spune , nu se rosteste , se simte , se traieste efectiv .
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #10  
Vechi 16.09.2010, 13:44:57
Rodica50's Avatar
Rodica50 Rodica50 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.05.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.855
Implicit

[quote=cristiboss56;288888]
Citat:
În prealabil postat de Rodica50 Vezi mesajul
As mai adauga cat de minunata este rabdarea si iertarea lui Dumnezeu fata de pacatele noastre, ale tuturor. Minunata si de neegalat este rabdarea Lui , dar nu pana la infinit ! Si apoi , sa sti ca e buna bataia si mustrarea Lui , cel putin la mine , caci numai astfel am reusit sa trec " hopul " cel mare , cu toate ca pe momentnu am inteles , m-am revoltat chiar , dar Ii multumesc din suflet pentru lectile primite , semn ca nu m-a uitat si mai ales ca ma iubeste ! Uite Rodica "un semn" , " o voce" trimisa prin Ingerul pazitor , sau prin Sfintii la care ma rog neancetat : SALVEAZA-Ti SUFLETUL ! Mi se furnica pielea cand scriu aceasta , dar este extrem de adevarat . Sau prin gura Duhovnicului meu care mi-a spus clar :" Ti l-am dat pe Hristos , tu ce dai in schimb ? " . A nu cauta Pocainta cu adevarat dupa dusuri reci ca acestea , si nu numai , inseamna ca totul e pierdut si chiar mai mul de atat ! Nu sunt cuvinte in graiul omenesc pentru a descrie anumite momente din viata noastra ( cel putin in cea ce ma priveste ) . Ieri am fost la Biserica la Acatist , si am reusit din nou sa plang , semn clar ca Dumnezeu nu m-a uitat si a fost si este tot timpul langa mine , si-I multumesc din suflet pentru asta ! Dumnezeu ne vorbeste , oameni buni , dar asta nu se spune , nu se rosteste , se simte , se traieste efectiv .
Sa-ti ajute Dumnezeu, sa ne ajute pe toti- esti un om bun si meriti iubirea lui Dumnezeu. Se vede ca traiesti bucuria revederii cu El prin participarea la slujbe, rugaciune, prin efortul tau de a ne bucura mintile si sufletul noua, celor de pe forum, care gustam din pretioasele postari. Dumnezeu sa te ajute si sa te aiba in paza!Intalnirea cu Hristos impune o transformare totala, ireversibila. Personal ma simt mai bogata, implinita...ii multumesc lui Dumnezeu, fara El viata este lipsita de sens.
__________________
Cel ce crede, se teme; cel ce se teme, se smereste; cel ce se smereste, se îmblânzeste; cel blând, pazeste poruncile; cel ce pazeste poruncile se lumineaza; cel luminat se împartaseste de tainele Cuvântului dumnezeiesc. (Sfântul Maxim Marturisitorul)
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
De ce tace BOR? corindb Stiri, actualitati, anunturi 16 12.08.2010 08:41:45