Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #41  
Vechi 04.10.2010, 22:56:25
coralina's Avatar
coralina coralina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 708
Implicit

Frate Zaharia, iti multumesc pt. mesaj si avertismente.


"Încerc să spun tuturor celor care mă întreabă despre credință, că Ortodoxia nu înseamnă numai haine negre, lumânări, tămâie, slujbe nesfârșite săvârșite într-un limbaj depășit, că nu înseamnă neapărat iad veșnic și draci care au ca "job description" să te chinuie în mod special pe tine și altele asemenea...Ortodoxia pe cât este de sobră, pe atât este de sublimă când ajungi să o cunoști." (Laurențiu Dumitru)
__________________
Doamne Iisuse Hristoase, fiul lui Dumnezeu, miluieste-ma pe mine pacatoasa!
Preach the Gospel and, if necessary, use words.
Reply With Quote
  #42  
Vechi 04.10.2010, 23:03:10
coralina's Avatar
coralina coralina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 708
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Miha-anca Vezi mesajul
Nu poti fi si talhar si mantuit. Despre asta e vorba, nu despre altceva, Cristian. Oare talharul de pe cruce, a intrat in rai ca talhar, sau ca mantuit?!? Vorbim aici de finalitate.
Hristos nu tranteste nimanui usa in nas; nici noi nu o putem face, dar nu suntem obligati de nimic sa acceptam pacatele, pentru ca acceptam pacatosii. La botez ce raspuns dam prin nas/nasa la "Te lepezi de satana?" Raspundem de trei ori DA, ma lepad de satana. Despre asta e vorba. Ca drumul e presarat de ispite, o stim cu totii. Nu a afirmat nimeni ca e mai bun... caci atunci am demonstra tocmai contrariul.
Finalitatea ultima e mantuirea si nimic mai mult.
Faptul ca iti evaluezi (indirect) pocainta ca fiind mai mare decat cea a talharului (care, dupa spusele tale, in postura degradanta de talhar s-a mantuit, si nicidecum cu "coronita") e semn de mandrie. Judeci in locul lui Hristos. Acesta a considerat ca talharul merita mantuirea pentru pocainta sa. Nu mai e nimic de adaugat, asta e finalitatea din care toti trebuie sa invatam o lectie! Si anume cea a iubirii, smereniei si nejudecarii de aproapele.
Doamne ajuta!
__________________
Doamne Iisuse Hristoase, fiul lui Dumnezeu, miluieste-ma pe mine pacatoasa!
Preach the Gospel and, if necessary, use words.
Reply With Quote
  #43  
Vechi 04.10.2010, 23:14:34
coralina's Avatar
coralina coralina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 708
Implicit

@I.Calin

Multumesc pentru postare.
Vreau sa adaug ceva: pe mine nu m-ar ingrijora daca ar disparea toate industriile alea pe care le-am mentionat, nu sunt client al nici uneia din ele. Vroiam sa stiu doar cum am trai "dupa" acel moment. Ne-am intoarce cu totii la agricultura, asta e singura solutie pe care o vad. Mai sunt si altele?
Asta incerc sa pricep aici, cum am putea sa punem "frana" dezvoltarii materiale in favoarea celei spirituale. La nivel personal si respectiv la nivel de societate.

Spui ca lipsa unui serviciu ar insemna ca manichiurista ar avea timp sa se gandeasca la ce e cu adevarat important in viata. Corect, asa e. Insa ce mananca respectiva, isi mai trimite copiii la scoala, are unde locui, o ploua, o ninge...?
__________________
Doamne Iisuse Hristoase, fiul lui Dumnezeu, miluieste-ma pe mine pacatoasa!
Preach the Gospel and, if necessary, use words.
Reply With Quote
  #44  
Vechi 04.10.2010, 23:19:08
Miha-anca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de coralina Vezi mesajul
Finalitatea ultima e mantuirea si nimic mai mult.
Faptul ca iti evaluezi (indirect) pocainta ca fiind mai mare decat cea a talharului (care, dupa spusele tale, in postura degradanta de talhar s-a mantuit, si nicidecum cu "coronita") e semn de mandrie. Judeci in locul lui Hristos. Acesta a considerat ca talharul merita mantuirea pentru pocainta sa. Nu mai e nimic de adaugat, asta e finalitatea din care toti trebuie sa invatam o lectie! Si anume cea a iubirii, smereniei si nejudecarii de aproapele.
Doamne ajuta!
Coralina, mai citeste odata mesajul meu, ca l-ai inteles tocmai pe dos.
Reply With Quote
  #45  
Vechi 05.10.2010, 01:28:35
zaharia_2009's Avatar
zaharia_2009 zaharia_2009 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.07.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.239
Implicit

Citat:
În prealabil postat de coralina Vezi mesajul
Frate Zaharia, iti multumesc pt. mesaj si avertismente.


"Încerc să spun tuturor celor care mă întreabă despre credință, că Ortodoxia nu înseamnă numai haine negre, lumânări, tămâie, slujbe nesfârșite săvârșite într-un limbaj depășit, că nu înseamnă neapărat iad veșnic și draci care au ca "job description" să te chinuie în mod special pe tine și altele asemenea...Ortodoxia pe cât este de sobră, pe atât este de sublimă când ajungi să o cunoști." (Laurențiu Dumitru)
Din pura intimplare , Laurentiu D-tru este concitadin cu mine , il cunosc , ii stiu traseul carierei, ii citesc una din revistele sale, am fost la mai multe conferinte de ale sale (numai cei care nu au nimic de spus fac serii de conferinte , marii duhovnici si sfintii nu au conferentiat indiferent de vremurile in care au trait - este vorba de extrem de marea lor majoritate) ii cunosc libertinajul ideilor si mai ales abdatarea continua a gindirii sale la prezent chiar daca este vorba de teologie . Dupa parerea mea nu are multe de spus ... defapt in ortodoxie cei care au trebuit sa spuna au si spus si s-au si trecut . De atunci incoace nu mai avem decit de implinit si extrem de putin de spus !
Asadar pasajul postat de dvs. din acest ziarist cu studii teologice (fost profesor de religie timp de aproape 7 ani la un liceu fara pretentii, adica fara a-i forta cugetarea) este plin de sofisme si inselator .
Nemai vorbind de greselile flagrante pe care le face socotind limba romana folosita in cult , adica cea care isvoraste din cartile de cult, ca fiind depasita iar slujbele interminabile descoperim in text si conform stilului binecunoscut al sau o serie de alte erori . Dar ma repet , pe mine nu ma mira acest text deoarece cunosc bine autorul !
Ce ne spune poetul Alexei Mateevici despre limba de cult , cea din vechime : ,,... limba noastra-i limba sfinta / limba vechilor cazanii/ care-o pling si care-o cinta/pe la vatra lor taranii " . Si noi astazi ne indoim de aceasta si fraternizam cu fiste cine ca este invechita ? Chiar pt. dvs. care traiti in strainatate faptul de a sti cit mai bine limba si literatura romana precum si istoria tarii va da identitate si putere de a rezista departe de casa pe tarimuri staraine si nu de multe ori ostile . Sau vreti sa ajungeti sa invatati de la starini cum se apara limba materna ?
Si noi pt. prostiile scrise si publicate de LD despre limba de slujba a cazaniilor vechi sa fraternizam cu el si sa zicem cu satisfactie : bai , da e tare , o zice calumea " !?!? Ma rusinez si ma scutur tare de o asemenea atitudine !
De asemenea , din toata stinta luata de le din facultatea de teologie precum si din practica liturgica cu asta a ramas el in minte ca slujbele sunt lungi in ortodoxie si ca atare sunt ,,nasoale" , extenuante . Pai oricum nu pot fi asemanate cu baladele rock care tin doar 5 minute ! Dar de, atit a putut el intelege ... si acum mai binecuvinteaza si pe altii !
Dar asa cum am spus , trecind peste acestea totusi nu ne putem imagina o ortodoxie in spiritul LD cu : haine policolore pe noi gen arlechini , parfumuri prosex in locul mirului de nard si a tamii, becuri cu halogen si emisie stroboscopica puse in locul luminarilor , toate acestea puse in locul in care ortodoxia exista de drept : in biserica si in casele crestinilor . Ce imagine halucinanta ! satanica . Adica exact ce incearca sa mascheze el cum ca ispititorul nu ar fi omniprezent , sau probabil conform celui mai mare siretlic satanic , sa credem ca el nu exista si ca este doar o poveste !

Iar dvs. apreciati acest autor (cu toate cartile scrise si revistele publicate), citati din el si ingelegeti sa-l luati ca tarie si scut , ca argument impotriva celor care vor viata in duh si adevar !? Sa ma iertati dvs. dar proasta inspiratie ati avut . Si si mai mult decit atit , ceea ce sta in spatele interventiilor dvs., a vehementei de a sustine inovatia si modernismul ortodoxului si a bisericii ortodoxe , a critica elegant traditionalismul si pastrarea nestirbita a ortodoxiei in forma original ancestrala... nu va face cinste ca romanca ortodoxa si nu arata decit ruptura reala dintre aparenta ortodoxa si realitatea trairi superficiale a ei .

Dar in ultima instanta , facind dragoste frateasca dupa puteri, spun ca poate nu am inteles eu bine ce voiti dvs. ce spuneti si ce sustineti iar reactiile mele sunt astfel nefondat veninoase si total disproportionate , motiv pt. care imi cer iertare !
__________________
Credinta dreapta este medicamentul cel mare si cel dintii al mintuirii !- Sf. Maxim Marturisitorul .

Last edited by zaharia_2009; 05.10.2010 at 01:34:50.
Reply With Quote
  #46  
Vechi 05.10.2010, 01:53:22
mihailt mihailt is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.01.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.198
Implicit

Mai soro pai ce daca nu te dai cu parfum mori de vreo boala sau de foame sau de sete sau mai stiu eu ce?
Nu poti sa traiesti foarte bine si sanatos si indelungat fara parfum?
Eu la spitale am auzit de multe tratamente da nu am auzit de tratamentul cu parfum,asta nu vindeca nicio boala.
Daca nu umbli cu haine de lux mori?
Nicidecum.

Referitor la vaccine pai ia vezi cei prin care s-au descoperit vaccinurile,majoritatea lor ce au fost pagani sau crestini?
Ia vezi Nicolas Tesla ce a fost crestin ortodox sau pagan?
Si nu foloseste toata lumea curentul alternativ?
Etc.

Daca ar fi lumea crestin ortodoxa cu adevarat...ehei...

Lumea noastra capitalista cea glorioasa baga bani foarte multi pentru cercetarea in domeniul armelor da cati bani baga pentru cercetari in domeniul sanatatii?
__________________
"și dacă orb pe orb va călăuzi, amândoi vor cădea în groapă." - nu luati de bun tot ce scriu eu.
Reply With Quote
  #47  
Vechi 05.10.2010, 19:19:52
coralina's Avatar
coralina coralina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 708
Implicit

Citat:
În prealabil postat de zaharia_2009 Vezi mesajul
Din pura intimplare , Laurentiu D-tru este concitadin cu mine , il cunosc , ii stiu traseul carierei, ii citesc una din revistele sale, am fost la mai multe conferinte de ale sale (numai cei care nu au nimic de spus fac serii de conferinte , marii duhovnici si sfintii nu au conferentiat indiferent de vremurile in care au trait - este vorba de extrem de marea lor majoritate)
... si parintele Rafail Noica tot din plictiseala tine conferinte? (sau poate face parte din extrem de mica minoritate)...

Citat:
În prealabil postat de zaharia_2009 Vezi mesajul
...ii cunosc libertinajul ideilor si mai ales abdatarea continua a gindirii sale la prezent chiar daca este vorba de teologie .
Oricat de mult te-ai zbate dumneata sa demonstrezi ca omul de azi e fix acelasi cu cel de-acum 2000 de ani, ma tem ca rezultatul tot un esec ramane. Un mic si neinsemnat exemplu: la scaunul de spovedanie duhovnicul aude in zilele noastre multe probleme pe care ortodocsii din vechime nu le aveau. Asadar "updatarea" teologiei la realitatea in care traim e imperativa - iar acest lucru nu inseamna nimic rau.

Citat:
În prealabil postat de zaharia_2009 Vezi mesajul
Dupa parerea mea nu are multe de spus ... defapt in ortodoxie cei care au trebuit sa spuna au si spus si s-au si trecut . De atunci incoace nu mai avem decit de implinit si extrem de putin de spus !
Asadar pasajul postat de dvs. din acest ziarist cu studii teologice (fost profesor de religie timp de aproape 7 ani la un liceu fara pretentii, adica fara a-i forta cugetarea) este plin de sofisme si inselator .
Acum ii judecam pe oameni si dupa "inaltimea" locului de munca...

Citat:
În prealabil postat de zaharia_2009 Vezi mesajul
Nemai vorbind de greselile flagrante pe care le face socotind limba romana folosita in cult , adica cea care isvoraste din cartile de cult, ca fiind depasita iar slujbele interminabile descoperim in text si conform stilului binecunoscut al sau o serie de alte erori . Dar ma repet , pe mine nu ma mira acest text deoarece cunosc bine autorul !
Ce ne spune poetul Alexei Mateevici despre limba de cult , cea din vechime : ,,... limba noastra-i limba sfinta / limba vechilor cazanii/ care-o pling si care-o cinta/pe la vatra lor taranii " . Si noi astazi ne indoim de aceasta si fraternizam cu fiste cine ca este invechita ?
Daca un om are 99 de pareri bune si una proasta il catalogam ca fiind necredibil?

Citat:
În prealabil postat de zaharia_2009 Vezi mesajul
Chiar pt. dvs. care traiti in strainatate faptul de a sti cit mai bine limba si literatura romana precum si istoria tarii va da identitate si putere de a rezista departe de casa pe tarimuri staraine si nu de multe ori ostile . Sau vreti sa ajungeti sa invatati de la starini cum se apara limba materna ?
Suna a cliseu spusele dvs, personal nu-mi ostoiesc dorul de tara trecand in revista istoria Romaniei sau recitind Camil Petrescu.

Citat:
În prealabil postat de zaharia_2009 Vezi mesajul
Si noi pt. prostiile scrise si publicate de LD despre limba de slujba a cazaniilor vechi sa fraternizam cu el si sa zicem cu satisfactie : bai , da e tare , o zice calumea " !?!? Ma rusinez si ma scutur tare de o asemenea atitudine !
De asemenea , din toata stinta luata de le din facultatea de teologie precum si din practica liturgica cu asta a ramas el in minte ca slujbele sunt lungi in ortodoxie si ca atare sunt ,,nasoale" , extenuante . Pai oricum nu pot fi asemanate cu baladele rock care tin doar 5 minute ! Dar de, atit a putut el intelege ... si acum mai binecuvinteaza si pe altii !
Denaturati sensul mesajului lui Laurentiu Dumitru.

Citat:
În prealabil postat de zaharia_2009 Vezi mesajul
Dar asa cum am spus , trecind peste acestea totusi nu ne putem imagina o ortodoxie in spiritul LD cu : haine policolore pe noi gen arlechini , parfumuri prosex in locul mirului de nard si a tamii, becuri cu halogen si emisie stroboscopica puse in locul luminarilor , toate acestea puse in locul in care ortodoxia exista de drept : in biserica si in casele crestinilor . Ce imagine halucinanta ! satanica . Adica exact ce incearca sa mascheze el cum ca ispititorul nu ar fi omniprezent , sau probabil conform celui mai mare siretlic satanic , sa credem ca el nu exista si ca este doar o poveste !
Ori nu ati inteles cele citite din Laurentiu Dumitru, ori denaturati in mod rau-voit spusele sale.

Citat:
În prealabil postat de zaharia_2009 Vezi mesajul
Iar dvs. apreciati acest autor (cu toate cartile scrise si revistele publicate), citati din el si ingelegeti sa-l luati ca tarie si scut , ca argument impotriva celor care vor viata in duh si adevar !? Sa ma iertati dvs. dar proasta inspiratie ati avut . Si si mai mult decit atit , ceea ce sta in spatele interventiilor dvs., a vehementei de a sustine inovatia si modernismul ortodoxului si a bisericii ortodoxe , a critica elegant traditionalismul si pastrarea nestirbita a ortodoxiei in forma original ancestrala... nu va face cinste ca romanca ortodoxa si nu arata decit ruptura reala dintre aparenta ortodoxa si realitatea trairi superficiale a ei .
Ati terminat sa ma jigniti sau mai urmeaza si alte mesaje? Ca sa ma pregatesc, nu de alta.
Trist este ca va considerati si indreptatit cand faceti acest lucru, apucati piatra degraba!

Citat:
În prealabil postat de zaharia_2009 Vezi mesajul
Dar in ultima instanta , facind dragoste frateasca dupa puteri, spun ca poate nu am inteles eu bine ce voiti dvs. ce spuneti si ce sustineti iar reactiile mele sunt astfel nefondat veninoase si total disproportionate , motiv pt. care imi cer iertare !
Aici va dau dreptate, mesajele dvs. sunt veninoase si eu nu vad in ele revolta indreptatita ci inchistare in niste principii care doar tangential ajung sa aiba de-a face cu frumusetea Ortodoxiei.

Vad la profilul dvs. scris "misionar ortodox", as fi curioasa cati ati adus dvs. la ortodoxie, ca sa compar cu numarul celor care (poate) au pus bun inceput citind cartile lui Laurentiu Dumitru sau Danion Vasile (sic!).
Ati fi uluit de rezultatul acestei comparatii!
Dar sigur, dvs. veti argumenta ca ortodoxia la care cheama ei nu e cea care mortifica omul trupeste si sufleteste, ci cea care-i permite sa-si traiasca si viata aceasta, cea lumeasca - ceea ce evident este cat se poate de rau!!

Rog adminul sa inchida acest topic, nimeni nu vrea sa raspunda punctual la aspectele temei propuse.
__________________
Doamne Iisuse Hristoase, fiul lui Dumnezeu, miluieste-ma pe mine pacatoasa!
Preach the Gospel and, if necessary, use words.
Reply With Quote
  #48  
Vechi 05.10.2010, 19:27:14
codana's Avatar
codana codana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.06.2008
Locație: Botosani
Religia: Ortodox
Mesaje: 523
Implicit salut,coralina

Citat:
În prealabil postat de coralina Vezi mesajul
... si parintele Rafail Noica tot din plictiseala tine conferinte? (sau poate face parte din extrem de mica minoritate)...



Oricat de mult te-ai zbate dumneata sa demonstrezi ca omul de azi e fix acelasi cu cel de-acum 2000 de ani, ma tem ca rezultatul tot un esec ramane. Un mic si neinsemnat exemplu: la scaunul de spovedanie duhovnicul aude in zilele noastre multe probleme pe care ortodocsii din vechime nu le aveau. Asadar "updatarea" teologiei la realitatea in care traim e imperativa - iar acest lucru nu inseamna nimic rau.



Acum ii judecam pe oameni si dupa "inaltimea" locului de munca...



Daca un om are 99 de pareri bune si una proasta il catalogam ca fiind necredibil?



Suna a cliseu spusele dvs, personal nu-mi ostoiesc dorul de tara trecand in revista istoria Romaniei sau recitind Camil Petrescu.



Denaturati sensul mesajului lui Laurentiu Dumitru.



Ori nu ati inteles cele citite din Laurentiu Dumitru, ori denaturati in mod rau-voit spusele sale.



Ati terminat sa ma jigniti sau mai urmeaza si alte mesaje? Ca sa ma pregatesc, nu de alta.
Trist este ca va considerati si indreptatit cand faceti acest lucru, apucati piatra degraba!



Aici va dau dreptate, mesajele dvs. sunt veninoase si eu nu vad in ele revolta indreptatita ci inchistare in niste principii care doar tangential ajung sa aiba de-a face cu frumusetea Ortodoxiei.

Vad la profilul dvs. scris "misionar ortodox", as fi curioasa cati ati adus dvs. la ortodoxie, ca sa compar cu numarul celor care (poate) au pus bun inceput citind cartile lui Laurentiu Dumitru sau Danion Vasile (sic!).
Ati fi uluit de rezultatul acestei comparatii!
Dar sigur, dvs. veti argumenta ca ortodoxia la care cheama ei nu e cea care mortifica omul trupeste si sufleteste, ci cea care-i permite sa-si traiasca si viata aceasta, cea lumeasca - ceea ce evident este cat se poate de rau!!

Rog adminul sa inchida acest topic, nimeni nu vrea sa raspunda punctual la aspectele temei propuse.
lume ortodoxa 100%-nu cred ca este posibil pe acest pamant
__________________
Ioan,3.16;1Corinteni,13.4-7
Reply With Quote
  #49  
Vechi 05.10.2010, 19:44:35
Miha-anca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de coralina Vezi mesajul
... si parintele Rafail Noica tot din plictiseala tine conferinte? (sau poate face parte din extrem de mica minoritate)...
Ce are una cu alta?!? Comparatia mi se pare cel putin deplasata.
Reply With Quote
  #50  
Vechi 05.10.2010, 20:34:03
coralina's Avatar
coralina coralina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 708
Implicit

Pentru Anca-Miha, citeste pasajul subliniat:

Citat:
În prealabil postat de zaharia_2009 Vezi mesajul
Din pura intimplare , Laurentiu D-tru este concitadin cu mine , il cunosc , ii stiu traseul carierei, ii citesc una din revistele sale, am fost la mai multe conferinte de ale sale (numai cei care nu au nimic de spus fac serii de conferinte , marii duhovnici si sfintii nu au conferentiat indiferent de vremurile in care au trait - este vorba de extrem de marea lor majoritate)
In opinia lui Zaharia parintii care tin conferinte nu au nimic de spus. Parintele Rafail Noica e unul din marii duhovnici care tin conferinte.
Acum intelegi postarea mea?
__________________
Doamne Iisuse Hristoase, fiul lui Dumnezeu, miluieste-ma pe mine pacatoasa!
Preach the Gospel and, if necessary, use words.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Din lumea animalelor! UNNOOM Teologie si Stiinta 19 17.07.2014 23:07:04
N-am loc in lumea asta cred_cu_adevarat Generalitati 7 21.03.2012 11:40:04
Lumea copiilor anna21 Generalitati 312 01.03.2012 22:12:28
Ce se va intampla cu lumea? BogdanBogdan Generalitati 33 12.04.2011 15:43:45
LUMEA ANIMALELOR Catalina Generalitati 5 06.06.2007 15:46:44