Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica ortodoxa > Despre Biserica Ortodoxa in general
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 06.10.2010, 09:30:19
Lavrentiu's Avatar
Lavrentiu Lavrentiu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.09.2005
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 790
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Aurelia2010 Vezi mesajul
Am citit asta si pe internet. Totusi, nu ti se pare ca un om care se ridica impotriva unei ierarhii asa de mult cazuta in atatea abateri, fie ecumenism, fie colaborare cu securitatea, fie cu preoti facuti pe bani sau biserici parohiale castigate prin spaga, nu ti se pare ca cine se ridica impotriva unei astfel de ierarhii, este mai criticat ca oricare altul care baga bani in buzunar la episcopul locului? Si BOR-ul nostru este plin ochi de oameni nevrednici de slujba, insa, nimeni nu spune nimic. Si mai ales cei care sunt pe bune cu buzunarul episcopului... care, logic, nimeni nu are voie sa le critice pacatele. Si de aia sunt tainuite asa mult incat, cand nu mai baga banul in buzunar la eparhiot, atunci incepe sa apara cate un caz in presa precum cel de la Patriarhie, cu Teoctist... NU-i cam dubios si BOR-ul nostru? Acestia macar au luat initiativa impotriva unei erezii: Ecumenismul! Si sa mai spun ceva: Un pacat, oricare ar fi el, NU ESTE ASA MARE CA O EREZIE. Deci..., care-i in avantaj? :-?
Draga Aurelia, schisma este CEA MAI MARE ratacire, dincolo de erezie si de pacat. Nimeni nu se poate rupe din trupul Bisericii fara sa piarda harul.

Solutia la indreptarea relelor ce se petrec in Biserica nu sta in afara ei, ci inauntrul ei.
Reply With Quote
  #12  
Vechi 06.10.2010, 09:49:30
Hector's Avatar
Hector Hector is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.02.2009
Locație: Jungla poreclita Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de valentin.viliga Vezi mesajul
http://forum.teologie.net/viewtopic....=1243&start=40 din preocuparile duhovnicesti ale lui veniamin ilie...
Felicitari pentru postarea acestui link
Recomand cu caldura citirea (cu rabdare) a intreguli topic de pe acel site.
http://forum.teologie.net/viewtopic....=1243&start=40
Reply With Quote
  #13  
Vechi 06.10.2010, 09:54:51
Hector's Avatar
Hector Hector is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.02.2009
Locație: Jungla poreclita Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 411
Implicit

Lamuririle a Bisericii Ortodoxe fata de schismaticii care si-au facut casa de rugaciune:
http://www.mmb.ro/ro/stiri/lamuriri_...ul_vaslui.html
Reply With Quote
  #14  
Vechi 06.10.2010, 13:21:47
Aurelia2010 Aurelia2010 is offline
Member
 
Data înregistrării: 04.03.2010
Mesaje: 38
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Lavrentiu Vezi mesajul
Draga Aurelia, schisma este CEA MAI MARE ratacire, dincolo de erezie si de pacat. Nimeni nu se poate rupe din trupul Bisericii fara sa piarda harul.

Solutia la indreptarea relelor ce se petrec in Biserica nu sta in afara ei, ci inauntrul ei.
Schisma se primeste inapoi in Biserica prin Mirungere, erezia prin botez! Deci, erezia este mult mai mare. Un eretic se departeaza de invatatura Sfintilor Parinti, isi face noi principii si nu vrea sa se conformeze Sf. Sinoade, pe cand schismaticul se departeaza de catre episcopul lui, fapt care se poate face canonic prin canonul 15 al Sinodului Local 15 din Constantinopol.
Cei de la Copaceana sunt separati de ce fel de episcopi? Ca Teodosie si ca fostii secursti care au tradat Biserica timp de atatia ani, iar acum se dau drept mantuitori? Si noi, cei din BOR, ce facem? Ne plecam inaintea unor ecumenisti care pe vremea comunismului stricau Biserica prin turantorie, acum o strica prin ecumenism! NU vi se pare ca exageram cand judecam unii oameni care se razvratesc cu dretpate? Nu este un sistem de alarma pe care trebuie sa ni-l tragem cu totii?
Reply With Quote
  #15  
Vechi 06.10.2010, 13:24:52
Aurelia2010 Aurelia2010 is offline
Member
 
Data înregistrării: 04.03.2010
Mesaje: 38
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Erethorn Vezi mesajul
In avantaj este cel care ramane in ascultare fata de Biserica.

Am si eu o intrebare - cine, cand si unde a definit ecumenismul drept erezie ?

Si a doua intrebare - daca dumneavoastra sunteti de acord cu o asemenea idee, ca ecumenismul manifestat de conducerea BOR ar fi erezie, nu credeti ca participand la Liturghiile la care este pomenit Patriarhul BOR va impartasiti cu el si, implicit, sunteti si dumneavoastra eretica ?
Arsenie Boca, Iustin Popovici, Cuviosii athoniti, Lavrentie al Cernigovului, Ilie Cleopa, Justin Parvu, duhovnicii rusi si greci, si cate si mai cate personalitati de o sfintenie inalta in Biserica Ortodoxa, au spus clar: Ecumenismul este erezia ereziilor!!! Si acum sa fim seriosi: daca ecumenismul spune ca si buda este un Dumnezeu, atunci mai trebuie SA NE SPUNA UN SINOD CA ECUMNEISMUL ESTE EREZIE??? Apropo: musulmanii nu au fost numiti la niciun Sinod ca sunt eretici. Deci, hai sa mergem sa facem cununii la parintele hoge, ca doar nu spune nimeni ca este erezie mahomedaismul...
Reply With Quote
  #16  
Vechi 06.10.2010, 13:27:21
Aurelia2010 Aurelia2010 is offline
Member
 
Data înregistrării: 04.03.2010
Mesaje: 38
Implicit

Inca ceva: Ecumenismul calca Dogmele Bisericii si Hotararile Sfintelor Sinoade CARE AU COMBATUT EREZII. Adica, ecumenismul face acele erezii pe care FINTII PARINTI LE-AU COMBATUT DEJA, atunci! Ce trebuie, sa mai fie un sinod sa spuna acelasi lucru, ca oricine nu se inchina la icoane sau oricine nu are succesiune, sau oricine nu impartaseste cu Trup si Sange, sunt eretici? Trebuie sa se mai faca un Sinod sa mai aminteasca ce s-a amintit deja? Asta nu inseamna: sa ramanem in Biserica. Asta inseamna: sa nu facem nimic! Sa inghitim orice ni se arunca de catre puterea politico-religioasa, care a născut de asemenea si ecumenismul actual.
Reply With Quote
  #17  
Vechi 06.10.2010, 13:30:38
Aurelia2010 Aurelia2010 is offline
Member
 
Data înregistrării: 04.03.2010
Mesaje: 38
Implicit

Citat:
În prealabil postat de valentin.viliga Vezi mesajul
Depinde cine-i in erezie si cine in pacat? Pana una alta clericii si ierarhii BOR au hirotonie valida...
Iar Patriarhul Bartolomeu slujeste canonic cu Papa Benedict, NU? Acum fara gluma: ierarhii nostri care fac asa ceva, or avea vre-o treaba cu credina? Sau nici macar nu cred in Dumnezeu? Serios intreb, pentru ca imi pun mari semne de intrebare dupa ce am citit de scrie pe saiturile acestei Biserici traditionaliste: www.manastireacopaceana.wordpress.com si www.veniaminilie.wordpress.com sau www.gocromania.wordpress.com unde am aflat foarte multe in cartea ce o numeste "Vocea Ortodoxiei".
Reply With Quote
  #18  
Vechi 06.10.2010, 14:23:03
valentin.viliga's Avatar
valentin.viliga valentin.viliga is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.11.2008
Locație: arad
Religia: Ortodox
Mesaje: 467
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Aurelia2010 Vezi mesajul
Inca ceva: Ecumenismul calca Dogmele Bisericii si Hotararile Sfintelor Sinoade CARE AU COMBATUT EREZII. Adica, ecumenismul face acele erezii pe care FINTII PARINTI LE-AU COMBATUT DEJA, atunci! Ce trebuie, sa mai fie un sinod sa spuna acelasi lucru, ca oricine nu se inchina la icoane sau oricine nu are succesiune, sau oricine nu impartaseste cu Trup si Sange, sunt eretici? Trebuie sa se mai faca un Sinod sa mai aminteasca ce s-a amintit deja? Asta nu inseamna: sa ramanem in Biserica. Asta inseamna: sa nu facem nimic! Sa inghitim orice ni se arunca de catre puterea politico-religioasa, care a născut de asemenea si ecumenismul actual.
Care canoane condamna ecumenismul ca erezie? Deoarece din cate stiu eu nu s-a tinut vreun sinod ecumenic in care sa se discute aceasta problema si care sa emita vreun canon impotriva ecumenismului, apoi Biserica Romano-Catolica cu toate inovatiile ei, are succesiunea apostolica care poate fi demonstrata si asta nu se pierde precum nici un preot caterisit nu pierde harul preotiei, cu toate ca numai poate sluji. Cat despre Trupul si Sangele Domnului si Biserica Romano Catolica marturiseste prezenta reala a lui Hristos in Euharistie(cu privire la materia folosita, asta este alta discutie si poate ar fi interesant de stiut de ce fratii catolici folosesc ostia in locul painii dospite), cat despre icoane Biserica Apuseana nu consta valoarea icoanei si rolul ei in viata crestinului desi iconografia apuseana difera foarte mult de cea rasariteana, datorita influentei renascentiste
__________________
valentin_top_bizant
Reply With Quote
  #19  
Vechi 06.10.2010, 14:27:46
valentin.viliga's Avatar
valentin.viliga valentin.viliga is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.11.2008
Locație: arad
Religia: Ortodox
Mesaje: 467
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Aurelia2010 Vezi mesajul
Iar Patriarhul Bartolomeu slujeste canonic cu Papa Benedict, NU? Acum fara gluma: ierarhii nostri care fac asa ceva, or avea vre-o treaba cu credina? Sau nici macar nu cred in Dumnezeu? Serios intreb, pentru ca imi pun mari semne de intrebare dupa ce am citit de scrie pe saiturile acestei Biserici traditionaliste: www.manastireacopaceana.wordpress.com si www.veniaminilie.wordpress.com sau www.gocromania.wordpress.com unde am aflat foarte multe in cartea ce o numeste "Vocea Ortodoxiei".
Patriarhul Bartolomeu nu am auzit sa fi slujit Sfanta Liturghie si sa se fi impartasit din acelasi potir si apoi daca fratele tau vine la tine, chiar daca a facut si face unele greseli, tu nu il vei primi in casa il vei tine afara?
__________________
valentin_top_bizant
Reply With Quote
  #20  
Vechi 06.10.2010, 14:40:52
Aurelia2010 Aurelia2010 is offline
Member
 
Data înregistrării: 04.03.2010
Mesaje: 38
Implicit

Citat:
În prealabil postat de valentin.viliga Vezi mesajul
Care canoane condamna ecumenismul ca erezie? Deoarece din cate stiu eu nu s-a tinut vreun sinod ecumenic in care sa se discute aceasta problema si care sa emita vreun canon impotriva ecumenismului, apoi Biserica Romano-Catolica cu toate inovatiile ei, are succesiunea apostolica care poate fi demonstrata si asta nu se pierde precum nici un preot caterisit nu pierde harul preotiei, cu toate ca numai poate sluji. Cat despre Trupul si Sangele Domnului si Biserica Romano Catolica marturiseste prezenta reala a lui Hristos in Euharistie(cu privire la materia folosita, asta este alta discutie si poate ar fi interesant de stiut de ce fratii catolici folosesc ostia in locul painii dospite), cat despre icoane Biserica Apuseana nu consta valoarea icoanei si rolul ei in viata crestinului desi iconografia apuseana difera foarte mult de cea rasariteana, datorita influentei renascentiste
Slujirea interconfesionala - CANONISTITA
Recunoasterea Tainelor ereticilor - CANONISITA
Ori... ecumenismul calca CANOANE CE DEJA S-AU DAT DE CATRE SFINTII PARINTI!!! Adica este nevoie de un alt Sinod care sa fie ascultat... ca pe cele ce s-au facut deja nu le pot asculta? S-a spus deja despre slujirea cu ereticii, despre schimbarea dogmelor si slujirea cu cei ce fac acestea, s-au lasat canoane si legi impotriva celor ce slujesc sau se roaga, sau imprumuta obiceiuri de la ereitici sau recunosc taine ale ereticilor. Ecumenistii recunosc tainele ereticilor. Ce ar mai fi nevoie de un Sinod? Un Sinod facut tot de ecumenisti care sa combata ceea ce au lasat Sfintele Sinoade Ecumenice si sa faca legi care sa le dea lor dreptate? Ce Sinod ar mai trebui? La vremurile de acum... sa ma ierte Dumnezeu... dar ierarhii acestia, din niste fosti securisti, numai cuvantul Duhului Sfant nu l-ar purta. Si sa mai spun ceva: Sfintii Parinti cu stradanie si osteneala au purtat cuvantul Sfantului Duh, nu cu limuzine si putrezi de bogati.
Ce sinod ai vrea sa mai apara?
Reply With Quote
Răspunde

Tags
manastirea copaceana



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Donatii pentru manastire München Ion Pop Despre Biserica Ortodoxa in general 4 17.09.2011 23:42:28
Care este sfatul tau pentru mine,pentru ceilalti,pentru toti forumistii? tigerAvalo9 Generalitati 84 05.09.2011 08:32:49
O manastire care ingrijeste de 140 de copii spre_rasarit Despre Biserica Ortodoxa in general 3 18.11.2010 22:53:23
Sfanta Liturghie - cind a aparut pentru prima data? patinina34 Sfanta Liturghie 11 04.06.2009 02:11:51
Ajutor pentru o manastire! nastac_miruna Umanitare 5 16.12.2008 15:07:44