Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Secte si culte
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #261  
Vechi 06.03.2013, 01:57:09
centesimusseptimus centesimusseptimus is offline
Banned
 
Data înregistrării: 27.02.2013
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 86
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioanna Vezi mesajul
Ma asteptam sa fi respectat institutia catehumenului din perioada bisericii primare, daca tot se face botezul la maturitate, de aceea am spus ca ma surprinde votul intregii comunitati. Am uitat pentru moment ca pe adventisti nu-i intereseasa deloc viata bisericeasca, nu studiaza istoria bisericii, cum au trait altii vestea cea buna, ci cunoasterea le e limitata la ce inteleg din cuvantul Scripturii.
Cum anume v-ați fi așteptat să se procedeze în Biserica Adventistă și nu se procedează față de Biserica din timpul apostolilor?

Citat:
În prealabil postat de ioanna Vezi mesajul
Probabil ar fi nevoit sa-si repete botezul, chiar daca si-a insusit invatatura biblica in intelegerea adventista
Dacă și-ar fi însușit învățătura biblică în înțelegerea adventistă, s-ar fi botezat dintru început în Biserica Adventistă, nu ar fi ales mai întâi botezul ortodox. E cât se poate de logic.

Citat:
În prealabil postat de ioanna Vezi mesajul
Nu am vazut preoti botezand caii, dar cu siguranta in mediul adventist zvonistica, barfa e ridicata la rang de arta
Informația aceasta n-am aflat-o din "mediul adventist", ci din presă. Puteți și dvs. să dați o căutare "botezul cailor" și o să vedeți preoți ortodocși botezând caii. Fără frică, Google nu este "mediu adventist"!
Reply With Quote
  #262  
Vechi 06.03.2013, 07:14:44
ioanna's Avatar
ioanna ioanna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.07.2011
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.494
Implicit

Citat:
În prealabil postat de centesimusseptimus Vezi mesajul
Informația aceasta n-am aflat-o din "mediul adventist", ci din presă. Puteți și dvs. să dați o căutare "botezul cailor" și o să vedeți preoți ortodocși botezând caii. Fără frică, Google nu este "mediu adventist"!
Vorbiti prostii, preotul nu a botezat caii, iar d-voastra stiti asta, nu poate sa va insele un jurnalist ce fololseste impropriu niste cuvinte. De la un adventist nascut si crescut intr-o familie adventista ma astept sa spuna ca preotul boteaza pe 6 ian. cand intra in casele oamenilor si stropeste cu agheasma, dar de la d-voastra nu. La dv. nu e nestiinta, e dorinta de a denigra biserica ortodoxa. Nu e un repros, puteti folosi in continuare sarcasmul, sa persiflati, e o constatare.

Last edited by ioanna; 06.03.2013 at 07:27:51.
Reply With Quote
  #263  
Vechi 06.03.2013, 07:29:54
centesimusseptimus centesimusseptimus is offline
Banned
 
Data înregistrării: 27.02.2013
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 86
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioanna Vezi mesajul
Vorbiti prostii, preotul nu a botezat caii, iar d-voastra stiti asta, nu poate sa va insele un jurnalist ce fololseste impropriu niste cuvinte.
Nu e vorba de niște simple cuvinte, ci de imagini. Tradiția se numește "botezul cailor" și oficiantul e preotul ortodox, ce ne mai ascundem după... copită? Normal că n-a băgat calul în sfânta biserică să-l scufunde în cristelniță, acuma nu fiți și dumneavoastră așa cârcotașă. Și putem să încheiem subiectul, dacă ați fi recunoscut din prima era mai bine...
Reply With Quote
  #264  
Vechi 06.03.2013, 07:32:33
ioanna's Avatar
ioanna ioanna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.07.2011
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.494
Implicit

Citat:
În prealabil postat de centesimusseptimus Vezi mesajul
Nu e vorba de niște simple cuvinte, ci de imagini. Tradiția se numește "botezul cailor" și oficiantul e preotul ortodox, ce ne mai ascundem după... copită? Normal că n-a băgat calul în sfânta biserică să-l scufunde în cristelniță, acuma nu fiți și dumneavoastră așa cârcotașă. Și putem să încheiem subiectul, dacă ați fi recunoscut din prima era mai bine...
Am recunoscut din prima nota dv. sarcastica.
Reply With Quote
  #265  
Vechi 06.03.2013, 08:52:38
Pelerin spre Rasarit
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Va rog sa lasati caii in pace :) Sunt creaturi ale lui Dumnezeu nobile,gratioase,inteligente, pline de fidelitate si spirit de sacrificiu.Dupa cum spunea cineva pe spatele lor am umblat o istorie intreaga,am descoperit noii teritorii,ne-a carat avutul si familia,ne-a purtat in lupte si a lucrat pt hrana omului cot la cot cu el.Oamenii ar avea multe de invatat de la cai care natural,in ciuda tratamentului la care au fost supusi,tot si-au pastrat in ei si reflecta maretia Celui ce i-a creat.Cand vor fi ceruri noi si un pamant nou caii vor merita sa fie acolo,despre multi dintre noi am mari indoieli.Lasati caii in pace :)

Last edited by Pelerin spre Rasarit; 06.03.2013 at 09:06:56.
Reply With Quote
  #266  
Vechi 06.03.2013, 08:55:23
Cornel Urs's Avatar
Cornel Urs Cornel Urs is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.05.2012
Locație: Miercurea Ciuc - Harghita
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.621
Implicit

Citat:
În prealabil postat de centesimusseptimus Vezi mesajul
Informația aceasta n-am aflat-o din "mediul adventist", ci din presă. Puteți și dvs. să dați o căutare "botezul cailor" și o să vedeți preoți ortodocși botezând caii. Fără frică, Google nu este "mediu adventist"!
gasim in dogmatica Ortodoxa, ceva legat de botezul cailor? nu.

as putea sa vin si eu cu link-uri in care se arata stiri despre o tanara studenta la medicina, care a macelarit un om de afaceri, spre a-i lua banii, acum fiind la inchisoare, membra a cultului adventist!

nu este relevat decat ceea ce, oficial, se propovaduieste ! iar "botezul cailor", "deschiderea cartii" si altele asemenea, nu-si au locul in invatatura de credinta ortodoxa !
Reply With Quote
  #267  
Vechi 06.03.2013, 09:13:54
ioanna's Avatar
ioanna ioanna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.07.2011
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.494
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Pelerin spre Rasarit Vezi mesajul
Cand vor fi ceruri noi si un pamant nou caii vor merita sa fie acolo,despre multi dintre noi am mari indoieli.Lasati caii in pace :)
Animalele se solidarizeaza cu noi in suferinta, e firesc sa facem si noi la fel, sa ne gandim la ele :)
http://molitfelnic.ro/rugaciune-care...el-de-animale/
(desigur, asta nu inseamna "botez", cum malitios s-a spus anterior)

Last edited by ioanna; 06.03.2013 at 09:16:11.
Reply With Quote
  #268  
Vechi 06.03.2013, 09:23:05
Pelerin spre Rasarit
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioanna Vezi mesajul
Animalele se solidarizeaza cu noi in suferinta, e firesc sa facem si noi la fel, sa ne gandim la ele :)
http://molitfelnic.ro/rugaciune-care...el-de-animale/
(desigur, asta nu inseamna "botez", cum malitios s-a spus anterior)
Bineinteles ca se solidarizeaza(Romani 8:19-22).Nu stiam de aceea rugaciune,foarte interesanta si deosebita.Numai bine,sa zburati printre griji precum calul inaripat din povesti :)
Reply With Quote
  #269  
Vechi 06.03.2013, 09:26:07
ioanna's Avatar
ioanna ioanna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.07.2011
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.494
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Pelerin spre Rasarit Vezi mesajul
Bineinteles ca se solidarizeaza(Romani 8:19-22).Nu stiam de aceea rugaciune,foarte interesanta si deosebita.Numai bine,sa zburati printre griji precum calul inaripat din povesti :)
Cum nu stiati?Dar ce-ati crezut ca face preotul: boteaza caii?:) sau n-ati dat inca de o asemenea stire care sa va puna pe ganduri

Last edited by ioanna; 06.03.2013 at 09:39:07.
Reply With Quote
  #270  
Vechi 06.03.2013, 13:51:19
Pelerin spre Rasarit
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioanna Vezi mesajul
Cum nu stiati?Dar ce-ati crezut ca face preotul: boteaza caii?:) sau n-ati dat inca de o asemenea stire care sa va puna pe ganduri
Habar nu am avut,nu am stiut si nici nu am vazut asa ceva dar daca as fi asistat la asa ceva m-as fi informat despre ce este vorba si mi-as fi pastrat concluziile pentru mine fie si din considerentul ca acel domn preot face ceva in concordanta cu credinta dansului intre credinciosii din aceiasi credinta cu dansul,aspect care pe mine,in credinta mea, nu are cu ce sa ma deranjeze :) Daca ar fi facut asta unul dintre fratii mei de credinta atunci cu siguranta as fi comentat,fie si pt ca ar fi fost o noutate absoluta,un botez al animalelor,o inovatie cum spuneti dvs :) si m-as fi gandit ca nu prea mai sunt la curent cu invatatura de credinta calvina.Totusi cred ca mi-as dori sa asist odata la asa ceva,omul cat traieste invata,am colindat lumea dar asta inca nu am vazut dar incep sa-mi fac o idee corecta despre ce este vorba datorita rugaciunii postate de dvs.Numai bine va doresc !
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
penticostalii sunt sectari? ingerul_pazitor Generalitati 51 16.05.2018 17:43:56
penticostalii redandrei90 Intrebari utilizatori 162 08.01.2013 12:08:26
Cum sa vorbim cu penticostalii ? IonutS Secte si culte 282 28.03.2012 20:48:00
Botezul in BOR orthodoxia.i.thanatos Botezul 594 26.01.2010 01:33:12