Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #51  
Vechi 07.09.2012, 09:30:47
mihaila_alin
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit sfinta ascultare.

toti nevoitorii trebuie sa-si gaseasca duhovnic,deoarece in cele duhovnicesti,tot ce nu e din povatuire orinduita si sub ocrotirea smereniei duce la inselare si la mai mare ratacire,decit insesi patimile.
Reply With Quote
  #52  
Vechi 07.09.2012, 14:44:09
ioan cezar
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mihaila_alin Vezi mesajul
toti nevoitorii trebuie sa-si gaseasca duhovnic,deoarece in cele duhovnicesti,tot ce nu e din povatuire orinduita si sub ocrotirea smereniei duce la inselare si la mai mare ratacire,decit insesi patimile.
Asa e, frate, cu totii avem nevoie de duhovnic; in special de povatuitor incercat si lamurit.
Reply With Quote
  #53  
Vechi 08.09.2012, 15:11:11
Hartford's Avatar
Hartford Hartford is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.11.2005
Locație: USA
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.809
Implicit

Citat:
În prealabil postat de glykys Vezi mesajul
Domnule MihaiG, va pun o intrebare din pura curiozitate si nu e musai sa imi rapsundeti daca nu doriti. Dvs., catolic fiind, daca ati pleca sa munciti in Grecia sau in Rusia si ati locui intr-un oras in care nu exista biserica catolica, ce ati face? V-ati duce duminica la biserica ortodoxa?
Astept si eu raspuns la intrebarea ta dar vad ca Mihai a pus capul in pamant.
__________________
Rugaciunea care-i plansa
In a lacrimei parau,
Te sfinteste si te-nalta
Ca sa-l vezi pe Dumnezeu!
Reply With Quote
  #54  
Vechi 09.09.2012, 01:16:03
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

De fapt toti catolicii de pe forum ar trebui sa incerce un raspuns la intrebarea asta.

Ca sa nu zicem ca doar unul raspunzand, e ceva subiectiv.
Reply With Quote
  #55  
Vechi 09.09.2012, 02:44:35
ioan cezar
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anna21 Vezi mesajul
1. Consider ca a fi crescut in ortodoxie in ziua de astazi este aproape o minune.
Nu mi se pare absolut nimic in neregula sa te delimitezi de ceilalti, nu este mandrie.
Dimpotriva, a fi crescut in ortodoxie, dar impotriva canoanelor sa te apuci sa te rogi cu cei de alte credinte mi se pare o desconsiderare a darului facut de Dumnezeu.
Ca nu am ales (cu putine exceptii) sa fim ortodocsi, dar daca ajungem sa intelegem ce ni s-a dat, nu ne este permis sa ne batem joc de acest dar.
Nu este treaba mea de altii sunt catolici sau protestanti, daca se mantuiesc sau nu - mila lui Dumnezeu. Eu am grija de manturea mea. Stiu calea (macar teoretic).. Si atunci se pune intrebarea: ce fel de ortodox este acela care scuipa pe invatatura sfintilor parinti si merge in locasuri de cult lipsite de sfintele taine? Ce cauta acolo unde nu este nimic de gasit?
Nu este o bataie de joc?
Eu asa vad lucrurile: ca si cum un Imparat te-ar invita la cina Lui, dar tu (un cersetor flamand si bolnav) spui "dar eu vreau sa manac din gunoaie impreuna cu alti cersetori care au refuzat si ei invitatia crezand ca gunoiul este mai bun! Poate au si ei dreptate si in felul lor! Iar cei care cineaza cu Imparatul sunt niste oameni exclusivisti si plini de ura pt ca acum refuza sa manance gunoi."

2. Ortodoxia nu este o materie de studiu ca sa o compari, masori etc cu alte credinte!
O traiesti sau nu. Atat. Nu o traiesti? Pai nici nu o cunosti! Chiar daca ai morman de informatii despre ea, o examinezi doar din exterior.
Daca nu ajungi sa o traiesti, o poti compara la infinit, dar nu te mantuiesti.
Daca o traiesti, nu te duci sa cauti in gunoaie ("diversitate"). Cinezi cu Imparatul.
Se pare ca pe acest forum doamnele au o problema cu "trairea". Pe alt topic, cineva tocmai ne-a lamurit ca miracolul Ortodoxiei este trairea. (Deocamdata nu soptesc nici un cuvant despre "trairism". Sunt destule carti pe tema asta, mai ales din perioada interbelica.)

Cine este oare procupat sa puncteze cu argumentul decisiv numit traire?... O fi vreo legatura intre traire si viata? Cine mai stie...

Ceea ce este o alta caracteristica a unora dintre doamnele si intelectualele acestui forum este legatura dintre traire si cunoastere. Suntem avertizati ca avem deci de-a face cu doamne cunoascatoare, si inca prin traire. Noua celorlalti ne ramane sa luam aminte ca, neavind traire, nu suntem nici cunoscatori. Suntem asadar ignoranti. Sau prosti.

Slava lui Dumnezeu!

Intrucat, prosti fiind, iata ca ne pocaim si punem mana (ca de obicei, as sugera timid) pe-o carte, pe doua, pe noua... Precum si pe frunte, piept, umeri si tarina, pentru a cauta trairea.

Nu stiu de ce, probabil pentru ca sunt ignorant si lipsit de traire (asta e chiar un caz de subdezvoltare grava a psihismului, de la idiot in jos, daca e posibil) am asa o dificultate cand citesc (pus de nu stiu cine) textele celor doua doamne intelectual-trairiste: nu simt nimic in inima, nici o vibratie, nici o energie, nici o bucurie, nimic... Parca ma uit pe un camp nesfarsit pe care nu creste nimic. Ba nu, mint: uneori cresc urzici si matraguna.
Bune si astea: in doze optime, ele pot fi de un real folos pentru reumatism si alte afectiuni. Sau poate ma insel, ca sunt ignorant... Mai bine ma intorc la ...durerea mea. (na, ca am totusi o traire!)

P.S. Pentru a cina cu Imparatul e nevoie de cel putin doua lucruri: sa Ii deschizi (in sfarsit!) si ... sa fii sigur(a) ca e curatenie in camera ta. Atentie si la miros (pe sub presuri, pe la colturi) ca Imparatul are simtul infailibil...

Last edited by ioan cezar; 09.09.2012 at 03:13:49.
Reply With Quote
  #56  
Vechi 09.09.2012, 06:37:09
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Hartford Vezi mesajul
Astept si eu raspuns la intrebarea ta dar vad ca Mihai a pus capul in pamant.
Ăsta este exemplu tipic de judecată prezumpțioasă, care este un păcat. Nu ar fi mai normal să presupuneți că dl MihaiG nu "a pus capul în pământ", ci a avut treburi mai interesante de făcut în week-end decât să stea să vă răspundă dv ?

Până ce vă va răspunde dumnealui, am să o fac eu. Așadar, catolicii pot intra în orice biserică ortodoxă, protestantă etc. Ei se pot și ruga acolo, nu numai să intre ca turiști. Potrivit canoanelor actuale, se pot ruga inclusiv în cadrul serviciilor religioase acatolice, cu toate că interdicția comuniunii (împărtășirii) este menținută în condiții normale (ei nu pot primi Împărtășania de la un preot acatolic decât in articulo mortis).

Pe de altă parte, participarea la o Sf Liturghie într-o biserică acatolică nu îndeplinește obligația duminicală. Un catolic care nu are unde să se ducă Duminica la slujbă nu păcătuiește neducându-se, fiind vorba de piedică materială. Dealtfel, canonul prezenței duminicale fiind de natură disciplinară, Biserica poate să-l dezlege pe credincios de obligația lui.

În sfârșit, Biserica încearcă să înlăture asemenea piedici materiale, cadrilând fiecare teritoriu de reevanghelizare cu centre liturgice catolice. Spre exemplu, e greu să fii undeva în România și să nu ai o biserică catolică pe o rază de 100 de kilometri de locul unde te afli. Este un aspect al caracterului universal al Bisericii Universale. Presupunând (de dragul ipotezei) că ești neamț și ai venit la lucru la fabrică la Țăndărei, ai la dispoziție parohia romano-catolică "Preasfânta inimă a lui Isus" din Slobozia, unde te poți duce la Sf Liturghie în zilele de obligație, precum și în orice alte zile, dacă vrei să faci pentru mântuirea ta mai mult decât este minimul necesar. Sunt 58 de parohii romano-catolice răspândite în Muntenia, la care se adaugă 17 greco-catolice și te poți duce la oricare dintre ele. Întreabă-l pe episcopul locului, și el îți va spune unde să te duci. Dacă nu știi unde este episcopul locului, întreabă-l pe primul preot catolic pe care îl vezi. Ce face soldatul rătăcit când caută în ce companie să meargă? Întreabă un ofițer, iar acela îl îndrumă la general. Ofițerii se recunosc după trese, preoții catolici după coleretă. O modalitate mai modernă este să consulți sit-ul Cartierului General al Bisericii Luptătoare: www.vatican.va.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com

Last edited by Mihnea Dragomir; 09.09.2012 at 06:45:59.
Reply With Quote
  #57  
Vechi 09.09.2012, 15:04:52
ioan cezar
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Ăsta este exemplu tipic de judecată prezumpțioasă, care este un păcat. Nu ar fi mai normal să presupuneți că dl MihaiG nu "a pus capul în pământ", ci a avut treburi mai interesante de făcut în week-end decât să stea să vă răspundă dv ?

Până ce vă va răspunde dumnealui, am să o fac eu. Așadar, catolicii pot intra în orice biserică ortodoxă, protestantă etc. Ei se pot și ruga acolo, nu numai să intre ca turiști. Potrivit canoanelor actuale, se pot ruga inclusiv în cadrul serviciilor religioase acatolice, cu toate că interdicția comuniunii (împărtășirii) este menținută în condiții normale (ei nu pot primi Împărtășania de la un preot acatolic decât in articulo mortis).

Pe de altă parte, participarea la o Sf Liturghie într-o biserică acatolică nu îndeplinește obligația duminicală. Un catolic care nu are unde să se ducă Duminica la slujbă nu păcătuiește neducându-se, fiind vorba de piedică materială. Dealtfel, canonul prezenței duminicale fiind de natură disciplinară, Biserica poate să-l dezlege pe credincios de obligația lui.

În sfârșit, Biserica încearcă să înlăture asemenea piedici materiale, cadrilând fiecare teritoriu de reevanghelizare cu centre liturgice catolice. Spre exemplu, e greu să fii undeva în România și să nu ai o biserică catolică pe o rază de 100 de kilometri de locul unde te afli. Este un aspect al caracterului universal al Bisericii Universale. Presupunând (de dragul ipotezei) că ești neamț și ai venit la lucru la fabrică la Țăndărei, ai la dispoziție parohia romano-catolică "Preasfânta inimă a lui Isus" din Slobozia, unde te poți duce la Sf Liturghie în zilele de obligație, precum și în orice alte zile, dacă vrei să faci pentru mântuirea ta mai mult decât este minimul necesar. Sunt 58 de parohii romano-catolice răspândite în Muntenia, la care se adaugă 17 greco-catolice și te poți duce la oricare dintre ele. Întreabă-l pe episcopul locului, și el îți va spune unde să te duci. Dacă nu știi unde este episcopul locului, întreabă-l pe primul preot catolic pe care îl vezi. Ce face soldatul rătăcit când caută în ce companie să meargă? Întreabă un ofițer, iar acela îl îndrumă la general. Ofițerii se recunosc după trese, preoții catolici după coleretă. O modalitate mai modernă este să consulți sit-ul Cartierului General al Bisericii Luptătoare: www.vatican.va.
Multumesc, Mihnea, pentru precizari.

(Pe de alta parte, eu inca astept textele ori poate vreun topic pe aici pe forum.
Nu am gasit deocamdata nici un thread, in care sa se fi dezbatut, cu argumente istorice si de alta natura, momentul sau mai bine-zis PROCESUL SCHISMEI.
Daca ne tot laudam fiecare cu apartenenta lui la Biserica Adevarata, nu cred ca ar strica nimanui o aprofundare a procesului de dezbinare dinlauntrul Bisericii, adica dinlauntrul relatiilor dintre oamenii crestini. Ca eu inca mai cred ca asta a fost realitatea omeneasca: duhul dezbinarii intre fratii de aceeasi credinta. Nu are decat sa spuna Catalin ca iar sunt victima ecumenismului, si poate chiar asa o fi, insa pana nu aflu clar cum au stat lucrurile, nu ma grabesc sa cred pe nimeni pe de-a moaca. E o mare problema aici, am studiat in parte la Bizant si IBU, un strop si la IBOR, candva. Cui foloseste s-o "rezolve" fara sa o cerceteze temeinic, mai intai?)
Reply With Quote
  #58  
Vechi 09.09.2012, 19:13:34
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Ăsta este exemplu tipic de judecată prezumpțioasă, care este un păcat. Nu ar fi mai normal să presupuneți că dl MihaiG nu "a pus capul în pământ", ci a avut treburi mai interesante de făcut în week-end decât să stea să vă răspundă dv ?
Imi place, domnule Mihnea, tocmai ati dat, voluntar sau involuntar, o pilda pe acest forum : parafrazand, catolic la catolic nu isi scoate ochii.
Noi, ortodocsii, vrem sa fim toleranti si sa ne purtam frumos cu toate denominatiunile crestine, numai cu ortodocsii nostri nu - sper sa nu se simta careva vizat, era doar un gand al meu citind aceste randuri.
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #59  
Vechi 09.09.2012, 19:57:29
ioan cezar
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de glykys Vezi mesajul
Imi place, domnule Mihnea, tocmai ati dat, voluntar sau involuntar, o pilda pe acest forum : parafrazand, catolic la catolic nu isi scoate ochii.
Noi, ortodocsii, vrem sa fim toleranti si sa ne purtam frumos cu toate denominatiunile crestine, numai cu ortodocsii nostri nu - sper sa nu se simta careva vizat, era doar un gand al meu citind aceste randuri.
Nu denominatiunea mai intai, ci omul, persoana!
A pune apartenenta la o formatiune supraindividuala, oricare ar fi ea, in detrimentul persoanei, inseamna deja ideologie. Inseamna iarasi "isme". (de pilda, esti roman deci esti hot, mincinos, needucat etc. - poti inlocui cu orice)
Ma port frumos cu un ortodox in masura in care imi dau totodata seama ca poate e mai bine sa il ocolesc. Nu eticheta e decisiva, ci omul, persoana. Printre asazisii crestini sunt oameni in locul carora prefer, daca sunt pus in situatie de alegere, sa socializez cu un ateu sau cu un musulman sau orice-ar fi. Alteori insa, depinde de situatie, in ciuda unui comportament indezirabil al ortodoxului, se poate sa il prefer pe el, iar nu pe ateu. Depinde, tine de multi factori, iar eu nu cred in generalizari abuzive. Ca sunt simpliste si false.

Nu eticheta confesionala este decisiva. Eu nu vreau sa am relatii cu etichete confesionale ci cu oameni, mai intai. Pentru ca sub eticheta de "compot de cirese" e posibil sa se ascunda salam cu soia. S-a intamplat, deja, in istorie.
Reply With Quote
  #60  
Vechi 09.09.2012, 19:58:53
Andreea2012
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

izmenuzza este ceva normal sa te simti asa deoarece este o biserica catolica, iar diferenta o simti doar din ceea ce vezi dapai sa mai si auzi. Multi spun ca biserica ortodoxa este la fel cu cea catolica dar nu este asa. Catolicii au pe langa rai si iad un loc numit purgatoriu.Ei zic ca Duhul Sfant purcede si de la Tatal si de la Fiul. Aceasta greseala dogmatica este cea mai grea. Sfantul Evanghelist Ioan spune ca Duhul Sfant purcede de la Tatal si este trimis in lume prin Fiul s.a. Dar poti incerca sa cauti o biserica ortodoxa, poate gasesti. Sau poate intalnesti un preot ortodox. In alta ordine de idei te poti ruga, poti citi carti ortodoxe, poti sa postesti.Si astfel ii vei simti prezenta lui Dumnzeu si Maici Domnului si a tuturor celor din rai oriunde vei merge si orice vei face. Cu mult post si rugaciune Dumnezeu este cu noi oriunde. Un citat din Biblie suna asa: "Cereti si vi se va da; cautati si veti afla; bateti si vi se va deschide, ca oricine cere ia, cel ce cauta afla, si celui care bate i se va deschide"(Mt7,7). Lasa-te in voia Domnului. Eu de cate ori ma simt singura rostesc urmatoarele cuvinte: Doamne fie mie dupa voia Ta.Doamne fie mie dupa cuvantul Tau. Dar eu nu spun sa rostesti si tu aceste cuvinte, tu roaga-te iar Dumnezeu iti va arata calea adevarata. Vei gasi o luminita care te va astepta deoarece pana la acea luminita drumul este anevoios, dar cu fiecare rugaciune rostita iti vei dori sa te rogi mai mult si mai mult. Doamne ajuta!
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Dati-mi un sfat va rog! alinutzica Generalitati 14 06.07.2011 15:25:18
Dati-mi un sfat, va rog Ana_Maria Generalitati 97 23.06.2011 11:32:44
Dati-mi va rog un sfat mariuszamfirescu Nunta 8 08.02.2009 23:00:49
dati-mi un sfat sadiy Umanitare 5 21.07.2008 22:07:31
Dati-mi un sfat Dia Rugaciuni 7 15.12.2006 23:26:26