Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Secte si culte
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 22.11.2012, 19:34:30
VladCat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Ciprian Mustiata Vezi mesajul
Este posibila in BOR aceasta nunta (fara botez)?
Daca nu de ce?
Ultima ca importanta, dar de ce nu inteleg crestinatatea?
Va multumesc,
Ciprian Khlud
La întrebarea 1
Din câte înțeleg eu credința ortodoxă, nu este posibil.

La întrebarea 2
Biserica sfințește unirea dintre bărbat și femeie pentru ca aceștia să devină una în Hristos. Una în Hristos nu putem deveni decât în Biserică. Dumneavoastră nefăcând parte din Biserică, premizele sunt potrivnice unirii în Hristos, iar eu nu văd cum ar putea Biserica binecuvânta această premiză....probabil nu folosesc cei mai potriviți termeni dar cred că înțelegeți ideea de bază...

La întrebarea 3
Fiindcă spuneți că e ultima ca importanță. Dacă ar fi prima, Duhul Sfânt mai mult ca sigur că v-ar ajuta să pătrundeți în Duhul Bisericii și atunci ați înțelege creștinismul. Dacă vă consolează cu ceva, nici noi, imensa majoritate a ortodocșilor nu pătrundem în Duhul Bisericii și de aceea nu înțelegem creștinismul...dar noi măcar avem premizele pentru a o putea face.

Sper ca situația dumneavoastră să se rezolve cât mai bine cu putință.
Reply With Quote
  #12  
Vechi 22.11.2012, 19:37:44
UNNOOM
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Illuminatu Vezi mesajul
OK, dar vezi, noi credem ca numai prin cununia religioasa harul unirii se revarsa peste barbat si femeie, si face sa creasca iubirea lor. Nu afirm aici ca nu exista iubire in afara cununiei religioase, ci harul unirii depline in iubire a celor 2 se implineste prin cununia religioasa ca Taina in Biserica. Acum harul se daruieste prin Taina Cununiei, dar harul trebuie asumat si facut lucrator in unitatea casniciei. Partea asta este putin mai grea, dar frumoasa. Vorbesc din experienta aici.
Sunt de acord cu un lucru: daca doi oameni religiosi din religii diferite se indragostesc... unul dintre ei trebuie sa faca toate concesiile celeilalte parti.

Nu exista negociere cu religia... decat daca oamenii au un nivel de cultura ridicat (am remarcat ca ceea ce ii separa pe oameni tinde sa nu afecteze pe cei cu o anumita pregatire intelectuala... am un prieten baptist care a terminat facultatea de filosofie si cu care am mers la ortodocsi la inviere... respectand tot ritualul)
Reply With Quote
  #13  
Vechi 22.11.2012, 19:43:08
Illuminatu Illuminatu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.03.2012
Locație: Mures
Religia: Ortodox
Mesaje: 951
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Patrie si Credinta Vezi mesajul
e complicat. pe de o parte exista dispensa episcopala(parca asa se numeste hartia aia) pt exceptii, pe de alta parte iese idiot din pct de vedere canonic dispensa asta.
Da, dar din cate stiu eu dispensa se da doar la catolici, reformati si lutherani.
Dogmatist vorbind, doar la catolici tainele sunt valide, dar nelucratoare. Deci, parerea mea e ca doar la catolici se poate vorbi de dispensa. La reformati sau lutherani nu prea. Parerea mea.
Sunt multe cazuri mai ales pe-aici, prin Tg.Mures cand se casatoresc romance cu unguri sau unguroaice cu romani si, deobicei li se da dispensa, dar in niciun caz ortodocsi cu neo-protestanti.
Dar, mai nou se accepta tot mai des botezul inainte de cununia religioasa. Sunt cazuri cand in aceeasi zi se boteaza si dupa aceea fac cununia religioasa. Uneori se face cununia religioasa la ambele culte, si la ortodocsi si la ceilalti, dar de botezat se boteaza la ortodocsi. Asta pentru ca la celelalte culte botezul e doar un simbol, o marturisire publica a credintei, deci nu e chiar asa de important.
__________________
"Pentru că mulți amăgitori au ieșit în lume, care nu mărturisesc că Iisus Hristos a venit în trup; unul ca acesta e amăgitorul și antihristul." 2 Ioan 1,7.
"Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru, ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai marita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu Cuvantul L-ai nascut, pe tine cea intru adevar Nascatoare de Dumnezeu te marim!"

Last edited by Illuminatu; 22.11.2012 at 19:45:40.
Reply With Quote
  #14  
Vechi 22.11.2012, 20:23:53
Laura19
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

E mult de zis si de explicat si daca nu doresti sa vezi cu mintea deschisa ortodoxia nu stiu daca te-am putea ajuta. BO nu este doar o institutie, o cladire. Misiunea Bisericii Ortodoxe este sa ne mantuiasca, sa ne sfinteasca, nu sa traim aici pe pamant bine si sa facem o brazarie comuna. Taina Cununiei este o mare Taina, prima din ele. Este o cale stramnta spre Imparatia Cerurilor, nu poate un preot ortodox sa o calce in picioare de dragul falsei iubiri.

Daca un om mai induhovnicit, un calugar de ex., ridica mana sau tipa la un necredincios, nu inseamna ca ii doreste raul, ci doreste sa ajute, sa trezeasca la realitate. Dragostea adevarata de aproape este cea care nu il lasa pe om sa mearga pe directia gresita, il corecteaza, ii da medicamente. Si noi avem dreptul sa ne aparam, asa cum si voi aveti voie sa ne atacati. Nu se poate sa acceptam obraznicia pana la cer si noi sa devenim sclavi.

BO are o vechime de 2000 de ani. Sfanta Traditie a fost prima, iar Biblia se bazeaza pe Sf.Traditie. Asa cum pana la Moise, dreptii au devenit drepti prin Traditie si asa cum pana s-a scris si s-a adunat Biblia, primii crestini au devenit mucenici si Sfinti prin Traditie. Una este Sfanta Tradie si alta este traditia culturala, specifica fiecarui neam. Este o lipsa de informatie sa crezi ca sunt una si aceeiasi.

Daca nu doresti sa devii ortodox, iar Taina Cununiei nu reprezinta nimic din punct de vedere spiritual(cum sa reprezine Taina Cununiei din BO ceva din moment ce nu crezi in BO?) ci este doar de obicei cultural, de imagine, mai bine nu o faceti, ca este mai mare pacat sa calcati in picioare Ortodoxia si Tainele ei, decat sa ramaneti cununati doar civil.

Intra aici si citeste sa vezi diferentele intre Ortodoxie si protestantism, poate asa vei intelege de ce BO nu accepta casatorii mixte.

http://ortodoxieprotestantism.wordpr...fintele-taine/

Dumnezeu sa va lumineze!
Reply With Quote
  #15  
Vechi 22.11.2012, 20:35:29
Illuminatu Illuminatu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.03.2012
Locație: Mures
Religia: Ortodox
Mesaje: 951
Implicit

Citat:
În prealabil postat de UNNOOM Vezi mesajul
Sunt de acord cu un lucru: daca doi oameni religiosi din religii diferite se indragostesc... unul dintre ei trebuie sa faca toate concesiile celeilalte parti.

Nu exista negociere cu religia... decat daca oamenii au un nivel de cultura ridicat (am remarcat ca ceea ce ii separa pe oameni tinde sa nu afecteze pe cei cu o anumita pregatire intelectuala... am un prieten baptist care a terminat facultatea de filosofie si cu care am mers la ortodocsi la inviere... respectand tot ritualul)
Daca se iubesc si doresc o casnicie doar civila nimic nu ii opreste. Dar ei vor o cununie religioasa, simt ca iubirea dintre ei are nevoie, la randul ei de un sprijin, de ajutor spre implinire si de o tinta vesnica. Si asta demonstreaza ca iubirea lor este autentica, altruista si jertfelnica, din moment ce in sinceritatea lor isi dau seama ca numai Dumnezeu ii poate unii deplin. Aici cred eu ca e cheia!
Daca vor o casatorie civila, sunt liberi sa o faca! Dar ei vor mai mult de atat!
__________________
"Pentru că mulți amăgitori au ieșit în lume, care nu mărturisesc că Iisus Hristos a venit în trup; unul ca acesta e amăgitorul și antihristul." 2 Ioan 1,7.
"Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru, ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai marita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu Cuvantul L-ai nascut, pe tine cea intru adevar Nascatoare de Dumnezeu te marim!"
Reply With Quote
  #16  
Vechi 22.11.2012, 20:42:12
Illuminatu Illuminatu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.03.2012
Locație: Mures
Religia: Ortodox
Mesaje: 951
Implicit

Citat:
În prealabil postat de UNNOOM Vezi mesajul
... am un prieten baptist care a terminat facultatea de filosofie si cu care am mers la ortodocsi la inviere... respectand tot ritualul)
Ceva v-a atras la slujba de Inviere... poate ideea ca Invierea se sarbatoreste aparte, poate atmosfera tainica, slujba oficiindu-se noaptea sau poate imnele de bucurie care sunt splendide. Cine stie ce v-a atras, dar ati venit la slujba manati de un dor. Acel ceva ce v-a tras de inima sa participati la slujba de Inviere se numeste ... Ortodoxia. Si totusi, sunt in Biserica Ortodoxa lucruri nespus mai inalte decat slujba de Inviere, si anume Sf.Taine.
__________________
"Pentru că mulți amăgitori au ieșit în lume, care nu mărturisesc că Iisus Hristos a venit în trup; unul ca acesta e amăgitorul și antihristul." 2 Ioan 1,7.
"Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru, ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai marita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu Cuvantul L-ai nascut, pe tine cea intru adevar Nascatoare de Dumnezeu te marim!"

Last edited by Illuminatu; 22.11.2012 at 20:47:51.
Reply With Quote
  #17  
Vechi 22.11.2012, 23:00:44
Solveig's Avatar
Solveig Solveig is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.02.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 213
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Illuminatu Vezi mesajul
OK, dar vezi, noi credem ca numai prin cununia religioasa harul unirii se revarsa peste barbat si femeie, si face sa creasca iubirea lor. Nu afirm aici ca nu exista iubire in afara cununiei religioase, ci harul unirii depline in iubire a celor 2 se implineste prin cununia religioasa ca Taina in Biserica. Acum harul se daruieste prin Taina Cununiei, dar harul trebuie asumat si facut lucrator in unitatea casniciei. Partea asta este putin mai grea, dar frumoasa. Vorbesc din experienta aici.
Nici mie nu mi se pare posibila aceasta cununie, fara a primi botezul inainte.
In primul rand, pentru ca la botez primim harul si pecetea darului Duhului sfant care se "reactiveaza", se imbogateste la Cununie. Deci ce am putea face lucrator la Cununie daca nu am primit harul prin Botez?
Reply With Quote
  #18  
Vechi 22.11.2012, 23:38:29
Ciprian Mustiata Ciprian Mustiata is offline
Banned
 
Data înregistrării: 22.11.2012
Locație: Madrid, Spania
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 178
Cool

Citat:
În prealabil postat de Illuminatu Vezi mesajul
Daca nu sunt prea indiscret, de ce nu doriti botezul ortodox?
Sa inteleg ca doriti sa oficiati nunta in BOR, dar nu acceptati Botezul? Iertati-ma, dar nu am inteles pe deplin problema Dvoastra.
Ca idee e doar discutia de ce, si bazata pe ea o sa imi inteleg optiunile.
Legat de botez, decizia de a nu ne boteza, este pur si simplu: in Scriptura spune ca cine s-a botezat, s-a botezat el si casa lui, deci probabil ar fi la fel de simplu sa pun intrebarea, de ce nu s-ar boteza ea, dar deoarece am zis apriori ca sa nu luam decizia asta.
Citat:
BO are o vechime de 2000 de ani. Sfanta Traditie a fost prima, iar Biblia se bazeaza pe Sf.Traditie. Asa cum pana la Moise, dreptii au devenit drepti prin Traditie si asa cum pana s-a scris si s-a adunat Biblia, primii crestini au devenit mucenici si Sfinti prin Traditie. Una este Sfanta Tradie si alta este traditia culturala, specifica fiecarui neam. Este o lipsa de informatie sa crezi ca sunt una si aceeiasi.

Daca nu doresti sa devii ortodox, iar Taina Cununiei nu reprezinta nimic din punct de vedere spiritual(cum sa reprezine Taina Cununiei din BO ceva din moment ce nu crezi in BO?) ci este doar de obicei cultural, de imagine, mai bine nu o faceti, ca este mai mare pacat sa calcati in picioare Ortodoxia si Tainele ei, decat sa ramaneti cununati doar civil.
BO nu are o traditie de 2000 ani, asta macar ca Iisus nu a murit acum 2000 de ani. Iar daca BO este o constructie ce a existat neschimbata de sa zicem 1700 ani (de la Constantin) este si asta problematic (cu siguranta ce intelegem azi ca ortodoxie e ceva din secolul VIII sau IX, dupa ce a fost "rafinata" de cateva ori, in consilii ecumenice). Daca ideea e de a promova BO in acest punct, eu unul nu-s interesat.
Presupun ca in momentul cand doua persoane zic Da in fata unei institutii civile o zice in orice caz si in fata lui Dumnezeu, deci problema nu e de imagine, e de a asigura fiecaruia confortul de a face un ritual conform valorilor la amandoi. Daca o vezi ca un obicei cultural, de imagine, e bine. Daca in cele din urma botezul ar fi ultima optiune, probabil trebuie discutat in ambele directii (poate ea va deveni protestanta) deoarece va gasi conform cu valorile ei, oricum aceasta optiune ne priveste pe noi, si un raspuns de cat de ratacit (poate ca) sunt, nu va ajuta.
Citat:
La întrebarea 3
Fiindcă spuneți că e ultima ca importanță. Dacă ar fi prima, Duhul Sfânt mai mult ca sigur că v-ar ajuta să pătrundeți în Duhul Bisericii și atunci ați înțelege creștinismul. Dacă vă consolează cu ceva, nici noi, imensa majoritate a ortodocșilor nu pătrundem în Duhul Bisericii și de aceea nu înțelegem creștinismul...dar noi măcar avem premizele pentru a o putea face.

Sper ca situația dumneavoastră să se rezolve cât mai bine cu putință.
Multumesc pentru raspunsul pertinent. Daca Duhul Sfant e ceea ce ne motiveaza sa ne rugam, sa iubim aproapele, sa postim, probabil ca multi crestini il au, cu acceptul ortodoxilor sau nu. Daca Duhul Sfant poate fi doar la botezul ortodox, si cineva ce nu are "sansa" de a fi botezat ortodox, face totul doar din bunavointa, ca si cum as fi un ateu, probabil ca intrebarea nu numai ca e pe pozitia 3, dar nu trebuia pusa deloc.

Nu de alta, ca Iisus a zis, "Bunatate doresc, nu jertfa".

Multumesc la toti ce mi-au raspuns
Reply With Quote
  #19  
Vechi 22.11.2012, 23:42:08
Dalian's Avatar
Dalian Dalian is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.09.2012
Locație: Cernica
Mesaje: 539
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Ciprian Mustiata Vezi mesajul
Nedumerirea e ca nu raspunde decat poate decat ca interpretez raspunsul asa: "nu se poate face casatoria, deoarece casatoria trebuie sa fie facuta cu doua persoane ce cred absolut aceleasi lucruri, iar tu cum nu accepti aceleasi lucruri cu un ortodox, nu o intelegi".

........
BOR e intoleranta a-priori la cineva ce nu gandeste EXACT ca ei, decat daca-s ei insisi numiti ortodoxi.

Ciprian K
Cred că la voi v-ar zice predicatorul cel tolerant:
- Haideți puișorilor, dacă vă iubiți, eu vă cunun chiar dacă tu ești baptist și ea ortodoxă! Noi suntem mai ecumeniști și mai open mind, nu trebuie să credeti amândoi EXACT la fel!
Ce zici, așa e?

Da bă, BOR e intolerantă. Dar la tine-n sectă v-ar cununa predicatorul fără să o reboteze pe prietena ta?
Poți fii sincer?
Reply With Quote
  #20  
Vechi 22.11.2012, 23:57:06
Ciprian Mustiata Ciprian Mustiata is offline
Banned
 
Data înregistrării: 22.11.2012
Locație: Madrid, Spania
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 178
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Dalian Vezi mesajul
Da bă, BOR e intolerantă. Dar la tine-n sectă v-ar cununa predicatorul fără să o reboteze pe prietena ta?
Poți fii sincer?
Da, bineinteles ca stiu pastori ce m-ar boteza. Fara nici o discutie. Fara rebotez. Nu toti, dar asta din cauza ca nu exista canoane, si de asta am intrebat de alte optiuni. Ca sa stim TOATE optiunile.
Si legat de optiuni, si BO Rusa e (mai) toleranta, dar inseamna intre altele sa astept cateva luni pana se accepta hartia de la episcopat, si de genul.

Last edited by Ciprian Mustiata; 23.11.2012 at 00:04:58. Motiv: clarification
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Care sunt fobiile voastre? Bast-et Intrebari utilizatori 69 27.03.2017 20:23:33
nunta mixta monicaelena Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni 286 22.09.2014 09:52:40
problemele noastre + problemele altora = un ocean de probleme VladCat Spiritualitatea ortodoxa 11 07.06.2012 09:49:48