Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 02.03.2015, 13:06:58
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Alexandra1andreea Vezi mesajul
Asa e. Eu una, pe langa duhovnic, as vrea sa merg si la un psiholog, sa ma ajute sa realizez care sunt lucrurile care conteaza cu adevarat in viata, si sa imi stapanesc emotiile, pentru ca sunt prea emotionala si sensibila. Si e vorba si de un baiat, nu functioneaza relatia, ne tot dezamagim unul pe altul, mereu suntem intr contra-timp, cred ca nu e dat sa fim impreuna.
Nu stiu daca psihologul te poate ajuta in sensul asta.
Psihologia nu are ca obiect construirea de sisteme de valori.

Trebuie tu sa-ti stabilesti un sistem de valori si pe urma sa te "tii" de el in toate detaliile vietii cotidiene.

Sa-ti controlezi emotiile iarasi nu stiu daca este o tehnica speciala, depinde despre ce emotii e vorba.
Sunt emotii care izvorasc din sensibilitate pentru frumos, sunt emotii care izvorasc din nesiguranta de sine, complexe, etc.

In general trebuie sa te feresti sa ai reactii imediate, daca se intampla ceva si simti ca te depaseste, ca o reactie imediata ar fi nepotrivita, pur si simplu-o aman-o.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #12  
Vechi 02.03.2015, 13:52:46
Florinvs Florinvs is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.12.2012
Locație: Husi, judetul Vaslui
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.893
Implicit

Cred ca aici depinde de caracterul, de educatia persoanei respective! Un om care este infatuat, ingamfat, etc nu face acest lucru neaparat din cauza faptului ca este mai inzestrat fizic (pana la urma frumusetea fizica este ceva relativ- de exemplul o femeie poate fi frumoasa pt un barbat, dar poate fi urata pt alt barbat), ci din cauza carentelor in educatie, din cauza mediului in care a crescut si s-a format, din cauza a ceea ce a vazut in familia lui, etc.
Reply With Quote
  #13  
Vechi 02.03.2015, 13:56:44
Florinvs Florinvs is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.12.2012
Locație: Husi, judetul Vaslui
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.893
Implicit

Iar in privinta problemei personale de care ati amintit- aici cred ca numai dumnevoastra si cu baiatul respectiv puteti sti care sunt sentimentele reciproce!
In situatii de natura asta, nici o persoana din exterior (fie el si psiholog), nu poate sa stie care sunt sentimentele dumneavoastra.
Reply With Quote
  #14  
Vechi 02.03.2015, 17:09:00
Alexandra1andreea Alexandra1andreea is offline
Member
 
Data înregistrării: 07.02.2015
Mesaje: 76
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Episodul te rog :)
Sezonul 6, episodul 10: Bebe's boobs destroy society :)
Reply With Quote
  #15  
Vechi 02.03.2015, 17:09:53
Alexandra1andreea Alexandra1andreea is offline
Member
 
Data înregistrării: 07.02.2015
Mesaje: 76
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florinvs Vezi mesajul
Cred ca aici depinde de caracterul, de educatia persoanei respective! Un om care este infatuat, ingamfat, etc nu face acest lucru neaparat din cauza faptului ca este mai inzestrat fizic (pana la urma frumusetea fizica este ceva relativ- de exemplul o femeie poate fi frumoasa pt un barbat, dar poate fi urata pt alt barbat), ci din cauza carentelor in educatie, din cauza mediului in care a crescut si s-a format, din cauza a ceea ce a vazut in familia lui, etc.
Asa e, nu am pus problema asa.
Reply With Quote
  #16  
Vechi 02.03.2015, 17:11:24
Alexandra1andreea Alexandra1andreea is offline
Member
 
Data înregistrării: 07.02.2015
Mesaje: 76
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Barsaumas Vezi mesajul
Smerenia izvoraste din iubirea de Dumnezeu, nu din uratenie sau uratire. Cat priveste ce conteaza cel mai mult in viata, ei bine, cred ca Sfinta Scriptura si Patristica sunt izvoare vii in acest sens. Conteaza sa fii OM. Barbat, femeie, cu studii, analfabet, "frumos", "urat", etc., aceste categorii omenesti si deci deseori hilar de schimbatoare ca definitie sunt irelevante.
Cat priveste relatia ta, nu cauta sfat pe un forum sau alt loc public, real sau virtual, ci in inima ta, dupa o rugaciune fierbinte si sincera. Si da, si la duhovnic, desi el nu poate sti mai bine ca tine care sunt datele problemei.
Dumnezeu sa iti ajute!
Multumesc frumos, nu m-am gandit asa.
Reply With Quote
  #17  
Vechi 03.03.2015, 09:11:04
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Alexandra1andreea Vezi mesajul
Sezonul 6, episodul 10: Bebe's boobs destroy society :)
Haha, epic titlul
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #18  
Vechi 03.03.2015, 19:08:29
Alexandra1andreea Alexandra1andreea is offline
Member
 
Data înregistrării: 07.02.2015
Mesaje: 76
Implicit

Ti-a placut episodul?:))
Reply With Quote
  #19  
Vechi 03.03.2015, 19:13:14
Lucian008's Avatar
Lucian008 Lucian008 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.12.2011
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.204
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Alexandra1andreea Vezi mesajul
Ti-a placut episodul?:))
Eu recunosc am o dilema: cum se impaca faptul ca te "roade" imposibilitatea de a fi de o frumusete ravasitoare, cum spui tu, si de a fi in acelasi timp smerita cu a fi fan South Park.
Mi se pare mie sau e o contradictie? Sau poate South Park promoveaza smerenia?
__________________
Preasfântă Născătoare de Dumnezeu, mântuiește-ne pe noi.
Reply With Quote
  #20  
Vechi 04.03.2015, 08:56:10
Corinusha's Avatar
Corinusha Corinusha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2009
Locație: Mures
Mesaje: 1.231
Implicit

Lucian, in stilul asta oamenii ajung sa nu se mai uite la nimic doar pentru ca nu se promoveaza smerenia si ideea de crestin ortodox...
Ce legatura e intre a fi crestin si a te uita la un serial, fie el cum o fi? Cu ce te face un serial mai bun sau mai rau, mai smerit sau mai putin smerit? Care e mecanismul, ca eu nu am auzit de asa ceva inca.
Eu sincer nu vad legatura... De ce nu s-ar impaca? E un serial, nu e ca si cum ai face ca cei din serial...
__________________
Zambeste, maine poate fi mai rau.
Iarta, maine poate ai tu nevoie de iertare.
Iubeste si nu astepta nimic in schimb.
Daruieste si vei primi la randul tau.
Traieste ca si cum ar fi ultima ta zi de viata.

Last edited by Corinusha; 04.03.2015 at 09:06:43.
Reply With Quote
Răspunde