Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 04.03.2015, 09:13:01
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

E amuzant si critic cu multe aspecte sociale.

Pentru copii poate fi un f. bun exemplu de "asa nu" la multe naravuri de care se lovesc zi de zi si care se simt tentati sa si le insueasca.

In ceea ce priveste limbajul, nu e ceva cu care sa nu se fi intalnit in mediul social din ziua de azi..
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #22  
Vechi 04.03.2015, 09:20:27
Corinusha's Avatar
Corinusha Corinusha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2009
Locație: Mures
Mesaje: 1.231
Implicit

As zice ca si pentru adulti poate fi un exemplu de "asa nu". E drept, nu am vazut serialul intreg; nu e tocmai pe gustul meu; am vazut pe sarite cateva episoade ca se uita o prietena de-a mea si am prins pe la ea cate ceva din serial.

Eu consider ca putem invata cate ceva si din cel mai prost film/serial/carte/emisiune daca dorim si aem mintea deschis in acest sens.
__________________
Zambeste, maine poate fi mai rau.
Iarta, maine poate ai tu nevoie de iertare.
Iubeste si nu astepta nimic in schimb.
Daruieste si vei primi la randul tau.
Traieste ca si cum ar fi ultima ta zi de viata.
Reply With Quote
  #23  
Vechi 04.03.2015, 09:21:34
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Alexandra1andreea Vezi mesajul
Buna,
Credeti ca un om de o frumusete fizica ravasitoare, care iti ia mintile poate fi si modest si cu capul pe umeri? Frumusetea fizica mi se pare ca merge mana in mana cu ingamfarea, infatuarea, ti se urca la cap atat de tare incat nu mai poti simti sufletul persoanei de langa tine, suferintele sale, si asta te face sa pierzi in viata lucrurile care conteaza cu adevarat, dupa care te trezesti dintr-o data singur si batran si urat, pentru ca roata se intoarce mereu. Cauzeaza o mandrie prosteasca ce nu te lasa se evoluezi spiritual. Cunosc fete care in mod inconstient se izoleaza, se ingrasa pentru a scapa de tot felul de propuneri indecente. Se poate accepta frumusetea fizica, si in acelasi timp modestia REALA, nu prefacuta, smerenia, fara a recurge la mecanisme de aparare incostiente cum ar fi ingrasatul etc.?

P.S. Mi-am amintit de un episod dintr-un serial comic, in care unei fetite incepusera sa ii creasca sanii si toti, dar toti baietii ii faceau complimente, si erau numai in jurul ei, mereu ii dadea dreptate chiar daca ea gresea, si la un moment dat se saturase de situatie si a vrut sa isi faca o opeeratie de micsorare de sani. In spirit de gluma, doctorul i-a spus ca nu poate sa o ajute cu privire la acest aspect, dar, pe de alta parte daca vrea sa ii faca mai mari, el o poate ajuta oricand. Pana la urma fetita s-a enervat si si-a pus o cutie de carton pe ea. Si atunci situatia a revenit la normal, copiii de la scoala nu o mai ridica in slavi, si ea s-a linistit. A spus ca daca toti barbatii ii fac complimente si ii ofera tot ce isi doreste va deveni o persoana jalnica in viata iar sansele sale de a deveni avocat sau biologist marin sunt ZERO. Scuze ca m-am intins cu vorbaria. Scena e dintr-un serial animat, comedie, pentru adulti, si mi s-a parut o lectie importanta de viata.
Frumusetea fizica poate fi ajustata prin post si rugaciune. Si mai poate fi mascata printr-o imbracaminte neispititoare.

Cunosc o tanara care acum e foarte frumoasa si care a avut curajul sa posteasca si sa se roage in deplina ascultare de duhovnic, astfel incat se uratise de atata post. Slabind mult, se cocosase. Se imbraca smerit si cu haine largi, mersul si privirea ii era smerite. S-a casatorit cu un baiat care i-a apreciat calitatile sufletesti in primul rand.
Reply With Quote
  #24  
Vechi 04.03.2015, 09:30:38
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Curand veti gasi la pangare si cocoase smerite, se poarta pe sub haine lungi si vin cu bonus batic negru. si garantatia casatoririi cu barbat credincios si smerit.

NU vin si cu garantia feririi de ispitele de-a drepta.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #25  
Vechi 04.03.2015, 18:40:58
Alexandra1andreea Alexandra1andreea is offline
Member
 
Data înregistrării: 07.02.2015
Mesaje: 76
Implicit

eu nu fac ca cei din serial, doar ma amuz...si cati ortodocsi rai sunt..important e sa fie omul bun la suflet...am incercat sa evit multe lucruri o perioada dar, cum spune si Corina, asa nu faci nimic.
Reply With Quote
  #26  
Vechi 04.03.2015, 20:24:59
Lucian008's Avatar
Lucian008 Lucian008 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.12.2011
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.204
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Corinusha Vezi mesajul
Lucian, in stilul asta oamenii ajung sa nu se mai uite la nimic doar pentru ca nu se promoveaza smerenia si ideea de crestin ortodox...
Ce legatura e intre a fi crestin si a te uita la un serial, fie el cum o fi? Cu ce te face un serial mai bun sau mai rau, mai smerit sau mai putin smerit? Care e mecanismul, ca eu nu am auzit de asa ceva inca.
Eu sincer nu vad legatura... De ce nu s-ar impaca? E un serial, nu e ca si cum ai face ca cei din serial...
Ai inteles gresit. Nu "infieram" serialul. Nu m-as uita pentru ca nu imi place. Nu sunt fanul genului aluia de divertisment. Atat. Dar, intr-adevar nu este sursa de "invataturi duhovnicesti".
Nelamurirea mea era alta: Cineva care isi face procese de constiinta ca ar putea sminti pe altii cu frumusetea fizica exagerata, sau chiar ca s-ar sminti pe sine nu imi pare genul de persoana care sa se uite la South Park. Undeva imi da cu virgula. Si atunci ma intreb care este scopul si provenienta intrebarii initiale?
__________________
Preasfântă Născătoare de Dumnezeu, mântuiește-ne pe noi.
Reply With Quote
  #27  
Vechi 04.03.2015, 20:26:14
Lucian008's Avatar
Lucian008 Lucian008 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.12.2011
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.204
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Alexandra1andreea Vezi mesajul
eu nu fac ca cei din serial, doar ma amuz...si cati ortodocsi rai sunt..important e sa fie omul bun la suflet...am incercat sa evit multe lucruri o perioada dar, cum spune si Corina, asa nu faci nimic.
Eu sunt in continuare nelamurit: care este "sursa" intrebarii initiale? Ce raspuns sperai sa primesti si cum te-ar fi ajutat?
__________________
Preasfântă Născătoare de Dumnezeu, mântuiește-ne pe noi.
Reply With Quote
  #28  
Vechi 04.03.2015, 20:49:47
Alexandra1andreea Alexandra1andreea is offline
Member
 
Data înregistrării: 07.02.2015
Mesaje: 76
Implicit

M-au ajutat toate raspunsurile primite. Toate au fost bune.
Reply With Quote
  #29  
Vechi 04.03.2015, 20:52:24
Alexandra1andreea Alexandra1andreea is offline
Member
 
Data înregistrării: 07.02.2015
Mesaje: 76
Implicit

la south park m-am uitat demult..mi-a ramas episodul in minte si l am dat pur si simplu ca un exemplu. Si chiar daca m-as mai uita nu are legatura cu a fi crestin si smerit, ca nu ma iau dupa ce zic ei, doar rad, ma amuz. Si nici nu am spus ca sunt perfecta, doar incerc sa aflu mai multe si incerc si imi doresc sa fiu mai credincioasa.

Last edited by Alexandra1andreea; 04.03.2015 at 21:14:45.
Reply With Quote
  #30  
Vechi 04.03.2015, 22:21:48
oaie_cugetatoare oaie_cugetatoare is offline
Banned
 
Data înregistrării: 31.03.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.296
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Alexandra1andreea Vezi mesajul
M-au ajutat toate raspunsurile primite. Toate au fost bune.
Si daca primeai un raspuns care era un adevar dar nu-ti placea l-ai mai
fi considerat "bun" ?
Reply With Quote
Răspunde