Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #31  
Vechi 04.04.2015, 16:03:44
Illuminatu Illuminatu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.03.2012
Locație: Mures
Religia: Ortodox
Mesaje: 951
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Barsaumas Vezi mesajul
Iluminatu', ca ex-adventist, are complexul convertitului inflacarat care scuipa unde a lins. Pentru el, toti non-ortodocsii, in special (neo)protestantii, sunt de la Ala. Ce face el este exact ce numesc eu "aglutinare sub steag" si "marcat teritoriul pentru cauza". Am observat deseoricum se aduna grupul "evlaviosilor/talibanilor" pe forum, cum se coalizeaza si se sustin unul pe altul, catalizandu-se si intarandu-se pentru "cauza"; exact ca o aglutinare. Toata chestia asta e ceva atat de banal, si se regaseste la orice grup uman coeziv, de la firme la confesiuni religioase. Oaie, care numai caldicel nu e, a zis-o foarte bine. Ceva in iluminatu si altii ca el ii face sa fuga de "cel-care-era-el-inainte-de-ortodoxizare" si atacand aceasta ipostaza-fantoma in altii, deoarece ii postuleaza existenta. Exact ca in stalinismul clasic: dusmanul de clasa e intotdeauna undeva. De exemplu, in membrii mai cerebrali (a se citi mai putin dispusi la lozinci) ai Partidului/Bisericii. Cred ca m-am facut mai clar inteles.
Iluminatule, astia ca tine sau bin sunt exact ca si cei 10000 de calugari nitrieni si aramei, aflati in slujba monofizitilor dupa sinodul talharesc Efes 449. Genul asta este deopotriva carnea de tun dar si ciomagul oricarei organizatii. Intre acei calugari, cipofobii actuali si minerii din'90-'91 nu vad nici o deosebire de substanta.
Aici ai mare dreptate! Asa este precum m-ai descris! Dar sa stii ca inca mai lucrez la asta si am sa ma redresez, iti promit!

Psiho-analiza ta este foarte la obiect si contine o doza uriasa de supozitii, as putea afirma cu tarie ca esti pe cale sa devii un nou Dr.Freud! BRAVO!!! BRAVO!!! Sunt stupefiat de claritatea argumentelor!
__________________
"Pentru că mulți amăgitori au ieșit în lume, care nu mărturisesc că Iisus Hristos a venit în trup; unul ca acesta e amăgitorul și antihristul." 2 Ioan 1,7.
"Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru, ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai marita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu Cuvantul L-ai nascut, pe tine cea intru adevar Nascatoare de Dumnezeu te marim!"
Reply With Quote
  #32  
Vechi 04.04.2015, 16:05:41
Illuminatu Illuminatu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.03.2012
Locație: Mures
Religia: Ortodox
Mesaje: 951
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Barsaumas Vezi mesajul
"Luati NUMAI de la NOI produsul GENUIN!Daca luati de la concurenta/eretici, va ARDETI!".
Auzi, cica daca omul crede Scripturile, cand citeste, e magie. As rade, daca nu ar fi trist, ca orice fanatism. Deci tu nu crezi cand citesti Biblia; doar "cainii de sectari" e asa rai ca face magie, dom'le, cu Cornilescu, Luther sau King James alea de editii spurcate.
Ai inteles gresit ce am scris. Te rog, reciteste cu atentie si fara nervi!
__________________
"Pentru că mulți amăgitori au ieșit în lume, care nu mărturisesc că Iisus Hristos a venit în trup; unul ca acesta e amăgitorul și antihristul." 2 Ioan 1,7.
"Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru, ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai marita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu Cuvantul L-ai nascut, pe tine cea intru adevar Nascatoare de Dumnezeu te marim!"
Reply With Quote
  #33  
Vechi 04.04.2015, 16:06:52
Illuminatu Illuminatu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.03.2012
Locație: Mures
Religia: Ortodox
Mesaje: 951
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Barsaumas Vezi mesajul
Si a propos, iluminatu', canoanele acelea izolationist-mizantropice, usor sociopate ca formulare, au cazut demult in desuetudine. Intreaba-ti episcopul. Doar fanaticii ortodoxiei de blog si niscaiva cataoni stilisti se mai tin de acele bariere ruginite.
Ei, aici o dai cu bata in latura rau de tot! Vezi ca ai dat cu ratu' dincolo de troaca! Abtine-te, ca s-ar putea sa dai de ala, stii tu!
__________________
"Pentru că mulți amăgitori au ieșit în lume, care nu mărturisesc că Iisus Hristos a venit în trup; unul ca acesta e amăgitorul și antihristul." 2 Ioan 1,7.
"Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru, ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai marita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu Cuvantul L-ai nascut, pe tine cea intru adevar Nascatoare de Dumnezeu te marim!"
Reply With Quote
  #34  
Vechi 04.04.2015, 16:43:36
Illuminatu Illuminatu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.03.2012
Locație: Mures
Religia: Ortodox
Mesaje: 951
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Barsaumas Vezi mesajul
Si a propos, iluminatu', canoanele acelea izolationist-mizantropice, usor sociopate ca formulare, au cazut demult in desuetudine. Intreaba-ti episcopul. Doar fanaticii ortodoxiei de blog si niscaiva cataoni stilisti se mai tin de acele bariere ruginite.
Pot fi invinuiti, oare, profesorii de la seminar sau institut ca arunca nestematele credintei porcilor sau cainilor?
Nu cred, pentru ca cei prezenti la cursurile lor se considera oameni intregi la cap si inima.

Dar cum te vom numi pe tine, cel care dupa ce ai primit Invatatura ca pe un giuvaier nepretuit, o denigrezi si o arunci in noroi? Porc sau caine? Alege tu! Sunt, oare, profesorii de vina? Eu unul nu cred! Tu ce crezi?

Canoanele acelea au fost enuntate de OAMENI ADEVARATI, nu de niste ciurli-burli ca tine! Au marturisit cu sange pentru acele canoane, ca tu astazi sa le numesti "sociopate"? Oricum parerea unor oameni asa mici ca tine, pur si simplu NU CONTEAZA!
__________________
"Pentru că mulți amăgitori au ieșit în lume, care nu mărturisesc că Iisus Hristos a venit în trup; unul ca acesta e amăgitorul și antihristul." 2 Ioan 1,7.
"Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru, ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai marita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu Cuvantul L-ai nascut, pe tine cea intru adevar Nascatoare de Dumnezeu te marim!"

Last edited by Illuminatu; 04.04.2015 at 16:49:39.
Reply With Quote
  #35  
Vechi 04.04.2015, 17:29:12
Illuminatu Illuminatu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.03.2012
Locație: Mures
Religia: Ortodox
Mesaje: 951
Implicit

Barsaumase, ma bucur mult ca ti-ai scos mentiunea "ortodox" de la specificatia "religie". Chiar si asa, a durat prea mult sa te hotatarasti.
Consider gestul tau o indreptare a coloanei vertebrale, statul cu dosul in doua luntri te face sa stai incovoiat!

Oricum, gestul de indreptare, desi luat tarziu e foarte binevenit. Timpul lung de cumpanire a hotararii denota, totusi, un autopupincurism comod.

Felicitari, totusi!
__________________
"Pentru că mulți amăgitori au ieșit în lume, care nu mărturisesc că Iisus Hristos a venit în trup; unul ca acesta e amăgitorul și antihristul." 2 Ioan 1,7.
"Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru, ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai marita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu Cuvantul L-ai nascut, pe tine cea intru adevar Nascatoare de Dumnezeu te marim!"
Reply With Quote
  #36  
Vechi 05.04.2015, 14:48:50
Alexandra1andreea Alexandra1andreea is offline
Member
 
Data înregistrării: 07.02.2015
Mesaje: 76
Implicit

Citat:
În prealabil postat de oaie_cugetatoare Vezi mesajul
Parerea mea (deci repet e doar banuiala mea) e ca nu este recomandat
sa-i dai unui invatacel-nou venit la credinta, direct psalmii.
Psalmii sunt o sabie "katana" cu doua taisuri.De obicei ei se citesc numai cu
binecuvantarea duhovnicului, si asta pt ca nu vrei ca din ignoranta proprie
sa-i ceri lui Dumnezeu sa dea cu tine de toti peretii, recitand asa pslamii
la alegerea ta proprie, dupa cum iti vine in minte, fara a tine cont de starea
ta de pacat, sau de pacatele pe care le ai.
Risti sa-ti dai singur cu sabia in picior.

De aceea pslamii se citesc cu binecunvatarea duhovnicului.De obicei cei care citesc toata
psaltirea sunt spovediti si imparatasiti in cele 4 posturi ale anului si astfel sunt feriti
de a se lovi cu sabia peste picior.Inteleeegi ?
Asa este. Chiar abia m-am apropiat de credinta. Am mai adunat cateva cunostiinte. In 2014 nu m-am impartasit de exemplu.
Reply With Quote
  #37  
Vechi 05.04.2015, 14:57:49
Illuminatu Illuminatu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.03.2012
Locație: Mures
Religia: Ortodox
Mesaje: 951
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Alexandra1andreea Vezi mesajul
Asa este. Chiar abia m-am apropiat de credinta. Am mai adunat cateva cunostiinte. In 2014 nu m-am impartasit de exemplu.
Cine poate spune cat de aproape sau cat de departe esti de "credinta"? Asta este foarte relativ!

Candva, un mare monah s-a retras in pustie. Dupa mult timp petrecut acolo, in apropiere de locul pustniciei lui s-au asezat 2 frati monahi, tot pustnici. Dupa alte numai cateva luni, pustnicul cel batran s-a dus sa-i cerceteze pe cei 2 frati crezand despre sine ca este mai inaintat in credinta si ca, poate le-ar fi de folos sfaturile lui.
Cand a ajuns la ei din trupurile lor mai ramasesera doar cateva oseminte: i-au atacat leii. Ce crezi ca si-a spus batranul pustnic in sinea lui? S-a smerit pentru mandria lui pentru ca, de fapt, cei doi frati mai tineri au fost chemati la Dumnezeu mult mai repede ... datorita foarte apropierii lor de Dumnezeu!

Asa ca nu poate nimeni sa spuna ca esti noua in credinta sau veche - nici oaie, nici barsaumas, nici vreun alt ingamfat de pe-aici -, decat numai duhovnicul tau! Ce pot eu in nepriceperea mea (dar din propria experienta) sa-ti spun este ca impartasirea cu Sf.Taine ne vor ajuta enorm de mult!
Doamne-ajuta!
__________________
"Pentru că mulți amăgitori au ieșit în lume, care nu mărturisesc că Iisus Hristos a venit în trup; unul ca acesta e amăgitorul și antihristul." 2 Ioan 1,7.
"Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru, ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai marita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu Cuvantul L-ai nascut, pe tine cea intru adevar Nascatoare de Dumnezeu te marim!"

Last edited by Illuminatu; 05.04.2015 at 15:01:36.
Reply With Quote
Răspunde