Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 09.04.2015, 02:03:38
cristirg cristirg is offline
Banned
 
Data înregistrării: 26.06.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 577
Implicit

http://www.doxologia.ro/cuvinte-duho...-ale-oamenilor

"Când gândurile vă necăjesc, să nu le dați absolut nici o importanță. Lăsați câinii să latre!

Și un singur gând de mândrie dacă trece prin mintea voastră, acesta ia avânt și pierde toate virtuțile voastre. Diavolul nu poate să cunoască gândurile bune ale oamenilor. Gândul viclean, când uneltește cu omul trupesc, face un rău îndoit sufletului. Așa cum diavolul când uneltește cu omul rău, face un rău îndoit lumii."
Reply With Quote
  #22  
Vechi 09.04.2015, 10:45:48
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Alexandra1andreea Vezi mesajul
aha, iti multumesc, eu sunt destul de confuza, de multa vreme am ganduri destul de urate si stari de panica, se mai amelioreaza in functie de ce fac sau citesc, dar nu trec de tot. Totul a inceput dupa ce in anul al 2 lea de facultate m-am apucat de fumat si de baut cu o colega, tot anul, si in post, si dupa aia m-am lasat, apoi tot in anul ala in iarna, am facut o anexita puternica, si exact dupa ce mi-a trecut am inceput sa intru in panica din cauza ca ma gandesc la lucruri urate fara sa vreau. Nu pot sa imi controlez emotiile. Oare sa fie ceva chimic, combinatia dintre alcool si hormoni? ca anexita afecteaza ovarele. Ce ma mira e ca inainte de asta eram total diferita, vesela fara nicio grija.
Ce inseamna "lucruri urate"?
Sunt unele care tin de ispite, altele care tin de anumite incertitudini (legate de ce?) si care duc pe urma la stari de panica, etc.

Abia cand ai o viata duhovniceasca ireprosabila si vezi ca lucrurile tot nu sunt sub control poti sa suspectezi o cauza fiziologica.
Eviti imprejurarile nefericite care le pot cauza? Filme, carti, tovarasii nepotrivite, alcoolul (in intregime, daca exista antecedente de alcoolism) etc?

Te rogi dimineata si seara dupa canonul de rugaciune?
Mergi in fiecare saptamana la biserica sau mai des si stai pe cat se poate la toata Liturghia?
Te spovedesti si te impartasesti macar de 3-4 ori pe an sau chiar mai des daca spui ca ai tot felul de ganduri si ispite?
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.

Last edited by AlinB; 09.04.2015 at 10:49:19.
Reply With Quote
  #23  
Vechi 09.04.2015, 12:26:51
Alexandra1andreea Alexandra1andreea is offline
Member
 
Data înregistrării: 07.02.2015
Mesaje: 76
Implicit

Nu....si am vrut sa merg postul asta..dar am asteptat sa fiu pregatita sufleteste..si iata ca mi a venit menstruatia
Ma stresez ca ce o sa fac in situatia cutare, ca ce parere o sa aiba ala despre mine, daca nu stiu sa ma comport, daca ma imbolnavesc, daca intru in depresie, daca vad un om cu o boala imediat ma tem sa nu am si eu, traiesc simptomele, ca un fel de empatie etc etc am fost la dr si mi a zis ca astea sunt probl emotionale si de comportament si atacuri de panica... nu mai beau de atunci, s a terminat facultatea, nu mai am prietenii aia

Last edited by Alexandra1andreea; 09.04.2015 at 12:35:51.
Reply With Quote
  #24  
Vechi 09.04.2015, 12:43:20
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Da, dar nu te impiedica sa te spovedesti si poti sa te impartasesti saptaman viitoare, de ce nu?
Cu rugaciunea zilnica, dimineata, seara, chiar peste zi cum stai? E f. importanta.
Cand ai starile astea incearca sa spui "Doamne Iisus Hristoase...." ia vezi, ce se intampla?

Sa stii ca de o mare mare parte din gandurile astea scapi daca intr-adevar ai incredere in Dumnezeu, increde-te mai mult in El decat in resursele tale, gandeste-te ca tot ce ti se intampla, chiar daca aparent la prima vedere nu e tocmai bun, este/va fi intr-un fel, spre binele tau.

Si sa stii ca increderea in Dumnezeu nu vine peste noapte, se castiga prin rugaciune (zilnica sau chiar mai des) citirea cartilor sfinte, slujbele Bisericii, Sf. Taine.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #25  
Vechi 09.04.2015, 13:03:11
Alexandra1andreea Alexandra1andreea is offline
Member
 
Data înregistrării: 07.02.2015
Mesaje: 76
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Da, dar nu te impiedica sa te spovedesti si poti sa te impartasesti saptaman viitoare, de ce nu?
Cu rugaciunea zilnica, dimineata, seara, chiar peste zi cum stai? E f. importanta.
Cand ai starile astea incearca sa spui "Doamne Iisus Hristoase...." ia vezi, ce se intampla?

Sa stii ca de o mare mare parte din gandurile astea scapi daca intr-adevar ai incredere in Dumnezeu, increde-te mai mult in El decat in resursele tale, gandeste-te ca tot ce ti se intampla, chiar daca aparent la prima vedere nu e tocmai bun, este/va fi intr-un fel, spre binele tau.

Si sa stii ca increderea in Dumnezeu nu vine peste noapte, se castiga prin rugaciune (zilnica sau chiar mai des) citirea cartilor sfinte, slujbele Bisericii, Sf. Taine.
Chiar am inceput din post sa ma rog dimineata si seara.. am spus si rugaciunea inimii : "Doamne Iisuse Hristoase Fiul lui Dumnezeu, miluieste-ma pe mine pacatoasa. Amin". Si m am simtit mult mai bine.
Reply With Quote
  #26  
Vechi 09.04.2015, 13:20:35
Alexandra1andreea Alexandra1andreea is offline
Member
 
Data înregistrării: 07.02.2015
Mesaje: 76
Implicit

Eu totusi nu inteleg cv, in post mi s au inmultit ispitele si am cazut..desi ma rog..si imediat dupa aia m-am imbolnavit.in fine ar trebui sa cer sfatul unui duhovnic. Nu inteleg daca ma pedepseste Dumnezeu ca am gresit, sau cel rau incearca sa ma clatine din cauza ca am inceput sa ma rog. Ma rog, ar trebui sa fiu mai recunoscatoare in loc sa privesc partea negativa.

Last edited by Alexandra1andreea; 09.04.2015 at 13:27:22.
Reply With Quote
  #27  
Vechi 09.04.2015, 13:27:04
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Este o incercare, oricum si oamenii induhovniciti se imbolnavesc, Dumnezeu nu e talisman-care-ne-fereste-de-toate-relele.
Si unele lucruri aparent rele pot fi spre folosul nostru.

Cred ca si altii au obs. ca atunci cand se apropie de Dumnezeu se inmultesc si ispitele, incercarile, este o proba a credintei, ne apropiem de Dumnezeu pentru cele duhovnicesti sau ca sa ne mearga bine in cele lumesti?
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #28  
Vechi 09.04.2015, 13:50:22
Alexandra1andreea Alexandra1andreea is offline
Member
 
Data înregistrării: 07.02.2015
Mesaje: 76
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Este o incercare, oricum si oamenii induhovniciti se imbolnavesc, Dumnezeu nu e talisman-care-ne-fereste-de-toate-relele.
Si unele lucruri aparent rele pot fi spre folosul nostru.

Cred ca si altii au obs. ca atunci cand se apropie de Dumnezeu se inmultesc si ispitele, incercarile, este o proba a credintei, ne apropiem de Dumnezeu pentru cele duhovnicesti sau ca sa ne mearga bine in cele lumesti?
Asa este. Inca nu mi vine sa cred ca este viata dupa aia, a venit ca un soc. Inainte de post credeam ca sunt doar povesti. Mi-au deschis ochii interviurile cu parintele Arsenie Papacioc, Arsenie Boca..bunica..mi am comandat luni si seria "Iata duhovnicul" despre parintele Arsenie Papacioc..dar inca nu a ajuns
Reply With Quote
  #29  
Vechi 09.04.2015, 14:32:22
Alexandra1andreea Alexandra1andreea is offline
Member
 
Data înregistrării: 07.02.2015
Mesaje: 76
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristirg Vezi mesajul
http://www.doxologia.ro/cuvinte-duho...-ale-oamenilor

"Când gândurile vă necăjesc, să nu le dați absolut nici o importanță. Lăsați câinii să latre!

Și un singur gând de mândrie dacă trece prin mintea voastră, acesta ia avânt și pierde toate virtuțile voastre. Diavolul nu poate să cunoască gândurile bune ale oamenilor. Gândul viclean, când uneltește cu omul trupesc, face un rău îndoit sufletului. Așa cum diavolul când uneltește cu omul rău, face un rău îndoit lumii."
Multumesc.
Reply With Quote
  #30  
Vechi 10.04.2015, 00:06:06
Ioan_Cezar Ioan_Cezar is offline
Banned
 
Data înregistrării: 17.06.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.618
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Unde scrie asta?
În "Frații Karamazov", de exemplu - vezi dialogul lui Ivan cu diavolul.
Sau în "Maestrul și Margareta" sau, dacă vrei, în "Faust".
Și în multe alte cărți bune.

P.S. Nu îmi spune că acestea nu sunt cărți duhovnicești și/sau vrednice de crezare. Pentru că sunt, după cum bănuiesc că bine știi.
Reply With Quote
Răspunde