Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 30.11.2005, 21:03:31
Andreea_Oana Andreea_Oana is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 30.11.2005
Mesaje: 6
Implicit

Buna seara. Imi pare rau daca nu voi fi in concordanta cu scopul acestui forum si intrebarea mea va suna putin prea pragmatica. Doresc sa descopar care este misiunea oamenilor in aceata lume. Desigur, raspunsul ar putea fi Mantuirea, dar pentru mine, poate pentru ca nu am suficienta credinta, acest raspuns nu ma poate motiva in viata de zi cu zi. Cred ca fiecare avem o misiune, si trebuie sa incercam sa ne-o implinim fara sa ne impiedicam de obstacolele care apar in fiecare zi. Problema mea este ca nu reusescs sa aflu care este scopul meu in viata, ma impiedic de nimicuri si simt ca pe zi ce trece imi scade si credinta. Sunt mult prea ancorata in material si am uitat mult de viata spirituala.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 03.12.2005, 11:21:10
Abell's Avatar
Abell Abell is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.09.2005
Locație: Suceava
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 119
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Abell
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Andreea_Oana
Doresc sa descopar care este misiunea oamenilor in aceata lume. Desigur, raspunsul ar putea fi Mantuirea, ...
In adevar oamenii au fost creati cu un scop pentru lumea aceasta si nu numai.
Mantuirea omului este un efect al credintei, Iisus a murit pentru ca putem fi mantuiti dar mantuiti cu ce scop, pentru ce?
Scopul este foarte complex dar am sa incerc sa raspund atat cat inteleg eu lucrurile din ceea ce spune Biblia
Hristos a spus lui Pilat ca imparatia Lui nu este de aici ci este cereasca, noi crestini prin credinta facem parte din imparatia Lui Dumnezeu, iar ca membrii a acestei imparatii avem nobila misiune sa reprezentam aceasta imparatie pe pamant.
Pentru intelegerea scopului, cred ca este foarte important sa intelegem cum arata acesta Imparatie si ce rol avem acolo.
Apostolul Pavel spunea crestinilor:
[color=red]1 Corinteni 6:3 *Nu stiti ca noi vom judeca pe ingeri? Cu cat mai mult lucrurile vietii acesteia?[/color]
Rolul pe care il da Hristos credinciosilor in cer este foarte mare, El doreste sa-i formeze ca mireasa a Sa. Totalitatea credinciosilor de pe pamant formeaza mireasa Lui Hristos.
Ce se intampla de fapt? Noi de multe ori vedem Raiul ca o gradina in care vom asculta muzica toata ziua si ne vom plictisi groaznic, dar oricum e mai bun ca Iadul in care esti chinuit. In realitate lucrurile nu stau chiar asa in Rai nu someaza nimeni si nu e statiune de relaxare si trandaveala.
Pozitia crestinilor e una de conducere, de a sta la dreapta Lui Hristos.
Promisiunile sunt foarte multe in Biblie. Desi cele mai multe lucruri vor fi “gustate” in viata viitoare si in viata aceasta sunt beneficii. O viata bazata pe Iisus poate aduce linistea si pacea in orice moment oricat de dificil ar fi.
Lumea poate vedea ceva din beneficiile Imparatiei Ceresti doar daca Duhul Lui Hristos genereaza aceasta in noi. Este nevoie de o schimbare interioara pentru ca aceste beneficii sa devina reale.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 22.12.2005, 11:38:22
fdoina fdoina is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 30.11.2005
Mesaje: 9
Implicit

Sa descoperim in noi CHIPUL LUI DUMNEZEU, "comoara ingropata" de care se vorbeste in Sfanta Scriptura. Pe masura ce implinim asta, totul se lamureste, capeti bucuria, pacea, starea de rai. Fericiti cei ce gusta din aceste bunatati!
Cum zicea Abell, v-ati speriat vreodata gandindu-va ce plictiseala o fi in Rai? Baietelul meu nu vrea sa ii vorbesc despre asta, il sperie (probabil din cauza ca nu ma pricep eu), el nu concepe bucuria fara dulciuri, televizor etc...Si inca vesnica!!...Mi-a spus de multe ori: mami, mi-e frica de vesnicie...Asta pentru ca in noi "misiunea asta" de care vorbesti e acoperita de pacat, de patima. Omul a fost creat ca sa -l slaveasca pe Dumnezeu, si pana nu ajunge la asta nu poate gasi implinirea in nimic.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 27.12.2005, 14:28:30
Mircea
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Andreea_Oana
Buna seara. Imi pare rau daca nu voi fi in concordanta cu scopul acestui forum si intrebarea mea va suna putin prea pragmatica. Doresc sa descopar care este misiunea oamenilor in aceata lume. Desigur, raspunsul ar putea fi Mantuirea, dar pentru mine, poate pentru ca nu am suficienta credinta, acest raspuns nu ma poate motiva in viata de zi cu zi. Cred ca fiecare avem o misiune, si trebuie sa incercam sa ne-o implinim fara sa ne impiedicam de obstacolele care apar in fiecare zi. Problema mea este ca nu reusescs sa aflu care este scopul meu in viata, ma impiedic de nimicuri si simt ca pe zi ce trece imi scade si credinta. Sunt mult prea ancorata in material si am uitat mult de viata spirituala.
:)E simplu, singura ti-ai raspuns la intrebare. Incearca sa-ti imbunatatesti viata spirituala si astfel vei putea ca darurile(talantii din pilda Domnului Iisus Hristos) cu care ai fost inzestrata, sa le pui in slujba ta si a celorlalti oameni. Citeste pilda bogatului caruia i-a rodit tarina si acolo Domnul iti va spune cui vor ramane toate cele materiale. Bunul Dumnezeu sa-ti ajute sa te dezlipesti de ,,material" si sa te ancorezi in El.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 10.01.2006, 15:58:13
Orthodox Orthodox is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 21.12.2005
Mesaje: 18
Implicit

Draga Oana, simple, dar grele intrebari pui. Dar cred ca trebuia sa intrebi care este misiunea "ta" in aceasta lume. In afara de Mantuitorul lumii, Iisus Hristos si oamenii alesi (Sfintii si Apostolii) nu cred ca mai e cineva care sa aiba o misiune clara si precisa. Misiunea noastra, a fiecaruia in parte, este sa ne mantuim, dar calea este proprie fiecaruia. "Eu sunt Calea, Adevarul si Viata" a spus Mantuitorul. Deci iata Calea, adica Biserica Sa cu Tainele ei. Cum sa ne mantuim? Ne spune Sfantul Serafim de Sarov, dobandind Duhul Sfant. Cum sa-L dobandim? Tot el ne spune: asa cum un negustor vinde ceea ce se cauta, asa si noi sa facem ceea ce ne aduce folosul cel mai mare, in functie de ce are fiecare la dispozitie (si e dispus sa jertfeasca). Din practica, in cazul meu, pot spune ca un mare folos mi l-a adus ajutorarea aproapelui, fara de care nu dobandim mare lucru si ne uscam si sufleteste. Eventual contacteaz-o pe maica Siluana (pe site-ul "Sfintii Arhangheli"). O alta cale la indemana fiecaruia - ne spune Sf. Serafim de Sarov - este milostenia, alta este rugaciunea, care e la indemana fiecaruia. O alta, pastrarea fecioriei (pentru Hristos). Apoi, poate chiar in primul rand, impartasirea cat mai deasa. Daca nu ai un duhovnic care sa-ti permita asta, cauta unul, rezultatele sunt sigure (iti spun dintr-o experienta de 15 ani). Apoi, sa nu ne risipim in ceea ce da mustrari de constiinta si alunga Duhul Sfant. Credinta nu ti-o poti inmulti singura, e un dar de la Dumnezeu si sporeste pe masura ce starui in cele ce ti-am scris si sper ca-ti vor fi de folos. Duhul Sfant este imposibil sa nu-l sesizezi, aduce pace si bucurie in inima. Dumnezeu sa-ti ajute sa treci peste perioada de seceta!
Reply With Quote
  #6  
Vechi 17.01.2006, 17:06:36
alecsandru alecsandru is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.10.2005
Mesaje: 290
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Andreea_Oana
........... care este misiunea oamenilor in aceata lume.
Transfigurarea, indumnezeirea.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 05.04.2006, 01:10:19
NiCcoleta NiCcoleta is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.02.2006
Locație: Iasi
Religia: Ortodox
Mesaje: 287
Implicit

Citand Andreea_Oana
........... care este misiunea oamenilor in aceata lume


Eu ma uitam intr-o simbata la emisiunea"Surprize Surprize"(de acolo mai invat cite ceva bun)si un invitat din sala a fost intrebat"Care este scopul vietii dumneavoastra?" iar raspunsul lui a fost"Eu traiesc ca sa fac bine"(el este de meserie medic).Ma impresionat tare mult raspunsul dumnealui .Stii el nu a zis de mintuire ( cu toate ca din ceea ce discutase cu Andreea Marin a reiesit ca era un om cu o credinta lucratoare si treaza)a zis"ca sa fac bine".Raspuns pe care l-au inteles (cred)si cei care nu se gindesc la mintuire.Oricum Dumnezeu nu-i lasa pe oamenii buni la suflet care inca n-au dreapta credinta(ca asa a facut cu acela care a devenit un Sfint al carui nume nu-l mai retin din pacate)
Reply With Quote
  #8  
Vechi 05.04.2006, 01:11:29
NiCcoleta NiCcoleta is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.02.2006
Locație: Iasi
Religia: Ortodox
Mesaje: 287
Implicit

Dar mintuirea este misiunea oamenilor pe pamint.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 05.04.2006, 10:08:38
spinu spinu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.03.2006
Mesaje: 140
Implicit

Mantuirea nu este misiunea oamenilor ci este ,, scopul, rezultatul final, premiul" .Desigur ca ne nastem pentru a ne Mantuii insa nu ne Mantuim duar daca ne nastem ci mai trebuie sa mai facem si unele lucruri pentru asta.Fieacre om are misiunea sa pe pamant insa nu toti isi indeplinesc aceasta misiune.Nu trebuie sa cauti raspunsul eu stiu unde ,in vreo carte sau intreband pe niste oameni simpli de pe un forum, caci nu ne stim misiunea, nimeni nu poatre sa iti dea un raspuns concret la asta intrebare. Raspunsul se afla acolo unde trebuie, si anume in inima ta. Deschideti inima si iL vei afla!
Reply With Quote
  #10  
Vechi 20.06.2007, 13:29:56
iuda iuda is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 11.06.2007
Mesaje: 144
Implicit

viata asta e un test ,avem liberul arbitru de a face ce vrem ,de a alege binele sau raul astfel dupa alegerile noastre ni se va da raiul sau iadul.deci scopul omului e mantuirea
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Sabia pe care Iisus Hristos a adus-o pe pamant Rodica50 Intrebari utilizatori 4 24.10.2010 20:47:37
Care este rostul pe pamant a celor necasatoriti si a celor fara copii? sophia Nunta 52 18.10.2010 12:02:02
Dumnezeu a trimis iubirea pe pamant - de ce atunci este pacat? sophia Despre Biserica Ortodoxa in general 45 08.02.2010 23:46:13
Care este menirea omului pe pamant? sophia Din Vechiul Testament 29 22.11.2009 10:17:57
descantecele care fac bine oamenilor sunt pacate? nutzy Generalitati 9 01.02.2009 21:38:51