Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica ortodoxa > Despre Biserica Ortodoxa in general
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 17.11.2007, 16:10:54
EagleRaider EagleRaider is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 17.11.2007
Mesaje: 2
Implicit

Numele de Adrian nu este un derivat al numelui Andrei? si implicit nu se serbeaza de Sf. Andrei, pentru ca am auzit pareri pro si contra
Reply With Quote
  #2  
Vechi 17.11.2007, 17:34:40
dan73 dan73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 220
Implicit

In calendarul ortodox - Adrian este trecut pe data de 26 august. Potrivit dictionarului de pe acest site "Povestea numelor" retinem: "Numele Andrei nu-i, cum s-ar putea crede, de origine evreiasca, ci greceasca: Andréas sta in legatura cu andreia, "barbatie, indrazneala" de la anér, andrós, "barbat". Forma curenta este Andrei (feminin: Andreea), cu diminutivul Andi (adeseori grafiat Andy, dupa model occidental). In vechime, limba romana a cunoscut si alte forme (Andrii, Andruta, Andries, Andreica etc.), unele disparute cu timpul, altele pastrate doar ca nume de familie." Deci, Adrian nu este mentionat, sau poate fi inteles - atunci cand este trecut si etc.
Noi nu am mai retinut decat aspectul patimas din aceste praznuiri. Daca ma intrebi pe mine, iti pot spune ca nu-i nimic rau daca te bucuri ca porti numele de Adrian si de Sfantul Andrei. Daca intr-o astfel de zi nu doresti decat sa mananci si sa bei, esti departe de ceea ce inseamna sa-ti sarbatoresti ziua atunci cand porti numele unui sfant.

Reply With Quote
  #3  
Vechi 17.11.2007, 17:51:29
EagleRaider EagleRaider is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 17.11.2007
Mesaje: 2
Implicit

Citat:
În prealabil postat de dan73
In calendarul ortodox - Adrian este trecut pe data de 26 august. Potrivit dictionarului de pe acest site "Povestea numelor" retinem: "Numele Andrei nu-i, cum s-ar putea crede, de origine evreiasca, ci greceasca: Andréas sta in legatura cu andreia, "barbatie, indrazneala" de la anér, andrós, "barbat". Forma curenta este Andrei (feminin: Andreea), cu diminutivul Andi (adeseori grafiat Andy, dupa model occidental). In vechime, limba romana a cunoscut si alte forme (Andrii, Andruta, Andries, Andreica etc.), unele disparute cu timpul, altele pastrate doar ca nume de familie." Deci, Adrian nu este mentionat, sau poate fi inteles - atunci cand este trecut si etc.
Noi nu am mai retinut decat aspectul patimas din aceste praznuiri. Daca ma intrebi pe mine, iti pot spune ca nu-i nimic rau daca te bucuri ca porti numele de Adrian si de Sfantul Andrei. Daca intr-o astfel de zi nu doresti decat sa mananci si sa bei, esti departe de ceea ce inseamna sa-ti sarbatoresti ziua atunci cand porti numele unui sfant.
stiu, ideea e ca ma contraziceam cu vro 3 persoane, 2 adriani si o adriana :D, un adrian zicea ca e ziua lui de sf andrei, iar ceilalti 2 spun clar ca nu este ziua lor de sf andrei, deci de Sf Andrei, cei ce poarta numele de Adrian sau Adriana nu isi serbeaza ziua! multumesc
Reply With Quote
  #4  
Vechi 17.11.2007, 18:12:27
jenica
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

:) apropo de "petreceri"..imi amintesc ce mi-a spus odata parintele meu duhovnic. Noi serbam ziua de nastere cu fast si bucurie dar..toti ne nastem, si pagani.. si crestini.. si animalele..:rolleyes: dar ceea ce ar trebui cu adevarat serbat este data botezului. Acela este cel mai importnat moment al vietii noastre. Interesant nu? Sincer nici eu nu ma gandisem la acest aspect,sa nu mai spun ca nici macar data botezului nu o cunosc. Iar mama saraca..e mutata "dincolo":|:)
Reply With Quote
  #5  
Vechi 17.11.2007, 18:50:07
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

:) jenica draga, daca stii data aprox. si ai idee care ar putea fi biserica unde ai fost botezata, poti sa te mergi acolo sa ceri copie dupa certificatul de botez...
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Pana cand? tigerAvalo9 Generalitati 107 12.10.2013 22:16:38
Ce faceti cand... cred_cu_adevarat Generalitati 19 18.09.2011 19:16:17
Cand nu se fac parastase chilala80 Intrebari utilizatori 2 21.11.2010 22:40:10
Eu cand v-am zis Mara2009 Nunta 3 10.09.2009 20:10:00
Postul: Cum? Cand? De ce? Va_iubesc Pocainta 95 22.03.2008 19:35:57