Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Impartasania (Taina Euharistiei)
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #91  
Vechi 16.02.2015, 11:18:00
maria32's Avatar
maria32 maria32 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.113
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ovidiu b. Vezi mesajul
Și nu ți-e clar?
Nu înțeleg de ce nu ceri sfat duhovnicului tău.
Am scris intr-un mesaj anterior ca am cerut sfatul duhovnicului. Parintele duhovnic mi-a zis ca pana la minim 3 ani el da voie copilului sa fie impartasit si daca a mancat sau baut inainte, insa preotul de la biserica unde mergem sa ne impartasim nu tine cont de ce a spus duhovnicul meu. El are reguli proprii.
__________________
Doamne Iisuse Hristoase Fiul lui Dumnezeu, miluieste-ma si mantuieste-ma pe mine pacatoasa

http://mamiprovocarea.wordpress.com
Reply With Quote
  #92  
Vechi 16.02.2015, 11:36:15
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de maria32 Vezi mesajul
Am scris intr-un mesaj anterior ca am cerut sfatul duhovnicului. Parintele duhovnic mi-a zis ca pana la minim 3 ani el da voie copilului sa fie impartasit si daca a mancat sau baut inainte, insa preotul de la biserica unde mergem sa ne impartasim nu tine cont de ce a spus duhovnicul meu. El are reguli proprii.
Și în cazul de față duhovnicul ce spune? :)
De ce nu te sfătuiești cu el cum să faci. Probabil, îți va spune să mergi în altă parte.
Reply With Quote
  #93  
Vechi 16.02.2015, 11:38:44
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Citat:
În prealabil postat de maria32 Vezi mesajul
DragosP, l-am citit.
Citat:
În prealabil postat de maria32 Vezi mesajul
Da, intelegi bine. Refuza sa impartaseasca un prunc daca a mancat sau baut inainte.
Mai citește-l o dată și apleacă-te cu atenție asupra următorului lucru care este ceea ce am zis și eu de ieri într-una:
"Ne ajută ceea ce am scris până acum să înțelegem că, în privința copiilor mici, poate fi făcută o derogare de la regula ajunării, ei primind Sfânta Împărtășanie și dacă au mâncat cu câteva ore înainte. "

Citat:
În prealabil postat de maria32 Vezi mesajul
Ii afecteaza dezvoltarea neuronala.
"Exagerat" e deja puțin spus!
Gata, m-am retras din discuție. Să fiți sănătoși!
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #94  
Vechi 16.02.2015, 11:44:30
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de maria32 Vezi mesajul
OvidiuB nu e locul aici sa dezbatem problema dar chiar nu e vorba de gandirea mea ci de niste studii medicale foarte serioase. Si ba da, este foc. Nu se trezeste copilul din somn! Ii afecteaza dezvoltarea neuronala.
Fii serioasă, încă nu am auzit de copii care s-au prăpădit (neuronal) pentru că au fost treziți de părinți (la o oră normală, 8 dimineața) pentru a fi duși la biserică. Copilul sugar adoarme oriunde ar fi, pe drum spre biserică, în biserică. Părerea mea este că exagerezi cu studiile. La fel, vezi ce zice părintele tău duhovnic.
Reply With Quote
  #95  
Vechi 16.02.2015, 12:02:49
maria32's Avatar
maria32 maria32 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.113
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ovidiu b. Vezi mesajul
Și în cazul de față duhovnicul ce spune? :)
De ce nu te sfătuiești cu el cum să faci. Probabil, îți va spune să mergi în altă parte.
E usor de zis sa mergi in alta parte. Cand e iarna si frig si viscol sa plimbi copilul mic cu noaptea-n cap pana la o biserica aflata la 30 min de mers pe jos nu e usor.
Plus ca nu inteleg de ce trebuie s-o fac. As vrea ca macar la biserica sa gasesc intelegere si toleranta macar cand e vorba de inceputurile unei trairi spirituale ale unei fiinte in dezvoltare. Noi parintii ne straduim sa oferim copiilor o educatie crestina si sa-i calauzim pe un drum drept dar ni se pun bete in roate tocmai de catre slujitorii Domnului. Trist.
__________________
Doamne Iisuse Hristoase Fiul lui Dumnezeu, miluieste-ma si mantuieste-ma pe mine pacatoasa

http://mamiprovocarea.wordpress.com
Reply With Quote
  #96  
Vechi 16.02.2015, 12:05:47
maria32's Avatar
maria32 maria32 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.113
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ovidiu b. Vezi mesajul
Fii serioasă, încă nu am auzit de copii care s-au prăpădit (neuronal) pentru că au fost treziți de părinți (la o oră normală, 8 dimineața) pentru a fi duși la biserică. Copilul sugar adoarme oriunde ar fi, pe drum spre biserică, în biserică. Părerea mea este că exagerezi cu studiile. La fel, vezi ce zice părintele tău duhovnic.
Ovidiu B este alegerea ta sa nu crezi. Nu consider ca trebuie sa neglijam nici realitatile medicale in favoarea credintei. Una nu o exclude pe cealalta. Imi doresc sa-mi impartasesc copilul cat mai des pentru ca stiu si nu am niciun dubiu ca este cel mai bun lucru pentru el sa se uneasca cu Hristos. Insa chiar Hristos ne-a lasat invatatura ca trebuie sa avem grija de trupul nostru care devine templul in care El intra in momentul sfintei euharistii.
Da, copilul sugar adoarme si in biserica, si crezi ca il poti trezi bagandu-i pe gat lingurita cu sfanta impartasanie si el va percepe asta ca pe o experienta placuta? Iti garantez ca nu.
__________________
Doamne Iisuse Hristoase Fiul lui Dumnezeu, miluieste-ma si mantuieste-ma pe mine pacatoasa

http://mamiprovocarea.wordpress.com
Reply With Quote
  #97  
Vechi 16.02.2015, 12:09:00
maria32's Avatar
maria32 maria32 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.113
Implicit

Citat:
În prealabil postat de DragosP Vezi mesajul
Mai citește-l o dată și apleacă-te cu atenție asupra următorului lucru care este ceea ce am zis și eu de ieri într-una:
"Ne ajută ceea ce am scris până acum să înțelegem că, în privința copiilor mici, poate fi făcută o derogare de la regula ajunării, ei primind Sfânta Împărtășanie și dacă au mâncat cu câteva ore înainte. "


"Exagerat" e deja puțin spus!
Gata, m-am retras din discuție. Să fiți sănătoși!
Regret sincer sa vad ca sunteti atat de inchistati si nu vreti sa percepeti niste realitati ale dezvoltarii fizice umane demonstrate stiintific ca si cum credinta ar nega stiinta. Cand defapt ele merg mana in mana pentru ca nimeni altcineva decat Bunul Dumnezeu a creat lucrurile asa cum sunt si de la El si de la nimeni altcineva este randuit ca omul sa functioneze biologic intr-un anumit fel.
Nici eu nu mai vreau sa continui aceasta discutie. Dar pentru acei parinti care intamplator vor urmari aceasta discutie si pe viitor, le recomand sa citeasca studiile facute in acest sens si sa nu neglijeze niciodata acest aspect. Copilul mic nu trebuie niciodata trezit din somn. El trebuie lasat sa-si implineasca singur necesarul fizic de odihna.
__________________
Doamne Iisuse Hristoase Fiul lui Dumnezeu, miluieste-ma si mantuieste-ma pe mine pacatoasa

http://mamiprovocarea.wordpress.com
Reply With Quote
  #98  
Vechi 16.02.2015, 12:09:50
Monnis Monnis is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.06.2012
Locație: București
Religia: Ortodox
Mesaje: 184
Implicit

Citat:
În prealabil postat de maria32 Vezi mesajul
Am scris intr-un mesaj anterior ca am cerut sfatul duhovnicului. Parintele duhovnic mi-a zis ca pana la minim 3 ani el da voie copilului sa fie impartasit si daca a mancat sau baut inainte, insa preotul de la biserica unde mergem sa ne impartasim nu tine cont de ce a spus duhovnicul meu. El are reguli proprii.
Doamne ajută! Părerea mea este că, dacă doriți să duceți copilașul la impărtășit la biserica din apropierea casei dvs., trebuie să respectați regulile stabilite de părintele de acolo.
Cu ani în urmă, am avut aceeași dilemă. Copilul meu cel mare avea 9 luni și, într-o duminică, la sfârșitul slujbei, l-am întrebat pe părintele de la biserica din apropiere dacă poate să îl împărtășească; copilul mâncase de câteva ore și în acel moment dormea în cărucior. Părintele mi-a răspuns că nu este posibil să îl împărtășească, pentru că a mâncat și mi-a explicat că alte mămici vin cu copilașii mici la împărtășit dimineața, înainte ca aceștia să mănânce. M-am cam enervat atunci, e adevărat, dar nu am trecut peste cuvântul acelui preot. Am mers de atunci frecvent la altă biserică din cartier, ce a devenit #Biserica noastră de suflet#.
__________________
"Fiți întelepți ca șerpii și nevinovați ca porumbeii" (Matei 10, 16-22)

Last edited by Monnis; 16.02.2015 at 13:14:50.
Reply With Quote
  #99  
Vechi 16.02.2015, 12:20:09
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de maria32 Vezi mesajul
Regret sincer sa vad ca sunteti atat de inchistati si nu vreti sa percepeti niste realitati ale dezvoltarii fizice umane demonstrate stiintific ca si cum credinta ar nega stiinta. Cand defapt ele merg mana in mana pentru ca nimeni altcineva decat Bunul Dumnezeu a creat lucrurile asa cum sunt si de la El si de la nimeni altcineva este randuit ca omul sa functioneze biologic intr-un anumit fel.
Nici eu nu mai vreau sa continui aceasta discutie. Dar pentru acei parinti care intamplator vor urmari aceasta discutie si pe viitor, le recomand sa citeasca studiile facute in acest sens si sa nu neglijeze niciodata acest aspect. Copilul mic nu trebuie niciodata trezit din somn. El trebuie lasat sa-si implineasca singur necesarul fizic de odihna.
Păi așa soro ține-te de studii, nu știu de ce te mai duci la biserică.
Reply With Quote
  #100  
Vechi 16.02.2015, 12:27:07
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de maria32 Vezi mesajul
Ovidiu B este alegerea ta sa nu crezi. Nu consider ca trebuie sa neglijam nici realitatile medicale in favoarea credintei. Una nu o exclude pe cealalta. Imi doresc sa-mi impartasesc copilul cat mai des pentru ca stiu si nu am niciun dubiu ca este cel mai bun lucru pentru el sa se uneasca cu Hristos. Insa chiar Hristos ne-a lasat invatatura ca trebuie sa avem grija de trupul nostru care devine templul in care El intra in momentul sfintei euharistii.
Da, copilul sugar adoarme si in biserica, si crezi ca il poti trezi bagandu-i pe gat lingurita cu sfanta impartasanie si el va percepe asta ca pe o experienta placuta? Iti garantez ca nu.

Din ceea ce spui reiese că e mai important somnul decât împărtășirea copilului.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
impartasirea copiilor liclic27 Preotul 94 26.12.2017 21:05:13
Poezii pentru cei mici Ekaterina Generalitati 14 20.03.2013 14:25:14
Importanta lucrurilor mici glykys Spiritualitatea ortodoxa 19 02.11.2012 18:40:48
Carnavalul copiilor( Mosul copiilor din centrele de plasament) mirela1990 Umanitare 0 11.12.2010 23:27:05