Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Impartasania (Taina Euharistiei)
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #201  
Vechi 15.04.2015, 18:16:45
fallen fallen is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.03.2011
Locație: bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.250
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru fallen
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anita Vezi mesajul
Se impartasesc cele care sunt in regula ,nu cred ca preotul va binecuvanta impărtasanie in cazul d-voastra ,nefiind cununata.Nu de alta dar sa nu " va ardeti".Trebuie inainte de nastere sa fiti bine spovedita ,sa faceti eventual o spovedanie generala
Atunci o sa ma duc la alt preot si o sa spun ca duhovnicul meu a gresit....ca tot d-lui nu credca e potrivit sau se cuvine sa-i zic, decat doar daca eventual alt parinte mai induhovnicit zice sa ma intorc la el si sa ii spun ...sau , sincer, chiar nu stiu cume mai bine, sa discuti in fata cu persoana pe care o suspectezi ca ti-a gresit cu ceva, sau cu o terta???
Reply With Quote
  #202  
Vechi 16.04.2015, 00:53:52
oaie_cugetatoare oaie_cugetatoare is offline
Banned
 
Data înregistrării: 31.03.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.296
Implicit

Citat:
În prealabil postat de fallen Vezi mesajul
La mine in familie nu au fost exempke de desfranare, nici betii la ordinea zilei,
Pai n-ai de unde a stii cum au fost stramosi tai cu 3 generatii in urma.
Arsenie Boca are ceva specific in acest sens in cartile sale.Din cate tin minte
pt pacatele de moarte/strigatoare la cer, sufera fie 4 sau 7 generatii.
Reply With Quote
  #203  
Vechi 16.04.2015, 01:01:42
oaie_cugetatoare oaie_cugetatoare is offline
Banned
 
Data înregistrării: 31.03.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.296
Implicit

Citat:
În prealabil postat de fallen Vezi mesajul
Chiar ma intrebam ce ma fac cu fata cand s-o face mare si o sa vrea si ea la baieti...daca o sa i sefaca avansuri si nu o sa accepte, o sa fie exclusa, nu o mai scoate nimeni in parc, in oras, la petreceri, etc...daca o sa accepte, o sa ajunga o zdreanta...si l-am intrebat pe al meu si a zis ca cum sa accepte asa ceva, e ultima proasta sa se duca cu orice vagabont care o invita la un suc???
.
Eu cred ca fata nu va prinde astfel de vremuri.Probabil la vremea aceea va sta
intr-un buncar si se va ruga ca si ziua respectiva sa treaca fara s-o loveasca o
bomba.Si daca supravituieste, aunci sa nu nimereasca intr-o zona cu radiatii
din cauza bombardamentelor nucleare.
In astfel de conditii, cam piere cheful de monta.
Reply With Quote
  #204  
Vechi 16.04.2015, 01:22:17
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de oaie_cugetatoare Vezi mesajul
Eu cred ca fata nu va prinde astfel de vremuri.Probabil la vremea aceea va sta
intr-un buncar si se va ruga ca si ziua respectiva sa treaca fara s-o loveasca o
bomba.Si daca supravituieste, aunci sa nu nimereasca intr-o zona cu radiatii
din cauza bombardamentelor nucleare.
In astfel de conditii, cam piere cheful de monta.
Depinde...frica mortii iminente poate produce exact inversul,adica dorinta trairii cu intensitate a ultimelor clipe... :)
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
  #205  
Vechi 16.04.2015, 01:36:56
oaie_cugetatoare oaie_cugetatoare is offline
Banned
 
Data înregistrării: 31.03.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.296
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Yasmina Vezi mesajul
Depinde...frica mortii iminente poate produce exact inversul,adica dorinta trairii cu intensitate a ultimelor clipe... :)
intervine insa instinctul de conservare.:Intre securitate si monta oare ce alege omul ?
Reply With Quote
  #206  
Vechi 16.04.2015, 07:01:34
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de oaie_cugetatoare Vezi mesajul
intervine insa instinctul de conservare.:Intre securitate si monta oare ce alege omul ?
Instinctul de supravietuire este cel mai puternic deci ... :)
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
  #207  
Vechi 16.04.2015, 07:36:40
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de fallen Vezi mesajul
Chiar ma intrebam ce ma fac cu fata cand s-o face mare si o sa vrea si ea la baieti...
Fix deasupra capului ei, pe dulap, sta gata sa cada. Un drop de sare.


Citat:
daca o sa i sefaca avansuri si nu o sa accepte, o sa fie exclusa, nu o mai scoate nimeni in parc, in oras, la petreceri, etc
Adica, avansuri sexuale ? Deci, trebuie inteles ca virginele nu sunt "scoase" in parc, oras, petreceri ? Cum ati ajuns la aceasta concluzie ?
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #208  
Vechi 16.04.2015, 08:09:18
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Fix deasupra capului ei, pe dulap, sta gata sa cada. Un drop de sare.



Adica, avansuri sexuale ? Deci, trebuie inteles ca virginele nu sunt "scoase" in parc, oras, petreceri ? Cum ati ajuns la aceasta concluzie ?

Or fi scoase de scos,dar a doua oara nu se mai intampla :)
Daca-s frumoase sunt asaltate de golani care vor sa le foloseasca"pt experienta" mintindu-le ca "si lor le va place".
Daca-s mai modeste,tot vor fi asaltate gandindu-se ca fetele mai modeste fizic cad mai repede neavand cautare,deci vor fructifica orice avans.
Singurele care pot merge virgine pana la altar sunt crestinele cu atitudine,care stiu ce vor si nu cauta prilejuri de poticnire sau tovarasii rele.
Adica fug de ispita.
Chestiile cu"merg la mare cu prietenul dar o sa dormim separat"intra deja la bancuri. Practic,nici singuri la film sau intr-un autoturism nu este clar daca vor face fata ispitei.
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
  #209  
Vechi 16.04.2015, 08:25:12
Corinusha's Avatar
Corinusha Corinusha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2009
Locație: Mures
Mesaje: 1.231
Implicit

discutia asta a ajuns taaare departe.

Dar cine zice sa accepte fata avansuri sexuale? Sau nu poti avea un prieten, in sensul de iubit daca nu ai relatii sexuale cu el? Am inceput sa ies la intalniri de tinerica tare, dar nici vorba de relatii sexuale. De era asa, inseamnaca ajungeam grav, frate.
Am iesit in discoteca cu iubitii mei (da asa ii consideram, pentru ca asta erau, desi nu implicau relatiile nici un fel de relatii intime in afara de sarut), am iesit la sucuri, cinema, parcuri, dar asta nu inseamna ca m-am culcat cu toti; de fapt, n-am facut-o cu nici unul, pana la baiatul care acum e barbatul meu, cu acte in regula; si aia dupa muuult timp si deja cand stiam ca vrem casatorie. Ca nu m-am casatorit cand aveam 18 ani asta e altceva si tine de parinti, cu texte de genul "vaaai, dar cum sa te casatoresti asa de tanara, si scoala? inai iti termini facultatea, masterul etc. si dupaia. Ce zice lumea daca te mariti, ce cred oamenii?" Da, ai mei au fost si sunt inca cu mentalitatea de "ce zice lumea daca faci x lucru?"


Acceptarea sau neacceptarea de catre copilul tau a avansurilor sexuale tine totusi side educatie si de constientizarea unor lucruri. Nu e neaparat ca fata sa fie "prostita" (cum ar zice ai mei). Tine de idealuri, de dorinte si de cunostinta lucrurilor care implica o relatie sexuala. Si aici vorbesc fara a implica partea religioasa. Daca mai constientizeaza copilul si partea religioasa si daca copilul e religios, atunci cu atat mai greu de "prostit". Dar aia nu inseamna ca gata, nu iese la suc, nu-si da intalniri, se izoleaza si asteapta la x-shpe ani sa-i pice din cer un barbat care sa-i devina sot, ca trebuie sa nu socializeze si sa nu invete sa se descurce in anumite situatii.
Eu am avut interzis si la prieteni/iubiti pana la o anumita varsta, si aia tot nu m-a tinut deoparte. Tor am avut iubiti si mi-am dat intalniri, doar ca pe la spatele parintilor. Si asta n-a fost bine, pentru ca daca aveam o problema de relationare cu pers respectiva, trebuia sa merg sa dicut cu parintele vreunei prietene care era ok cu datul deintalniri; nu puteam mrge la mama. Si asta ne-a racit relatia, relatie care a inceout sa mearga abia dupa ce m-am casatorit si dupa ce m-am mutat din casa lor, cand am inceput sa-i dau soc peste soc spunandu-i ca totusi am facut toate lucrurile banele care mi le-a interzis desi nu era cazul.
Si am facut si alte prostii, tot pt ca imi erau interzise: am incercat alcoolul si betia, am incercat droguri si am incercat tigarile (mi-am dat seama ca primele doua nu imi aduc nici un folos bun si gata, nu mi-a mai trebuit). De fumat fumez acum, desi dupa e am inercat tigarile nu mi-au trebuit; m-am prostit de cap cand eram deja mare si asa am ajuns sa fumez si in ziua de azi; nu mult, e drept, dar tot fumat se numeste.

Eu sunt de parere (si n-o sa mi-o schimb curand) ca trebuie echilibru in tot, ma ales in cresterea si educarea unui copil. Pentr c daca-i interzici ceva doar pentru ca "asa zic eu", atunci vei obtine exact opusul. Daca explici de ce si eventual il lasi sa experimenteze, ai sanse mult mai mari ca el sa nu faca acel lucru, sau cel putin nu cand inca e prea mic/e prea periculor/implica responsabilitate prea mare pt varsta lui etc.
Sunt multe de vorbit pe subiectul asta; multe le stiu din proprie experienta, altele le stiu din cazuri din jurul meu, unele le stiu teoretic, altele le stiu din tragediile care se intampla uneori din prea multe interditii si lipsa de comunicare (duse la extrem ma refer).

Yasmina, prea putin fete din gemneratia asta de tineri si din generatiile viitoare de tineri vor ajunge la altar virgine. Mie oersonal mi se pare cea mai mare aberatie sa fi virgina in noaptea nuntii din mai multe motive.
Singurul motiv pentru care cineva ar fi virgin/virgina pana in noaptea nuntii sunt crestinii fff practicanti, cei care fug de relatii, cei care fug de viata lumeasca in general, eventual cei care ii lasa pe parinti sa le gaseasca persoana cu care sa se casatoreasca, cei cae fug de responsabilitate...

Ah, si se poate (sau mi-a iesit doar mie? - nu cred) merge la mare cu prietenul si dormi separat. Eu am facut-o la 16 ani si nu s-a intamplat nimic.
__________________
Zambeste, maine poate fi mai rau.
Iarta, maine poate ai tu nevoie de iertare.
Iubeste si nu astepta nimic in schimb.
Daruieste si vei primi la randul tau.
Traieste ca si cum ar fi ultima ta zi de viata.

Last edited by Corinusha; 16.04.2015 at 08:31:55.
Reply With Quote
  #210  
Vechi 16.04.2015, 08:33:46
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de fallen Vezi mesajul
Ai dreptate, Cori !!!! Si pe mine la fel m-au scapat, tot cu astfel de interdictii, desi bazate exclusiv pe prejudecati,'nu neaparat pe o educatie religioasa...
Dar cateodata mamele habotnice pot faca mult mai mult rau copiilor, sa-i indeparteze chiar de credinta...sa-i faca sa urasca biserica si pe Dumnezeu, doamne fereste...
Chiar ma intrebam ce ma fac cu fata cand s-o face mare si o sa vrea si ea la baieti...daca o sa i sefaca avansuri si nu o sa accepte, o sa fie exclusa, nu o mai scoate nimeni in parc, in oras, la petreceri, etc...daca o sa accepte, o sa ajunga o zdreanta...si l-am intrebat pe al meu si a zis ca cum sa accepte asa ceva, e ultima proasta sa se duca cu orice vagabont care o invita la un suc???
La fel zicea si parintele, ca vin fete de liceu la el si ii spun ca abia asteapta sa...,( aiba relatii cu baieti) si el le spune ca in felul asta isi vor pierde demnitatea in final si repectul de sine samd...( nu neaparat ca vor arde in iad, cum s-ar astepta multi dintre noi sa le zica...)...acum nu stiu cu care varianta le-ai convinge mai bine, unele probabil nu se conving pana nu o patesc pe propria piele..
Fraza asta ma sacaie pe nervi...
Imi aduce aminte de animalele de companie pe care le-am crescut...cum atingeau o varsta,cum se urcau pe pereti din cauza caldurilor.
Totusi,pt un om cu ratiune aceasta fraza nu-i face dreptate,cinste.

Aici,tot greul iti revine tie ca mama,sa porti discutii,sa fiti prietene nu dusmani.
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
impartasirea copiilor liclic27 Preotul 94 26.12.2017 21:05:13
Poezii pentru cei mici Ekaterina Generalitati 14 20.03.2013 14:25:14
Importanta lucrurilor mici glykys Spiritualitatea ortodoxa 19 02.11.2012 18:40:48
Carnavalul copiilor( Mosul copiilor din centrele de plasament) mirela1990 Umanitare 0 11.12.2010 23:27:05