Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #61  
Vechi 25.09.2009, 09:01:18
topcat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de glykys Vezi mesajul
Cu ultima fraza sunt perfect de acord. Tocmai de aceea crestinii au aceste idealuri pe care le-ai putut observa pe acest forum, pentru ca isi dau seama ca prin fire, prin natura lor (aia cu instincte naturale, cu conservare si ego), pe care o si recunosc de altfel, ce-i drept, nu prin acesti termeni, ci prin notiunile de patimi, pacate... nu ajung nicaieri. Si de aceea incercam si noi, crestinii, sa functionam dupa principiul mimetic, sa Il imitam pe Hristos, Care a fost si om, si Dumnezeu (sunt de acord cand zici ca nu este natural, pentru ca nu a fost doar om, ci si Dumnezeu)
Nu e nici o problema sa ai idealuri, ateii chiar il admira pe Hristos ([COLOR=#810081]http://richarddawkins.net/article,20,Atheists-for-Jesus,Richard-Dawkins[/COLOR]) pentru ca a fost primul care si-a dat seama ca invataturile din VT sint niste aberatii care nu mai puteau continua.
Citat:
În prealabil postat de glykys Vezi mesajul
dar asta e o alegere personala, o deliberare a fiecaruia, care se bazeaza, in cazul unora, pe principii cat se poate de rationale.
rationala? bazata pe stafii&co?
Reply With Quote
  #62  
Vechi 25.09.2009, 09:03:15
topcat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de glykys Vezi mesajul
Iertarea nu se acorda dupa criteriul gravitatii, felului pacatului sau al categoriei (sociale si de orice fel), ci dupa criteriul credintei si al pocaintei celui care il face. Problema ar trebui pusa cum tocmai aceasta categorie a dat dovada de multa credinta si pocainta, e cu totul altceva.
Corect. De aceea tot timpul am spus ca nu trebuie amestecat statul, unde pedeapsa trebuie sa fie proportionala cu gravitatea faptei, cu viata de apoi, unde criteriile pentru iertare sint cu totul altele.
Reply With Quote
  #63  
Vechi 25.09.2009, 09:19:49
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit

Citat:
În prealabil postat de topcat Vezi mesajul
Adevărat vă spun că vameșii și curvele merg înaintea voastră în Împărăția lui Dumnezeu
Deci nu faptul ca au fost, sint sau vor fi curve conteaza, ci daca au credinta
Este vorba despre prostituatele si vamesii care se pocaiesc.
Este foarte clar in context - daca citesti toate evangheliile.

Vroiam sa mai adaug un alt argument crestin impotriva prostitutiei, in afara de desfranare (de care da, se scrie in NT sf Pavel): transformarea unei persoane umane in obiect, si mecanizarea sexului (care este dat omului pentru altceva - pentru unirea a doi oameni, manifestarea dragostei dintre ei si nasterea copiilor).
__________________
"Dacă nu putem fi buni, să încercăm să fim măcar politicoși." (Nicolae Steinhardt în Jurnalul fericirii)
Reply With Quote
  #64  
Vechi 25.09.2009, 09:20:07
topcat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de glykys Vezi mesajul
Daca e un crestin adevarat (acest lucru se intalneste rar), inlocuieste aceste calcule cu poruca iubirii si cu exemplul jertfei. Sunt de acord ca pana a ajunge sa gandesti asa este un drum greu si batatorit, dar pe cine ai prefera daca ai trai, Doamne fereste, o situatie in care o ruda apropiata sau chiat tu insuti ar / ai pati ceva si s-ar gasi cineva care sa ignore aceste calcule evolutioniste si sa o /te salveze? Pe acel om gata sa se jertfeasca sau pe unul care si-ar vedea linistit de treaba lui, avand in vedere ca nici unuia, nici altuia, nu ii poti cere nimic. Cum ai prefera sa fie acel om? Si gandetse-te ca, mai ales, ceea ce vrei / nu vrei sa ti se faca tie, fa/ nu face si altuia!
Daca ai timp sa rationezi, ratiunea (care este impregnata mai ales cu meme) iti poate impune fapte care sa nu concorde cu ceea ce inconstientul considera corect.
S-au facut destule experimente care aratau clar acest lucru.
Raspunsul de moment este cel genetic, raspunsul calculat este o amestecatura intre genetic si memetic, indiferent ce credinte avem. Desigur, exista metode (repetitia e una dintre ele) prin care putem schimba proportia.
Eu nu am nimic impotriva sa tinzi sa iti iubesti dusmanul sau aproapele ca pe tine insuti (sa nu uitam ca pentru asta trebuie sa te iubesti si pe tine insuti, ca sa conteze la ceva). Dar sa pretinzi ipocrit ca tu chiar iti iubesti dusmanul si ca poti sa ii acorzi ajutor neconditionat e cale lunga.
"Tit for tat" se numeste cel mai simplu algoritm dupa care functioneaza in natura altruismul, valabil si la om. Ceea ce este peste acest algoritm e o greseala si nu se propaga. Trebuie sa ne intelegem limitarile si sa le exploatam la maxim. Nu vom putea fi niciodata Dumnezeu, deci trebuie sa facem ce putem fara sa pretindem ca vom putea ajunge vreodata Dumnezeu. Nu sintem cazuti, pentru ca nu am fost niciodata Dumnezeu (prin Adam si Eva), deci nu trebuie sa fim rusinati ca sintem asa. Am fost mai rau si vom fi mai bine.
Desigur, pentru cine crede in imaterial, ceea ce am spus eu mai sus e nimic.
p.s. Eu nu am pretentia ca cineva sa se jertfeasca (adica sa fie omorit) pentru mine, asta ar fi ultimul lucru pe care mi l-as dori.
Reply With Quote
  #65  
Vechi 25.09.2009, 09:21:19
topcat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de glykys Vezi mesajul
Si inca ceva... Hristos nu incrimineaza pe nimeni, nu i-a incriminat nici macar pe cei care L-au rastignit, dimpotriva, s-a rugat Tatalui sa-i ierte, ca nu stiu ce fac. Ce rezulta de aici, potrivit logicii tale, ca este bine sa rastignesti un om?
Nu inteleg ce doresti sa spui
Reply With Quote
  #66  
Vechi 25.09.2009, 09:22:19
topcat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Fani71 Vezi mesajul
Este vorba despre prostituatele si vamesii care se pocaiesc.
Este foarte clar in context - daca citesti toate evangheliile.

Vroiam sa mai adaug un alt argument crestin impotriva prostitutiei, in afara de desfranare (de care da, se scrie in NT sf Pavel): transformarea unei persoane umane in obiect, si mecanizarea sexului (care este dat omului pentru altceva - pentru unirea a doi oameni, manifestarea dragostei dintre ei si nasterea copiilor).
Totul e sa te pocaiesti inainte de a da coltul
A, vezi ca vamesii si prostituatele nu s-au pocait ci au crezut.
Reply With Quote
  #67  
Vechi 25.09.2009, 09:25:32
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit

PS Dar ceea ce am spus nu implica nimic despre legalizarea prostitutiei. Este vorba aici despre ceea ce face fiecare crestin, nu de ceea ce legalizeaza sau nu statul. Statele actuale fiind laice, depinde pana la urma de politicienii care le conduc ce hotarare iau.
Nu stiu daca faptul ca prostituatele platesc taxa la stat sau nu schimba ceva in comportamentul cetatenilor crestini - sau chiar necrestini.
Dar mai mult nu am de zis penru ca nu am o parere prea formata despre acest lucru.
__________________
"Dacă nu putem fi buni, să încercăm să fim măcar politicoși." (Nicolae Steinhardt în Jurnalul fericirii)
Reply With Quote
  #68  
Vechi 25.09.2009, 09:30:02
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit

Citat:
În prealabil postat de topcat Vezi mesajul
Totul e sa te pocaiesti inainte de a da coltul
A, vezi ca vamesii si prostituatele nu s-au pocait ci au crezut.
Daca te pocaiesti cu adevarat, da! Unii isi inchipuie ca a te pocai inseamna un act formal, de a cere iertare ca un copil care stie ca altfel va fi pedepsit. Or pocainta, meta-noia in greaca, inseamna o schimbare radicala, o intoarcere, o transfigurare a fiintei.
Insa asta nu este usor pentru cineva care si-a dus viata intreaga in uitare de Dumnezeu.
Cred insa ca, asa cum implica spusele lui Hristos aici, cei cu pacate mai terre à terre, mai trupesti, se pot pocai mai usor decat cei cu pacate ca mandria, vanitatea (superficialitatea), cruzimea, minciuna structurala (a te minti pana si pe tine), ipocrizia intrata in snage, bascalia si dispretul de aproapele cronice etc - pacate de care se pare ca sufereau carturarii si fariseii pe care El ii tot critica.
__________________
"Dacă nu putem fi buni, să încercăm să fim măcar politicoși." (Nicolae Steinhardt în Jurnalul fericirii)
Reply With Quote
  #69  
Vechi 25.09.2009, 09:42:09
topcat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Repet, nicaieri nu se spune ca curvele s-ar fi pocait, adica si-ar fi schimbat meseria. Doar fiindca au crezut au fost primite ele in rai. In fapt, se considera ca isi cistigau piinea cinstit.
Reply With Quote
  #70  
Vechi 25.09.2009, 09:46:39
flegmatic
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de topcat Vezi mesajul
Nu e nici o problema sa ai idealuri, ateii chiar il admira pe Hristos ([COLOR=#810081]http://richarddawkins.net/article,20,Atheists-for-Jesus,Richard-Dawkins[/COLOR]) pentru ca a fost primul care si-a dat seama ca invataturile din VT sint niste aberatii care nu mai puteau continua.
ai dreptate, unii atei sunt cripto-crestini fara sa stie
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Cum va petreceti timpul liber? alexdu Generalitati 7 12.01.2013 17:21:42
Ce sa facem in timpul liber? alexdu Generalitati 18 31.12.2010 07:29:41
timp liber luminita- Intrebari utilizatori 9 08.06.2010 18:59:37
Alcoolul si tutunul, droguri usoare topcat Generalitati 166 21.01.2010 10:50:01