Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica ortodoxa > Despre Biserica Ortodoxa in general
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 07.12.2009, 22:02:11
Doriana Doriana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.11.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.619
Implicit

Sigur L-am suparat pe Dumnezeu, ca natiune. S-au legalizat pacate urate , marii hoti umbla liberi , imbogatindu-se continuu din munca omului simplu si muncit; intre noi sunt vrajbi si ura, vrajitoarele au acte in regula si se erijeaza in salvatoare de oameni, dar toate aceastea duc de rapa tara asta.
Reply With Quote
  #12  
Vechi 07.12.2009, 22:03:41
Traditie1 Traditie1 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.752
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andreicozia Vezi mesajul
Prin tine vorbeste democratia prost inteleasa, Andrei. In schimb in dictatura fi sigur ca ai fi fost NEVOIT sa respecti pe oricine s-ar fi perindat pe la putere. Nu insa sa-l si urmezi in ceea ce face.

In orice caz imi pare rau ca lucrurile s-au inrautatit Cristi, te inteleg...
Cunosc multa lume care s-a dus la vot in mod special pentru ca acest individ sa nu iasa...si tot degeaba
Respectul fata de autoritati este o porunca hristica având scopul de a arata lumii ca ei, crestinii sunt oameni smeriti. Dar când ca autoritate e o caricatura, nu mai e cazul sa o respectam.

Cât despre mine, nu l-am respectat pe Ceausescu, îl desconsideram în public, la liceu sau în alte ocazii si când a venit revolutia am fost în primele rânduri si lânga primii morti ai Bucurestiului.

Poate tu ai fost mai viteaz, dar oricum a da lectii de democratie e aiurea, nu democratia ni se cere s-o respectam de catre Biserica.


Citat:
În prealabil postat de antoniap Vezi mesajul
Daca avem conducatorii pe care-i avem inseamna ca starea noastra duhovniceasca e jalnica. In primul rand trebuie sa vedem starea duhovniceasca a neamului romanesc. Nu cumva L-am suparat pe Dumnezeu prea tare? Daca Dumnezeu ingaduie astfel de stapaniri inseamna ca acesta e un semnal de alarma si un indemn serios la pocainta. E clar ca in aceste vremuri nu putem sa ramanem doar caldicei.
Nu e asa, oamenii sunt înselati de acesti mincinosi. Daca au votat un ticalos nu înseamna ca sunt ticalosi ci naivi.
__________________
Cereți și vi se va da; căutați și veți afla; bateți și vi se va deschide.
Că oricine cere ia, cel care caută află, și celui ce bate i se va deschide

Last edited by Traditie1; 07.12.2009 at 22:06:59.
Reply With Quote
  #13  
Vechi 07.12.2009, 22:59:59
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Naivitatea aceasta e ca-n zicatoarea : Nu bate, Doamne, omu'/ Ia-i mintea si norocu'/ Ca batut e, saracu'. Deci eu cred ca nu suntem un popor de ticalosi, dar pentru a face fata situatiei in care ne aflam era nevoie de o credinta din aceea care sa mute si muntii. Caci tara aceasta trece prin incercari mari, dar noi nu constientizam, caci suntem spalati pe creier cu tot felul de minciuni. Parintele Arsenie Boca spunea ca ,, pentru avorturi, desfrau si vrajitorie se plateste o taxa." Adica aceste pacate, fiind o uraciune inaintea lui Dumnezu, atrag pedeapsa divina.
Reply With Quote
  #14  
Vechi 09.12.2009, 22:54:09
Grindcore's Avatar
Grindcore Grindcore is offline
Member
 
Data înregistrării: 05.12.2009
Locație: Cluj Napoca
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 23
Implicit

PAi de ce ne pedepseste Dumnezeu ca natie desi numai unii pacatuiesc? Oricum nu sunt in masura sa spun daca cineva pacatuieste ori ba. Sa terminam odata cu conceptia ca "ne bate Dumnezeu ca natie" pentru ca nu este asa.
Reply With Quote
  #15  
Vechi 09.12.2009, 23:08:41
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Grindcore Vezi mesajul
Sa terminam odata cu conceptia ca "ne bate Dumnezeu ca natie" pentru ca nu este asa.
Exact, altfel si cei din Diaspora mai ales cei stabiliti de multi ani ar umbla necajiti si batuti si obiditi, pacaliti, mintiti, injositi, furati, tilhariti, dar nu este asa. De regula, in mare, cei din afara se bucura de o viata echilibrata, linistita , tihnita, plina de impliniri de tot felul, excursii in locuri frumoase fara sa fie moguli , ciumeci, cocalari, senatori, parlamentari si copiii sau neamurile fostilor securisti banditi.
Reply With Quote
  #16  
Vechi 09.12.2009, 23:12:49
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Grindcore Vezi mesajul
PAi de ce ne pedepseste Dumnezeu ca natie desi numai unii pacatuiesc? Oricum nu sunt in masura sa spun daca cineva pacatuieste ori ba. Sa terminam odata cu conceptia ca "ne bate Dumnezeu ca natie" pentru ca nu este asa.
Citeste Biblia si vei vedea ca acest lucru e posibil. Cieste despre Iona si despre Ninive. Indundatii, seceta, robie - iata cateva pedepse divine aplicate unor popoare intregi pentru pacatele lor, de-a lungul timpului, chiar daca nu chiar tot poporul a pacatuit in aceeasi masura. Nu luam din Biblie doar ce ne convine. O alta pedeapsa poate fi luarea fantanilor de apa vie, astfel incat mantuirea sa devina anevoioasa ori chiar imposibila.

Dumnezeu nu se lasa batjocorit. Cu cat intelegem mai repede acest lucru, cu atat e mai bine. Constantinpolul a fost cucerit cu ingaduinta lui Dumnezeu, ca urmare a decaderii morale a localnicilor. Citeste minunile Maicii Domnului si vei vedea. Nu mi-as permite sa inspaimant pe cineva, daca n-as fi citit aceste lucruri.
Reply With Quote
  #17  
Vechi 09.12.2009, 23:22:47
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Citat:
În prealabil postat de antoniap Vezi mesajul
Citeste Biblia si vei vedea ca acest lucru e posibil.
Antonia , putem oare lasa VT o clipa si privi faptele. Putem oare aduce dovezi rezonabile nu legende ca o natie este batuta de soarta prin conducatori din cauza pacatelor?

Oare exista pe pamint o natie mai putin pacatoasa decit alta?...si totusi uite ce bine o duc altii, efectiv ca-n sinul lui Avraam...INCA DE PE PAMINT!
Reply With Quote
  #18  
Vechi 09.12.2009, 23:33:31
Grindcore's Avatar
Grindcore Grindcore is offline
Member
 
Data înregistrării: 05.12.2009
Locație: Cluj Napoca
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 23
Implicit

Citat:
În prealabil postat de antoniap Vezi mesajul
Indundatii, seceta, robie - iata cateva pedepse divine aplicate unor popoare intregi pentru pacatele lor, de-a lungul timpului, chiar daca nu chiar tot poporul a pacatuit in aceeasi masura. .
Si este in regula din punct de vedere crestinesc ca eu sa sufar pentru greselile facute de altcineva? Nu mi se pare nici logic si nici moral.
Reply With Quote
  #19  
Vechi 09.12.2009, 23:35:52
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Grindcore Vezi mesajul
Si este in regula din punct de vedere crestinesc ca eu sa sufar pentru greselile facute de altcineva? Nu mi se pare nici logic si nici moral.
Asta da, un conducator fara multa activitate cerebrala pozitiva iti poate crea multe neplaceri si suferinte. Nu-i moral dar cui ii pasa?
Reply With Quote
  #20  
Vechi 09.12.2009, 23:43:33
anamarialungeanu anamarialungeanu is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 23.08.2009
Mesaje: 7
Unhappy

Citat:
În prealabil postat de andreicozia Vezi mesajul
Exact, altfel si cei din Diaspora mai ales cei stabiliti de multi ani ar umbla necajiti si batuti si obiditi, pacaliti, mintiti, injositi, furati, tilhariti, dar nu este asa. De regula, in mare, cei din afara se bucura de o viata echilibrata, linistita , tihnita, plina de impliniri de tot felul, excursii in locuri frumoase fara sa fie moguli , ciumeci, cocalari, senatori, parlamentari si copiii sau neamurile fostilor securisti banditi.
Diaspora a votat cu Basescu pentru simplu fapt ca acasa s-au uitat prea repede crimele lui Iliescu. Daca dl Geoana este un om respectabil si cu tinuta mai buna ca a dl Basescu, atunci ce cauta intr-un partid cu Iliescu!!!!! Sa lasi PSD sa mai vina o data la putere e inadmisibil (cel putin cat Iliescu e liber);parerea mea.

PS Nu simpatizez nici cu unul nici cu altul dar dintre doua rele ce alegi ? Hot+ tupeist sau criminal+ hot?

Doamne ajuta!
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Traian Băsescu: Nu rămânem fără electricitate ( Pana cand?) hydro314 Generalitati 0 13.02.2012 20:40:11
Declaratiile dlui Basescu,referitoare la Israel,un pericol pentru Romania mihailt Generalitati 17 16.01.2012 21:53:20
A murit mama lui Basescu Mirela0110 Generalitati 14 06.10.2010 23:49:01
Adresa de mail basescu annajanette Generalitati 51 26.06.2010 09:58:19
Cine este Aliodor Manolea colaborator al dlui Traian Basescu? mihailt Generalitati 2 12.03.2010 19:00:26