Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #31  
Vechi 30.08.2012, 19:55:00
Tomita Tomita is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.04.2012
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 287
Implicit

Masuri nu prea stiu sa iau...
Ce sa faci cand ai nunta unei prietene, de cumparat sandale, reparat prize etc. in aceeasi luna?
Bine ca ma ajuta parintii si bunica. Dar si asa sunt la limita...
Reply With Quote
  #32  
Vechi 07.02.2013, 22:38:31
Miha-anca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Revenind la topic: Ce masuri se pot lua pentru a supravietui?

Noi, cei care am trait anii "Epocii de Aur" stim cum: vara faceam conserve pentru iarna si ne ajungeau pana cand apareau legumele proaspete.
Unii ar zice ca nu tin prea mult conservele; dar am vazut ca ele tin, daca sunt sterilizate cum trebuie, si 50-60 ani. S-a facut o asemenea demonstratie la TV germana RTL prin 2002, unde au adus un borcan de compot de caise din timpul razboiului, pe care cu tot efortul, tot nu au reusit sa-l deschida, pentru a gusta continutul. Deci sterilizarea conservelor este esentiala!
Au deschis cu acesta ocazie si o conserva de peste: continutul nu mai era la fel de estetic, pestele isi pierduse din culoare, dar din punct de vedere al gustului nu s-a constatat o alterare, fiind perfect comestibil.
Sa nu ne lasam indusi in eroare de "data minima de valabilitate". Aceasta induce o frica, menita sa duca la un mai mare consum de produse.
Nu stiu cum este in Romania, dar in Germania oamenii arunca jumatate din cantitatile de mancare cumparate, din teama de a nu manca un produs, care a depasit data minima de valabilitate.
Oare, care e data maxima de valabilitate?!?

Dar ar mai fi o problema: locuintele noastre moderne nu mai au spatii de depozitare.
Reply With Quote
  #33  
Vechi 08.02.2013, 07:24:39
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Normal. NUMAI în epoca de aur se făceau conserve. DECÂT atunci.
Acum se fac converse.
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #34  
Vechi 08.02.2013, 08:57:31
Florinvs Florinvs is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.12.2012
Locație: Husi, judetul Vaslui
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.893
Implicit Ce masuri putem lua pentru a supravietui acestor vremuri aspre

Inainte de 1990, din cauza faptului ca puterea de cumparare era destul de mare (salariu mediu era cca 2500 lei/luna, iar preturile foarte mici comparativ cu acest salariu), si alimentarele erau pline de conserve de fructe-legume (celebra "borcaniada""), nu prea se merita sa stai sa faci conserve acasa! La aprovizionarea in comertul de stat si cel cooperatist cu legume-fructe nu au existat nicioadata restrictii! Restrictiile care au aparut dupa 1981 au aparut numai la aprovizionare cu anumite produse: carne si preparate din carne, lactate, zahar, ulei si produse zaharoase!
Aparusera si magazinele de tip "gospodina""!

Insa intradevar, dintr-un anumit traditionalism, multe femei preparau conserve acasa!

Si ca sa raspund si la subiectul topicului: important este sa ne pastram credinta ortodoxa, insa in accelasi timp sa ne bucuram de viata si de tot ce ne ofera aceasta mai frumos!
Sunt intradevar vremuri grele- mai ales cu dezastrul economic din Romania- insa trebuie sa trecem peste asta si sa ne traim viata!
Reply With Quote
  #35  
Vechi 08.02.2013, 09:19:31
Florinvs Florinvs is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.12.2012
Locație: Husi, judetul Vaslui
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.893
Implicit Ce masuri putem lua pentru a supravietui acestor vremuri aspre

Totusi "vremurile"" pot fi facute sa fie si bune:

http://www.youtube.com/watch?feature...&v=QzsSfdvp4fE
Reply With Quote
  #36  
Vechi 08.02.2013, 09:22:05
philalex philalex is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.05.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 517
Implicit

da, e o viata foarte grea....din cauza pacatelor acestei lumi....se pare ca oamenii nu constientizeaza si prefera sa mearga spre pacat...solutii?
Incredere in Creator si luam de unde e mai ieftin...
Reply With Quote
  #37  
Vechi 08.02.2013, 09:31:19
mara19 mara19 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 06.02.2013
Religia: Ortodox
Mesaje: 15
Smile

Citeva mici trucuri ;

-scoate din priza tot ce are stand-by(s-a calculat o economie de aprox.40kw/luna)
-nu tine in priza incarcatoarele
-becuri economice(cu lumima galbena)
-microundele sint mari consumatoare
-expresorul si aparatele de apa consuma daca sint lasate in asteptare
-cumpara ce se poate la cantitate mare(lichid de sp.geamuri, detergent,ulei, zahar,faina,paste,conserve etc)mai ales ca atunci cind ai mai mult acasa dai mai usor si altora
-cauta in piata particulari ;lapte,brinza,cartofi si cam tot ce se cultiva in gradina-daca iei de la aceeiasi ajung sa-ti dea de sub pult (proaspat) ca sa nu te piarda de client
-fa acasa sana,iaurt cu musli,fructe(ieftin si calitatea mmmmmm!!!)
_nuci si alune de padure in coaja ia toamna
-pe net sint retete fabuloase si ieftine pt conserve de tot felul-mai ales cele care se folosesc la imbunatatirea mincarurilor gatite

Referitor la asteptata criza alimentara ;increderea in Dumnezeu!!!El nu va lasa poporulSau!
Provizii poti sa faci dar pe cit timp? Un an ...doi? Cu siguranta nu va fii de ajuns.Eu cred ca grija pt viitor nu ar trebui sa o avem noi.

Incredere, cumpatare ,credinta ,multumire si bucurie pt ieri-azi-miine astea sint pt mine prioritare.Am avut o experienta care m-a adus aici si ma bucur ca altfel poate iroseam tot ce-i bun si frumos in viata!M-am eliberat de stres si sint linistita ,multumita chiar fericita!
Cu drag....
Reply With Quote
  #38  
Vechi 08.02.2013, 14:09:17
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

Ma uit ca lumea este foarte preocupata de mancare.
Pe un alt fir se discuta cum sa nu se manance si sa se traiasca din aer (moda cu raw vegan, adica mancat numai hrana rece, neprelucrata, paine cruda (n-am inteles cum adica), si alte minuni).
Pe acest fir exista preocuparea sa facem rezerve.
Bun, inteleg, e vorba de o criza alimentara care poate sa vina nu se stie cand.

Avem nevoie de hrana.
Si da, pe vremuri se gatea economic si se punea multe conserve pentru iarna. De toate. Acum de ce-o fi disparut moda asta? Posibile motive: lipsa de timp, nu mai renteaza din cauza preturilor, si...?
Eu stiu ca nu era rau atunci, pe vremuri. Era munca multa si carat ce-i drept.
Dar existau legume si fructe din primavara pana in iarna. La preturi bune.
Acum se pot cumpara multe conserve: gremuri, zacusca, ghiveciuri etc. pana si fasole batuta la borcan.

Nu stiu in tara, dar in alte zone exista saptamanal oferte de lucruri la pret redus, in spuermarketuri, de la alimente la produse de imbracaminte, rechizite si alte cele. Se mai pot cumpara lucruri la pret mai scazut si depozita.

Acum problema cu alte economii.
Cel mai mult ma deranjeaza economia la lumina si la caldura.
Adica le inteleg pana la un punct.

Mai intai ca nu ma impac si am probleme cu lampile astea economice (cica), dar care sunt chioare. Nu vad bine, nu am lumina destula.
Si ca mine or fi multi cu diverse probleme de vedere care trebuie sa se chinuie.
De ce trebuie sa ne chinuim ochii? Ce alte solutii de iluminat mai exista?
Cine o fi inventat aceste lampi chioare?

Pe urma cu caldura.
Eu nu inteleg un lucru (sau ma rog, mai multe):
1. Se pusesera in tara repartitoare si apometre. Acum citesc si aud ca nu sunt bune, lumea e nemultumita si vrea sa renunte. Poate imi explica si mie cineva care este problema.
In alte tari este solutia ideala. Iti reglezi cum vrei caldura, cat si unde (in ce incaperi iti trebuie), daca pleci de acasa mai mult timp, poti s-o opresti.
Si platesti atat cat consumi. Nici nu vine in casa sa-ti faca citirea. Se citeste cu dispozitive speciale si PC, din strada.
Care este problema? De ce la romani nu este bine nici asta?
Era/e mai bine sa platim caldura in nestire, la preturi mari (si tot mai mari) pentru ca nu se poate opri, sau regla?

2. Si si asa sunt probleme pentru toti combustibilii sunt scumpi si trebuie sa reducem caldura, deci si temperatura in case.
Eu ma gandesc mereu la vremurile apuse in care abia aveam caldura in casa si apa calda, se mai oprea si curentul electric.
De ce-or fi murit oare atatia oameni mai acum 22 ani? Ca sa traim tot rau?


In afara de aceste aspecte materiale, pe mine ma ingrijoreaza mult alte lucruri.
Si mereu imi spun: se va schimba, trebuie sa se schimbe. Nu se poate.

Si la acest subiect imi pun intrebarea ce putem face sa supravietuim psihic?
Si vorbesc in general in lume.

- numai banul peste tot si perfectionism
- somajul asta si lipsa de locuri de munca fara solutie si sfarsit
- saracie si prapastia cu cei bogati
- boli si necazuri in jur - eu parca nu mai aud de voie buna, de nasteri, de botezuri, de reusite. Numai boli, morti, tristete, falimente, necazuri, saracie.
Parca inainte era altfel. Mai si serbai ceva.
- lipsa de omenie si rautatea oamenilor (nu vedem ce se intampla in jurul nostru. Zilele trecute scria de un caz de o persoana gasita moarta in casa dupa 2 ani!!! Pai da chiar nimeni nu i-a simtit lipsa? Nici vecinii? Nici cei care incaseaza bani din facturi? Nici rude? Chiar asa? Sau femei gravide de care nimeni nu stie ca au avut copii si ce s-a intamplat cu ei. Sau oameni care isi iau viata sau fac amokuri pentru ca nimeni nu le vede problemele si nu discuta cu ei. Si altele)
Pana unde se va ajunge?
O fi si credinta (sau lipsa ei), dar mai exista si calte cauze si trebuie facut asa. Si chiar credinta. Nu inseamna totusi numai sa stam in biserica, sau cu nasul in carti. Fratilor, mai trebuie sa vedem si pe aproapele!!!

Ultimele doua puncte sunt cauze care duc la depresii si boli psihice. La care se adauga perfectionismul si suprasolicitarea de la serviciu. Degeaba o sucim dupa deget. Oamenii sunt singuri, fiecare se uita numai la el si la ai lui, sunt munciti si plini de necazuri si tot mai sensibili sufleteste.


In final inca un aspect la supravietuirea materiala si economii.
Inainte existau mestesugari si puteai face lucruri bune la comanda (imbracaminte, lenejerie, pantofi, plapumi, diverse late obiecte), puteai mai ales repara lucruri. Unde sunt astia? Unde se mai gasesc mestesugari: instalatori, cizmari, croitori, plapumari, modiste, lenjerese, electricieni etc.?

Suntem nevoiti sa aruncam lucruri bune, care trebuie doar reparate!!! Aruncam cu sacul: pantofi, haine, PC-uri, televizoare, frigidere, si alte cele.
Ce facem? Ce solutii exista?
__________________
A fi crestin = smerenie + iubire de aproape
Reply With Quote
  #39  
Vechi 13.02.2013, 14:41:17
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

Un subiect interesant, care se pierde...
__________________
A fi crestin = smerenie + iubire de aproape
Reply With Quote
  #40  
Vechi 13.02.2013, 16:15:12
anita anita is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.734
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul

Pe urma cu caldura.
Eu nu inteleg un lucru (sau ma rog, mai multe):
1. Se pusesera in tara repartitoare si apometre. Acum citesc si aud ca nu sunt bune, lumea e nemultumita si vrea sa renunte. Poate imi explica si mie cineva care este problema.
In alte tari este solutia ideala. Iti reglezi cum vrei caldura, cat si unde (in ce incaperi iti trebuie), daca pleci de acasa mai mult timp, poti s-o opresti.
Si platesti atat cat consumi. Nici nu vine in casa sa-ti faca citirea. Se citeste cu dispozitive speciale si PC, din strada.
Care este problema? De ce la romani nu este bine nici asta?
Era/e mai bine sa platim caldura in nestire, la preturi mari (si tot mai mari) pentru ca nu se poate opri, sau regla?



Si la acest subiect imi pun intrebarea ce putem face sa supravietuim psihic?
Si vorbesc in general in lume.

- numai banul peste tot si perfectionism
- somajul asta si lipsa de locuri de munca fara solutie si sfarsit
- saracie si prapastia cu cei bogati
- boli si necazuri in jur - eu parca nu mai aud de voie buna, de nasteri, de botezuri, de reusite. Numai boli, morti, tristete, falimente, necazuri, saracie.
Parca inainte era altfel. Mai si serbai ceva.
- lipsa de omenie si rautatea oamenilor (nu vedem ce se intampla in jurul nostru. Zilele trecute scria de un caz de o persoana gasita moarta in casa dupa 2 ani!!! Pai da chiar nimeni nu i-a simtit lipsa? Nici vecinii? Nici cei care incaseaza bani din facturi? Nici rude? Chiar asa? Sau femei gravide de care nimeni nu stie ca au avut copii si ce s-a intamplat cu ei. Sau oameni care isi iau viata sau fac amokuri pentru ca nimeni nu le vede problemele si nu discuta cu ei. Si altele)
Pana unde se va ajunge?
O fi si credinta (sau lipsa ei), dar mai exista si calte cauze si trebuie facut asa. Si chiar credinta. Nu inseamna totusi numai sa stam in biserica, sau cu nasul in carti. Fratilor, mai trebuie sa vedem si pe aproapele!!!

Ultimele doua puncte sunt cauze care duc la depresii si boli psihice. La care se adauga perfectionismul si suprasolicitarea de la serviciu. Degeaba o sucim dupa deget. Oamenii sunt singuri, fiecare se uita numai la el si la ai lui, sunt munciti si plini de necazuri si tot mai sensibili sufleteste.


In final inca un aspect la supravietuirea materiala si economii.
Inainte existau mestesugari si puteai face lucruri bune la comanda (imbracaminte, lenejerie, pantofi, plapumi, diverse late obiecte), puteai mai ales repara lucruri. Unde sunt astia? Unde se mai gasesc mestesugari: instalatori, cizmari, croitori, plapumari, modiste, lenjerese, electricieni etc.?

Suntem nevoiti sa aruncam lucruri bune, care trebuie doar reparate!!! Aruncam cu sacul: pantofi, haine, PC-uri, televizoare, frigidere, si alte cele.
Ce facem? Ce solutii exista?
Repartitoarele nu sunt bune deoarece sunt pierderi pe care trebuie sa le suporte si cel care are caldura si cel care are mai putina caldura
In afara de asta ,sunt persoane care fura caldura ,imi explica mie cineva cum da jos repartitorul si nu mai plateste
Ma intrebam care e cel furat
Astea sunt vremurile
Cel care a murit si a fost descoperit dupa 2 ani unde locuia ,in Romania ?
In Romania exista si cizmari ,si croitori si reparatori de electrice
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Cum putem ii mai putem ajuta pe cei dragi care s-au stins? alex190 Spiritualitatea ortodoxa 14 12.09.2012 21:24:24
Ce putem face pentru ca societatea in care traim sa devina mai buna? Andu30 Generalitati 38 24.03.2011 22:03:30
Ne putem ruga si pentru Gabriele? ladyanda Generalitati 3 20.11.2010 22:51:14
Sfaturi la vremuri de criza... silverstar Generalitati 28 25.04.2009 18:16:15
Oare crestinismul autentic va supravietui? grecu Preotul 18 30.12.2007 19:19:25