Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #151  
Vechi 09.03.2013, 11:41:33
Ionut GG. Ionut GG. is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 27.11.2012
Locație: Roman
Religia: Ortodox
Mesaje: 12
Implicit Rugaciunea invinge totul

Fratilor,pe mine ma chinuiau un viciu si o obesie(eu ii ziceam pasiune) si ma distrugeau fizic si mental. Multi ani am incercat sa ma las, eram un crestin fals, nestaruitor in credinta si daca ma eliberam momentan peste o saptamana cadeam iar.
Dar cand Hristos m-a chemat si m-am lepadat de tot ce eram inainte, de firea pacatoasa, si am staruit in rugaciune am fost eliberat.
Tentatia revine, binenteles, dar credinta o invinge mereu.
Doamne Iisuse Hristoase, fiul lui Dumnezeu, miluieste-ma pe mine pacatosul.- si intotdeauna vei invinge ispita.
Reply With Quote
  #152  
Vechi 09.03.2013, 14:00:29
gpalama's Avatar
gpalama gpalama is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.02.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.285
Implicit

Eu as pune problema putin si biologic.

Fumatul este o stare de dependenta si fizica si psihica de o substanta externa.

Corpul tau s-a obisnuit cu nicotina, iar psihicul cu obiceiul.

1. Fumeaza 5 tigari pe zi, la 9, 12, 15, 18, 21; fa asta timp de 2 saptamani regulat.

In felul asta vei controla si obiceiul dar si dependenta.

2. Apoi redu la 4 tigari, la orele 9, 13, 17, 21, timp de 1 saptamana.

La fel continua si le scoate pe toate.
Daca nu intelegi ca este si o dependenta fizica puternica, care isi spune cuvantul si daca nu constientizezi ca trebuie sa faci un efort sa te reduci si sa renunti la tigari atunci totul este degeaba.


Parintele Porfirie spunea celor dependenti, functie de dependenta sau sa le lase de tot, sau sa reduca treptat. Dar el avea dar duhovnicesc si cunostea bine boala fiecaruia dar si tratamentul.

3. Incepe un canon de rugaciune in paralel, timp de 40 zile si pe tot timpul cat te straduiesti sa lasi tigarile; rugaciunea iti va da putere sa lupti si cu diavolul care va veni cu putere peste tine.
Reply With Quote
  #153  
Vechi 09.03.2013, 14:04:32
gpalama's Avatar
gpalama gpalama is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.02.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.285
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Raduku_s_m Vezi mesajul
Fumatul este un pacat urias. Eu lucrez la morga. Vad zi de zi pacatele uriase ale oamenilor, rezultatele curviei lor: placerea, destrabalarea, neglijenta, rautatea, mandria, pizma, ura, AVORTUL. Toate duc la moarte care adesea devine vesnica prin nedorirea apropierii de Duhul Sfant.

Necredinciosilor! Daca Domnul Dumnezeu nu vroia sa fumati nu creea frunza de tutun! Dar oamenii ar fi fumat matase de porumb!!

Rugaciune, post, cantare de Slava lui Dumnezeu Cel ce a facut Cerul si Pamantul! Domnul va iubeste pe toti dar nu lasati pacatul sa va rapeasca Mantuirea. Nu mai judecati pe aproapele ca sa nu fiti judecati! Lasati pe Domnul Dumnezeu Cel Intreit si de o Fiinta nedespartit sa va scape, rugati-l si va ajuta sufletului vostru, caci El cunoaste inima si nu lasa sa fie rusinat pe cel ce se roaga Lui!!!

Nu am inteles niciodata de ce o mama care isi doreste atat de mult si de scump o sarcina 9 luni de zile, cand afla ca i-a murit copilul imediat dupa / inainte de nastere il uita la morga ca pe un gunoi pentru incinerare fara macar o rugaciune sau o lumanare. De ce o curva care nu s-a rugat macar o data in viata ei doreste atat de aprig sa se casatoreasca la biserica ca "asa e bine" doar ca dupa aceea sa staruiasca si mai mult in pacatul ei, sa insele si sa nimiceasca suflete. Iata, aceeasi explicatie este pentru oamenii care fumeaza. Raspunsulne simplu: nepasarea fata de Dumnezeu. Eu am vazut cel mai bine veridicitatea Cuv. Domnului: PLATA PACATULUI ESTE MOARTEA!!

Vreti sa va lasati de fumat? Constientizati ca Domnul va vede si ca Isi amaraste Sufletul cand va vede cum va autodistrugeti intocmai cum s-au amarat parintii Dvs cand au aflat ca fumati, doar ca muuuult mai mult....

Infierarea pacatului si al pacatosului nu vindeca boala nimanui.
Mai mult, cred ca indaratnicesc pe oricine.

Daca tu ai pacatui si ai dori in inima ta sa te indrepti, crezi ca ti-ar folosi mustrari aspre, rele si rautacioase? Sau mai degraba ti-ar folosi o vorba blanda....

O oaie bolnava intai se insanatoseste cu doctorii si apoi i se curata blana treptat...

Doar duhovnicii experimentati sunt cei care sunt capabil sa vindece cu adevarat sufletele bolnave de pacat. Noi crestinii, cel mult sa incercam sa le dam povete bune, primite de Biserica.

Oricum, si tu ai dreptate, plata pacatului este MOARTEA.
Dar Dumnezeu lupta mult pentru salvarea fiecarui suflet.
Reply With Quote
  #154  
Vechi 09.03.2013, 14:10:17
gpalama's Avatar
gpalama gpalama is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.02.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.285
Implicit

Din experienta personala, un sfat pentru fumatori.

Dupa ce m-am lasat de fumat, la 6 luni simteam puternic nevoie de tigara.
Timp de 2 saptamani am luat zilnic, dimineata si seara cate o lingurita de miere.
Dupa 2 saptamani a disparut COMPLET orice nevoie de tigara, parca nu fumasem in viata mea. A fost ceva uimitor.

Recomand celor care au fumat sa incerce aceasta scurta cura de miere; nu am luat cantitati prea mari, asa ca nu exagerati.
Pentru mine efectul a fost deosebit.
Reply With Quote
  #155  
Vechi 17.04.2013, 15:21:04
Tina06 Tina06 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2012
Locație: Londra
Religia: Ortodox
Mesaje: 105
Implicit Fumat

Domnul s-a milostvit si am o saptamana si 3 zile de cand nu mai fumez. Este prima oara in 10 ani cand nu fumez deloc - este absolut minunat !

Domnul fie laudat si va multumesc tuturor pentru sustinere, sfaturi si rugaciuni!
__________________
"Milsotive Doamne, invata-ne pe noi toti prin Duhul Tau Cel Sfant sa traim dupa voia Ta, ca toti sa te cunoastem in Lumina Ta pe Tine, adevaratul Dumnezeul nostru, fiindca fara Lumina Ta nu putem intelege plinatatea iubirii tale. Lumineaza-ne prin harul Tau si el va aprinde inimile noastre de iubirea pentru Tine" / "Doamne, am gresit inainte Ta si a Creatiei Tale, iarta-ma pe mine cea nevrednica"
Reply With Quote
  #156  
Vechi 17.04.2013, 16:12:48
horatiu.miron's Avatar
horatiu.miron horatiu.miron is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2010
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 816
Implicit

Esti abia la inceput, insa pasul cel mai important a fost facut. Mult succes in continuare.
__________________
Quidquid latine dictum sit, altum sonatur.

User vechi: hmiron.
User si mai vechi: scrabble.
Reply With Quote
  #157  
Vechi 02.02.2014, 23:08:44
antiecumenism antiecumenism is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.08.2006
Locație: ROMANIA,jud. Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.218
Implicit

1 miliard de decese în secolul 21 din cauza FUMATULUI

http://www.pelerinortodox.com/distri...uza-fumatului/


"S.O.S. În prezent fumatul – activ sau pasiv – omoară 6 milioane de oameni anual, incluzând 600.000 de nefumători, pentru că guvernele nu fac mai nimic să-i determine pe oameni să renunțe la fumat, sau să-i protejeze pe ceilalți, precizează OMS.

Reuters: Epidemia bolilor legate de fumat și moartea cauzată de acestea abia a început, a precizat Organizația Mondială a Sănătății. Însă statisticile sunt sumbre: până în 2030, 8 milioane de oameni vor muri în fiecare an din cauza fumatului.

ONU a cerut mai multor guverne să semneze și să implementeze tratatul său de control al fumatului, avertizând că, dacă se mențin tendințele din prezent, acest viciu ar putea provoca până la un miliard de decese în secolul 21, o creștere dramatică de la 100 de milioane de morți, câți au fost în secolul trecut.


windows 7 print screen

Până acum 172 de țări și Uniunea Europeană au semnat Convenția privind Controlul Fumatului, înființată în 2005, și care obligă aceste state să ia măsuri pentru a reduce procentajul fumătorilor și expunerea într-o mai mică măsură a nefumătorilor la fumul de țigară."

O singură țigara fumată îți scurtează viața cu 7 minute.

Jumătate din decesele legate de fumat se produc între 35-69 ani. Fumatul cauzează aproape 30% din decesele prin cancer. 90% din decesele prin cancer pulmonar la bărbați și 70% la femei se datorează fumatului.

Milioane de oameni s-au lăsat pradă acestui viciu și au fost învinși de fiecare dată când au încercat să se lase. Fumătorii resimt această pierdere pe pielea și în plămânii lor: orice efort fizic cât de mic îi face să-și piardă respirația, pielea se îngălbenește, ridurile încep să apară, mirosul natural li se schimbă… acestea sunt doar urmările de la „suprafață”.

Last edited by antiecumenism; 02.02.2014 at 23:11:11.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Daca sunt fosti fumatori pe forum... cred_cu_adevarat Generalitati 36 25.04.2012 16:35:00
Care este sfatul tau pentru mine,pentru ceilalti,pentru toti forumistii? tigerAvalo9 Generalitati 84 05.09.2011 08:32:49
Ingerul pazitor,pentru toti oamenii sau numai pentru crestini? mihailt Generalitati 45 12.11.2010 18:46:27
Grup de rugaciune pentru neputintele noastre si pentru tara. dorinastoica14 Rugaciuni 186 29.09.2010 22:45:09