Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #31  
Vechi 10.03.2013, 10:47:21
Heaven's Avatar
Heaven Heaven is offline
Member
 
Data înregistrării: 17.02.2013
Locație: Tg-Jiu
Religia: Ortodox
Mesaje: 46
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Ionut GG
Pe langa bucuria pe care intoarcerea Mantuitorului mi-o aduce vine si intrebarea - voi fi chemat de Domnul in pustie, alaturi de Biserica lui Hristos? Sunt fierbinte in credinta sau sunt caldut si voi fi varsat din gura lui Hristos? Voi ramane sa infrunt mania antihristului si necazul ce va sa vina sau voi fi chemat sa primesc protectia promisa? Dar cei dragi mie, vor fi pregatiti sau vor lua semnul fiarei impinsi de foame si saracie?
Iisus a suferit pentru noi si noi va trebui sa suferim pentru El.Am auzit ca in multe biserici se invata ca Rapirea va fi inainte de Marele Necaz,oamenii vor atat de mult sa nu sufere si sa nu fie martirizati pentru ca nu-L iubesc cu adevarat pe Hristos.Tind sa cred tot mai mult ca Rapirea va fi in ultima zi a Marelui Necaz(un articol interesant despre asta si unul despre persecutie si martirizare)Acuma ca va fi Rapirea inainte sau dupa necaz,tot ce conteaza este sa ne incredem in Dumnezeu pana la final,pe cei cu credinta adevarata ii va ajuta sa invinga raul.
„Cine ține la viața lui o va pierde; iar cine-și pierde viața lui pentru Mine, va găsi-o”(Matei 10,39). înțelegem că-și va pierde viața cel ce ține la felul lumesc și trupesc al vieții. Sub altă formă auzim același cuvânt, grăind: „Cine va voi să-și mântuiască sufletul îl va pierde; iar cine-și va pierde sufletul său pentru Mine și pentru Evanghelie, acela îl va mântui”(Marcu 8,35). Sufletul are și el o parte pătimașă, care s-a nărăvit cu viața cea trupească, încât sufletul multor oameni n-ar mai vrea să moară trupul, așa de tare s-au învoit și s-au legat cu plăcerea de lumea aceasta. Ar vrea să fie veșnică viața aceasta. Poate că și de aceea a lăsat Dumnezeu viața aceasta așa de necăjită, ca să ne mai și săturăm de ea. Deci, mai fericiți sunt săracii (Luca 6,20) ca bogații. Căci zice bogatul: „Acum, suflete, ai multe bunătăți adunate pe mulți ani: mănâncă, bea și te veselește.”iar pentru o atare socoteală Dumnezeu i-a zis: „nebun” (Luca 12,20).
Deci, ca să ne mântuim, trebuie să ucidem înclinarea sufletului cea lunecoasă spre împătimirea cu lumea, cu trupul și cu avuția, care, toate, aici rămân. Dacă nu ardem
această înclinare a sufletului spre lume, întreg sufletul se pierde.
[...]
Cei ce și-au întors toate puterile făpturii lor din lumea cea deșartă cu viciile ei, și le-au strămutat la Dumnezeu, lepădându-se de lume, au biruit lumea și pe ei înșiși, cu darul lui Dumnezeu.
(Parintele Arsenie Boca - Despre iubirea de sine
__________________
Dulceata pentru suflet :
Canoanele Maicii Domnului (alcatuite de Sfantul Ioan Damaschin)
Canoanele aghioritice ale Maicii Domnului
"Luati seama ca tare este scump Raiul si TARE ESTE GREU de ajuns la Rai!" (Parintele Paisie Olaru)

Last edited by Heaven; 10.03.2013 at 10:49:53.
Reply With Quote
  #32  
Vechi 10.03.2013, 11:25:29
Cornel Urs's Avatar
Cornel Urs Cornel Urs is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.05.2012
Locație: Miercurea Ciuc - Harghita
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.621
Implicit

eu nu cred ca traim in ultimele zile deoarece inca nu a venit lepadarea de credinta si nici nu s-a aratat Antihristul.
Reply With Quote
  #33  
Vechi 10.03.2013, 11:33:20
Ionut GG. Ionut GG. is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 27.11.2012
Locație: Roman
Religia: Ortodox
Mesaje: 12
Implicit

Heaven, rapirea Bisericii va fi intradevar la sfarsitul necazului iar cuvintele Parintelui Arsenie Boca sunt pline de intelepciune si adevar.
Pe alta ordine de idei, avem evenimente interesante ce se vor desfasura curand. Biblia spune ca uraciunea pustiirii va fi in locul sfant si va fi inceputul ultimilor 3 ani si jumatate. Deci ochii mei sunt atintiti asupra Ierusalimului.
Cat despre noul Papa, legatura Vaticanului cu extraterestrii(care sunt demoni de fapt), marea deceptie ce va fi, inca studiez dar sunt sigur ca vor intra in scena in curand.

http://stirileprotv.ro/stiri/interna...-dumnezeu.html

http://www.raidersnewsupdate.com/vaticana11.htm
Reply With Quote
  #34  
Vechi 10.03.2013, 11:42:46
Ionut GG. Ionut GG. is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 27.11.2012
Locație: Roman
Religia: Ortodox
Mesaje: 12
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Cornel Urs Vezi mesajul
eu nu cred ca traim in ultimele zile deoarece inca nu a venit lepadarea de credinta si nici nu s-a aratat Antihristul.
Antihristi s-au aratat multi, incepand cu imparatul Nero pana la Hitler si toti cei care marturisesc impotriva lui Hristos. Ultimul antihrist se va arata curand.
Lepadarea de credinta este deja, tot mai multi adopta evolutionismul,ateismul, credintele New Age, religiile mistice.
Reply With Quote
  #35  
Vechi 10.03.2013, 12:29:13
Heaven's Avatar
Heaven Heaven is offline
Member
 
Data înregistrării: 17.02.2013
Locație: Tg-Jiu
Religia: Ortodox
Mesaje: 46
Implicit

Multumesc de recomandare,rainbow,o carte foarte buna care o sa-i ajute pe multi sa inteleaga mai bine totul,nu scrie despre extraterestrii,dar scrie despre cum diavolul departeaza tot mai mult crestinii de Dumnezeu,prin televizor,radio etc taina desfranatei celei mari,icoanei vorbitoare a fiarei,numele fiarei etc. 75 de pagini,insa plina de invataturi folositoare,se merita sa o cititi.
Taina Fiarei
Oricum si aceasta nebunie cu extraterestrii(am vazut si la TV au inceput sa apara tot mai multe documentare despre extraterestrii,History Channel,Discovery ce imi placea odata sa le urmaresc,insa cred ca in scurt timp vor fi pline de documentare despre extraterestrii)este o aberatie incredibila,e clar ca de fapt acestia sunt demoni,in Biblie nu ni se spune nicaieri despre ceva asemanator macar cu extraterestrii,insa Dumnezeu le trimite tutoror carora n-au iubit adevarul o lucrare de amagire,sa speram ce se vor trezi pana nu va fi prea tarziu.
P.S:Un video interesant
__________________
Dulceata pentru suflet :
Canoanele Maicii Domnului (alcatuite de Sfantul Ioan Damaschin)
Canoanele aghioritice ale Maicii Domnului
"Luati seama ca tare este scump Raiul si TARE ESTE GREU de ajuns la Rai!" (Parintele Paisie Olaru)

Last edited by Heaven; 10.03.2013 at 12:31:43.
Reply With Quote
  #36  
Vechi 10.03.2013, 13:06:19
rainrainbow rainrainbow is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.02.2013
Religia: Ortodox
Mesaje: 229
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Ionut GG. Vezi mesajul
Nu, Scriptura spune ca din cei calduti, care vor ramane in urma multi vor fi ucisi pentru ca nu vor lua semnul fiarei, nici nu se vor inchina icoanei fiarei, va fi o mare prigonire a crestinilor.
Vezi, Dumnezeu in mare mila si rabdarea Sa, le da o sansa celor care pazesc poruncile, dar nu au o iubire adevarata de Dumnezeu, din inima, curata, nici nu au o relatie apropiata cu Hristos, le da sansa sa aleaga o data pentru totdeauna pe Dumnezeu si semnul sau sau pe diavol si minciunile lui.
biblia spune "sa nu te increzi in oameni",pt ca ei pot fi ori inselatori din nestiinta,ori nepriceputi in lipsa lor de intelepciune.intelepciunea sta in Dumnezeu si in fetele bisericesti,dar numai cei purtatori de duh.priceperea se afla si n oamenii de rand,dar nu e acelasi lucru cu intelepciunea.daca intelegi care e adavarata intelepciune,filozofia filozofiilor,atunci ai inteles ce e viata.aduti aminte ce a intrebat Eubul pe Vasile cel Mare si raspunsul a fost "cugetarea la moarte".cine si ia sfesnic pe moarte,cine si aduce aminte de ea,nu va muri,deci va invia in imparatia lui Dumnezeu in vecii vecilor.pacatul aduce moarte(sufleteasca si vesnica).daca tu,sa zicem,ai fi mort sufleteste aici cu siguranta vei muri vesnic,asa ca sa nu ai pretentie la viata vesnica.(era doar o presupunere,ca sa fiu mai explicita).
nu stiu ce spui tu,dar sf.parinti spun ca din cauza celor caldicei vom fi acoperiti de intuneric.incepand cu conducerea.cei de acum s au inselat pe sine.in ultimul sinod si din toate actiunile lor de pe acum le dau intaietate si posibilitati exact celor pe care sf.parinti din vechime i au anatemizat.acum caldiceii nostrii i au primit cu bratele deschise,poarta discutii,stau in comuniune,cand parintii nostrii au spus clar: cei rupti de trupul lui Hristos,de biserica mama,n au ce cauta in slujbele si n intalnirile noastre.fiecare cu tabara lui.(hai carelu!tradatorilor!).toti ecumenistii,unionistii,toate sectele,toti care sunt rupti de ortodoxie.societatea plina de caldicei se numesc crestini cu numele care vor accepta marsavia antihristului,minune ar fi de se va trezi macar unu dintre ei.
esti sigur de ce spui tu de icoana fiarei si de minunile lui antihrist?asa ca sa fie tacamu complet :) ti am dat un link cu niste carti,articole,sa te informezi.cieste si tu ca asa sa putem sa ne intelegem.
minunile lui antihrist,icoana fiarei,se afla printre noi.si asta e ultima data cand mai repet.
antihristul este printre noi in chip amagitor,nevazut deocamdata cu trupul,este aici de cand a plecat Iisus de pe pamant,ca doar Ioan n a scris apocalipsa sa se afle in treaba.a scris pt ca si el a apucat din ea.dupa ce a fost rastignirea,dupa ce s a pogorat Domnul in iad sa i scoata pe stramosii nostrii,pe drepti si pe pacatosi si mai putin pe Iuda.pana atunci raiul era gol de oameni.si diavolul alearga cu disperare sa si umple locul golit de Hristos,dar stai linistit,ca l a umplut din nou.vezi in celelalte mesaje ale mele cum sta treaba cu ingerii.
cat despre icoana fiarei,noi acum ii vedem solzii balaurului,radem cu el,ii slujim,ne inchinam lui timpul nostru pretios,aducem jertfa timpul nostru de pocainta lui satan.pt ca icoanei i s a dat duh sa se miste si sa vorbeasca,mai bine zis sa palavrageasca,sa aiureze,sa faca promisiuni mincinoase si sa ne prosteasca.este ecranul,televizorul,calculatorul,tot ce tine de tehnologie,politicienii ne mint,filmele ne transpun intr o realitate virtuala si violenta,plina de scene de sex si de cruzime peste masura,ne afecteaza atat de mult ca ne schimba in comportament.show rile televizate care incalca domeniul intim si familial,ne distruge,ne dezradacineaza de la baza morala si sufleteasca si ce mai vrei tu.minunile sunt noile aparitii tehnologice, "minuni amagitoare,mincinoase,inselatoare,ca sa i insele chiar si pe cei alesi","sa nu va incredeti prea mult in voi insiva,in fortele voastre proprii,pt ca de vei cauta spre ele te vei insela mai mult ca sigur",cine va sluji icoanei fiarei va primi si pecetea.si de vei constientiza deja e prea tarziu,pt ca odata implantat cipul,e imposibil de scos.fereste te de premergatori(buletin,card),pt ca mai tarziu fiind fortat de imprejurari iti va fi mult mai greu sa renunti din prima,dupa toata pregatirea asta pt pecete.asa ca nu te increde prea mult in tine ca s ar putea sa te inseli.nu te ai intrebat niciodata de ce in unele locuri de pe glob e foamete si razboi?nu cumva ei se impotrivesc planului diabolic?
si degeaba nu ti iei card sau cip pt ca de vei manca din mancarea celor ce s au pecetluit e ca si cum te pecetluiesti si tu(nu s cuvintele mele).de vei manca otrava lor(vezi tu...toate mancarurile astea pline de Euri,virusi si microbi)te vei invenina impreuna cu cei care si au sapat groapa.de vrei sa renunti la pecete nu vad alta solutie decat sa te rupi de tot ceea ce inseamna materialism si sa nu mai fi nici macar cetatean,sa nu ai nici identitate,sa nu ai nici un drept.
cei mai slabi trupeste(sa zicem cu imunitatea scazuta si predispusi la boli),vor muri de boala si vor fi iertati de Domnul,asta daca n au primit pecetea.cine e legat de lume cu materialismul,depinzi de banci,de bani ,de salariu,de placeri inutile se va insemna cu semnul diavolului(pecetea spirituala) si va primi si pecetea materiala ca atare.cand Dumnezeu l a facut pe Adam nu i a dat bani in mana sa si mentina viata vesnica,atunci tie de ce iti trebuie?cu banii iti vei cumpara moartea cum si a cumparat o Adam cand a cazut din rai,atunci i au cazut si banii in mana(uite asa sa fac o aluzie).si chiar te rog sa mi spui ce intelegi prin pecete.

Last edited by rainrainbow; 10.03.2013 at 13:20:07. Motiv: corectare
Reply With Quote
  #37  
Vechi 10.03.2013, 13:30:16
rainrainbow rainrainbow is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.02.2013
Religia: Ortodox
Mesaje: 229
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Ionut GG. Vezi mesajul
Biblia spune ca faradelegile vor ajunge la un maxim in ultimele zile, si credinta multora se va raci. Un lucru care ma intristeaza - din crestinii ortodocsi pe care ii cunosc si frecventeaza biserica majoritatea spun ca nu prea s-au gandit la intoarcerea lui Hristos, multi nu cred ca va fi curand, altii nici nu stiu ce spune Biblia cu privire la acest subiect, altii se arata inspaimantati si chiar mi-au spus ca spera ca necazul cel mare sa nu vina in timpul vietii lor.
Mi-au lasat impresia ca se tem de aceste zile, ca s-au atasat de lumea acesta si se arata intristati de posibilitatea de a muri pentru credinta lor. E incredibil, le spun ca nu trebuie sa le fie frica, ca doar credinta sincera ii va trece prin toate incercarile, ca e o onoare sa mori sau sa traiesti pentru Dumnezeu. Bineninteles, sunt si aceia care se bucura si sunt incantati de venirea Mantuitorului., de promisiunea eliberarii de pacat, dar putini.
Dupa parerea mea, cred ca peste 50% din crestinii ortodocsi au adormit, stau multumiti cu o credinta superficiala, formala.
faradelegile vor atinge cote maxime,si acum le au atins,dar atunci o sa fie peste masura.si pe buna dreptate ca oamenii se tem,daca pana si oamenii alesi de Dumnezeu(sfintii pe pamant) spun: fereasca Dumnezeu sa ajungem in vremurile alea,iar lacrimile le curgeau siroaie,atunci noi ce sa mai spunem?nu trata mucenicia cu atata supeficialitate.probabil ca te ai umplut de ravna cand ai citit vietile sfintilor si au existat zile in care ai spus ca nu ti e frica de moarte,dar daca te as pune in fata faptului probabil ca te ai razgandi.Dumnezeu stie care ne e locul si destinul,noi suntem doar niste orbi,prea putin credinciosi si nestiutori care cerem mila prin "miluieste ne pe noi".e bine sa cerem mila,asa nedam seama cat de nevrednici suntem noi si ca trebuie sa plecam capul in fata Tatalui atotiubitor si iertator care detine toata vointa noastra si toata credinta.
Reply With Quote
  #38  
Vechi 10.03.2013, 13:33:09
rainrainbow rainrainbow is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.02.2013
Religia: Ortodox
Mesaje: 229
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Heaven Vezi mesajul
Multumesc de recomandare,rainbow,o carte foarte buna care o sa-i ajute pe multi sa inteleaga mai bine totul,nu scrie despre extraterestrii,dar scrie despre cum diavolul departeaza tot mai mult crestinii de Dumnezeu,prin televizor,radio etc taina desfranatei celei mari,icoanei vorbitoare a fiarei,numele fiarei etc. 75 de pagini,insa plina de invataturi folositoare,se merita sa o cititi.
Taina Fiarei
Oricum si aceasta nebunie cu extraterestrii(am vazut si la TV au inceput sa apara tot mai multe documentare despre extraterestrii,History Channel,Discovery ce imi placea odata sa le urmaresc,insa cred ca in scurt timp vor fi pline de documentare despre extraterestrii)este o aberatie incredibila,e clar ca de fapt acestia sunt demoni,in Biblie nu ni se spune nicaieri despre ceva asemanator macar cu extraterestrii,insa Dumnezeu le trimite tutoror carora n-au iubit adevarul o lucrare de amagire,sa speram ce se vor trezi pana nu va fi prea tarziu.
P.S:Un video interesant
e alta carte pe care am postat o pe alt topic.spune si despre presupusii extraterestrii.vezi mesajele precedente in care am spus ca am postat un link cu niste carti.acolo gasesti.
asta e mesaju
http://www.crestinortodox.ro/forum/s...19&postcount=5

Last edited by rainrainbow; 10.03.2013 at 13:36:47. Motiv: adaugare
Reply With Quote
  #39  
Vechi 10.03.2013, 14:50:13
iuliu46 iuliu46 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.12.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.321
Implicit

Cine spune ca universul e prea mare ca sa fie facut numai pentru noi vorbeste prostii. Aia e gandire materialista in care iti inchipui ca Dumnezeu a avut o roaba de material si s-a chivernisit.
Universul e asa de mare ca sa ai tu la ce casca gura si ca sa intelegi un pic din slava lui Dumnezeu.
Asa de mare cat este tot universul poate dispare intr-o secunda. Dar pana sa te gandesti la "ziua si ceasul" pune accent pe "PRIVEGHEATI".
Reply With Quote
  #40  
Vechi 10.03.2013, 21:57:38
CiprianTm CiprianTm is offline
Member
 
Data înregistrării: 16.09.2012
Locație: Timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 35
Implicit

http://www.crestinortodox.ro/comunit...ptopic_id=5423
O parte din ce spune cuviosul Paisie despre vremurile de pe urma :)
__________________
Iarta-ma, Iarta-ma, Iarta-ma, Dumnezeul meu ! Pentru felul meu firesc, printre oameni cand pasesc, pentru traiul in zadar, Doamne Iarta-ma Tu iar, pentru nevegherea mea, de-a ramane-n voia Ta, pentru tot ce-a fost murdar, Doamne Iarta-ma Tu iar!
Reply With Quote
Răspunde