Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Biserica Romano-Catolica
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #31  
Vechi 20.08.2013, 16:08:22
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Bineinteles ca ma refer la conflictele religioase, nu la luptele de la Posada sau primul razboi mondial. Ca sa nu mai vorbesc de implicarea Bisericii sau a unor clerici ortoodcsi, pentru ca nu exista asa ceva.
Reply With Quote
  #32  
Vechi 20.08.2013, 16:09:28
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Lady Brightside Vezi mesajul
Revin la intrebarea mea, dobrin, v-ati supara daca as lua o parte din text sa pun la semnatura? M-a impresionat foarte tare! :)
Citatul se pare ca este din Sfantul Ioan Gura de Aur, bineinteles ca il poti folosi.
Reply With Quote
  #33  
Vechi 20.08.2013, 16:50:34
cezar_ioan cezar_ioan is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.11.2012
Locație: Benidorm, Hotel Bali
Mesaje: 1.946
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Lady Brightside Vezi mesajul

Daca dumneavoastra credeti ca e o porcarie
Vai, dar se poaaate?!!....
Cum să fie o porcărie! De ce vă numiți singură, cântările, cu acest urât adjectiv?

Eu am spus (recitiți vă rog!, nu e frumos, ca, dumneavoastră, o credincioasă catolică și o adevărată Lady, să răstălmăciți cuvintele sincere ale unui credincios ortodox) că e o frumusețe! O frumusețe de manea!

Nu așa am scris, oare?
Și atunci de ce ziceți că e porcărie?

E doar o manea și încă una chiar foarte frumoasă.

P.S. Când, totuși, doriți să ascultați muzichie adevărată, chiar sfântă muzică îngerească, poftiți vă rog într-una din bisericile ortodoxe. Veți face apoi, cu ușurință, distincție între muzică și manea, chiar de aceasta din urmă e chiar frumoasă, precum aceea pe care o aveți la semnătură.

Cu cele mai sincere sentimente,
cu alese și umile plecăciuni,
etc. etc. etc.

supusul vostru consilier ocazional în cestiuni muzicale,
umilul creștin de la (și din) țară,
io Cezar,
vă salut.

P.P.S. V-aș trimite și eu un buchet de trandafiri, dar ai mei nu sunt doar imagini electronice, care dă bine pi sticlă, ci sunt de-a dreptul vii și țepoși, feciori de casă din bătătura mea cernoziomică și, tare mă tem, că firavă și gingașă cum vă va fi fiind mânușița, o, credincioasă Lady, zveltul trandafir să nu care cumva să vă înțepe și să vă curgă bob cu bob vreun sânge... Vreți să riscăm o altă Albă ca Zăpada?

Last edited by cezar_ioan; 20.08.2013 at 17:01:08.
Reply With Quote
  #34  
Vechi 20.08.2013, 16:53:34
Lady Brightside Lady Brightside is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.04.2013
Mesaje: 113
Implicit

Am ascultat de ambele, de sigur, dar acest tip mi-e mai la suflet si imi place mai mult decat muzica ortodoxa, care si ea la randul ei, e intr-adevar, superba! E vorba de gust aici, domnule "Cezar", si de multe ori gusturile e bine sa nu se discute! :)

P.S domnule profesor: Maneaua are influențe din muzica populară aromână, greacă, turcă, arabă și sârbă și din muzica lăutărească românească; este remarcabilă capacitatea genului de a încorpora elemente din practic toate celelalte genuri muzicale accesibile culturii de masă din România (muzică pop, rap sau hip-hop, muzică dance, techno până la jazz, muzică rock.)

Vedeti sa nu ii invatati pe copii gresit. O zi buna!

Last edited by Lady Brightside; 20.08.2013 at 16:56:08.
Reply With Quote
  #35  
Vechi 20.08.2013, 17:11:06
cezar_ioan cezar_ioan is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.11.2012
Locație: Benidorm, Hotel Bali
Mesaje: 1.946
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Lady Brightside Vezi mesajul
E vorba de gust aici
Iertare, dar vă înșelați crunt.
Nu de gust e vorba, ci de viață și moarte.
Nu alegem Biserica după gust, nici cântările. Alegem viața sau moartea, așa cum spune Dumnezeu în versetul pe care l-am ales la semnătură (citiți, dacă voiți, vă rog frumos).

În fine, nu vă mai dau bătăi de cap. Iertați-mi verva de polemist ratat. Nu vă vreau răul și nici nu vă mai cicălesc.
Domnul să vă ocrotească!

P.S. M-aș bucura să lăsați dicționarele când voiți să gustați viața. În loc să citiți despre manele, mai bine poposiți acasă, în biata noastră Românie și stați o vreme printre manele și maneliști. Apoi printre psalți. Apoi printre cântăreții din biserica dvs. Categoric, după aceste experiențe reale, concrete, veți face singură unele diferențe lămuritoare între muzica adevărată, sfântă și sfințitoare și celelalte lucruri care sună în urechi. Veți distinge, cu harul lui Dumnezeu, Muzica Vieții, de imitatoarele ei. Sufletul, când e curat și bine-voitor, e un muzician desăvârșit.
Să auzim doar de bine! Doamne ajută!

Last edited by cezar_ioan; 20.08.2013 at 17:13:52.
Reply With Quote
  #36  
Vechi 20.08.2013, 21:36:26
Lady Brightside Lady Brightside is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.04.2013
Mesaje: 113
Implicit

Multumesc de urare, domnule Cezar :) Domnul sa va ocroteasca si pe dumneavoastra.
Reply With Quote
  #37  
Vechi 24.08.2013, 08:55:02
Decebal Decebal is offline
Banned
 
Data înregistrării: 19.07.2012
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.651
Implicit

Citat:
În prealabil postat de laurastifter Vezi mesajul
Să fim și noi, ortodocși, catolici și protestanți împreună (de fapt, creștini), (...)
În această situație, te rog să mă ierți că nu sunt și eu un sectant ecumenist, așa ca tine. Mai suntem și de-aștia pe-aici prin România, care încă mai rezistăm (în "ortodoxism") așa cum putem să nu ne sectarizăm în sensul și după voia și dictatele sectarismului ecumenist. Și, dacă ai cumva de gând să îmi dai peste gură la modul forumistic, te rog să nu îmi vii iar cu vechea ta basnă a nerelativizării credinței ortodoxe, nu de alta dar ne-am prins de mult cum stau lucrurile și eu personal nu mai am nevoie de îmbrobodelile tale. Iar acest fir de discuție are tema clară pe care am anunțat-o încă din titlul pe care l-am dat acestei discuții; pentru orice tentative de diversiune sau manipulare amatorii sunt rugați să și le exerseze pe alte fire de discuție deja deschise ori să deschidă ei înșiși unele noi.
Reply With Quote
  #38  
Vechi 25.08.2013, 15:06:04
Decebal Decebal is offline
Banned
 
Data înregistrării: 19.07.2012
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.651
Implicit

Citat:
În prealabil postat de laurastifter Vezi mesajul
Nu în ultimul rând (de fapt, chiar în primul rând), îi respect foarte mult pe românii din Ardeal pentru consecvența lor în credință. Pe parcursul atâtor secole, acești compatrioți ai noștri au reușit, în ciuda intemperiilor istoriei, să rămână neclintiți în Ortodoxia lor. Fără a avea intenția de a agrava polemicile confesionale de pe forum, cred că este frumos să ne amintim, cu admirație și profund respect, de momentul în care nobilii români ortodocși, având de ales între păstrarea credinței și păstrarea rangului social (în 1366), au preferat să decadă în starea de țărani, poate chiar de iobagi, decât să-și părăsească credința din motive politice. Sigur, au existat și excepții (nu, n-am uitat de familia lui Iancu de Hunedoara...). Repet, am doar intenția de a sublinia consecvența acelor creștini, iar nicidecum de a denigra în vreun fel Biserica occidentală. Acel decret din 1366 a fost emis de către regele Ungariei, așadar Biserica catolică n-a fost responsabilă pentru ceea ce s-a întâmplat.
Dacă asta era ceea ce credeai dumneata referitor la politica anumitor regi maghiari, papaliști, cu ocazia acestui thread și cu ocazia trimiterilor pe care le-am dat, anume la Șerban Papacostea și Ioan-Aurel Pop, ai avut și ai ocazia să înțelegi că catolicismul, sau mai degrabă romanismul la vremea respectivă, a fost destul de implicat în discriminarea și prigonirea românilor de credință răsăriteană, fie prin faptul că catolicii erau capii oculți ai acelor prigoane, fie chiar și numai prin felul în care au profitat de ele, și ar fi profitat și mai mult dacă spre exemplu maghiarii nu ar fi fost puși la respect de români și polonezii de ruși. Biserica Romană este deci direct responsabilă, într-un fel sau altul, de aceste discriminări și priogoane, pentru că ea a fost la originea cruciadei spirituale împotriva orientului unde domina credința răsăriteană, bizantină, iar maghiarii ori polonezii ori ordinele cavalerești nu erau decât, deși și ei evident cu interesele lor politice și economice, mijloace politice, militare pentru atingerea scopurilor imperialiste în plan religios ale papalității romane. Prin urmare, a cunoaște și recunoaște aceste adevăruri istorice nu înseamnă nicidecum vreo denigrare a Bisericii Romane, pentru că am putea vorbi cu adevărat de o denigrare în situația în care adevărul istoric ar fi altul.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Cuvantul parintelui Constantin Necula catre penticostali (Beius, Duminica Ortodoxiei laurastifter Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni 183 21.12.2015 10:47:35
Discriminarea - o boala a societatii in care traim - razvan_andrei Generalitati 23 27.02.2012 12:47:06
Biserica si discriminarea femeii Golbi_ Despre Biserica Ortodoxa in general 460 08.12.2011 18:19:07
Prigonirea monahilor din Sf. Munte de catre Patriarhia de Constantinopol razvan.mn Resurse ortodoxe on-line 21 11.04.2010 21:32:32