Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Cultura, Arta, Stiinta > Teologie si Stiinta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #31  
Vechi 10.12.2014, 16:41:38
horatiu.miron's Avatar
horatiu.miron horatiu.miron is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2010
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 816
Implicit

Din ce stiu eu, Biserica Catolica accepta teoriile conform carora universul nostru a aparut in urma Big Bangului, la fel cum accepta si evolutia, considerand ca nu exista vreo incompatibilitate intre acestea si invatatura crestina.

Tot din ce stiu, Biserica Ortodoxa Romana nu a adoptat pozitie fata de aceste probleme, nu a spus ca e bine asa sau altfel, lasand aceste aspecte la interpretarea credinciosilor. Cu alte cuvinte, e bine si-asa, si-asa.

Si-atunci ma intreb: pentru ce tip de credincios mai sunt dilemele astea atat de importante din punct de vedere al invataturii crestine, atat de esentiale? De ce cauta unii sa faca o tragedie din alternativa la ceea ce ei cred? Daca pamantul n-are sapte mii de ani, care-i problema? Da, e important sa stim care-i adevarul, dar din motive lumesti, din curiozitate, din fascinatie pentru subiect, de amorul filosofiei.

Nu vad relevanta pentru crestinism a promovarii acestor abordari de tip alb/negru.
__________________
Quidquid latine dictum sit, altum sonatur.

User vechi: hmiron.
User si mai vechi: scrabble.

Last edited by horatiu.miron; 10.12.2014 at 16:45:15.
Reply With Quote
  #32  
Vechi 10.12.2014, 18:15:43
AlbertX AlbertX is offline
Banned
 
Data înregistrării: 14.05.2014
Locație: Sibiu
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.066
Implicit

Citat:
În prealabil postat de horatiu.miron Vezi mesajul
Da, e important sa stim care-i adevarul, dar din motive lumesti, din curiozitate, din fascinatie pentru subiect, de amorul filosofiei. Nu vad relevanta pentru crestinism a promovarii acestor abordari de tip alb/negru.
Normal ca nu vezi relevanta, nu esti singurul, din pacate sunt multi care au impresia ca filosofia si credinta ortodoxa sunt tot una si ca nu-i obligatoriu una sau alta cum e valabil pentru sistemul filosofic care accepta orice. Exact acesta este motivul pentru care e atat de important sa realizam ca credinta ortodoxa, cu rigorile ei, trebuie respectata daca te consideri un ortodox practicant sau ingaduita daca te consideri orice altceva.

Nu e tot una sa te inchini la Dumnezeu cu a te inchina la pietre, cum nu e tot una sa amesteci franturi de idei si sa ai impresia ca ai inventat apa calda ... dar aceasta abordare simplista este tot mai mult intalnita la tinerii care au chiulit de la orele de religie ortodoxa.

Nu e obligatoriu sa fii ortodox si nu e obligatoriu sa postezi pe acest forum. Atata timp cat esti in "vizita" pe un forum ortodox, regulile bunului simt ne invata ca nu-i frumos sa dai lectii de (alta) credinta celor care afirma ca sunt ortodocsi.

Dar ce importanta are bunul simt si respectul pentru cineva care ia in ras credinta ortodoxa, care are impresia ca filosofia si matematica stau la baza tuturor lucrurilor ?

Horatiu, eu nu vad relevanta pentru care un sectar vrea sa ramana activ pe un forum ortodox atata timp cat el este total in dezacord cu invatatura din Sfanta Traditie asa cum ne-a fost ea prezentata de Sfintii Parinti.

Adevarul ala de care vorbesti tu, bazat pe motive lumesti, curiozitate si fascinatie pentru subiect, este un adevar speculativ, trecator, relativ si nu prea are legatura cu realitatea ortodoxa.

Last edited by AlbertX; 10.12.2014 at 18:27:12.
Reply With Quote
  #33  
Vechi 10.12.2014, 18:40:18
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de horatiu.miron Vezi mesajul
Din ce stiu eu, Biserica Catolica accepta teoriile conform carora universul nostru a aparut in urma Big Bangului, la fel cum accepta si evolutia, considerand ca nu exista vreo incompatibilitate intre acestea si invatatura crestina.
Nu are importanta pentru ortodocsi ce spune Papa, BC, Dalai Lama sau altcineva. Noi spunem ca BC spune o gramada de alte lucruri gresite.
Citat:
În prealabil postat de horatiu.miron Vezi mesajul
Tot din ce stiu, Biserica Ortodoxa Romana nu a adoptat pozitie fata de aceste probleme, nu a spus ca e bine asa sau altfel, lasand aceste aspecte la interpretarea credinciosilor. Cu alte cuvinte, e bine si-asa, si-asa.
Aici nu e chiar asa. Biserica nu adopta pozitii despre orice, nu a adoptat o pozitie nici daca leul are patru picioare sau nu. In primul rand nu adopta pozitii despre invataturi sau teorii care sunt in afara Bisericii (iar evolutionismul si celelelate sunt teorii de acest fel). In al doilea rand nu ia atitudine decat in cazul in care sunt lucruri ce tin de invatatura de credinta si care au o influenta in Biserica. De exemplu daca zece oameni sustin ceva gresit nu-i va baga cineva in seama. Arie de mult timp sustinea arianismul, abia cand a adunat mai multi adepti s-a tinut un Sinod.
In acest caz evolutionismul si alte teorii contravin Facerii, adica a ceva Revelat. Daca o mare parte din credinciosi (sau cativa ierarhi) ar sustine evolutionismul teist si ar exista dispute cu cei ce susitn Facerea atunci s-ar discuta in Sinod despre asta. Dar in Romania aproape nimeni nu sustine asa ceva, era un preot care a plecat in Australia si probabil mai e un teolog. iar printre cedinciosi doar pe acest forum am intalnit cu susprindere cativa credinciosi care credeau in evolutionismul teist.

Last edited by catalin2; 10.12.2014 at 21:46:56.
Reply With Quote
  #34  
Vechi 10.12.2014, 19:06:30
AlbertX AlbertX is offline
Banned
 
Data înregistrării: 14.05.2014
Locație: Sibiu
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.066
Implicit

Citat:
În prealabil postat de abaaaabbbb63 Vezi mesajul
Nu a demonstrat nimeni asta. Astronautii au fost intotdeauna pe partea luminata a lunii, si partea neluminata au fotografiat-o de pe orbita.
abaaaabbbb63, mai pune mana si te uita si tu la televizor, pe canalele alea evolutioniste gen Discovery sau National Geographic, vezi ca sunt niste reportaje cu primii oameni care au ajuns pe Luna ... in care ei, cu gura lor, au spus ca de pe Luna nu se vede cerul instelat si ca e negru total.

Nu vreau sa te jignesc, repet, dar esti tare ignorant si superficial.

Daca vei cauta (e plin netul) filmele cu primii oameni care au ajuns pe Luna, vei vedea si cu ochii tai "cerul negru" de care pomeneau acei cosmonauti.

Ti-am mai spus si alta data, fara Soare nu ai putea sa vezi nimic pe cer noaptea ... de unde rezulta ca prostiile astea legate de masurarea distantelor de miliarde de ani lumina sunt doar basme de adormit ateii fanatici.

Despre masurarea "exacta" a distantelor stelare se poate citi aici - http://www.jurnalcosmic.ro/?m=201101
Despre paralaxa se poate citi aici - http://www.jurnalcosmic.ro/?p=208

abaaaabbbb63, daca ai citit cu mare atentie si daca ai inteles ceva ... poate te-ai prins pana si tu ca viteza luminii nu prea are legatura cu masurarea distantelor ...

Last edited by AlbertX; 10.12.2014 at 19:17:40.
Reply With Quote
  #35  
Vechi 10.12.2014, 20:05:58
abaaaabbbb63
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlbertX Vezi mesajul
abaaaabbbb63, mai pune mana si te uita si tu la televizor, pe canalele alea evolutioniste gen Discovery sau National Geographic, vezi ca sunt niste reportaje cu primii oameni care au ajuns pe Luna ... in care ei, cu gura lor, au spus ca de pe Luna nu se vede cerul instelat si ca e negru total.
Este interesant cum ai trecut peste aceasta fraza:
Citat:
În prealabil postat de abaaaabbbb63
Lumina Soarelui acopera lumina stelelor (de multe ori mai slaba). Daca luminile dintr-un oras pot sa "acopere" stelele, imagineaza-ti ce poate face lumina Soarelui. De aceea, pe masura ce Voyager fotografia planete mai intepartate, se vedeau din ce in ce mai multe stele.
Si peste poza pe care am postat-o, unde se vede clar ca fotografiind planeta Neptun, unde este putina lumina solara, se pot vedea stelele foarte clar, in timp ce la Venus, nimic.
Normal ca astronautii au vazut un cer negru. Lumina Soarelui batea direct in ei, si acoperea lumina stelelor. Daca nu ar fi fost Soarele acolo, stelele s-ar fi vazut. Exact acelasi lucru se intampla si cand nu mai vezi stele cand esti in oras. Cerul din New York este lipsit de stele pe timp de noapte.

Nu vad cum ar putea sa aiba legatura Soarele cu vizualizarea stelelor. Vrei sa spui ca lumina Soarelui este reflectata de ele? Asta nu e posibil, deoarece lumina Soarelui nu este destul de puternica, si stelele ar trebui sa fie... oglinzi? Nu prea are sens.

Si da, nu am zis ca viteza luminii are legatura cu masurarea distantelor. Dupa cum ai vazut si tu in acele doua articole, masurarea distantelor nu implica viteza luminii.

Dar implica varsta Universului. In a doua parte a articolului, zice de masurarea distantelor de pana la 20 de milioane de ani lumina. Ei, sa zicem ca gasesti o stea la 10 de milioane de ani lumina. Aici intervine viteza luminii. Cat timp i-a luat luminii emanate de acea stea sa ajunga la Pamant ca sa ne fie vizibila noua? Raspunsul este, prin definitia "anului-lumina", 10 milioane de ani.
Reply With Quote
  #36  
Vechi 10.12.2014, 20:15:32
AlbertX AlbertX is offline
Banned
 
Data înregistrării: 14.05.2014
Locație: Sibiu
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.066
Implicit

abaaaabbbb63, tu intelegi ca primii oameni care au fost pe luna, au spus ca era intuneric pe Luna si ca cerul era negru taciune, ce nu pricepi ? Era intuneric, adica pe intelesul tau, nu era Soare.

Nu mai bine te mai uiti si tu pe la televizor ? Probabil tu si cand o sa vezi acel reportaj o sa refuzi sa-l crezi ? Mint astia cu reportajele lor ? Repet, cosmonautii au spus ca era intuneric pe luna si ca cerul era negru, infricosator, ai priceput ?

Ca tu crezi altceva, e treaba ta ... probabil ca ai fost si pe Luna in visele tale.

Last edited by AlbertX; 10.12.2014 at 20:18:52.
Reply With Quote
  #37  
Vechi 10.12.2014, 20:21:21
abaaaabbbb63
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlbertX Vezi mesajul
abaaaabbbb63, tu intelegi ca primii oameni care au fost pe luna, au spus ca era intuneric pe Luna si ca cerul era negru taciune, ce nu pricepi ? Era intuneric, adica pe intelesul tau, nu era Soare.

Nu mai bine te mai uiti si tu pe la televizor ? Probabil tu si cand o sa vezi acel reportaj o sa refuzi sa-l crezi ? Mint astia cu reportajele lor ? Repet, cosmonautii au spus ca era intuneric pe luna si ca cerul era negru, infricosator, ai priceput ?
Nu au zis ca era intuneric. Cel mult ca cerul era lipsit de stele.

http://science.nasa.gov/media/medial.../earthrise.jpg

Aceasta este printre primele poze facute Pamantului din spatiu apropriat lunii, in misiunea Apolo 8. Dupa cum observi, luna este puternic luminata de Soare. Pe cer se pot vedea cateva stele, putine, de altfel, majoritatea fiind acoperite de lumina soarelui.
Reply With Quote
  #38  
Vechi 10.12.2014, 20:32:34
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Or fi fost nori.
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #39  
Vechi 10.12.2014, 20:35:16
AlbertX AlbertX is offline
Banned
 
Data înregistrării: 14.05.2014
Locație: Sibiu
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.066
Implicit

Citat:
În prealabil postat de abaaaabbbb63 Vezi mesajul
Nu au zis ca era intuneric. Cel mult ca cerul era lipsit de stele.
abaaaabbbb63, nu ai vazut filmul dar stii ce au spus cosmonautii, vai cat esti de penibil.

Daca ai fi avut cunostiinte minimale de optica, te-am suspectat de multe ori ca nu ai terminat liceul, ai fi stiut ca cerul perfect negru il poti vedea doar in absenta Soarelui. In prezenta Soarelui poti sa vezi cerul in orice nuanta de culoare, in functie de cum este atmosfera, dar niciodata total negru.

Dar cum pe Luna nu exista atmosfera ... iar marturia cosmonautilor este clara, pe Luna era intuneric si cerul era total negru, infricosator ... este clar.

abaaaabbbb63, am inteles cu totii ca tu crezi ca universul este infinit, necreat si rezultatul unui accident chimic, nu trebuie sa ne mai demonstrezi nimic, te credem pe cuvant

Last edited by AlbertX; 10.12.2014 at 20:37:52.
Reply With Quote
  #40  
Vechi 10.12.2014, 20:37:11
abaaaabbbb63
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlbertX Vezi mesajul
abaaaabbbb63, nu ai vazut filmul dar stii ce au spus cosmonautii, vai cat esti de penibil.

Daca ai fi avut cunostiinte minimale de optica, te-am suspectat de multe ori ca nu ai terminat liceul, ai fi stiut ca cerul perfect negru il poti vedea doar in absenta Soarelui. In prezenta Soarelui poti sa vezi cerul in orice nuanta de culoare, in functie de cum este atmosfera, dar niciodata total negru.

Dar cum pe Luna nu exista atmosfera ... iar marturia cosmonautilor este clara, pe Luna era intuneric si cerul era total negru, infricosator ... este clar.
Nu ai deschis linkul de mai sus, nu?

Din pacate nu pot posta direct poza, din cauza rezolutiei mari.

Poti sa-mi furnizezi un link catre acel filmulet de care vorbesti?
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare