Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Dogmatica
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #51  
Vechi 22.01.2015, 22:35:09
tot-Laurentiu's Avatar
tot-Laurentiu tot-Laurentiu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.11.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 553
Implicit

Citat:
În prealabil postat de florin.oltean75 Vezi mesajul
Pana acum nu am mai citit asemenea neadevaruri despre budism.

O asemenea strambatate in judecata.

Ma rog, la nivelul anilor '40 cine stie ce texte circulau despre budism.

Asa ca se pot acorda circumstante atenuante autorului.

Insa proliferarea lor, folosirea ca referinte de incredere, in zilele noastre, dupa dezvaluirea scripturilor originale - este fie comoditate in a cunoaste cu adevarat aceasta religie, fie rea intentie.
Parintele Ilarion Felea a fost un teolog foarte bine documentat și te asigur că știa foarte bine ce spune.
Ceea ce propovăduiești tu, este budismul adaptat pentru occidentali - un kitsch. Acela este budismul original si il intalnesti doar în țările și regiunile cu o veche tradiție budistă. acolo unde acesta s-a conservat cel mai bine, cum ar fi Sri Lanka sau Tibet. Deci, dacă nu vă place adevărata față a budismului, atunci nu vă mai lăudați cu marea lui vechime "milenară".

Aici se discută un cu totul alt subiect, așadar, nu tansforma și acest topic într-unul despre budism! Ai destul loc pe aria "Alte Religii"!

Last edited by tot-Laurentiu; 22.01.2015 at 22:39:27.
Reply With Quote
  #52  
Vechi 22.01.2015, 22:35:29
AlbertX AlbertX is offline
Banned
 
Data înregistrării: 14.05.2014
Locație: Sibiu
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.066
Implicit

Citat:
În prealabil postat de florin.oltean75 Vezi mesajul
Pana acum nu am mai citit asemenea neadevaruri despre budism. O asemenea strambatate in judecata.
Ma rog, la nivelul anilor '40 cine stie ce texte circulau despre budism.
Asa ca se pot acorda circumstante atenuante autorului.
florin.oltean75, este evident ca credinta in budism ti-a fost greu incercata de catre Preotul Ilarion V. Felea. Ar fi fost frumos din partea ta, ca inainte sa te apuci sa scrii acel comentariu nepotrivit, sa vezi si tu cine a fost cel care a indraznit sa scrie de rau despre budism.

Am extras din http://adevarul.ro/locale/arad/ilari...15c/index.html

Preotul Ilarion V. Felea - martirul si mărturisitorul lui Hristos ( +18 septembrie 1961, Aiud)

Ilarion V. Felea, preotul care a fost condamnat la 20 de ani de temnită grea pentru că s-a împotrivit comunismului

Părintele Ilarion Felea se numără printre cei care au suferit în perioada comunistă ca să-si apere credinta si religia. El a fost un propovăduitor al Evangheliei foarte apreciat, atât de popor cât si de intelectualitate, la jumătatea secolului trecut. Profesor la Academia Teologică din Arad, părintele a scris multe lucrări teologice, cea mai importantă fiind Spre Tabor, lucrare pe care părintele Justin Pârvu o consideră cea mai bună operă a Ortodoxiei românesti de până acum.

La 20 decembrie 1932, si-a luat licenta la Facultatea de Teologie din Bucuresti, cu subiectul "Mântuirea după conceptia ortodoxă, catolică, protestantă si sectantă", iar la 30 octombrie 1939, doctoratul în Teologie cu valoroasa teză "Pocăinta, studiu de documentare teologică si psihologică", publicată în "Seria Teologică".

La 1 octombrie 1938, a fost numit profesor la Catedra de dogmatică si apologetică de la Academia Teologică din Arad, unde a predat până în 1948, detinând un anumit timp si functia de Rector. A predat cu competentă si aleasă dăruire, studentilor din anul III si IV, Teologia dogmatică, Teologia morală, Ascetica si mistica si Omiletica practică.

_________

florin.oltean75, daca ai realizat ce prostii ai afirmat e bine, daca nu, asta e,... ca de unde nu e nici Dumnezeu nu cere.

Last edited by AlbertX; 22.01.2015 at 22:42:25.
Reply With Quote
  #53  
Vechi 22.01.2015, 22:50:28
abaaaabbbb63
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlbertX Vezi mesajul
Ilarion V. Felea, preotul care a fost condamnat la 20 de ani de temnită grea pentru că s-a împotrivit comunismului

florin.oltean75, daca ai realizat ce prostii ai afirmat e bine, daca nu, asta e,... ca de unde nu e nici Dumnezeu nu cere.
Faptul ca a facut lucruri admirabile in viata lui nu inseamna ca tot ce a spus despre budism este corect. Toata lumea greseste.
Reply With Quote
  #54  
Vechi 22.01.2015, 22:54:44
AlbertX AlbertX is offline
Banned
 
Data înregistrării: 14.05.2014
Locație: Sibiu
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.066
Implicit

Citat:
În prealabil postat de abaaaabbbb63 Vezi mesajul
Faptul ca a facut lucruri admirabile in viata lui nu inseamna ca tot ce a spus despre budism este corect. Toata lumea greseste.
abaaaabbbb63, de cate ori iti mai vine sa spui cate o prostie, ia o pauza, trage un pic de aer curat in piept, oxigeneaza-ti creierul, bea un ceai, mananca o ciocolata, si da-ti cu ceva despre mana. Daca aveai ghinionul sa stai langa mine si sa afirmi asa ceva , iti garantez ca ai fi regretat imediat cele afirmate ... Prostia sau slaba judecata nu scuza lipsa de bun simt, intelegi ?
Daca dupa mintea ta bolnava de ateu ai impresia ca vei mai face multi purici pe acest forum, te asigur ca te inseli ...

Last edited by AlbertX; 22.01.2015 at 22:57:48.
Reply With Quote
  #55  
Vechi 22.01.2015, 22:57:52
Pelerin spre Rasarit
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlbertX Vezi mesajul
Daca aveai ghinionul sa stai langa mine si sa afirmi asa ceva , iti garantez ca ai fi regretat imediat cele afirmate ...
Il pocneai, il puneai pe coji de nuca sau il trageai de urechi? :)
Reply With Quote
  #56  
Vechi 22.01.2015, 22:58:23
AlbertX AlbertX is offline
Banned
 
Data înregistrării: 14.05.2014
Locație: Sibiu
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.066
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Pelerin spre Rasarit Vezi mesajul
Il pocneai, il puneai pe coji de nuca sau il trageai de urechi? :)
Doar atat ? :) Foloseam puterea cuvantului, desigur ... si te asigur ca am un cuvant destul de greu ...

Last edited by AlbertX; 22.01.2015 at 23:00:33.
Reply With Quote
  #57  
Vechi 22.01.2015, 23:01:29
florin.oltean75's Avatar
florin.oltean75 florin.oltean75 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.933
Implicit

Citat:
florin.oltean75, este evident ca credinta in budism ti-a fost greu incercata de catre Preotul Ilarion V. Felea. Ar fi fost frumos din partea ta, ca inainte sa te apuci sa scrii acel comentariu nepotrivit, sa vezi si tu cine a fost cel care a indraznit sa scrie de rau despre budism.

Am extras din http://adevarul.ro/locale/arad/ilari...15c/index.html

Preotul Ilarion V. Felea - martirul si mărturisitorul lui Hristos ( +18 septembrie 1961, Aiud)

Ilarion V. Felea, preotul care a fost condamnat la 20 de ani de temnită grea pentru că s-a împotrivit comunismului

Părintele Ilarion Felea se numără printre cei care au suferit în perioada comunistă ca să-si apere credinta si religia. El a fost un propovăduitor al Evangheliei foarte apreciat, atât de popor cât si de intelectualitate, la jumătatea secolului trecut. Profesor la Academia Teologică din Arad, părintele a scris multe lucrări teologice, cea mai importantă fiind Spre Tabor, lucrare pe care părintele Justin Pârvu o consideră cea mai bună operă a Ortodoxiei românesti de până acum.

La 20 decembrie 1932, si-a luat licenta la Facultatea de Teologie din Bucuresti, cu subiectul "Mântuirea după conceptia ortodoxă, catolică, protestantă si sectantă", iar la 30 octombrie 1939, doctoratul în Teologie cu valoroasa teză "Pocăinta, studiu de documentare teologică si psihologică", publicată în "Seria Teologică".

La 1 octombrie 1938, a fost numit profesor la Catedra de dogmatică si apologetică de la Academia Teologică din Arad, unde a predat până în 1948, detinând un anumit timp si functia de Rector. A predat cu competentă si aleasă dăruire, studentilor din anul III si IV, Teologia dogmatică, Teologia morală, Ascetica si mistica si Omiletica practică.



Tot respectul pentru Preotul Ilarion V. Felea in primul rand ca om.

Insa, afirmatii de genul "budismul este pesimist", "budismul cauta sa nimiceasca existenta..."ma fac sa ma indoiesc de faptul ca a cunoscut budismul.

Poate doar a dorit sa combata aceasta religie, sa o puna, evident, intr-o lumina nefavorabila.

Cine ar alege "nimicirea existentei" sau "pesimismul"?
Si cine ar alege "Viata"?

Fiecare este liber sa creada ce doreste. Sa aleaga cum percepe alte credinte. Evident si impotriva budismului.

Mi-am expus un punct de vedere, referitor la adevarul din spatele unor afirmatii.

Nu am desconsiderat o persoana.


__________________

Reply With Quote
  #58  
Vechi 22.01.2015, 23:03:06
Pelerin spre Rasarit
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlbertX Vezi mesajul
Doar atat ? :) Foloseam puterea cuvantului, desigur ... si te asigur ca am un cuvant asa de greu ...
Imi faceam griji pt saracu aaab, a fost la un pas sa fie ciufulit datorita unei opinii a unui teolog- martir (despre care nu stie nimic) referitoare la budhism (despre care stie si mai putine). Sancta Simplicitas :)
Reply With Quote
  #59  
Vechi 22.01.2015, 23:10:26
Wryetui's Avatar
Wryetui Wryetui is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.12.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 208
Implicit

Citat:
În prealabil postat de florin.oltean75 Vezi mesajul
[/b]Tot respectul pentru Preotul Ilarion V. Felea in primul rand ca om.

Insa, afirmatii de genul "budismul este pesimist", "budismul cauta sa nimiceasca existenta..."ma fac sa ma indoiesc de faptul ca a cunoscut budismul.

Poate doar a dorit sa combata aceasta religie, sa o puna, evident, intr-o lumina nefavorabila.

Cine ar alege "nimicirea existentei" sau "pesimismul"?
Si cine ar alege "Viata"?

Fiecare este liber sa creada ce doreste. Sa aleaga cum percepe alte credinte. Evident si impotriva budismului.

Mi-am expus un punct de vedere, referitor la adevarul din spatele unor afirmatii.

Nu am desconsiderat o persoana.

In ignoranta mea, cate stiu eu despre Budism este ca este FOARTE diferit de cel pe care il avem aici. La fel cum Martorii lui Iehova difera de Biserica Ortodoxa intr-un mod de proportii galactice, asa si Budismul occidental difera de Budismul adevarat, neschimbat din Sri Lanka, Nepal, Tibet, etc... Budismul, din cate stiu, considera inexistenta binelui si al raului, toate sunt lucruri facute de mintea omeneasca si atat dragostea cat si supararea sunt suferinte si trebuie sa ne detasam de ele pentru a atinge adevarata desavarsire.
Reply With Quote
  #60  
Vechi 22.01.2015, 23:19:52
abaaaabbbb63
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlbertX Vezi mesajul
Doar atat ? :) Foloseam puterea cuvantului, desigur ... si te asigur ca am un cuvant destul de greu ...
Pot sa te intreb ce din ce am spus eu este asa de gresit incat ar fi meritat un tratament verbal aspru?
Reply With Quote
Răspunde