Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Intrebari utilizatori
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 12.07.2011, 14:11:49
N.Priceputu
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de zaharia_2009 Vezi mesajul
A cere moartea fara a gindi in acel moment ce presupune acea moarte , ce chinuri grozave si indelungate care te storc de putere , care te omoara psihologic in suferinta si care ca nu se mai termina odata ba chiar amplificindu-se de la o zi la alta , presupune numai mindria de a te crede in stare sa poti sta inaintea Domnului cu tarie fara a-i cere indurarea si milostivirea ci din contra, a te incerca cu ce este mai greu .(Ia incearca-ma Tu sa vad , eu rezist ?)
Frate Zaharia, sper să nu te superi că intervin în discuție, însă cred că skicolour nu din mândrie a cerut boala surorii ei, ci din dragoste. Cred că iubirea pentru sora ei a depășit teama de moartea proprie. Și cred că acesta e un lucru foarte plăcut lui Dumnezeu, căci El a spus: „Mai mare dragoste ca aceasta nimeni nu are, ca cineva să-și pună viața pentru prietenii săi”

Nu e același lucru cu sfinții care s-au rugat să primească o boală pentru sporirea nevoințelor.

Eu văd aici spirit de jertfă; și încă în cel mai înalt grad.

Last edited by N.Priceputu; 12.07.2011 at 14:19:15.
Reply With Quote
  #22  
Vechi 12.07.2011, 14:38:00
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Dragostea este dusmanul adevarului, la dl. Zaharia :)
Reply With Quote
  #23  
Vechi 13.07.2011, 02:37:54
tabitha's Avatar
tabitha tabitha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.04.2011
Locație: usa
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.955
Implicit

Citat:
În prealabil postat de N.Priceputu Vezi mesajul
Nu e același lucru cu sfinții care s-au rugat să primească o boală pentru sporirea nevoințelor.
.
Am citit undeva despre un batran sporit (nu mai tin minte numele) care a cerut boala cancerului, ca sa "sporeasca in nevointe", asa cum zici. Insa cand a vazut cat de grea este, cata durere si suferinta, i-a parut rau de gandul sau.

Mai bine sa nu cerem o cruce pe care nu stim daca o putem duce, iar moartea, niciodata.
"Nu stiti ce cereti", asa le-a spus Hristos Domnul celor 2 fii ai lui Zevedeu, cand i-au cerut sa stea de-a dreapta si de-a stanga Lui.
Reply With Quote
  #24  
Vechi 13.07.2011, 07:30:44
skicolour skicolour is offline
Member
 
Data înregistrării: 11.01.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 56
Implicit

Oricine ar fi fost in locul meu ar fi facut la fel, cred. Propria mea sora era in suferinta si pericol de moarte. As cere acelasi lucru, fara nici o urma de regret!
Reply With Quote
  #25  
Vechi 13.07.2011, 07:50:38
tabitha's Avatar
tabitha tabitha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.04.2011
Locație: usa
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.955
Implicit

Nu sunt eu teoloaga precum altii aici pe forum, dar cred ca din inconstienta (pe care o confunzi cu puterea de sacrificiu) il ispitesti pe Dumnezeu. De ce crezi tu ca pentru a se vindeca sora ta este nevoie sa te imbolnavesti tu? Asa de putina nadejede iti pui tu in puterea Lui vindecatoare, si in mila lui Dumnezeu ? Ziceai ca tu il ai pe Domnul alaturi. Cum adica, ce fel de credinta crestineasca este aceasta ? De ce nu te rogi (sau nu te-ai rugat) pur si simplu pentru vindecarea surorii tale, fara sa ceri ceea ce nu stii. Dumnezeu stie mai bine ceea ce ne trebuie la fiecare, cu siguranta nu are nevoie de "indicatii pretioase" din partea noastra. De aceea eu cred ca mai intelept este sa ne rugam sa putem implini ceea ce ne da in viata aceasta, fara sa ne punem dorinte (mai mult sau mai putin constiente) care cine stie, unele, Doamne fereste, s-ar putea sa se indeplineasca ! si sa nu ne fie bine deloc, adica sa avem mult de patimit pana sa gasim indreptare. Dumnezeu sa-ti ajute, nu dupa voia ta, ci dupa voia Lui.
Reply With Quote
  #26  
Vechi 13.07.2011, 08:58:35
skicolour skicolour is offline
Member
 
Data înregistrării: 11.01.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 56
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mirela.t Vezi mesajul
De ce crezi tu ca pentru a se vindeca sora ta este nevoie sa te imbolnavesti tu? Asa de putina nadejede iti pui tu in puterea Lui vindecatoare, si in mila lui Dumnezeu ?
Cred ca ai dreptate, am gresit! Asa este, mila Domnului e mare si nu ar fi cerut niciodata ceva la schimb.

Last edited by skicolour; 13.07.2011 at 09:07:26.
Reply With Quote
  #27  
Vechi 13.07.2011, 11:36:05
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Nu va mai luati de biata fata, eu cred ca a spus-o din dragoste jertfelnica, n-a stat sa faca calcule teologice si nici nu cred ca prea stie cu ce se maninca boala asta.

Si nici nu cred ca a gresit asa mult, stie Domnul ce sa dea din ceea ce cerem.
Reply With Quote
  #28  
Vechi 13.07.2011, 12:58:18
anita anita is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.734
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Nu va mai luati de biata fata, eu cred ca a spus-o din dragoste jertfelnica, n-a stat sa faca calcule teologice si nici nu cred ca prea stie cu ce se maninca boala asta.

Si nici nu cred ca a gresit asa mult, stie Domnul ce sa dea din ceea ce cerem.
Mare minune daca Domnul ne-ar asculta in toate cele.
Nu suntem noi atat de vrednici sa ne dea ce vrem ,pe pustnici ii asculta pentru ca le indeplineste cererile pentru mantuire.
Nu vad cu ce a gresit ,ai dreptate.
Apoi e posibil sa nu fie ceva grav ,dar trebuie mers la medic .
Reply With Quote
  #29  
Vechi 13.07.2011, 13:31:31
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Ii putem ajuta pe altii sa isi poarte crucea, dar nu o putem purta pe toata in locul lor, numai Hristos face asta.
Sa ne dea Domnul cele de folos, nu cele pe care le dorim noi!
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #30  
Vechi 13.07.2011, 14:42:01
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anita Vezi mesajul
Mare minune daca Domnul ne-ar asculta in toate cele.
Nu suntem noi atat de vrednici sa ne dea ce vrem ,pe pustnici ii asculta pentru ca le indeplineste cererile pentru mantuire.
Nu vad cu ce a gresit ,ai dreptate.
Apoi e posibil sa nu fie ceva grav ,dar trebuie mers la medic .
Pai daca ne-ar da tot ce cerem dupa mintea noastra, ar fi vai de picioare ca unde nu e cap.. :)
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
O intrebare pentru teologi sau pentru cei care cunosc Delirul Generalitati 7 21.02.2010 19:51:02
in Franta se cauta, pentru mediul rural, medici generalisti romani LapetiteMoc Stiri, actualitati, anunturi 0 26.07.2009 18:43:43
Fete arestate la Chișinău, dezbrăcate și puse să facă flotări patinina34 Stiri, actualitati, anunturi 10 23.04.2009 22:35:00
Despre prieteniile baieti - fete (barbati - femei) BogdanF Generalitati 13 12.08.2008 07:22:00
fete si baieti viviana Generalitati 59 26.11.2007 19:36:37