Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 30.12.2011, 09:49:32
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Theodor_de_Mopsuestia Vezi mesajul
Nici macar din penibila "pasiune" pentru propovaduirea (??) violenta a dogmei de la Calcedon, si pocnitul subsecvent cu cadelnita in teasta "ereticului", n-a mai ramas mare lucru.
Ca să nu mai zic că nici măcar "Sfânta" (??) inchiziție nu mai e ce-a fost!
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #12  
Vechi 30.12.2011, 10:13:28
catamari catamari is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 22.11.2011
Locație: Resita
Religia: Ortodox
Mesaje: 3
Trimite un mesaj prin MSN pentru catamari Trimite un mesaj prin Yahoo pentru catamari Send a message via Skype™ to catamari
Implicit Si la ce ne foloseste ca stim ? ...

Un preot spunea intr-o predica intr-o biserica ortodoxa:"... si la ce ne foloste ca stim ...".

Am inteles de mult ca nu trebuie sa traim in ignoranta dar sa bagam in seama toate stirile de scandal mi se pare chiar o nebunie, la ce ne foloseste? Toate exemplele negative, parerea mea, sunt pentru rating, voturi, likes, si asa mai departe.

Oameni intoarceti privirea catre lumina, lucruri bune, sa facem ceva. Uneori ma gandeam ca cei mai rai oameni de pe lume sunt oamenii buni care nu fac nimic. Si sunt convins ca ei reprezinta majoritatea pe pamant, nu cei rai.

Chiar ma gandesc cine ne mai poate invata sa ne iubim aproapele, sa ne uitam unii la altii, sa ne ajutam cumva. Sa nu mai dam vina pe conducatori sau chiar pe Dumnezeu.

Poate mai vorbim. Oricum, oameni buni, mutati telecomanda, mouse-ul, orice.. spre lucruri care ne invata sa fim mai buni.

Catalin
Reply With Quote
  #13  
Vechi 30.12.2011, 10:28:34
guardian knight's Avatar
guardian knight guardian knight is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.02.2011
Locație: Cluj-Napoca
Mesaje: 897
Implicit parere !

...noi nu trebuie sa ne luam dupa slabiciunile omenesti ,chiar daca e foarte grav acest fapt, sau fenomen,in acel loc sfant si binecuvantat !
Se pare ca amagitorul isi face treaba manipuland slabiciunile omenesti, si in acel loc !
Reply With Quote
  #14  
Vechi 30.12.2011, 18:02:16
laurastifter laurastifter is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2008
Locație: România
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.357
Implicit

"Cei care se pretind slujitorii lui Hristos și se urăsc, ori defaimă unii pe alții sunt niște mincinoși nerușinați." (N. Steinhardt, Dăruind vei dobândi).
Credința autentică n-are nicio legătură cu extremismul unora sau, cum ar spune colegul Theodor, cu "cafteala hristologică" de la sinodul tâlhăresc (449), în cadrul căruia patriarhul Flavian al Constantinopolului a fost omorât în bătaie.
Credința se mărturisește cu pace și iubire, cu sfințenie și respectarea libertății celor de alte confesiuni și religii.
Oricum... Hristos S-a născut pentru noi toți... și pentru noi toți, Îngerii au cântat în acea noapte sfântă: "Slavă întru cei de sus lui Dumnezeu și pe pământ pace, întru oameni bună voire".

Pax vobiscum! :)
__________________
"Duh este Dumnezeu și unde este Duhul Domnului, acolo este libertate." (II Cor3, 17)
"Pentru Tine trăiesc, vorbesc și cânt!" (Sf. Grigorie Teologul)
"Dați-mi-L pe Hristos și aruncați-mă în iad!"
"Acesta este unul dintre motivele pentru care eu cred în creștinism: e o religie pe care n-ai fi putut-o născoci." (C. S. Lewis)
Câteva gânduri scrise de mine:
http://www.ortodoxiatinerilor.ro/iis...-duhovniceasca
Reply With Quote
  #15  
Vechi 30.12.2011, 19:54:00
OmuBun
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de horatiu.miron Vezi mesajul
Bataie in toata regula intre preoti si calugari armeni si ortodocsi in Biserica Nasterii Domnului din Palestina:

http://www.youtube.com/watch?v=VWIhEkhOtrU

Parca am mai auzit si in anii trecuti de ceva similar, doar ca nu mai stiu daca era de Inviere sau de Craciun.
Ia seama, dragul meu, si nu te mira cand lumea te va vana si te vei vedea privit si hulit (pe drept sau nu, nu mai conteaza), aratat cu degetul si vorbit pe la colturi. Cine seamana vant, culege furtuna!
Reply With Quote
  #16  
Vechi 30.12.2011, 23:59:24
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de DragosP Vezi mesajul
Ca să nu mai zic că nici măcar "Sfânta" (??) inchiziție nu mai e ce-a fost!
Deocamdată, eu nu am văzut deloc Sfânta Inchiziție practicând sportul cu cădelnița în capul aproapelui. Ce am văzut acolo, și văd deja an după an, este "sfânta" cafteală cerulariano-monofizită. A cui e vina ? Ce mai contează ? Musulmanii și evreii care văd asta și au aceeași tendință globalizatoare ca și dv credeți că spun altceva decât "sunt nebuni acești creștini !" ? Și, din păcate, nu nebuni pentru Cristos...
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com

Last edited by Mihnea Dragomir; 31.12.2011 at 00:06:03.
Reply With Quote
  #17  
Vechi 31.12.2011, 00:21:06
laurastifter laurastifter is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2008
Locație: România
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.357
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Deocamdată, eu nu am văzut deloc Sfânta Inchiziție practicând sportul cu cădelnița în capul aproapelui. Ce am văzut acolo, și văd deja an după an, este "sfânta" cafteală cerulariano-monofizită. A cui e vina ? Ce mai contează ? Musulmanii și evreii care văd asta și au aceeași tendință globalizatoare ca și dv credeți că spun altceva decât "sunt nebuni acești creștini !" ? Și, din păcate, nu nebuni pentru Cristos...
Da, chiar am văzut o știre (nu mai rețin în ce ziar) în care se menționa faptul că, pentru a-i despărți pe "prea cuvioșii" bătăuși, a fost necesară intervenția forțelor de ordine... palestiniene.
"Vai acelora, din pricina cărora numele lui Dumnezeu este hulit între neamuri!"
Dumnezeu să ne ierte și să ne lumineze pe toți!

P. S. Există, din fericire, o mulțime de părinți duhovnicești plini de harul lui Dumnezeu, cu o admirabilă credință și dragoste de Hristos. În acest sens, îl am în minte pe părintele Nicolae Tănase... dar mai există mulți alți părinți ai noștri (pe unii dintre ei chiar m-a învrednicit Dumnezeu să-i cunosc personal), care-I slujesc lui Dumnezeu cu dragoste și râvnă duhovnicească, mărturisind credința prin viața și predicile lor. Domnul să-i ajute să rămână așa, pentru a ne putea călăuzi și pe noi pe drumul mântuirii!
__________________
"Duh este Dumnezeu și unde este Duhul Domnului, acolo este libertate." (II Cor3, 17)
"Pentru Tine trăiesc, vorbesc și cânt!" (Sf. Grigorie Teologul)
"Dați-mi-L pe Hristos și aruncați-mă în iad!"
"Acesta este unul dintre motivele pentru care eu cred în creștinism: e o religie pe care n-ai fi putut-o născoci." (C. S. Lewis)
Câteva gânduri scrise de mine:
http://www.ortodoxiatinerilor.ro/iis...-duhovniceasca
Reply With Quote
  #18  
Vechi 28.04.2023, 22:07:53
George R. George R. is offline
Member
 
Data înregistrării: 26.11.2012
Mesaje: 32
Implicit

Citat:
În prealabil postat de VladCat Vezi mesajul
Pentru cine înțelege ortodoxia știrile astea penibile cu care te promovezi pe aici, nici nu au cea mai mică relevanță spirituală în ceea ce privește Biserica, nici nu te fac să arăți mai bine în vre-un fel. Pe cei care nu înțeleg încă, s-ar putea să îi tulburi într-un fel sau altul, dar dacă au căutare sinceră tot răul va fi spre bine. În concluzie, de peste un an jumate, și tu rămâi pe dinafară, și drumul altora ești gata să îl arunci la gunoi pentru a demonstra numai tu știi ce...Nu, nu cred că e frumos așa.
iar cele scrise de tine ne arata ca probabil esti un fost repetent, vai de mama ta de agramat!
Reply With Quote
  #19  
Vechi 28.04.2023, 22:09:45
George R. George R. is offline
Member
 
Data înregistrării: 26.11.2012
Mesaje: 32
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Theodor_de_Mopsuestia Vezi mesajul
Exact! Ati pus punctul pe i, domnule Miron. Atitudini de felul asta vadesc inferioritatea. Nu zic a cui sau a ce, ca ma aleg cu insulte si banare...
haideti ca o spun eu, caci ma doare-n patrafir daca ma baneaza: catolicii au fost de vina, mama lor de pisicheri imputiti filiocvari! :)))))))))))))))))))))
Reply With Quote
  #20  
Vechi 28.04.2023, 23:57:27
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.882
Implicit

Citat:
În prealabil postat de horatiu.miron Vezi mesajul
Bataie in toata regula intre preoti si calugari armeni si ortodocsi in Biserica Nasterii Domnului din Palestina:

http://www.youtube.com/watch?v=VWIhEkhOtrU

Parca am mai auzit si in anii trecuti de ceva similar, doar ca nu mai stiu daca era de Inviere sau de Craciun.
Au fost mai multe lupte în Israel, lupta între Armeni copți și Sirieni, e posibil ca o parte să fi fost întărâtată să nu i se dea acces la lumina, văd în filmare cum niște forțe de ordine sting cu un spray lumânarea unuia.

https://www.youtube.com/watch?v=IBq5IH-pGvk

Preot armean dă o lovitură perversă unui ortodox la Sfântul Mormânt și fuge cu cădelnița în mână, faza e memorabilă și peste ani:

https://youtu.be/MTFCC7ZuK_8?t=70

Pe la finalul filmării cineva prăvălește un stativ uriaș de lumânare peste chelia unui agent de ordine parcă e o scenă din comediile franceze cu Louis de Funes.
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Ceva frumos VladCat Generalitati 62 23.09.2015 05:11:33
Un articol frumos andrei0890 Impartasania (Taina Euharistiei) 11 05.02.2014 23:52:02
N-ar fi frumos... culianul Sfinti Parinti (Patrologie) 3 26.10.2011 20:20:00
Ceva frumos gmariusg Generalitati 0 08.11.2010 21:32:20
Un film frumos ViermeSiNuOm Generalitati 0 07.08.2010 23:27:28