Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Intrebari utilizatori
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 25.03.2013, 05:57:32
madalyn86 madalyn86 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 25.03.2013
Mesaje: 1
Implicit au nevoie de ajutorul nostru o fetita extraordinara - Ramona Ionita si bunica ei

Doamne-ajuta!
Sper ca nu va deranjez prea tare aducandu-va la cunostinta despre o fetita minunata si bunica ei,care se afla intr-o situatie grea.Gasiti articolul aici: http://fundatiamereuaproape.ro/o-fet...-de-bunica-ei/
SPER CA O PUTETI AJUTA CATUSI DE PUTIN ! Macar prin distribuire pe facebook sau poate chiar si pe blogul dumneavoastra despre ea si bunica ei.

Acesta este un fragment dintr-un e-mail recent pe care mi l-a trimis o prietena de-a mea care a vorbit la telefon cu bunica Ramonei(pentru ca vrea sa-i trimita un colet si a trebuit s-o intrebe adresa): "Saraca femeie plangea, a spus ca Ramona e plecata la o cantina sa manance, dar ca la cina nu mai are ce sa-i dea de mancare, poti sa-ti imaginezi? A zis ca fetita strange cateii si pisicii abandonati, au vreo 3 caini si 4 pisici, si un catel orb, ca e foarte miloasa, ca ele stiu cum e sa nu ai ce manca... Mi-am amintit ca si eu cand eram de varsta ei as fi adus toti cateii acasa. Daca as putea as adopta-o pe Ramona, pe bune. Cred ca e extraordinara."
"poti sa-ti imaginezi? " - NU!!! REFUZ sa ma gandesc la asa ceva...

"Eu cum imi voi continua studiile, unde voi locui?Autoritatea tutelara i-a sugerat bunicii mele sa ma dea la o casa de copii, dar eu cu bunica mea suntem de nedespartit! Sunt sigura ca strigatul meu va fi auzit de oameni cu suflet mare si ca ne vor ajuta ca eu impreuna cu bunica si cu animalutele sa ramanem impreuna!
Va multumesc!
Dumnezeu sa va binecuvanteze!"
-----
" La sediul Fundatiei Mereu Aproape, telefonul suna de dimineata, pana seara. Daca nu este parintele unui copil bolnav, atunci, cu siguranta, este parintele unui copil pentru care felia de paine este o delicatesa.
Aflu ca Ramona, copilul acesta frumos si modest sufleteste, are o pasiune pentru matematica, pentru numere, chiar asa spune, cand o intrebi “- Matematica este pasiunea mea!”. Ii plac si celelate materii, iar cand incepe sa mi le insiruie, nu se mai opreste decat dupa ce a enumerat intreaga programa scolara.
Plange, cand isi vede bunica plangand, rade cand o vede razand. O priveste in ochi, o strange de mana, o mangaie cu o iubire care vindeca, care alina si care insufleteste. Da, iubirea ei de copil, o iubire dincolo de conditii, pentru fiinta aceasta destoinica si altruista care ii este bunica, o tine in viata pe aceasta din urma.
- Eu zic ca mai traiesc, n-as putea sa mor si sa o las singura pe Ramona. M-as lua la bataie cu moartea, pentru ea!
(…)
Am rugat-o pe Ramona, sa-mi scrie o scrisoare, sa o pun la dosar, completat cu copii dupa actele lor. Randurile ei m-au lasat fara cuvinte. Impartasesc cu voi emotia acestor ganduri, asternute cu grija, pe hartie dictando (in scan, copia scrisorii):
“Ma numesc Ionita Ramona si aceasta este povestea vietii mele alaturi de animalutele mele si, mai ales, de bunica mea.
De cand ma stiu, viata mea este alaturi de bunica mea si de cateva animalute, catel si pisoi abandonati pe care nu i-as parasi pentru nimic in lume, mutandu-ne dintr-o casa in alta, uneori, de doua, trei ori pe an. E dureros sa indragesti un loc pe care il consideri al tau, oamenii pe care i-ai vazut zi de zi in tot acest timp, ca apoi sa te smulgi din radacinile abia infiripate si sa o iei de la capat.
Sper din tot sufletul ca, dumneavoastra si colaboratorii dumneavoastra, pe care Dumnezeu i-a trimis pe pamant, sa stergeti lacrimile celor napastuiti, sper ca veti auzi strigatul meu disperat: ce voi face cand bunica mea va fi chemata la ceruri????
Am 11 ani si sunt eleva in clasa a V-a, la Scoala Generala nr. 26, cu clasele I-VIII.
Avem un venit de 230 RON pe luna. Locuim cu chirie la proprietari. De cand nu mai primim ajutorul de chirie, se va implini un an de zile, iar proprietarii ne avertizeaza ca ne vor da afara (n.n., luna aceasta expira acest ajutor, deci sunt cu plata la zi, cel putin, pana la sfarsitul lui martie). Si ei sunt o familie de oameni modesti care au o casa sau o casuta la fel ca si ei.
Eu cum imi voi continua studiile, unde voi locui? Autoritatea tutelara i-a sugerat bunicii mele sa ma dea la o casa de copii, dar eu cu bunica mea suntem de nedespartit! Sunt sigura ca strigatul meu va fi auzit de oameni cu suflet mare si ca ne vor ajuta ca eu impreuna cu bunica si cu animalutele sa ramanem impreuna!
Va multumesc!
Dumnezeu sa va binecuvanteze!"
Bunica Ioana Stoenica si nepoata ei, Ramona Ionita se bazeaza, cu credinta si recunostinta, pe sprijinul nostru. Rugaciunilor lor de a ramane impreuna, cel putin o lunga perioada de timp, isi pot gasi raspunsul in donatiile noastre: ca sunt carti, ca sunt bani, ca este un acoperis deasupra capului (mai ales!), ca sunt alimente, ca sunt 3 euro sau 6 euro, toate aceste daruri sunt fara pret pentru aceste doua fiinte curate sufleteste si daruite cu iubire si intelepciune."
Reply With Quote
  #2  
Vechi 25.03.2013, 09:27:21
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
fundatia spune:
25 aprilie 2012 la 7:45

Buna ziua,

Va dau nr. de telefon al doammnei Ioana: 0762.566.385.
Va sfatuiesc sa o sunati si sa vedeti exact unde ii puteti trimite ajutorul.

Va multumim frumos.
Se pare ca e aproape un an de zile de cand a fost expusa situatia, dar destul de probabil, inca au nevoie de ajutor.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
Răspunde