Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Intrebari utilizatori
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 11.02.2010, 17:25:03
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mariusica Vezi mesajul
Boxele sunt folositoare la exterior chiar si la o biserica inconjurata de blocuri?
Chiar daca acestea deranjeaza locatarii?
Si eu am o biserica intre blocuri si ma trezeste, efectiv, din somn, sunetul clopotelor. Inseamna ca e vremea sa ma scol sa plec si eu la liturghie...
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #12  
Vechi 11.02.2010, 17:39:54
Mariusica
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de glykys Vezi mesajul
Si eu am o biserica intre blocuri si ma trezeste, efectiv, din somn, sunetul clopotelor. Inseamna ca e vremea sa ma scol sa plec si eu la liturghie...
Scuza-ma dar gandesti egoist, un pic cam prea simplist, dar in primul rand vizezi doar in parte starea de fapt.
Ce te faci cu slujbele din timpul saptamanii?
Sau ce te faci cu preotii care, din diferite motive, isi incep, uneori, slujbele chiar si la 4 dimineata?
Sau ce faci cu oamenii care lucreaza de noapte si ajung acasa dimineata si vor sa se odihneasca?
Nu ma intelege gresit. Daca boxele exterioare ar fi folosite sa auda slujba doar credinciosii care stau in curtea bisericii ar fi perfect.
Dar eu stau la 300 de metri distanta de biserica si aud aproape perfect slujba de duminica dimineata, atat de tare este dat volumul difuzoarelor.
Imagineaza-ti ce e in casele celor care stau la 15-20 metri de biserica.
Reply With Quote
  #13  
Vechi 11.02.2010, 18:06:58
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mariusica Vezi mesajul
Scuza-ma dar gandesti egoist, un pic cam prea simplist, dar in primul rand vizezi doar in parte starea de fapt.
Ce te faci cu slujbele din timpul saptamanii?
Sau ce te faci cu preotii care, din diferite motive, isi incep, uneori, slujbele chiar si la 4 dimineata?
Sau ce faci cu oamenii care lucreaza de noapte si ajung acasa dimineata si vor sa se odihneasca?
Nu ma intelege gresit. Daca boxele exterioare ar fi folosite sa auda slujba doar credinciosii care stau in curtea bisericii ar fi perfect.
Dar eu stau la 300 de metri distanta de biserica si aud aproape perfect slujba de duminica dimineata, atat de tare este dat volumul difuzoarelor.
Imagineaza-ti ce e in casele celor care stau la 15-20 metri de biserica.
Hm, eu una nu cred ca exista biserici cu boxe exterioare care sa aiba program de la 4 dimineata. Dar, intr-adevar, toate aceste date ale problemei nu doar ca i-ar pune pe ganduri pe eventualii locatari, ci i-ar si determina sa actioneze. Si atunci nu am mai avea despre ce vorbi aici pe forum noi, cei care avem atat de tare grija altora. Trebuie in toate dreapta socoteala si cumpatare, fireste. Iertare!
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #14  
Vechi 11.02.2010, 18:20:55
Mariusica
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Eu vorbesc de un fapt real, intamplat la biserica din coltul strazii unde locuiesc eu.
Era spre sfarsitul utreniei, cand a intrat un tip foarte nervos care a inceput sa tipe in biserica.
Nu era beat, era doar foarte furios.
La aceasta biserica ca la cele 4 posturi mari de peste an sa se savarseasca 40 de liturghii (sarindar). Este un lucru foarte bun pe care putini preoti de mir il fac.

Aceasta biserica a fost construita foarte aproape de un bloc.
Imaginativa ca tipul lucra de noapte de cateva zile, ajungea acasa pe la 8 si voia, normal, sa se odihneasca.
Dar nu putea pentru ca difuzoarele sunt date foarte tare.
Ei bine la un moment dat nu a mai rezistat si a intrat in biserica injurand si dracuind, urland la preoti si la cantareti.
O fi intrat satana in el, poate au spus unii prezenti. Nu stiu asta.
Ce stiu e ca bietul om avea dreptate. Nu procedase corect, dar avea dreptate.
Reply With Quote
  #15  
Vechi 12.02.2010, 14:02:10
elionora elionora is offline
 
Data înregistrării: 02.06.2009
Mesaje: 1
Implicit Ref. la parintele purtator de microfon

Minunata remarca! Pe 6 februarie 2010 m-am aflat la slujba de pomenire intitulata Mosii de iarna, in Parohia din Sapunari comuna Lehliu, judetul Calarasi unde am fost neplacut impresionata vazand pe preot slujind la microfon am avut senzatia penibila ca si cand si-a facut aparitia Bodo de la Proconsul ! Consider ca Patriarhia ar trebui sa se implice in acest domeniu ! Ma intreb oare: \"Ce spun Sfintii Ierarhi Vasile cel Mare, Grigorie Cuvantatorul de Dumnezeu si Ioan Gura de Aur\" privind salbaticia existenta in Sfintele noastre Biserici ! Sper ca bunul Dumnezeu sa lumineze mintea parintelui Daniel si sa puna carja pe ei ! Amin.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Parintele duhovnic CelMandru Generalitati 6 19.04.2011 23:22:39
parintele iustin si parintele proclu cosmin95 Generalitati 48 01.03.2010 18:25:58
Parintele Parintele Iustin Parvu ClauCioc1969 Intrebari utilizatori 2 10.02.2010 15:10:10
Parintele Arsenie Papacioc despre parintele Justin: “ARE DREPTATE!” tot-Laurentiu Stiri, actualitati, anunturi 3 20.01.2009 05:57:26
Parintele Ilie Cleopa catre Parintele Arsenie Boca Laurentiu Mari Duhovnici si predicile lor 0 04.02.2007 16:57:47