Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 07.03.2013, 00:11:17
cezar_ioan cezar_ioan is offline
Banned
 
Data înregistrării: 17.11.2012
Locație: Benidorm, Hotel Bali
Mesaje: 1.946
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ellami Vezi mesajul
noi luam mancare pentru casa, nu ca sa fie aruncata...
Nu asta înseamnă să dai de pomană, suflete!....

Poate că bunica vrea să vă sugereze ceva... Poate că Domnul Însuși vă spune ceva prin bunica...

E bunica ta?
Sângele ei scaldă inima ta?
Carnea ta e din carnea ei?..................................

Ai, mai bine, grijă de ea.
Și de voi.
Reply With Quote
  #12  
Vechi 07.03.2013, 01:08:08
ellami ellami is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 24.01.2013
Mesaje: 24
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Miha-anca Vezi mesajul
ellami, roaga-te la Maica Domnului sa te ajute si sa te lumineze, ca sa nu mai disperi. Si abia dupa aceea, roaga-te si pentru bunica ta.
Dar nu am inteles cui vinde aghiazma? Aghiazma e gratis la orice biserica. Cine cumpara ceva, ce e gratis?!?
Mie toata isoria aceasta mi se pare trasa de par. Iarta-ma, dar asa vad eu.

deci mamaia se duce la biserica si umple sticlele cu aighiasma iar apoi se duce la prietenele ei, care nu ies din casa si ea zice " ca v-am pus un bilet la biserica, v-am adus aghiasma, anafura va costa 10 lei!.. "
Reply With Quote
  #13  
Vechi 07.03.2013, 01:15:00
ellami ellami is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 24.01.2013
Mesaje: 24
Implicit

Citat:
În prealabil postat de aanrra Vezi mesajul
Alta problema cu bunica mea este ca scrie pe la biserici ca nu are ce manca in timp ce frigiderul si camara sunt pline. a mintit si un preot ca tatal meu o batea si ia dat parintele 4 milioane si a venit si acasa sa-l dojeneasca pe tata.
Daca este real ceea ce scrii,daca...de ce nu mergeti,tu si mama ta la biserica pe care o frecventeaza bunica si sa vorbiti cu preotul respectiv?In inceputul postarii spui ca nu aveti de mancare din cauza bunicii iar mai jos ,,frigiderul si camara sunt pline,,....pana la urma cum este??
,,Nu a fost niciodata un copil bun,nevasta,mama,bunica,,...cum vine asta???
pai cand e plin ia sa duca de pomana.
este logic, cand luam banii, luam de ale gurii, dar apoi ele dispar

daca am merge la preotul respectiv si am spune adevarul, bunica nici cu Iisus langa ea nu ar mai avea voie sa intre in biserica.
Reply With Quote
  #14  
Vechi 07.03.2013, 01:23:16
Miha-anca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ellami Vezi mesajul
deci mamaia se duce la biserica si umple sticlele cu aighiasma iar apoi se duce la prietenele ei, care nu ies din casa si ea zice " ca v-am pus un bilet la biserica, v-am adus aghiasma, anafura va costa 10 lei!.. "
Daca face asa ceva bunica ta, e o foarte buna comercianta, caci la "bilet" se da un leu impreuna cu o lumanare. Faptul ca le face servicii prietenelor, este se pare apreciat, iar ea are castigul ei pentru timpul si efortul depus.
Incearca sa o privesti mai cu dragoste pe bunica ta. Eu nu mai am de mult timp o bunica; a murit cand eram adolescenta. Ce n-as da sa mai am bunica sau mama in viata.
Apreciaz-o cat mai e in viata si multumeste-i ca face pomana pentru mortii vostri, caci si mortii se roaga pentru voi. Sau tu nu crezi ca trebuie facuta pomana mortilor din familie? Tocmai suntem in acea perioada a anului in care se face pomana si pomenirea mortilor in fiecare sambata pana la Pasti.
Reply With Quote
  #15  
Vechi 07.03.2013, 01:23:58
ellami ellami is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 24.01.2013
Mesaje: 24
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cezar_ioan Vezi mesajul
Nu asta înseamnă să dai de pomană, suflete!....

Poate că bunica vrea să vă sugereze ceva... Poate că Domnul Însuși vă spune ceva prin bunica...

E bunica ta?
Sângele ei scaldă inima ta?
Carnea ta e din carnea ei?..................................

Ai, mai bine, grijă de ea.
Și de voi.

Pai nu stiu ce a vrut Dumnezeu sa transmita prin bunica mea, cand aceasta se cinstea cu o sticla de bere si se uita la televizor la un meci de fotbal cand tata era scos mort din casa.Sau cand imi spune " am sa te pun la morti, sa te duci la tactu.."

Ideea este ca noi am ramas pe drumuri, acum stam inchirie. Mama s-a dus in italia sa munceasca. Ne-am platit toate datoriile si am ramas cu 2000 de lei. Mama are si pensie, pe care eu o pastrez.

Eu servici nu am, traiesc din pensia mamei. Cand ii spun bunicii sa platim facturile jumate jumate sare in sus ca nu are bani desi are o pensie de 8 milioane!
Reply With Quote
  #16  
Vechi 07.03.2013, 01:52:51
ellami ellami is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 24.01.2013
Mesaje: 24
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Miha-anca Vezi mesajul
Daca face asa ceva bunica ta, e o foarte buna comercianta, caci la "bilet" se da un leu impreuna cu o lumanare. Faptul ca le face servicii prietenelor, este se pare apreciat, iar ea are castigul ei pentru timpul si efortul depus.
Incearca sa o privesti mai cu dragoste pe bunica ta. Eu nu mai am de mult timp o bunica; a murit cand eram adolescenta. Ce n-as da sa mai am bunica sau mama in viata.
Apreciaz-o cat mai e in viata si multumeste-i ca face pomana pentru mortii vostri, caci si mortii se roaga pentru voi. Sau tu nu crezi ca trebuie facuta pomana mortilor din familie? Tocmai suntem in acea perioada a anului in care se face pomana si pomenirea mortilor in fiecare sambata pana la Pasti.

Pai sa-ti dau un exemplu. O femeie la care se duce ea , sta la 5 minute de biserica. Vrea sau nu femeia aceea sa fie miluita,mantuita de Dumnezeu, mamaia ii bate duminica de duminca la usa si primeste banul. Deci nimeni nu-ii spune " tanti, pune-ti un bilet si pentru mine, ca suntem mai comozi si nu ne putem misca fundul 5 min pana la biserica"

Mamaia are urmatorul stil...isi alege "clientii" si din vorba in vorba spune "am sa pun un acatist pentru tine", omul respectiv prima data zice "va multumesc, cat ma costa?"... "atat"... Asta prima duminica... a doua duminica suna pe client si ii spune "vezi ca te-am pomenit la biserica si maine iti aduc si aghiasma... deci practic il face pe om sa scoata banul din buzunar.


Pomana pentru mortii nostri, facem noi, fratii lui tata, mama... ea pentru ca la urat pe tata (de ca orice soacra) de ce sa faca?

Si eu vroiam o data sa-i cumpar lui tata o prajitura pentru ca il visasem dar cand am vazut pretul am zis "tata iarta-ma, iti iau cand am bani suficienti"...



Iar eu nu cred ca tu, daca ar veni cineva din familia ta sa-ti ia din frigider pentru a da pentru morti tu ai fi de acord . ai spune "va rog luati si frigiderul cu voi, ca poate au nevoie mortii de el "

ok vrea sa faca pomeni, sa cumpere special pentru morti asa cum facem noi. Cumpar 3 mere, 3 napolitane, o paine, ce vrea.

Pentru Craciun eu am cumparat 2 cozonaci, pentru noi in casa, ea a facut sarmale, fripturi. In ziua de Craciun cand m-am trezit am vrut sa ma infing intr-un cozonac. Nu mai era. Am uitat sa precizez ca si ea a luat cozonaci deci erau cam 4 in total. Nu mai era nici unul. O intreb cand vine de la biserica unde a pus cozonacii si ea "i-am dus la biserica sa fie de pomana lui tactu, sotului si mamei mele."
Deci eu ca proasta am chieltuit bani pe cozonaci sa avem in casa sa mancam sa ne simtim bine ca sa...
La fel si cu sarmalele si cu friptura...

Iar apoi ghiciti cine venea cu sacosa plina de pomeni de la biserica , oftand ca o biata batranica "uite ca Dumnezeu nu ne uita si iata ce am primit eu de pomana.. sarmale, cozonaci..." Si practic m-a silit si pe mine de foame sa mananc, desi noi am fi avut daca ea nu s-ar fi dus cu oala si cu tava plina de carne la biserica!


Eu va spun sincer ca daca maine moare si ajunge la judecata Dumnezeu incepe sa injure iar diavolul sa-si de-a demisia
Reply With Quote
  #17  
Vechi 07.03.2013, 01:54:18
ellami ellami is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 24.01.2013
Mesaje: 24
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ellami Vezi mesajul
Pai nu stiu ce a vrut Dumnezeu sa transmita prin bunica mea, cand aceasta se cinstea cu o sticla de bere si se uita la televizor la un meci de fotbal cand tata era scos mort din casa.Sau cand imi spune " am sa te pun la morti, sa te duci la tactu.."

Ideea este ca noi am ramas pe drumuri, acum stam inchirie. Mama s-a dus in italia sa munceasca. Ne-am platit toate datoriile si am ramas cu 2000 de euro . Mama are si pensie, pe care eu o pastrez.

Eu servici nu am, traiesc din pensia mamei. Cand ii spun bunicii sa platim facturile jumate jumate sare in sus ca nu are bani desi are o pensie de 8 milioane!

vroiam sa zic euro
Reply With Quote
  #18  
Vechi 07.03.2013, 02:19:30
tigerAvalo9 tigerAvalo9 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.03.2008
Locație: Galati
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.448
Implicit

Ce parere ai despre ce ti-am scris eu?Incearca sa-i spui exact ce ti-am zis bunici tale.Dumnezeu sa o ajute pe bunica ta!

De ce pune atata accent pe morti?Adica DA,trebuie sa ii POMENIM,trebuie sa NE ADUCEM AMINTE DE EI dar nu sa ne dam tot din casa ca sa pomenim mortii.E MAI BINE DACA FACE POMANA UNOR VII,unor copii amarati,unoi oameni cu nevoi mari decat la morti.Zic inca odata ca mortii trebuie pretuiti si pomeniti dar nici chiar asa.Parerea mea.
Sfatul meu este sa vorbesti cu ea calm si intelegator si sa ii explici ce am zis.Nu e normal sa va lase pe voi fara mancare si sa dea tot din casa pentru morti,de pomana etc.
Fa-o sa inteleaga ca nu asta e scopul Mantuitorului Iisus Hristos,nu asta ne-a cerut El nu asta vrea El de la noi,El vrea sa ne iubim unii pe altii,sa ne pretuim ,sa facem MILOSTENIE dar nu sa ne lasam pe noi INFOMETATI!REPET MAI BINE SA FACA MILOSTENIE UNOR VII!E MAI MARE PRET!Si Hristos apreciaza mai muuuult asta!
Sfatuieste-o exact cum am zis.Vorbeste si cu preotul duhovnic sau un parinte oarecare si cere-i parerea si invat-o ADEVARATUL SCOP AL CREDINTEI SI AL MANTUITORULUI IISUS HRISTOS!Doamne ajuta!
__________________
Reply With Quote
  #19  
Vechi 07.03.2013, 02:25:16
tigerAvalo9 tigerAvalo9 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.03.2008
Locație: Galati
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.448
Implicit

Si inca ceva:Am auzit la un parinte ca MORTII NU AU NEVOIE DE MANCARE !Nu stiu exact adevarul dar mi se pare mai plauzibil!Cum sa ii dai televizor,prajitura,haine si tot felul la morti?Eventual nu ii plateste si bilete la un meci de fotbal?Nu ii plateste si intretinerea,asa de sufletul lui raposatu'!Scuze nu vreau sa ma amuz pe seama bunici tale,Doamne fereste dar repet MORTII NU CRED (mai bine spus nu cred) ca au nevoie de mancare mai ales de televizoare,prajituri si carnati!Mortii au nevoie de POMENIRE,de RUGACIUNE SI DE IERTARE!PUNCT !SI DE LA CAPAT!
Reply With Quote
  #20  
Vechi 07.03.2013, 02:55:41
Hartford's Avatar
Hartford Hartford is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.11.2005
Locație: USA
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.809
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ellami Vezi mesajul
Pai nu stiu ce a vrut Dumnezeu sa transmita prin bunica mea, cand aceasta se cinstea cu o sticla de bere si se uita la televizor la un meci de fotbal cand tata era scos mort din casa.Sau cand imi spune " am sa te pun la morti, sa te duci la tactu.."

Ideea este ca noi am ramas pe drumuri, acum stam inchirie. Mama s-a dus in italia sa munceasca. Ne-am platit toate datoriile si am ramas cu 2000 de lei. Mama are si pensie, pe care eu o pastrez.

Eu servici nu am, traiesc din pensia mamei. Cand ii spun bunicii sa platim facturile jumate jumate sare in sus ca nu are bani desi are o pensie de 8 milioane!
Imi pare rau de bunica ta dar eu zic sa te muti singura daca tot stai in chirie,nu vreau sa arat asa rautacioasa dar nu se poate merge asa la infinit,pomenile au si ele rostul lor.
Ce vasta ai tu?
__________________
Rugaciunea care-i plansa
In a lacrimei parau,
Te sfinteste si te-nalta
Ca sa-l vezi pe Dumnezeu!
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare