Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #41  
Vechi 25.01.2011, 12:07:02
Marimira's Avatar
Marimira Marimira is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.10.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 574
Implicit

Citat:
În prealabil postat de zaharia_2009 Vezi mesajul
Da, ai spus f. bine ! Numai ca nu trebuia sa mai adaugi si ,,cu dragoste crestina fireste". Se putea ... banui, ca sa zic asa ! E mult mai dulce, mai savuros, sa nu spui mereu lucrurilor pe nume ! Nu crezi ?

Imi cer iertare si eu daca te-am necajit mai mult ca de obicei ! Chiar nu am dorit asta !
BINE Zaharia.
E asa cum spui tu.
Te-am iertat.

Doamne ajuta!
__________________
1.Toate respira prin darul lui Dumnezeu!
2. Oricat ai fi de bun, nu esti suficient de bun!
3. Omul smerit poate sa miste astrele!
Reply With Quote
  #42  
Vechi 25.01.2011, 12:48:49
KANDIA KANDIA is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 19.01.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 99
Implicit Dumnezeu sa-l ierte!

Dumnezeu sa-l ierte! Parea un om suferind in fotografiile pe care le-au aratat la tv.Si parca si oarecum infrant.Poate sperantele pe care si le-a pus in schimbare si care s-au risipit...incet incet.
Reply With Quote
  #43  
Vechi 26.01.2011, 03:39:50
antiecumenism antiecumenism is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.08.2006
Locație: ROMANIA,jud. Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.218
Implicit

Citat:
În prealabil postat de dorinastoica14 Vezi mesajul
Nu, nu m-ai supărat.
Sunt doar împotriva manifestărilor de stradă. Cred că schimbarea nu se poate produce decât odată cu schimbarea noastră.
..............
Nu toți gândim la fel. Dacă aș fi fost în București tot nu aș fi luat parte la acele manifestări.
Creștinul este dator să lupte cu armele sale chiar dacă rezultatele se vad mult mai târziu sau nu sunt vizibile.
Nu am nimic cu cel care a murit, Dumnezeu să-l ierte și să-și gasească liniștea acolo unde nu este nici mâhnire, nici lacrimi, nici durere și nci rautate.
Sa nu uitam ca Stefan cel Mare si Sfant a luptat impotriva otomanilor cu arme,a omorat oameni ?(turci) ca sa-si apere tara si ortodoxia
-grecii cand a venit papa paul la ei au iesit in strada pt ca nu le-a convenit sa fie slavit papa intr-o tara ortodoxa;la fel cand a fost cu cipurile au iesit in strada;
-ca sa de-a romanii jos regimul comunist si pe Ceausescu au iesit in strada;
la fel si cei din Piata Universitatii din 1990
-pe 1 sau 2 iunie ASCOR-ul si cu Noua Dreapta protesteaza pasnic impotriva avorturilor dar tot PE STRADA....(intr-un an am fost si eu cu ei si am cutreierat orasul tinand in mana o icoana crestina,ca sa aratam ca suntem impotriva avorturilor).

Cateodata trebuie sa iesim si pe strada chiar daca adevarata schimbare vine din interior...
Reply With Quote
  #44  
Vechi 26.01.2011, 20:26:11
lacramioare31 lacramioare31 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 23.01.2011
Locație: Elvetia
Religia: Ortodox
Mesaje: 3
Implicit Inainte de a vorbi, ne informam

Citat:
În prealabil postat de dorinastoica14 Vezi mesajul
Nu, nu m-ai supărat.
Sunt doar împotriva manifestărilor de stradă. Cred că schimbarea nu se poate produce decât odată cu schimbarea noastră.
Mi-am exprimat părerea personală. Atâta tot.
Nu toți gândim la fel. Dacă aș fi fost în București tot nu aș fi luat parte la acele manifestări.
Dorina,

este dreptul tau sa fii impotriva manifestarilor de strada, indiferent daca sunt anticomuniste sau nu. Este in ordine, nu-i o problema.
Fiecare are dreptul sa-si aleaga propriile idealuri si fiecare se poate implica pentru ele, in modul pe care il crede de cuviinta.

Fiecare are dreptul sa-si formeze o parere, dar este de datoria fiecaruia sa incerce sa pastreze obiectivitatea , care se obtine dupa consultarea mai multor surse, in general si in acest caz specific, in afara celor pe care le-ai avut la dispozitie acum 20 de ani. Dar din nou, alegerea este a ta.

Insa, si aici esti desigur de acord cu mine, datoria fiecaruia (si mai ales a unui crestin) este aceea de a exprima o parere personala, cu respect si fara a judeca.


Te citez:

"Iată de ce golănia din Piața Universității mi s-a părut și o consider încălcare gravă a normelor de conviețuire în societate. Presa de atunci prezenta cu lux de amănunte ce se petrecea, acolo și anume golănie acolo era Sodoma și Gomora ( așa reieșea din pozele și comentariile din ziare)"

Draga mea, nu stiu daca te-ai informat intre timp sau nu, este si ramane decizia ta, dar prin "mi-am exprimat doar parerea mea personala" nu ai vorbit doar despre o miscare anticomunista, ci, ai numit golani (in sensul jignitor) si ai pus doua mari nume ale ortodoxismului romanesc alaturi de notiunile de sodoma si gomora: pe Parintele Galeriu, care a participat direct la rugaciunile din Piata si pe Parintele Staniloaie, care a trimis un mesaj de sprijin catre studentime, chiar dupa Sf. Paste, pe 15 mai 1990.

Draga Dorina, cred ca nu aceasta a fost intentia ta, ca om crestin. Astfel, subliniez din nou, cat de important este sa ne informam despre o tema inainte de a vorbi. Iar daca nu stim, mai bine tacem decat sa aruncam cu pietre.

Doamne ajuta!

Last edited by lacramioare31; 26.01.2011 at 20:48:08. Motiv: greseli de exprimare
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Parintele Cristian Pomohaci nutzy Mari Duhovnici si predicile lor 332 26.05.2013 15:37:11
Cristian Gog si,, Romanii au talent" dumitrucelmare2000 Generalitati 123 19.05.2012 12:05:55
Cristian Pomohaci maxx2000ro Generalitati 14 05.05.2010 13:54:24
Cristian pomohaci catalinabalhui Stiri, actualitati, anunturi 2 20.07.2009 19:32:37