Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Stiri, actualitati, anunturi
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #81  
Vechi 10.04.2014, 19:02:51
antiecumenism antiecumenism is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.08.2006
Locație: ROMANIA,jud. Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.218
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Dalian Vezi mesajul
Deja ai judecat-o precum sectarii și ecumeniștii.

Bănuiam eu că ești un ecumenist mai mascat.
Eu nu sunt doar împotriva ecumenismului satanist.
Sunt împotriva ecumenismului de orice fel.
-cum sunt ecumenist daca din 2006 eu am postat-pe forum- sute de mesaje impotriva ecumenismului?

-foarte bine ca esti impotriva ecumenismului de orice fel,si eu; nu inteleg de ce ne certam?
Reply With Quote
  #82  
Vechi 10.04.2014, 19:23:23
Dalian's Avatar
Dalian Dalian is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.09.2012
Locație: Cernica
Mesaje: 539
Implicit

Păi eu îl mustram părintește pe un ecumenist răzvrătit pe nume Lucian și tu ai sărit la gâtul meu
Dar eu simt că am putea fi prieteni.
Reply With Quote
  #83  
Vechi 10.04.2014, 20:11:31
Lucian008's Avatar
Lucian008 Lucian008 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.12.2011
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.204
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Dalian Vezi mesajul
Să nu perseverăm în bârfă și judecată.
Mai ales în judecata preoților.


Cred că un arhicon sectar își bate joc de mintea ta

Asta e poezia tuturor răzvrătiților. De la Core, Datan și cu Abiron până la tine.
Ai dreptate. Este bine sa ne bagam capul in nisip si sa sustinem ca toate sunt perfecte.
A mai fost unul care a spus "Doamne, te-am stiut ca esti om aspru, care seceri unde n-ai semanat si aduni de unde n-ai împrăstiat si, temandu-ma, m-am dus de am ascuns talantul tau în pamant; iata, ai ce este al tău." Si noi putem sa spunem: "Doamne, nu este bine sa judeci preotii si asa ne prefacem ca toate sunt bune si permitem incalcarea canoanelor si invataturilor Bisericii ca nu cumva sa judecam preotii".
Ne intrebam oare atunci cum s-or fi condamnat ereziile?
__________________
Preasfântă Născătoare de Dumnezeu, mântuiește-ne pe noi.

Last edited by Lucian008; 10.04.2014 at 20:21:49.
Reply With Quote
  #84  
Vechi 10.04.2014, 20:20:06
Lucian008's Avatar
Lucian008 Lucian008 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.12.2011
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.204
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Dalian Vezi mesajul
Păi eu îl mustram părintește pe un ecumenist răzvrătit pe nume Lucian și tu ai sărit la gâtul meu
Dar eu simt că am putea fi prieteni.
De fapt de ce imi pierd eu vremea cu unul care continua pe aceeasi linie si face afirmatii cretine pe care nu le poate proba? Nu fac prostia de a-ti cere inca o data sa iti demonstrezi afirmatiile pentru ca nu am cu cine discuta.
Nu doar ca nu o sa gaseasca nimeni nici macar o afirmatie ecumenista in toate postarile mele, dar trebuie sa fii total lipsit de discernamant pentru a acuza pe cineva de ecumenism tocmai pentru ca a condamnat o incalcare a canoanelor Bisericii si a faptului ca cel care a facut asta are o atitudine ecumenista.
Dar nu ma astept sa intelegi tu asta. Si mai grav, nici daca ai intelege nu ai accepta ca ai gresit.
__________________
Preasfântă Născătoare de Dumnezeu, mântuiește-ne pe noi.
Reply With Quote
  #85  
Vechi 10.04.2014, 21:17:17
Iulita Iulita is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.02.2010
Locație: Galati
Religia: Ortodox
Mesaje: 149
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Dalian Vezi mesajul
Chiar dacă a fost vinovat de panerezia secolului, nu suntem noi mai sfinți decât Sfântul Sinod.
Puțin respect!
Ce falsa smerenie! Nici Sfantul Sinod nu mai este ce a fost odata. Dumnezeu ti-a dat creier sa-l folosesti, nu sa-l ascunzi sub falsa smerenie. Una e sa fii credincios, si alta e sa fii credul si naiv.
In Romania, inca mai functioneaza conceptul ca "autoritatea" trebuie respectata cu orice pret si luat litera de lege orice ar spune ea, fie ca-i doctor, profesor, etc. Chiar daca induc oamenii in eroare, si sunt niste ignoranti, dar nu conteaza pentru multi, "eticheta" are prioritate.
Sa nu judecam! Ce smeriti ne aratam pe topic-uri, dar numai mintea noastra perfida si Dumnezeu stie de cate ori ne judecam aproapele in viata de zi cu zi.
De unde stii tu ca aproapele judeca? Stii tu mai bine ce a simtit el cand a spus acele cuvinte?
Ar fi bine sa ne facem un dictionar de care sa ne folosim inainte de a "ataca" pe cineva, ca sa stim ce inseamna smerenie, umilinta, a judeca, etc.
Reply With Quote
  #86  
Vechi 10.04.2014, 21:46:31
Dalian's Avatar
Dalian Dalian is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.09.2012
Locație: Cernica
Mesaje: 539
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Lucian008 Vezi mesajul
Ne intrebam oare atunci cum s-or fi condamnat ereziile?
Ereziile le-a condamnat Biserica nu răzvrătiții schismatici.
Reply With Quote
  #87  
Vechi 10.04.2014, 22:04:26
Dalian's Avatar
Dalian Dalian is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.09.2012
Locație: Cernica
Mesaje: 539
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iulita Vezi mesajul
Nici Sfantul Sinod nu mai este ce a fost odata.
În schimb răzvrătirea, vorbirea de rău și smintirea că un mirean umflat de mândrie știe mai multe și poate lua hotărâri mai bune decât un arhiereu, au rămas la fel ca întotdeauna.
Reply With Quote
  #88  
Vechi 10.04.2014, 22:10:48
Iulita Iulita is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.02.2010
Locație: Galati
Religia: Ortodox
Mesaje: 149
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Dalian Vezi mesajul
În schimb răzvrătirea, vorbirea de rău și smintirea că un mirean umflat de mândrie știe mai multe și poate lua hotărâri mai bune decât un arhiereu, au rămas la fel ca întotdeauna.
Dumnezeu sa ne lumineze! Post cu folos
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
bartolomeu anania a colaborat cu securitatea! Radu32 Despre Biserica Ortodoxa in general 4 08.01.2013 20:06:30
Bartolomeu Anania - Memorii Marius22 Generalitati 10 27.02.2011 00:20:01
La multi ani, IPS Bartolomeu Anania! monica.miholca Stiri, actualitati, anunturi 3 22.03.2009 18:11:45
I.P.S. Bartolomeu Anania alecsandru Stiri, actualitati, anunturi 6 26.03.2006 00:03:41