Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica ortodoxa > Despre Biserica Ortodoxa in general
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 19.04.2008, 00:59:01
PadreCory PadreCory is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.04.2008
Mesaje: 575
Implicit

http://incommunion.org/articles/ecumenical-movement/the-given-and-the-unknown
Reply With Quote
  #22  
Vechi 19.04.2008, 02:10:24
ancah
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Ce-ar, ca niste romani ce suntem, sa discutam ecumenismul din punct de vedere romanesc?
Reply With Quote
  #23  
Vechi 19.04.2008, 02:19:25
PadreCory PadreCory is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.04.2008
Mesaje: 575
Implicit

Nu va convine ce spun alti ortodocsi de data asta la acest capitol?
Reply With Quote
  #24  
Vechi 19.04.2008, 03:15:35
ancah
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Ce anume sa nu-mi covina?
Reply With Quote
  #25  
Vechi 19.04.2008, 03:17:26
PadreCory PadreCory is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.04.2008
Mesaje: 575
Implicit

Sa vedeti ce spun si ortodocsii favorabili ecumenismului de exemplu.
Reply With Quote
  #26  
Vechi 19.04.2008, 03:26:48
ancah
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Nu mi-am dat seama daca e vorba de o biserica sau de o organizatie.
Reply With Quote
  #27  
Vechi 19.04.2008, 06:59:39
ancah
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

"Ascultă! Pavel s-a temut mai mult de căderea în deznădejde a desfrânatului din Corint decât de păcatul lui. Scriindu-le corintenilor, le grăia asa: “îndeobste se aude că la voi este desfrânare, si asa desfrânare cum nici la păgâni nu se pomeneste”.(I Corinteni 5, 1.)

N-a spus: "cum nici la păgâni nu se săvârseste", ci: "nu se pomeneste": "fapta pe care păgânii n-o pot suferi nici cu numele, pe aceea voi îndrăzniti să o săvârsiti". "Si v-ati semetit". (l Corinteni 5, 2.)

Pavel n-a spus: "Acela s-a semetit", ci, lăsând la o parte pe cel ce a păcătuit, vorbeste cu cei sănătosi. Asa cum fac si doctorii: lasă la o parte pe cei bolnavi si vorbesc mai mult cu rudele bolnavilor. Corintenii erau vinovati de semetie pentru că nu 1-au mustrat pe cel ce păcătuise, nici nu 1-au pedepsit. Pavel a făcut părtasi si pe corinteni la păcat, pentru ca să vindece mai repede rana.

Cumplit lucru este să păcătuiesti dar cu mult mai cumplit, să te lauzi cu păcatele.
Dacă lăudându-te cu dreptatea, pierzi dreptatea, apoi cu mult mai multă pagubă ai dacă te lauzi cu păcatele; păcatul acesta e mai mare decât păcatele cu care te lauzi. De aceea spune Domnul: "Când veti face totul spuneti: Slugi netrebnice suntem". (Luca 17, 10).

Deci, dacă trebuie să se smerească cei care îndeplinesc toate poruncile, apoi cu mult mai mult cel ce păcătuieste trebuie să plângă si să se numere printre cei din urmă. Aceasta, arătând-o Pavel, spunea: “N-ar fi trebuit, oare, mai degrabă să plângeti?”. (l Corinteni 5, 2)

- Ce spui. Pavele? A păcătuit altul si să plâng eu?
- Da, răspunde Pavel. Suntem legati unii de altii ca mădularele de trup. La trup, dacă e rănit piciorul, simte durerea si capul. Si ce este mai de pret decât capul? Și totusi capul uită de vrednicia sa în timp de nenorocire. Fă si tu tot asa!

De asta si Pavel ne îndeamnă "să ne bucuram cu cei ce se bucură si să plângem cu cei ce plâng"( Romani 12, 15); de asta le si spune corintenilor: "N-ar fi trebuit, oare, mai degrabă să plângeti, ca să fie scos din mijlocul vostru cel ce a făcut fapta aceasta?". (I Corinteni 5, 2)
N-a spus: "N-ar fi trebuit, oare, mai degrabă să vă străduiti?".
- Dar ce?
- "N-ar fi trebuit oare, mai degrabă să plângeti?" ca si cum o boală obstească, ciuma, ar fi cuprins tot orasul. Aproape că le-a spus: "E nevoie de rugaciune si marturisire ca să piară boala din tot orasul".

Ai văzut câtă frică a atârnat Pavel deasupra capetelor lor? Deoarece corintenii socoteau că răul se mărgineste numai la cel ce săvârșește păcatul, de aceea Pavel îi face atenti, spunându-le: "Oare, nu stiti că putin aluat dospeste toată frământătura?".( I Corinteni 5, 6)

Cuvintele lui Pavel au acest înteles: "Dacă răul înaintează, va cuprinde si celelalte mădulare; trebuie deci să vă îngrijiti asa de păcatul acesta, ca si cum ati avea de luat hotărâri cu privire la niste rele obstesti. Să nu-mi spui mie că numai acela a păcătuit, ci gândeste-te la aceea că răul e un puroi, care amenintă să se întindă în tot trupul".

Si după cum când arde o casă, sar în ajutor si se grăbesc si cei care n-au suferit nici un rău, nu mai putin decât cei cu casa aprinsă, ca nu cumva focul să se întindă si să ajungă si la usile lor, tot asa si Pavel îi trezeste pe corinteni, spunându-le: "Păcatul săvârșit între voi e un foc; să iesim întru întâmpinarea răului; să stingem focul, înainte de a cuprinde Biserica. Dacă nu-ti pasă de păcat, pentru că este în trupul altuia, află că si tu esti bolnav, căci acela este mădular al întregului trup".

Dar gândeste-te si la aceea că, dacă trândăvești, dacă treci cu vederea răul, răul te va cuprinde si pe tine. Deci dacă nu pentru fratele tău, fii treaz măcar pentru tine! Opreste ciuma, pune stavilă puroiului, zăgăzuieste întinderea lui!

Acestea si mai multe ca acestea spunându-le Pavel și poruncindu-le să-1 dea satanei (I Corinteni 5, 5), mai târziu, pentru că s-a schimbat si a ajuns mai bun, le-a spus: "Destul este pentru unul ca acesta pedeapsa aceasta de la cei mai multi" (II Corinteni 2, 6)
"Intăriti în el dragostea". (II Corinteni 2, 8) Uită-te câtă stăruintă pune acum Pavel ca să-1 împreune si să-1 alipească iarăsi de turmă, pentru că mai înainte îl arătase ca dusman si vrăjmas obstesc tuturor, pentru că-1 izgonise din turmă si-1 tăiase din trupul Bisericii! Nu le-a spus simplu: "Iubiti-1!", ci: "întăriti în el dragostea!", adică: "Arătati-i prietenie trainică si statornică, dragoste fierbinte, clocotitoare si înflăcărată, care să contrabalanseze ura voastră de mai înainte; purtati-vă cu el cu bunăvointă!’."
Reply With Quote
  #28  
Vechi 19.04.2008, 07:06:58
ancah
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Acesta Prima Omilie a Sf. Ioan Gura de Aur m-a ”scuturat” si m-a facut sa vad problema ecumenismului din alta perspectiva.
Pana acum atitudina anti-ecumenica a fost indreptatita de apararea de influente straine a credintei noastre ortodoxe.

Iata insa ca randurile forumului nostrum s-au imbogatit prin venirea unui preot geco-catolic, care cu staruinta ne cheama la ecumenism. Noi ca ortodocsi, care ne-am invatat lectia, am refuzat, unii dintre noi, orice pas intr-o directie, care noua ni se pare gresita.
Dar iata ca Sf. Ioan Gura de Aur mi-a aratat un alt aspect, pe care noi nu l-am luat de loc in calcul si anume, ca ar trebui sa percepem altfel chemarea greco-catolica, nu inspre ei, care au plecat candva din randurile ortodoxiei, ci inapoi inspre ortodoxie, deci o revenire a lor acolo unde le locul, in dreapta credinta.

Aflam ca greco-catolicii sunt acum pe muche de cutit, intre ciocan si nicovala , caci se asteapta retrocedarea bisericilor. Acest lucru ii va influenta pe multi sa aleaga pentru a doua oara catolicismul.

Oare nu e momentul sa ii consideram frati pe acestia si sa-i tratam cu dragoste? De ce sa-i pierdem pentru a doua oara si sa ne facem vinovati de trandavie?
”Sa intarim in ei dragostea”, asta ni se cere! Fiecare dintre noi cunoaste un greco-catolic. “sa intarim in el acesta dragostea”!.
Iar daca stam pasivi si lenevim, pacatul nostru va fi si mai mare.
Reply With Quote
  #29  
Vechi 19.04.2008, 20:47:51
dorstor dorstor is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 08.12.2007
Mesaje: 357
Implicit

Sigur sa-i iubim asa cum l-a iubit Abel pe Cain da ei ne iubesc in ca precum Cain pe Abel.oi am am impus uniatia cu tunurile sau ei?Dialog da a[ostazie de la ortodoxie ba!
Reply With Quote
  #30  
Vechi 19.04.2008, 22:18:17
PadreCory PadreCory is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.04.2008
Mesaje: 575
Implicit

BGC nu se afla deloc "pe muchie de cutit" iar reintoarcerea unora la greco-catolicism nu ar trebui sa aiba de-a face cu retrocedarea bisericilor.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Romania,incotro mergi? iulyaan Generalitati 41 08.11.2017 01:23:46
Marsul distrugatorului -viziune extraordinara dinainte de anul 1905 flying Resurse ortodoxe on-line 2 25.05.2011 12:42:02
Educatia tinerilor - incotro? romandragut Generalitati 22 09.02.2009 11:10:29
preotii misionari incotro? catalin_sovar Biserica Ortodoxa Romana 5 27.10.2007 18:19:42
ortodoxia... incotro??? dorinel78 Generalitati 79 31.03.2007 16:55:19