Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 17.02.2010, 18:16:08
Traditie1 Traditie1 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.752
Implicit

Dreapta credinta este învatatura primita de Sfinti si ierarhi prin inspiratie de la Duhul Sfânt. Dumnezeu nu a dat doar Scriptura, El a lucrat si lucreaza permanent în Biserica Sa, este un Dumnezeu viu, nu mort.

Si noi trebuie sa cautam aceasta inspiratie divina, ca sa nu ratacim.

Învatatura catolica si celelalte învataturi eretice sunt false. Cum putem sti asta? Trebuie sa ne rugam sa ne lumineze Dumnezeu.
__________________
Cereți și vi se va da; căutați și veți afla; bateți și vi se va deschide.
Că oricine cere ia, cel care caută află, și celui ce bate i se va deschide
Reply With Quote
  #22  
Vechi 17.02.2010, 18:19:23
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Citat:
În prealabil postat de antoniap Vezi mesajul
Dumnezeu a facut deja numeroase semne si minuni, dar oamenii nu le-au luat in seama.
Bine Antonia, inteleg insa gindeste-te ca daca Sf. Ilie ar fi folosit acelasi argument in fata preotilor lui Baal, acestia din urma s-ar fi tavalit pe jos de ris, impreuna cu restul de drepti credinciosi.
In schimb, el a ales sa-si suflece minecile, sa nu mai aminteasca de minunile lui Moise, ci sa se roage la Dumnezeu pentru o minune IMEDIATA de CLARIFICARE a NEINTELEGERILOR!
Si astfel a primit-o acolo si ATUNCI!..lucreu care a schimbat inimile a zeci de mii de oameni pe loc!

Crezi ca ingimfarea unei religii fata de alta este de ieri de azi? Asa se lamureau lucrurile in trecut, invocindu-l DIRECT pe Dumnezeu


Hai sa o lamurim odata! ca deja balacareala asta a devenit insuportabila!
Reply With Quote
  #23  
Vechi 17.02.2010, 18:44:49
anna21 anna21 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.461
Implicit

Neam viclean si desfranat cere un semn, semn nu i se va da lui decat semnul lui Iona. (scuze pt inexactitate, din memorie)

Pe mine ma ingrozeste ce vorbiti voi in vreme de pocainta.
Nu va suparati.
Semne s-au tot dat.. pentru cine are ochi de vazut si urechi de auzit.
Cred ca asta ar trebui sa cerem azi: ochi de vazut si urechi de auzit. Nu semne si minuni.

Fiecare zi pe care ne-o da Dumnezeu sa o traim este pentru pocainta. Nu pentru altceva. (Eu nu ma ridic la aceasta vietuire, dar macar cu mintea mea lumeasca am priceput asta). Dar noi discutam si cartim si cerem aia si ailalta.. Dam vina pe Dumnezeu pt slabiciunile noastre. Adica, ce sa spun, Dumnezeu nu a dat destule semne sa ne miste din nesimtirea noastra!
Dumnezeu se descopera singur unui om smerit.

Last edited by anna21; 17.02.2010 at 18:48:15.
Reply With Quote
  #24  
Vechi 17.02.2010, 20:15:28
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ory Vezi mesajul
Hai ca mi se pare hilara treaba cu aghiazma catolicilor care se altereaza, am mai auzit si eu o placa asemanatoare despre o aghiazma ortodoxa, pe motivul preotului nevrednic. Superstitii, bine-nteles, si prejudecati de-a celor impatimiti sa le creada, sau chiar sa le accentueze, aplecati spre o habotnicie iluzorie.
Asadar, la intrebarea , la cine se aprinde Sf. Lumina si la cine se intoarce Iordanul indarat, iti voi raspunde din ceea ce am aflat prin alte parti si am mai si citit, si nu este vorba de Biserica Ortodoxa Romana, asta ca sa nu crezi ca afirmatiile-ti pot fi cele mai legitime. Deci, din acest punct de vedere, cel mai mare adevar considera ca-l detin Biserica Rasariteana, respectiv, biserica Ruseasca sau altele ce tin calendarul Iulian. Deci, din punctul lor de vedere si ortodoxia pe stil nou este ratacita, asa cum Bor considera rataciti catolicii. Si asa mai departe...
Deci, la capitolul ; " iubiti-va aproapele ... ", nu gaseste nimeni dogme pentru implinire, caci pentru ura si dispret vad ca se tot gasesc.
Si acum revin cu intrebarea, dar fara sa oftez, draga Antonia ; care este " dreapta credinta ? "
Sincer cred si eu dupa ce m-am informat ca aceia care au pastrat credinta ortodoxa fara modificari aceia pot spune ca tin dreapta credinta. Corect este sa vedem unde s-a gresit si sa mai reparam ceva daca se poate, nu sa ne afundam in greseli si mai mari.

Nu putem sa ne indreptatim la nesfarsit si sa sustinem ca schimbarea calendarului e caracteristica dreptei credinte. E o manevra ecumenista, ce sa mai vorbim! Un patriarh greco-catolic ne-a incaltat si cu asa-ceva. Ma doare cand stiu ca in calendarul pe stil vechi e cruce rosie, iar eu ma uit ca bovina in calendarul pe stil nou si ma bucur ca nu-i sarbatoare si pot sa lucrez.

Iar Dumnezeu a lasat mai multe semne si minuni care adeveresc ca acela e calendarul corect ( pe stil vechi).

Daca toti oamenii ar avea drept tel suprem mantuirea, atunci ura n-ar trebui sa existe. Politicul si economicul (uraciunea pustiirii) s-au asezat unde nu se cuvine si au mentinut vrajba pentru a-si atinge interesele. Noi, cei de pe stil nou din Romania, care am acceptat deja un compromis ecumenist suntem foarte vulnerabili. Credinta noastra e slabita, trebuie sa recunoastem. Dac-o mai diluam, ramane apa chioara.

In timp ce in trecut fugeau calugarii de ranguri ierarhice preferand pustiul, ca sa se poata ruga si sa se fereasca de ispite, astazi totul se petrece intr-un mod ciudat, influentat de politic si de economic.

Pacatele noastre atrag pedeapsa, iar oamenii timpului nu mai pot lua cele mai intelepte hotarari. Si suntem vinovati cu totii. Din aceasta brambureala scapa cine poate.


Reply With Quote
  #25  
Vechi 17.02.2010, 20:21:31
AndruscaCIM's Avatar
AndruscaCIM AndruscaCIM is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.08.2009
Locație: Germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.750
Implicit

Citat:
În prealabil postat de antoniap Vezi mesajul
Sincer cred si eu dupa ce m-am informat ca aceia care au pastrat credinta ortodoxa fara modificari aceia pot spune ca tin dreapta credinta. Corect este sa vedem unde s-a gresit si sa mai reparam ceva daca se poate, nu sa ne afundam in greseli si mai mari.

Nu putem sa ne indreptatim la nesfarsit si sa sustinem ca schimbarea calendarului e caracteristica dreptei credinte. E o manevra ecumenista, ce sa mai vorbim! Un patriarh greco-catolic ne-a incaltat si cu asa-ceva. Ma doare cand stiu ca in calendarul pe stil vechi e cruce rosie, iar eu ma uit ca bovina in calendarul pe stil nou si ma bucur ca nu-i sarbatoare si pot sa lucrez.

Iar Dumnezeu a lasat mai multe semne si minuni care adeveresc ca acela e calendarul corect ( pe stil vechi).

Daca toti oamenii ar avea drept tel suprem mantuirea, atunci ura n-ar trebui sa existe. Politicul si economicul (uraciunea pustiirii) s-au asezat unde nu se cuvine si au mentinut vrajba pentru a-si atinge interesele. Noi, cei de pe stil nou din Romania, care am acceptat deja un compromis ecumenist suntem foarte vulnerabili. Credinta noastra e slabita, trebuie sa recunoastem. Dac-o mai diluam, ramane apa chioara.

In timp ce in trecut fugeau calugarii de ranguri ierarhice preferand pustiul, ca sa se poata ruga si sa se fereasca de ispite, astazi totul se petrece intr-un mod ciudat, influentat de politic si de economic.

Pacatele noastre atrag pedeapsa, iar oamenii timpului nu mai pot lua cele mai intelepte hotarari. Si suntem vinovati cu totii. Din aceasta brambureala scapa cine poate.
Adica tu incerci sa spui aici ca tii pe vechi??????????????????????Care ar fi minunile si semnele alea????
Reply With Quote
  #26  
Vechi 17.02.2010, 20:41:56
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andreicozia Vezi mesajul
Bine Antonia, inteleg insa gindeste-te ca daca Sf. Ilie ar fi folosit acelasi argument in fata preotilor lui Baal, acestia din urma s-ar fi tavalit pe jos de ris, impreuna cu restul de drepti credinciosi.
In schimb, el a ales sa-si suflece minecile, sa nu mai aminteasca de minunile lui Moise, ci sa se roage la Dumnezeu pentru o minune IMEDIATA de CLARIFICARE a NEINTELEGERILOR!
Si astfel a primit-o acolo si ATUNCI!..lucreu care a schimbat inimile a zeci de mii de oameni pe loc!

Crezi ca ingimfarea unei religii fata de alta este de ieri de azi? Asa se lamureau lucrurile in trecut, invocindu-l DIRECT pe Dumnezeu


Hai sa o lamurim odata! ca deja balacareala asta a devenit insuportabila!
Andrei, tu chiar nu vezi in ce directie se indreapta lucrurile? Balacareala e intretinuta de interese politice si economice, nu de dorinta de mantuire. Cine a dorit semne si minuni le-a obtinut.

Crezi ca in zilele noastre catolicii ar fi dispusi sa participe la o confruntare cu ortodocsii pentru a se adeveri care este dreapta credinta? Eu cred ca nu ar avea curajul si de aceea cauta sa se impuna prin mijloace politice si economice. Eu cred ca nici nu-i intereseaza nici pe ierarhii nostri si nici pe prelatii lor care e dreapta credinta, ci sa faca jocul celor care i-au promovat in asemenea functii inalte.

S-au gasit cinstite fete ortodoxe care sa apere inovatia ecumenista privind calendarul pe stil nou. Eu zic sa ne oprim aici cu compromisurile, ba chiar sa ne pocaim pentru aceasta fapta necugetata.
Reply With Quote
  #27  
Vechi 17.02.2010, 20:44:28
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AndruscaCIM Vezi mesajul
Adica tu incerci sa spui aici ca tii pe vechi??????????????????????Care ar fi minunile si semnele alea????
Nu tin pe stil vechi, dar trebuie sa observ cinstit si obiectiv ca schimbarea calendarului a fost tot o inventie ecumenista. Si nu mai vreau altele.
Reply With Quote
  #28  
Vechi 17.02.2010, 20:52:11
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AndruscaCIM Vezi mesajul
Adica tu incerci sa spui aici ca tii pe vechi??????????????????????Care ar fi minunile si semnele alea????
Minuni? Minunile de Pasti si de Boboteaza au loc dupa calendarul vechi, asta e. Insa nu cred ca trebuie sa ne obraznicim si sa acceptam si alte inovatii care L-ar supara si mai tare pe Dumnezeu.
Reply With Quote
  #29  
Vechi 17.02.2010, 20:52:54
AndruscaCIM's Avatar
AndruscaCIM AndruscaCIM is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.08.2009
Locație: Germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.750
Implicit

Citat:
În prealabil postat de antoniap Vezi mesajul
Nu tin pe stil vechi, dar trebuie sa observ cinstit si obiectiv ca schimbarea calendarului a fost tot o inventie ecumenista. Si nu mai vreau altele.
Adica in ce sens, ca sa faci o asemenea afirmatie trebuie sa ai si argumentele de rigoare...s-au adus modificari in dogme, s-au scos...s-au adaugat?

Vreau doar sa iti pot intelege punctul de vedere, pentru ca mie mi se pare eronat...atat!
Reply With Quote
  #30  
Vechi 17.02.2010, 20:54:00
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Citat:
În prealabil postat de antoniap Vezi mesajul
Andrei, tu chiar nu vezi in ce directie se indreapta lucrurile? Balacareala e intretinuta de interese politice si economice, nu de dorinta de mantuire. Cine a dorit semne si minuni le-a obtinut. .
Tu crezi ca acum este greu? Ai uitat cum din nimicuri zburau capetele pe vremuri?
Ce semne au obtinut? Cind, Cine le-a primit?
Sf Ilie de exemplu le-a dat de inteles in felul urmator
Daca rugul se aprinde la mine va zbor la toti capetele, in schimb daca Dumnezeu m-a uitat si nu-mi aude ruga sa mi-l zburati voi pe al meu. Clar si pe intelesul tuturor ! ! !

Astazi nu se pune problema asa de singeros, insa am vrea sa stim DOAMNE, CINE ARE DREPTATE ? ? ?..sau daca nu ne raspunzi( neaprinzind niciunul din ruguri) inseamna ca TOTI AVEM DREPTATE si ca detaliile in care ne cramponam de SECOLE( calendarul, aghiazma, impartasania exclusivista, samd) sunt NE-importante!


Citat:
În prealabil postat de antoniap Vezi mesajul
Crezi ca in zilele noastre catolicii ar fi dispusi sa participe la o confruntare cu ortodocsii pentru a se adeveri care este dreapta credinta?

.
De ce nu? ..dar oare noi SUNTEM DISPUSI SA PARTICIPAM?...la acest aspect te-ai gindit?
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Inceputul credintei... Man Teo Generalitati 143 10.09.2011 09:52:42
a inceputul razboiul lore86 Generalitati 14 25.11.2010 19:03:47
Semnificatia cuvantului Amin de la inceputul georgeval Generalitati 5 02.09.2010 15:11:44
Inceputul relatiei de iubire Daniel777 Intamplari adevarate 0 15.05.2010 12:20:22
Advertisment ecumenistilor!!!Si va stiti clar cine sunteti! ortodox4life Generalitati 2 17.10.2008 07:48:27