Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Viata monahala > Calugarul
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 18.05.2015, 17:10:29
slimshady slimshady is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 18.05.2015
Mesaje: 2
Implicit Hirotonie monah

Hristos a inviat!Imi cer scuze daca s-a mai discutat despre acest subiect sau nu dar am trecut peste rascolirea forumului dupa aflarea raspunsului asa ca m-am gandit sa va pun o mica intrebare care ma chinuie-n ultima vreme.Un monah care nu are facuta facultatea de teologie poate fi hirotonit preot sau trebuie neaparat absolvirea facultatii?
Reply With Quote
  #2  
Vechi 18.05.2015, 23:46:11
Demetrius Demetrius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 2.965
Implicit

Citat:
În prealabil postat de slimshady Vezi mesajul
Hristos a inviat!Imi cer scuze daca s-a mai discutat despre acest subiect sau nu dar am trecut peste rascolirea forumului dupa aflarea raspunsului asa ca m-am gandit sa va pun o mica intrebare care ma chinuie-n ultima vreme.Un monah care nu are facuta facultatea de teologie poate fi hirotonit preot sau trebuie neaparat absolvirea facultatii?
Nu trebuie neaparat sa aiba facultatea absolvita pentru a dobandi Duhul Sfant in manastire(unde monahul s-a retras din lume) si a-L marturisi pe Hristos, insa pentru a deveni preot paroh si a lucra in lume este nevoie de absolvirea facultatii de teologie.
__________________
Sublimă fărâmă a Sfintei Chemări,
Zvâcnită din Vrerea divină,
Mi-e sufletul vultur ce spintecă zări
Și sus, printre stele, se-nchină.(pr. Dumitru)
Reply With Quote
  #3  
Vechi 19.05.2015, 02:23:46
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de slimshady Vezi mesajul
Un monah care nu are facuta facultatea de teologie poate fi hirotonit preot sau trebuie neaparat absolvirea facultatii?
Nu este necesar unui monah, spre a deveni preot (ieromonah) sa faca facultatea de teologie. Unii ieromonahi au facut-o, altii nu, intre acestia fiind un numar de monahi care fac cursuri pe durata de doi ani.

@Demetrius: Un ieromonah care sa devina preot paroh este un caz posibil, dar exceptional.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #4  
Vechi 19.05.2015, 17:46:40
slimshady slimshady is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 18.05.2015
Mesaje: 2
Implicit

Am cam prins idea.Totusi,cand un monah devine ieromonah?Ar putea propune acest lucru staretului sau trebuie sa i se propuna?
Reply With Quote
  #5  
Vechi 20.05.2015, 12:52:25
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

Mihnea, cred ca este o confuzie la mijloc.
Un preot paroh nu poate fi decat unul de mir si el trebuie sa studieze teologia.

Un monah (nu ma pricep la toate gradele lor, e tare complicat), poate deveni preot. Nu stiu in ce conditii. Dar el va fi preot pentru manastire, adica va putea tine slujbe in manastire si va putea spovedi si mai stiu eu ce.
Mai departe el poate deveni episcop si urca in ierarhie. De aceea cred totusi ca va trebui sa studieze teologia.

In general pentru a deveni monah nu stiu ce scoala trebuie.
Si asa din putinele mele informatii, un monah trebuie sa fie preocupat de ascultarea din manastire. Pe urma acolo primeste diverse orientari, in functie de puterile lui: unul se face preot, altul tine partea economica a manastirii, altul picteaza icoane, iar altul se ocupa de vaci, sau pasri, sau albine si ce mai fac ei in manastire (scrie carti de ex.).
__________________
A fi crestin = smerenie + iubire de aproape
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare