Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Viata monahala > Calugarul
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 19.12.2014, 09:49:06
maria.15 maria.15 is offline
Member
 
Data înregistrării: 14.12.2014
Locație: Timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 38
Implicit Care este manastirea voastra de suflet?

M-am gandit sa deschid acest topic pentru a impartasi fiecare ganduri,amintiri legate de o manastire care ne-a impresionat in mod special. Fiecare manastire are ceva specific si fiecare dintre noi este atras in mod special de o manastire.

Voua care va e cea mai draga? Si de ce? Poate este locul in care manastirea e asezata,linistit si retras,poate e arhitectura ei,marimea impresionanta, poate e vorba despre monahii sau monahiile care traiesc acolo...povestiti totul,ca sa ne folosim si ceilalti.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 19.12.2014, 10:18:35
florentina2014 florentina2014 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.04.2014
Locație: constanta
Religia: Ortodox
Mesaje: 123
Implicit

Manastirea Radu Voda,are Sfintele moaste ale Parintelui Nectarie Taumaturgul si este o liniste,pace de nedescris,ceva sufletesc.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 19.12.2014, 10:58:52
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de maria.15 Vezi mesajul
Voua care va e cea mai draga? Si de ce? Poate este locul in care manastirea e asezata,linistit si retras,poate e arhitectura ei,marimea impresionanta, poate e vorba despre monahii sau monahiile care traiesc acolo...povestiti totul,ca sa ne folosim si ceilalti.
De departe, Dragomirna. O arhitectura absolut geniala, care imbina clasicul, stiinta proportiilor, cu indrazneala care i-a dat un chip zvelt, o infatisare elansata parca spre cer, un fel de "gotic rasaritean". Piatra la vedere (e netencuita, in cea mai mare parte) ii da o amprenta a vesniciei. Iar vesnicia se reflecta pana si in termometre, facand-o racoroasa vara si calda iarna. Cand aud urarea curenta "casa de piatra" am in fata ochilor Manastirea Dragomirna...Scarile, oarecum secrete, dintre ziduri, adica dintre peretele exterior de piatra si peretele interior (tot de piatra), atat de inguste incat permit accesul unui singur om tupilandu-se duc spre celule in care faceau penitenta calugari condamnati de judecati canonice. Astazi, Dragomirna e o manastire de maicute. O intamplare amuzanta din vremea cand eram adolescent. Nu departe de manastire, dar evident nu in incinta ei, e un lac. Apele lui curate, m-au imbiat cand eram calator intr-o zi de vara. Am profitat ca aveam slipul la mine ca sa fac o baie buna. Buna, o scurta vreme. Ceea ce nu prevazusem era ca acest lac e in proprietatea manastirii (odinioara foarte bogate, avand mosii si robi). Un colectiv ad-hod format din trei maicute, condus de una mai varstica ce avea chip si aere de stareta m-a interpelat cand eram in mijlocul lacului, chemandu-ma la mal. Mi s-a explicat ca nu se face baie in lacul manastirii si am fost intrebat daca nu mi-e rusine. Adevarul e ca nu-mi era de loc rusine, doar eram in costum de baie. In schimb un mare bat, mai degraba un fel de bata pe care o purta o maicuta mai tanara (cred ca vroia sa ma bata) a fost argumentul care m-a convins sa-mi intrerup baia si sa dispar din raza lor vizuala spre locul unde imi lasasem prosopul si hainele de oras.

Alta data, eram in campingul manastirii (exista un camping cu colibe in apropiere, e frumos vara). Tatal meu si cu mine ne scosesem merindele sa mancam. Era si un caine de pripas pe acolo, cum se intampla invariabil in orice camping din Romania. Am scos pachetul de unt sa imi ung o felie. Am raschetat putin unt cu cutitul, pe urma m-am intors o clipa sa ung felia. Dupa doar cateva secunde, tatal meu ma intreaba unde am pus pachetul de unt. "Ce, nu-vezi ?" l-am intrebat, aratand cu cutitul spre locul unde fusese o clipa mai devreme. "Nu, nu-l vad!" declara tata. Adevarul e ca nici eu nu-l mai vedeam. In schimb, am vazut un caine lingandu-se pe bot la picioarele mesei. Cand a avut timp sa-l inhate fara sa-l vedem doi oameni asezati fata in fata, cand a avut timp sa infulece un pachet intreg de un sfert de kil de unt si cum de nu i s-a facut rau, ramane si azi un mister.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com

Last edited by Mihnea Dragomir; 19.12.2014 at 11:03:46.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 19.12.2014, 12:08:39
maria.15 maria.15 is offline
Member
 
Data înregistrării: 14.12.2014
Locație: Timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 38
Implicit

^
frumoase amintiri aveti,zau asa :))

pe mine m-a impresionat cel mai mult Manastirea Afteia,prima data am ajuns acolo cu putin timp inainte de bacalaureat,practic eram satula de atata invatat,asa ca atunci cand s-a ivit ocazia sa plec in pelerinaj nici n-am mai stat pe ganduri...adio carti si caiete pt. cateva zile.

in primul rand,la Afteia se simte MULTA RUGACIUNE,MULT HAR,mai ca te imbeti...si multa liniste.manastirea e foarte retrasa,am mers pe jos de la autocar pana la ea cam 30 min,dar ma tot opream si faceam poze,peisajul era superb. era inceputul verii,cald,soare,batea vantul,totul frumos si pustiu,apoi apare si manastirea.nu e foarte mare,dar e foarte frumoasa. faptul ca e retrasa cred ca ii da un mare avantaj. chiar am observat ca la manastirile mari,cunoscute si foarte vizitate nu se simte harul de la Afteia si ma gandesc ca vina o purtam noi,pelerinii. ne ducem la manastire in cautare de liniste,de retragere,de mai multa rugaciune,cautam sa-l simtim mai aproape pe Domnul,dar aducem cu noi si neliniste pt. calugari.asa cum zicea staretul Dionisie de la Colciu,acum monahii scurteaza programul de rugaciune ca sa poate sa slujeasca mirenilor.

calugarii de la Afteia sunt foarte smeriti,parca toti sunt sfinti,ne-au primit cu multa dragoste,mai ales Parintele Staret Ioan Paven care ne-a dat cruciulite si napolitane,ne-a tinut un cuvant de folos...vorbea foarte frumos,nu mai oboseam ascultandu-l...culmea e ca am gasit si inregistrari pe net cu predici de-ale dansului,dar nu mi-au mai placut asa mult.

a 2-a oara cand am fost acolo am avut ocazia sa petrec si seara acolo si sa mancam,ne-au dat mancare de post...dar era DELICIOASA,mi-am umplut de mai multe ori farfuria. n-as da ciorba aceea de pastai nici macar pe o pizza...si sunt mare amatoare de pizza.conditiile de cazare nu sunt asa de bune ca la alte manastiri,te invita parca sa te multumesti cu putin,dar il simti pe Domnul aproape si parca nu te mai deranjeaza salteaua veche sau ca WC-ul e afara.
tot de atunci am invatat sa-i privesc mai ingaduitor pe cei de la Oastea Domnului.Parintele Ioan face parte din OD si vazand ce calugar e,as zice chiar un SFANT,si mai ales ca si in autocar am avut ocazia sa stau langa o doamna tot din OD (am vorbit mult cu dansa,era f. bine ancorata in ortodoxie,o bucurie a fost faptul ca ea a mers de multe ori la Boian,in Ucraina,unde imi doresc sa ajung si eu...bucurie mare! imi povestea cum e acolo,iar eu nu ma mai saturam sa o ascult).
un alt lucru minunat de la Afteia e ca am cunoscut o familie cu 12 copii...Parintele staret ne-a zis:"Va dati seama?12 copii? asta e harul lui Dumnezeu".unde mai pui ca parintele a slujit inaninte sa se calugareasca chiar intr-un sat f. aproape de satul meu si practic cunostea mai toata zona .
las si link-ul unui articol despre manastire:
http://www.formula-as.ro/2010/921/so...a-cioara-12515
Reply With Quote
  #5  
Vechi 21.12.2014, 21:02:01
Theodore_of_Mopsuestia
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Manastirea din Militari, cu hramul "Adormirea Maicii Domnului".
Reply With Quote
  #6  
Vechi 24.01.2015, 13:24:26
Iubirea's Avatar
Iubirea Iubirea is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.06.2010
Locație: Bucuresti in C.I
Religia: Ortodox
Mesaje: 689
Implicit

Cred ca fiecare Asezamant este minunat in felul lui...depinde de noi cum percepem si de ce suntem interesati atunci cand avem ocazia sa mergem in astfel de locuri, analiza este absolut subiectiva...de peste tot ai ceva de invatat daca ai urechi sa auzi, ochi sa vezi, minte sa gandesti si suflet sa simti.

De exemplu unele manastiri sunt impresionante prin arhitectura lor, altele prin istoria pe care o au, altele prin linistea zonei unde sunt amplasate, altele prin incarcatura spirituala si trairea duhovniceasca pe care o simti la slujbe.
Din acest punct de vedere eu nu ma pot rezuma doar la un singur loc...asa ca voi spune...
- Horaita este o minunatie arhitecturala (8 turle si amvon in Sf. Altar)...Dragomirna de asemeni
- Manastirea Durau are o pictura magica, diafana...personal am fost fascinata de aceasta idee ...sfintii aproape fara fete...aproape niste umbre vizibile printre cei prezenti la rugaciune, ingerii care parca stateau sa zboare...
- Schitul Sihla si Manastirea Antim (mai ales pe vremea pr. Sofian) ...Sf. Liturghie era ca un falfait de aripi...nicaieri in viata mea eu nu am mai trait asemenea momente ...era o combinatie de trairi si sentimente care duceau dincolo de real.
- Manastirea Neamt...colos de istorie si cultura...maretie intruchipata...este zdrobitoare prin toata bogatia pe care o detine...as sta acolo zile si nopti doar ca sa conteplu
- La Schiturile Icoana, Vovidenia si Procov predomina linistea...Icoana este undeva la 7 km de Neamt, mergand prin padure...pe cat uitata de lume, pe atat locuita de Dumnezeu
- Manastirile Rameti si Polovragi sunt ca niste oaze de Viata intre munti si stanci
- Manastirea Sambata de Sus este ca un magnet pentru mine...nu stiu sa va spun de ce...probabil misterul legat de pr. Arsenie Boca, probabil frumusetea locului din toate punctele de vedere, probabil amintirile frumoase legate de aceste locuri....nu stiu
- manastiri asezate in zone geografice interesante si originale: Ostrov este pe o peninsula pe raul Olt practic pe mijlocul apei, Cetatuia de Arges este sapata intr-o stanca de unde curge un izvor doar in ziua Izvorului Tamaduirii...este exact pe un varf de munte (tin minte ca am urcat aproape taras pana acolo si cand am ajuns a fost senzatia ca daca intind mana il ating pe Dumnezeu, Dragoslavele este asezata pe un deal in mijlocul unei livezi de meri iar ca sa ajungi la bisericuta de lemn treci pe sub o arcada de trandafiri.

In fine eu recomand inca foarte multe manastiri dar le mentionez doar pe cele pe care le-am vazut...fiecare are farmecul si specificul ei: Putna, Moldovita, Sucevita, Humor, Voronet, Slatina, Petru Voda, Bistrita din Moldova si din Valcea, Sihastria, Secu, Cetatuia de Iasi, Rarau, Agapia, Varatec, Nicula, Rohia, Barsana, Cozia, Turnu, Govora, Dintr-un Lemn, Horezu, Techirghiol, Cartisoara, Sinaia, Cernica, Tiganesti, Pasarea, Caldarusani, Crasna din Prahova, Curtea de Arges.
__________________
"Sa nu spui tot ce stii, sa nu faci tot ce poti, sa nu crezi tot ce auzi!" (pr. Paisie Olaru)
http://www.youtube.com/watch?feature...v=y8zZ_NGRoJo#!
Reply With Quote
  #7  
Vechi 28.01.2015, 21:11:17
vladalexandruuhisem's Avatar
vladalexandruuhisem vladalexandruuhisem is offline
Member
 
Data înregistrării: 15.01.2015
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 95
Implicit

Mie mi-a placut foarte mult Manastirea Frasinei , pentru ca monahii de acolo sunt de o induhovnicire extraordinara, unii au darul facerii de minuni.Pur si simplu te simti induhovnicit acolo, desi femeile nu au voie sa intre.
Mi-a mai placut Manastirea Prislop si Govora. La Govora am intalnit o maicuta care ne-a tinut o predica asa de frumoasa, ca foarte multi din grup am plans. Iar la Prislop, chiar veghiaza parintele Arsenie Boca.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 16.12.2015, 14:55:08
edypro edypro is offline
Banned
 
Data înregistrării: 12.12.2015
Locație: craiova
Religia: Ortodox
Mesaje: 48
Implicit

manastirea Lainici , a fost prima manastire vizitata , cred ca aveam vreo 14 ani atunci ........nu pot sa explic de ce , pur si simplu ma simt rupt de lume cand sunt acolo , iar urcusul pana la cele 2 schituri de sus pentru mine este sfant ...........apropo stie cineva daca pot sa ma cazez pentru 3-4 zile de craciun acolo ? sunt dispus sa fac orice munca este nevoie daca mi se cere .....am trimis un mail acolo , sper sa imi raspunda cineva ....
Reply With Quote
  #9  
Vechi 16.12.2015, 15:53:48
pingobrod pingobrod is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 11.12.2015
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 7
Implicit

Manastirea Afteia (Cioara) de langa Alba Iulia. Este, cu adevarat, un loc binecuvantat de Dumnezeu, monahii sunt absolut extraordinari (din toate punctele de vedere, atat spiritual, cat si uman, avand si o putere de munca absolut fantastica - de fiecare data ma minunez cum pot face atat de multe lucruri o mana de oameni) si inclusiv oamenii care vin la manastire sunt deosebiti, atat oameni simpli, dar cu suflete curate, cat si oameni care vin de la orase mult mai indepartate sau chiar din strainatate. Pentru mine, care vin din Bucuresti, din pacate nu foarte des, datorita distantei, este intotdeauna un adevarat medicament sufletesc fiecare zi petrecuta acolo.
__________________
Am un mic atelier de broderie, in care fac inclusiv trusouri de botez personalizate sau icoane brodate. https://epersonalizat.ro
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare